POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Holokaust.


27 stycznia
25.01.2024.
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Fundacja Shalom po raz kolejny prosi o zapalenie świec w oknie każdego domu w sobotę, 27 stycznia o godz. 18.00.
Mamy nadzieję, że ten piękny symbol płonącej świecy będzie wyrazem solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego. Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło – apeluje Gołda Tencer.
Światło Pamięci można także zapalić na Facebooku. Aby to zrobić wystarczy pobrać dołączone do tego postu zdjęcie i zamieścić je na swojej tablicy.
Akcja ma charakter ogólnopolski. Zyskała poparcie przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań.
*****
Oficjalne uroczystości związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się w piątek, 26 stycznia o godzinie 13.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.
 
Podcasty na temat Zagłady
05.12.2022.
 Szanowni Państwo
Publikujemy kolejne odcinki podcastów z serii Niemi świadkowie historii. Odcinki są dostępne w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i hebrajskiej) Zachęcamy do wysłuchania. Zgadzamy się też na publikację linków do odcinków i opisów (w załączniku znajduje się opis w języku hebrajskim). Więcej informacji poniżej
Czytaj całość
 
Uroczystości w O Z Kulmhof
17.10.2022.
Czytaj całośćZdjęcia  z uroczystości upamiętniającej ofiary byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, która odbyła się 15 września tego roku w Lesie Rzuchowskim. Naszą Gminę reprezentował Pan Aleksander Imas z żoną i bratem.
Czytaj całość
 
DZIEŃ PAMIĘCI 27.04.22
27.04.2022.
Dzis wieczorem zaczyna sie dzien pamieci Yom HaShoa Dzien zadumy, smutku i nadziei, ze nigdy wiecej Utwor pelen bolu ale tez nadziei Yakov Shveky - Shma Israel
 
Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu
26.01.2022.
Czytaj całośćAuschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez 
Czytaj całość
 
Getto w Nowinach Brdowskich
22.12.2021.
Czytaj całośćGetto utworzono z dniem 1 września 1940 roku przez hitlerowców na terenie wsi Nowiny Brdowskie i Bugaj. Przez Niemców nazywane było „Dorfgetto” (wieś-getto), bądź „Judische Kolonie Bugitten und Neuhagen” (kolonia żydowska Bugaj i Nowiny Brd.). Obóz został zlokalizowany na terenie 300 hektarów, obejmującym wsie, dawniej zamieszkałe przez polskie chłopstwo. Dotkliwy cios zadano mieszkańcom wsi Nowiny, liczącej wówczas około sto domów. Miejscowość została spalona lub rozebrana, a ludność przesiedlona. W jej miejsce zorganizowano getto, gdzie zwożono Żydów z okolicznych miejscowości.
Czytaj całość
 
83 Rocznica Nocy Kryształowej
08.11.2021.
Czytaj całość9-10 listopada 1938 roku naziści przeprowadzili sankcje państwa, zamieszki antyżydowskie w całych Niemczech i Austrii. 91 Żydów zostało zamordowanych, spalono ponad 1400 synagog, a żydowskie sklepy i firmy zostały splądrowane i zniszczone. Około 30 000 Żydów zostało aresztowanych i wysłanych do obozów koncentracyjnych. To kluczowe wydarzenie stało się znane jako Kristallnacht, czyli „Noc rozbitego szkła. "
"
Czytaj całość
 
Rocznica Powstania w Treblince
02.08.2021.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!
2 sierpnia 1943 r. wybuchło Powstanie w obozie zagłady Treblinka.
 
Udział w Powstaniu wzięło 735 żydowskich więźniów. Powstanie wybuchło w poniedziałek. Był to dzień wolny od ,,pracy'', kiedy do obozu nie przybywały nowe transporty.
 
W Treblince w 13 miesięcy zamordowano prawie 1 milion Zydów.
 
Tego z pamięci nie wymarzemy...
20.04.2021.
Czytaj całośćI wybuchło Powstanie w warszawskim getcie. 19 kwietnia 1943 r. Poniżej jedna z ikonicznych fotografii Powstania.
1. Ten mały przestraszony chłopiec to albo:
a) Tsvi Nussbaum – tak sam twierdził w wywiadzie dla New York Timesa z 1994. Przeżył wojnę, trafił do USA, skończył studia medyczne i został lekarzem. Przez pewien czas (jakieś 15 lat temu) opowiadałem o tym na zajęciach. Teraz wiem, że 
Czytaj całość
 
Dar pamięci - Trzemeszno
14.04.2021.
Czytaj całośćNasza znajomość historii społeczności żydowskiej w Trzemesznie jest znikoma. Jedną z przyczyn takiego stanu wiedzy jest bez wątpienia brak naukowego, pełnego opracowania jej historii. Najwięcej  informacji o niej można znaleźć w Dziejach Trzemeszna pod red. Czesława Łuczaka (2002) i w Alma Mater Tremesnensis (1776-1996) pod red. Jana Leśnego i Czesława Łuczaka (1996). Bardzo ciekawą próbą opowiedzenia o tej społeczności jest praca konkursowa dwóch uczennic Gimnazjum w Trzemesznie – Zuzanny Jatczak i Klaudii Kirszner
Czytaj całość
 
Jom-ha-Szoa/2021
07.04.2021.
Czytaj całośćDziś, 7 kwietnia 2021, po zachodzie słońca, zaczyna się Jom ha-Szoa.
Dzień Pamięci Holocaustu (Jom HaZikaron laSzoa we-laGewura) oznacza dosłownie "Dzień (Pamięci) Zagłady i Aktów Odwagi" i obchodzony jest 27 dnia miesiąca nisan.
Data tego święta została oficjalnie wyznaczona przez Knesset w roku 1951. Ustawę podpisał premier David Ben-Gurion i prezydent Yitzhak Ben-Zvi.
Czytaj całość
 
W hołdzie Polakom ratującym Żydów
24.03.2021.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
pod okupacją niemiecką. W rocznicę męczeństwa rodziny Ulmów oddajemy hołd tym wszystkim, którzy w czas piekła zgotowanego przez niemieckich narodowych socjalistów, zachowali człowieczeństwo i wierni byli chrześcijańskiej zasadzie miłości bliźniego.
 
Na zdjęciu rodzina Ulmów bestialsko zamordowana przez Niemców w czasie IIWŚ.
 
Pamięci naszej strzeżcie...
26.01.2021.
Fragmenty archiwalnych filmów   z okresu dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej, zdjęcia, refleksje oraz muzyka i… modlitwa. W najbliższą środę, 27 stycznia br., o godzinie 18:00 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbędzie się premierowy pokaz filmu upamiętniającego tragiczny los milionów Żydów, w tym kilku tysięcy gdańszczan żydowskiego pochodzenia, zamordowanych przez nazistowskich oprawców w czasie II wojny światowej. 31-minutową, artystyczną refleksję będzie można obejrzeć na www.gdansk.pl. 
 
Roman Polanski w Gliwicach
09.11.2020.
Czytaj całośćRoman Polański przyjechał do Gliwic. Okazją była wdzięczność za ocalenie życia. Wręczenia medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, najwyższego izraelskiego odznaczenia cywilnego nadawanego nie-Żydom, przyznawanego przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie, odbyło się w Gliwicach.
Czytaj całość
 
Rabka - 78 lat póżniej Pamiętamy !
04.11.2020.
W Dzień Zaduszny wspominamy tych, którzy odeszli. Jest to dzień smutku, dzień pełen wspomnień, dumań i westchnień.. W tym szczególnym dniu chcielibyśmy wspomnieć żydowskie ofiary historii jaka miała miejsce 78 lat temu e rabczyńskim uzdrowisku...

 

Czytaj całość
 
77 Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
19.04.2020.
Czytaj całośćPowstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć
19 kwietnia 1943 roku wydarzyło się w getcie to, czego Niemcy się spodziewali. Dwa dni wcześniej do władz niemieckich dotarły informacje o tym, że w getcie coś się szykuje...

 
Czytaj całość
 
Kulmhof am Ner - Obóz Zagłady
02.02.2020.
 
Człowiek który pomagał ratować Żydów
02.02.2020.
Czytaj całośćUrodził się 16 listopada 1903r. w Brudzewie. Uzyskawszy średnie wykształcenie podjął pracę w charakterze urzędnika w Babiaku, a później w urzędzie gminy w Chełmnie. W 1928r. był już sekretarzem gminy. Okoliczni mieszkańcy zapamiętali go jako zaangażowanego w sprawy lokalne społecznika: był komendantem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, wraz z żoną stworzył i prowadził amatorski zespół teatralny, wspólnie z innymi przedstawicielami ówczesnych władz gminnych organizował uroczyste obchody świąt państwowych.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl