POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


Open Call and Webinar invite: Paideia
11.01.2024.
One-Year Jewish Studies Program 24/25
 
Edukacja w symbolach Kościół - Synagoga
21.01.2021.
Dalszy ciąg wykładów edukacyjnych utworzonych w ramach obchodów XXIV Dnia Judaizmu w Poznaniu.
 
SZABAT - NIEDZIELA film edukacyjny
21.01.2021.
Edukacja w symbolach: Szabat - NiedzielaFilm edukacyjny zrealizowany w czasie XXIV Dnia Judaizmu w Poznaniu w ramach projektu XXIV Dni Judaizmu OGLĄDAJ TUTAJ
 
Tanach i Biblia
21.01.2021.
Film edukacyjny zrealizowany w czasie XXIV Dnia Judaizmu w Poznaniu w ramach projektu "Edukacja w symbolach", poświęconego wybranym zagadnieniom chrześcijaństwa i judaizmu. Projekt nawiązuje do realizacji rzeźbiarskiej "12=12" Roberta Kaji, będącej zapisem procesu zmieniającej się geometrii krzyża równoramiennego w gwiazdę sześcioramienną.
 
Symbole - Gwiazda Dawida a krzyż
21.01.2021.

Film edukacyjny zrealizowany w czasie XXIV Dnia Judaizmu w Poznaniu w ramach projektu "Edukacja w symbolach", poświęconego wybranym zagadnieniom chrześcijaństwa i judaizmu. Projekt nawiązuje do realizacji rzeźbiarskiej "12=12" Roberta Kaji, będącej zapisem procesu zmieniającej się geometrii krzyża równoramiennego w gwiazdę sześcioramienną.

Oglądaj TUTAJ

 
Oneg Szabat - Podcast
12.01.2021.
W ramach PROGRAMU ONEG SZABAT rozpoczęliśmy cykl podcastów w języku angielskim – ONEG SZABAT PODCAST, w których przybliżamy historię Archiwum Ringelbluma, działalność grupy Oneg Szabat, jej twórców i współpracowników.  Dzięki wywiadom z naukowcami oraz tłumaczami Archiwum Ringelbluma możemy popularyzować wiedzę o Archiwum i jego twórcach wśród ludzi na całym świecie. Podcasty są dostępne na platformie Transistor oraz na portalach Spotify i Apple Podcasts.
Zachęcamy do wysłuchania dwóch pierwszych odcinków! TUTAJ
 
Kicur Szulchan Aruch
27.11.2020.
Czytaj całość>>> Nie powinien człowiek być chciwy, zatroskany o bogactwo, ale też nie powinien lekceważyć pracy. Powinien mieć przyjazne spojrzenie i mniej zajmować się interesami, a więcej zajmować się Torą. Powinien się cieszyć tym, co ma. Tak powiedzieli błogosławionej pamięci nauczyciele: (Pirke Awot 4:28) "Zazdrość, chciwość i duma zabierają człowieka ze świata i należy się od nich oddalić."
Czytaj całość
 
Prawo żydowskie....
26.11.2020.
Prawo żydowskie jest nauką o działaniu. Jego troska dotyczy nie tylko tego, jak czcić Boga w określonym czasie, lecz jak żyć z Nim w każdym czasie. Każdy czyn jest problemem; w każdym momencie pojawia się jakieś wyjątkowe zadanie. Wszystkie chwile w całym naszym życiu są problemem i zadaniem.
Wielu z nas trudno pojąć założenie judaizmu, iż religia oraz prawo są nierozdzielne. Trudność tę można wytłumaczyć współczesną koncepcją na temat istoty religii. Dla dzisiejszego człowieka religia jest stanem duszy, stanem naszego wnętrza; raczej uczuciem niż zobowiązaniem, bardziej wiarą niż działaniem, raczej tym, co duchowe, niż tym, co konkretne. Z punktu widzenia judaizmu religia nie jest uczuciem do czegoś, co istnieje, lecz odpowiedzią wobec Boga, który wymaga od nas życia w określony sposób.
 
Rabin Abraham Joshua Heschel, "Bóg szukający człowieka"
 
Ku przestrodze....
09.11.2020.
Czytaj całośćZ okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, obchodzonego 9 listopada w rocznicę Nocy Kryształowej, Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ ogłasza inaugurację oświatowej inicjatywy online pod nazwą ‘Ku przestrodze’. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem edukacyjnym realizowanym przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ i Fundację ‘Naprzód’ przy wsparciu Europejskiej Sieci na rzecz Alternatywnego Myślenia i Dialogu Politycznego.
Czytaj całość
 
Wykłady On-line / ŻUO
16.09.2020.
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby związane z Gminą do udziału w zajęciach nadchodzącego semestru zimowego Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego Centrum Kultury Jidysz w Warszawie (tym razem w formule online przez platformę ZOOM). Będziemy niezwykle zobowiązani do rozpowszechniania wiadomości o naszym projekcie wśród wszystkich osób zainteresowanych badaniami dotyczącymi kultury i historii Żydów polskich.
Czytaj całość
 
Czym jest Sheol? Czy to piekło?
19.06.2020.
Czytaj całośćSzeol jest słowem hebrajskim i pojawia się wielokrotnie w Biblii Hebrajskiej. Wbrew popularnym przekonaniom, oryginalnie słowo szeol nie oznaczało ani „życia po życiu”, ani tym bardziej „piekła”, a po prostu „grób” – nie konkretny grób konkretnego człowieka, ale „głębokość poniżej powierzchni ziemi” – miejsce, gdzie trafiają ludzkie ciała po śmierci, niezależnie od tego, kim był zmarły człowiek. Dopiero w późniejszych interpretacjach szeol zaczęło się 
Czytaj całość
 
Przysłowia żydowskie. Trzydzieści najlepszych.
09.06.2020.
Czytaj całośćNadal mamy pandemię, więcej czasu spędzamy w domu, zamieszczamy więc 30 bardzo pożytecznych przysłów żydowskich, warto się zastanowić, przemyśleć i czerpać z mądrości Ojców naszych....
Najlepszych – oczywiście – w mojej subiektywnej opinii. Cześć z nich zamieściłem w grupie Forum Żydów Polskich na Facebooku i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Postanowiłem więc zebrać je razem. I oto są tutaj. Zapraszam do lektury./P.J/

Czytaj całość
 
Kartka z historii biblijnej - 15 Siwan:
09.06.2020.
Czytaj całośćDzeń 15 Siwan jest dniem urodzin i śmierci Judy (1565 i 1446 r. p.n.e.).
Juda, czwarty syn Jakuba i Lei, urodził się w Charanie w dniu 15 miesiąca Siwan, w roku 2196 od stworzenia świata (1565 r. p.n.e.). Zmarł w tym samym dniu, 119 lat później, w Egipcie.Juda odegrał decydującą rolę zarówno przy sprzedaniu Józefa w niewolę, jak i w późniejszych próbach odnalezienia go przez braci, uwolnieniu go i ochronie Benjamina, młodszego ukochanego syna Jakuba..
Czytaj całość
 
Żyd. Iwri (Hebrajczyk). Israel.
09.06.2020.
Czytaj całośćskąd wzięła się nazwa „Żyd” i dlaczego religię żydowską nazywamy „judaizmem” (a nie np. „abrahamizmem”, skoro korzenie judaizmu są w wierze Abrahama)?
Słowo „Żyd” weszło do polszczyzny w średniowieczu, najprawdopodobniej przez wpływ języka czeskiego (Żid), razem z chrystianizacją, być może już za Mieszka I (wtedy język polski przejął z czeskiego większość słów związanych z religią, z Biblią, .
Czytaj całość
 
O duszy wyśpiewującej tęsknotę..
24.04.2020.
Czytaj całośćROZMOWA. Sztuka jest wyrazem tęsknoty i poszukiwania i z tej perspektywy objawienie jest poprzez nią niemalże namacalne - mówi rabin Łodzi Dawid Szychowski w rozmowie z Joanną Glinkowską w drugiej odsłonie cyklu rozmów o kulturze i sztuce z liderami duchowymi kościołów współczesnej Łodzi
Czytaj całość
 
Ziemia Obiecana...
22.03.2020.
Czytaj całośćIzrael jako Ziemia Obiecana. Gdzie znajdę w Torze fragmenty mówiące o tym, że Izrael jest Ziemią Obiecaną? Że dokładnie ta część (i właściwie jaka część) jest ziemią przeznaczoną Narodowi Wybranemu?
Tora zawiera kilka fragmentów określających położenie Ziemi Obiecanej (Ha-Arec ha-Muwtachat). Niektóre z nich są wskazane bardzo precyzyjnie, którędy powinny przebiegać jej granice.
Po raz pierwszy ziemia przyrzeczona Awrahamowi i jego potomkom pojawia  

Czytaj całość
 
Bar Micwa i Bar Onszin
04.03.2020.
Czytaj całośćPytanie: Określenie "bar micwa" nie pochodzi z Tory, jest podobno znacznie późniejsze (średniowieczne?). Czy sam obrzęd też jest z tego okresu i czy była jakaś forma wcześniejsza? Jak ma się do tego określenie "bar onszin"?
odpowiedź :
Najpierw o "bar onszin".
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl