POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Kalendarz

 

KLIKNIJ TUTAJ calenda1.jpg

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Holokaust.


Getto w Nowinach Brdowskich
22.12.2021.
Czytaj całośćGetto utworzono z dniem 1 września 1940 roku przez hitlerowców na terenie wsi Nowiny Brdowskie i Bugaj. Przez Niemców nazywane było „Dorfgetto” (wieś-getto), bądź „Judische Kolonie Bugitten und Neuhagen” (kolonia żydowska Bugaj i Nowiny Brd.). Obóz został zlokalizowany na terenie 300 hektarów, obejmującym wsie, dawniej zamieszkałe przez polskie chłopstwo. Dotkliwy cios zadano mieszkańcom wsi Nowiny, liczącej wówczas około sto domów. Miejscowość została spalona lub rozebrana, a ludność przesiedlona. W jej miejsce zorganizowano getto, gdzie zwożono Żydów z okolicznych miejscowości.
Czytaj całość
 
83 Rocznica Nocy Kryształowej
08.11.2021.
Czytaj całość9-10 listopada 1938 roku naziści przeprowadzili sankcje państwa, zamieszki antyżydowskie w całych Niemczech i Austrii. 91 Żydów zostało zamordowanych, spalono ponad 1400 synagog, a żydowskie sklepy i firmy zostały splądrowane i zniszczone. Około 30 000 Żydów zostało aresztowanych i wysłanych do obozów koncentracyjnych. To kluczowe wydarzenie stało się znane jako Kristallnacht, czyli „Noc rozbitego szkła. "
"
Czytaj całość
 
Rocznica Powstania w Treblince
02.08.2021.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!
2 sierpnia 1943 r. wybuchło Powstanie w obozie zagłady Treblinka.
 
Udział w Powstaniu wzięło 735 żydowskich więźniów. Powstanie wybuchło w poniedziałek. Był to dzień wolny od ,,pracy'', kiedy do obozu nie przybywały nowe transporty.
 
W Treblince w 13 miesięcy zamordowano prawie 1 milion Zydów.
 
Tego z pamięci nie wymarzemy...
20.04.2021.
Czytaj całośćI wybuchło Powstanie w warszawskim getcie. 19 kwietnia 1943 r. Poniżej jedna z ikonicznych fotografii Powstania.
1. Ten mały przestraszony chłopiec to albo:
a) Tsvi Nussbaum – tak sam twierdził w wywiadzie dla New York Timesa z 1994. Przeżył wojnę, trafił do USA, skończył studia medyczne i został lekarzem. Przez pewien czas (jakieś 15 lat temu) opowiadałem o tym na zajęciach. Teraz wiem, że 
Czytaj całość
 
Dar pamięci - Trzemeszno
14.04.2021.
Czytaj całośćNasza znajomość historii społeczności żydowskiej w Trzemesznie jest znikoma. Jedną z przyczyn takiego stanu wiedzy jest bez wątpienia brak naukowego, pełnego opracowania jej historii. Najwięcej  informacji o niej można znaleźć w Dziejach Trzemeszna pod red. Czesława Łuczaka (2002) i w Alma Mater Tremesnensis (1776-1996) pod red. Jana Leśnego i Czesława Łuczaka (1996). Bardzo ciekawą próbą opowiedzenia o tej społeczności jest praca konkursowa dwóch uczennic Gimnazjum w Trzemesznie – Zuzanny Jatczak i Klaudii Kirszner
Czytaj całość
 
Jom-ha-Szoa/2021
07.04.2021.
Czytaj całośćDziś, 7 kwietnia 2021, po zachodzie słońca, zaczyna się Jom ha-Szoa.
Dzień Pamięci Holocaustu (Jom HaZikaron laSzoa we-laGewura) oznacza dosłownie "Dzień (Pamięci) Zagłady i Aktów Odwagi" i obchodzony jest 27 dnia miesiąca nisan.
Data tego święta została oficjalnie wyznaczona przez Knesset w roku 1951. Ustawę podpisał premier David Ben-Gurion i prezydent Yitzhak Ben-Zvi.
Czytaj całość
 
W hołdzie Polakom ratującym Żydów
24.03.2021.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
pod okupacją niemiecką. W rocznicę męczeństwa rodziny Ulmów oddajemy hołd tym wszystkim, którzy w czas piekła zgotowanego przez niemieckich narodowych socjalistów, zachowali człowieczeństwo i wierni byli chrześcijańskiej zasadzie miłości bliźniego.
 
Na zdjęciu rodzina Ulmów bestialsko zamordowana przez Niemców w czasie IIWŚ.
 
Pamięci naszej strzeżcie...
26.01.2021.
Fragmenty archiwalnych filmów   z okresu dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej, zdjęcia, refleksje oraz muzyka i… modlitwa. W najbliższą środę, 27 stycznia br., o godzinie 18:00 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbędzie się premierowy pokaz filmu upamiętniającego tragiczny los milionów Żydów, w tym kilku tysięcy gdańszczan żydowskiego pochodzenia, zamordowanych przez nazistowskich oprawców w czasie II wojny światowej. 31-minutową, artystyczną refleksję będzie można obejrzeć na www.gdansk.pl. 
 
Roman Polanski w Gliwicach
09.11.2020.
Czytaj całośćRoman Polański przyjechał do Gliwic. Okazją była wdzięczność za ocalenie życia. Wręczenia medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, najwyższego izraelskiego odznaczenia cywilnego nadawanego nie-Żydom, przyznawanego przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie, odbyło się w Gliwicach.
Czytaj całość
 
Rabka - 78 lat póżniej Pamiętamy !
04.11.2020.
W Dzień Zaduszny wspominamy tych, którzy odeszli. Jest to dzień smutku, dzień pełen wspomnień, dumań i westchnień.. W tym szczególnym dniu chcielibyśmy wspomnieć żydowskie ofiary historii jaka miała miejsce 78 lat temu e rabczyńskim uzdrowisku...

 

Czytaj całość
 
77 Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
19.04.2020.
Czytaj całośćPowstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć
19 kwietnia 1943 roku wydarzyło się w getcie to, czego Niemcy się spodziewali. Dwa dni wcześniej do władz niemieckich dotarły informacje o tym, że w getcie coś się szykuje...

 
Czytaj całość
 
Kulmhof am Ner - Obóz Zagłady
02.02.2020.
 
Człowiek który pomagał ratować Żydów
02.02.2020.
Czytaj całośćUrodził się 16 listopada 1903r. w Brudzewie. Uzyskawszy średnie wykształcenie podjął pracę w charakterze urzędnika w Babiaku, a później w urzędzie gminy w Chełmnie. W 1928r. był już sekretarzem gminy. Okoliczni mieszkańcy zapamiętali go jako zaangażowanego w sprawy lokalne społecznika: był komendantem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, wraz z żoną stworzył i prowadził amatorski zespół teatralny, wspólnie z innymi przedstawicielami ówczesnych władz gminnych organizował uroczyste obchody świąt państwowych.
Czytaj całość
 
Auschwitz a Bóg
02.02.2020.
Czytaj całośćCzy w ogóle możliwe jest twierdzenie, że Holocaust stanowił jakąś karę, którą dotknął Bóg Żydów za ich grzechy?
O tym, że takie twierdzenie jest możliwe, przekonują fakty: pojawiło się ono przecież w poglądach niektórych ortodoksyjnych rabinów. Widzieli oni w prześladowaniach Żydów i w Holocauście karę za grzechy, odwołując się do .
Czytaj całość
 
TELESKOP o 75 Rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz
28.01.2020.

Reportaż można oglądać od 0'45" do 4'50" klikając TUTAJ  


 
Francuska "sprawiedliwośc" dla wspólników niemieckiej zbrodni
16.01.2020.
Obława Vel d’Hiv” było to masowe aresztowanie przez policję francuską Żydów, którzy nie mieli francuskiego obywatelstwa. Działo się to 16 i 17 lipca 1942 roku. Złapani Żydzi byli przewożeni do Vélodrome d’Hiver, znajdującego się w pobliżu wieży Eiffla. Aresztowano 13152 osoby, w tym 5082 kobiety oraz 4051 dzieci. Żydzi mogli zabrać ze sobą tylko dwie koszule, parę butów, koc i jedno ubranie. Rozdzielano rodziny.
Czytaj całość
 
78 Rocznica Pogromu w Jedwabnem
03.07.2019.
Czytaj całość10 lipca 1941 roku w miejscowości Jedwabne doszło do, według aktualnego stanu badań, najokrutniejszego ze znanych opinii publicznej i historykom pogromów antyżydowskich dokonanych polskimi rękoma.  10 lipca 1941 roku, a więc kilka tygodni po zajęciu Białostocczyzny przez wojska niemieckie, i tydzień lub dwa po utworzeniu na tych terenach władz samorządowych, żydowscy mieszkańcy Jedwabnego 
Czytaj całość
 
73 Rocznica Pogromu Kieleckiego
03.07.2019.
Czytaj całość4 lipca miną 73 lata od pogromu kieleckiego. Wzburzony tłum, podżegany pogłoskami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami dokonał pogromu na żydowskich mieszkańcach miasta – osobach, które przeżyły Holokaust. Zbrodnia w Kielcach, w kamienicy przy ul. Planty 7/9, spowodowała żydowski exodus z Polski. Zginęło wówczas 37 Żydów, a 35 zostało rannych. Śmierć poniosło również 3 Polaków.

Przypominamy tekst Juliana Przybosia Hańba antysemityzmu. Opublikowany rok po tragicznych wydarzeniach nadal jest boleśnie aktualny. I my dzisiaj często, podobnie jak autor Równania serca, stajemy bezradni wobec irracjonalnego bestialstwa i nienawiści.

 
-- 
Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

XXN DJ

PROGRAM

dj2.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

JEWISH.PL

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl