POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Judaizm...


Nie będziesz patrzył bezczynnie....
01.09.2021.
W Dewarim czytamy: „Nie będziesz patrzył [bezczynnie] na zabłąkanego byka lub owcę twojego brata, ani nie będziesz udawał, [że ich nie widzisz], lecz przyprowadzisz je z powrotem do twego brata. (…) Tak samo uczynisz z jego osłem, tak samo z jego ubraniem i tak samo z każdą zgubioną własnością twojego brata, którą on zgubił, a ty znalazłeś. Nie będziesz udawał, [że ich nie widzisz]" (22:1, 3)
Czytaj całość
 
Szema Israel........
09.07.2021.
Werset z Dewarim (Księgi Powtórzonego Prawa): "Słuchaj, Jisraelu - Haszem jest naszym Bogiem, Haszem jest Jedyny" ("Szema Jisrael Adonaj Elohejnu Adonaj Echad") rozpoczyna modlitę Szema, która traktowana jest jako wyznanie wiary. Wypowiedzenie tego wersetu oznacza, iż świadomie potwierdza się jedyność Boga, a także bierze na siebie ol malchut szamaim czyli "jarzmo Królestwa Niebios".
Czytaj całość
 
BÓG: Istota boskości
25.11.2020.
Czytaj całośćCo jest istotą boskości Boga?
odpowiedź:
Istotą boskości Boga są - według tradycji judaizmu - Jego szczególne atrybuty.
Wiedza o nich wyprowadzana jest przede wszystkim z Trzynastu Zasad Wiary Rambama (Majmonidesa).
Czytaj całość
 
Trefny i koszerny
24.11.2020.
Czytaj całośćpytanie: Co dokładnie oznacza słowo "koszerny"?
 
odpowiedź :
„Koszerny” (z hebrajskiego: kaszer) znaczy dosłownie „odpowiedni”, „pasujący”, „właściwy”. Odpowiedni ze względu na przepisy kaszrutu (kaszrusu כַּשְׁרוּת‎), czyli zbioru zasad dotyczących przede wszystkim żywności, choć nie tylko
Czytaj całość
 
SZEMA
24.11.2020.
Cała liturgia żydowska, bez względu na nusach, zbudowana jest wokół rdzenia, którym są Kriat Szma i Szmone Esre. Są to dwie najważniejsze modlitwy, gdzie każda ma swoją specyfikę i odmienny charakter.
Kriat Szema traktowane jest jak wyznanie wiary. Odczytanie przez wiernego pierwszego, najważniejszego wersetu: Szema Jisrael Haszem Elokeinu Haszem echad - "Słuchaj Jisraelu Haszem jest naszym Bogiem, Haszem jest jeden"
Czytaj całość
 
Kwestia obrzezania..
07.10.2020.
Czytaj całośćPoniższa midraszowa opowieść może nie tylko wyjaśniać kwestię obrzezania, ale także stanowić odpowiedź na pytanie "DLACZEGO ŻYDZI TAK CZĘSTO  ZDOBYWAJĄ NAGRODY NOBLA ZA OSIĄGNIĘCIA W MEDYCYNIE, FIZYCE I CHEMII?"
W Midraszu Tanchuma (Tazria 5) czytamy, że pewnego dnia Turnus Rufus (rzymski generał) zadał rabiemu Akiwie takie pytanie: "Czyje dzieła są wspanialsze? Boga czy człowieka?"
Czytaj całość
 
Najważniejszy Dzień dla Żydów
22.09.2020.
 
Tisza be Aw 2020
24.07.2020.

Czytaj całość

Tisza be-Aw w tym roku przypada 29/30 lipca, lecz poprzedza je trzytygodniowy czas pokuty, kiedy podobnie jak w czasie omer nie organizuje się zabaw, nie wolno słuchać muzyki, należy powstrzymać się od jedzenia mięsa i picia wina. Istnieje też zakaz strzyżenia włosów i bród oraz udzielania ślubów.

Czytaj całość
 
Gemilut Chasadim
20.07.2020.
Czytaj całośćCedaka [dobroczynność wyrażana datkami pieniężnymi] jest przeznaczona dla biednych, żywych i jest limitowana (nie należy dawać więcej, niż się powinno w stosunku do dochodów [maks. 20%]).
To, co w judaizmie nazywa się gemilut chasadim, nie podlega takim ograniczeniom.
Czytaj całość
 
Oczekiwania B-ga wobec człowieka
19.07.2020.
Czytaj całośćSpis oczekiwań Boga wobec człowieka znajdujemy w Psalmie 15.
Wersety te traktowane są przez Talmud (Makot 24a) jako podsumowanie 613 przykazań Tory.
„Kto godny jest, aby stanąć przed Bogiem? Kto będzie przebywał w Twojej Świątyni, kto zamieszka na Twej Świętej Górze?
 

Czytaj całość
 
Błogosławieństwo
15.07.2020.
Czytaj całość pytanie:Jakie jest znaczenie słowa błogosławieństwo w judaizmie? Można błogosławić Bogu ale i ludziom i wydaje mi się że w tych dwóch wypadkach to słowo ma nieco inne znaczenie.
odpowiedź :
W języku hebrajskim czasownikiem na określenie czynności błogosławienia jest “berek”. Błogosławieństwo to "bracha". Przeciwieństwem błogosławieństwa jest
Czytaj całość
 
Chatat - Grzech czy Demon?
15.07.2020.
Czytaj całośćW związku z odpowiedzią na pytanie dotyczące słowa "timszel" ("timszol") i komentarzem do Bereszit 4:7 -  wyjaśnienie, czy są podstawy, aby w ww. wersecie słowo "grzech" tłumaczyć jako "demon". Taka " propozycja " pojawiła się w przypisach Biblii Warszawsko-Praskiej.
Odpowiedż: Pytanie dotyczy poniższego fragmentu Tory (Bereszit 4:7), który przytoczyłem /P.J/ w odpowiedzi na temat słowa
Czytaj całość
 
Timszel
15.07.2020.
Czytaj całośćSŁowo Timszel - co ono oznacza?
To jest bardzo ważne słowo i w dodatku słowo, które w przekładach chrześcijańskich Tory (Stary Testament) tłumaczone jest często nieprecyzyjnie.
Spójrzmy do Bereszit (Księga Rodzaju) rozdział 4, werset 7. Oto słowa, którymi zwraca się Bóg do Kaina, gdy ten gniewa się na swojego brata Hewela (Abla) i prawdopodobnie planuje już jego zamordowanie:
Czytaj całość
 
Szabat a ratowanie ludzkiego życia
19.06.2020.
"Gdy jest konieczne naruszenie praw Szabatu, aby ratować ludzkie życie, nie powinniśmy prosić nie-Żydów lub dzieci (czyli tych, których prawa Szabatu nie obowiązują), aby wykonywali zakazane Żydom czynności. Najmądrzejsi i najdostojniejsi wśród Żydów powinni zostać wówczas wezwani, aby zrobić to, co konieczne. W ten sposób ludzie zrozumieją, że prawa Tory nie są celem samym w sobie, ale zostały ustanowione po to, by służyć dobru i pokojowi na świecie".
(Majmonides - Miszne Tora, Prawa Szabatu, 2:3)
 
PROROK JONA, NIE-ŻYDZI I BÓG
30.04.2020.
Czytaj całośćJak judaizm interpretuje sen Jonasza podczas burzy? Dlaczego, skoro wiedział, że on jest przyczyną nieszczęścia, nie wyskoczył sam ze statku. Pytam, ponieważ spotkałam się z różnymi interpretacjami i poglądami na temat tej historii.
Księga Jony i historia jej tytułowego bohatera, jest w jakimś sensie głosem w sprawie relacji pomiędzy Żydami i nie-Żydami, a także układu w trójkącie: Żydzi, nie-Żydzi i Bóg.
Czytaj całość
 
Halacha a żucie gumy
30.04.2020.
Czytaj całość pytanie:

Czy na gumę do żucia zmawia się błogosławieństwo? Wprawdzie się jej nie połyka, ale coś tam smaku się zżuwa, zanim gumę wyrzucimy.
odpowiedź :
Na gumę do żucia należy odmawiać błogosławieństwo, ponieważ mimo iż nie je się gumy, jest ona zazwyczaj pokryta .

Czytaj całość
 
Imię B'GA
31.03.2020.
Czytaj całośćTzw. „prosty Tetragrammaton”, czyli czteroliterowe, niewymawialne Imię Boga (Jod-He-Waw-He), zwane Szem ha-Meforasz, pojawia się w masoreckim tekście Tanach (Biblii Hebrajskiej) 5410 razy, z czego w Bereszit (Ks. Rodzaju) – 153 razy, w Szemot (Ks. Wyjścia) – 364 razy, w Wajikra (Ks. Kapłańska) – 285, Bemidbar (Ks. Liczb) – 387, Dewarim (Ks. Powtórzonego Prawa) – 230 razy (czyli w Chumasz – Pięciu Księgach Mojżesza) – 1419 razy. Następnie w Newiim (Księgach Prorockich) – razem 2696 razy i w Ketuwim (Pismach) -1295 razy.
Czytaj całość
 
Genewat Daat
22.03.2020.
Czytaj całośćO TYM WIE NIEWIELU. A SZKODA.Prawo żydowskie (kategoria: genewat daat – „kradzież umysłu”) zabrania zaproszenia kogoś na jakąkolwiek uroczystość (rocznica, jakaś okazja rodzinna, święto czy nawet po prostu wspólny obiad), jeżeli wie się, że osoba zapraszana nie będzie mogła przyjąć zaproszenia, bo albo ma jakieś inne zajęcia w tym czasie, których nie może odwołać, albo nie będzie po prostu obecna w tym terminie, bo wyjeżdża.
Czytaj całość
 
Dekalog - Analiza
05.03.2020.

Dekalog 10 przykazan analiza.

 

(1). Ja jestem Pan, twój Bóg, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

 

(2). Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań
Czytaj całość
 
Noachidzi a wymawianie imienia Boga
03.03.2020.
Czytaj całość Czy noachidzi także nie powinni wymawiać Imienia Boga, czy zakaz ten jest właściwy tylko dla Żydów?:
W kwestii wymawiania Imienia Boga istnieją zasady szczegółowe, które definiują, co wolno, a czego nie wolno noachidzie. Podlegają one dwu (z siedmiu) naczelnym prawom obowiązującym noachidów: zakazowi bałwochwalstwa i zakazowi złorzeczenia Bogu.
Czytaj całość
 
Czym jest Tora ?
01.03.2020.
Czytaj całośćTechnicznie termin ten odnosi się do pięciu Ksiąg Moszego. Jest to Tora Pisana - Tora Szebektaw. Zwój, na którym są one spisane nazywa się Sefer Tora. Można by powiedzieć, używając współczesnego języka, że jest to konstytucja narodu żydowskiego. Konstytucja wyjątkowa, gdyż nie była przygotowana przez ludzi, ale podarowana Żydom przez Boga.
Czytaj całość
 
Le Chaim !
01.03.2020.
Czytaj całośćZbliża się święto Purim, podczas którego należy się napić wina, a wznosząc kielich wypowiadamy Le Chaim ... Ten tradycyjny toast przed piciem wina (lub jakiegokolwiek alkoholu) wypowiada się przed błogosławieństwem nad winem lub innym napojem alkoholowym. Jest powszechną wiedzą, że oznacza on „Za życie!”, ale nie jest raczej znany fakt, że ma on prawie 2000 lat i tradycyjnie za jego twórcę uważa się słynnego rabina Akiwę (Akiwa [Akiba] ben Josef [zwany Rosz la-Chachomim, czyli Głowa Mędrców]), żyjącego na przełomie I i II wieku n.e
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl