POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Napisali do nas

W tym dziale publikujemy - za zgodą piszących do nas - historie rodzin Żydów poznańskich i wielkopolskich, opowiedzianych przez nich samych, jak i ich potomków, wspomnienia o dawnych jak i wspólczesnych losach.

Zachęcamy do pisania, może dzięki tej stronie odżyje pamięć o tych którzy mieszkali tu, może odnajdą się znajomi, może ktoś opowie ciekawą historię .....Czekamy!

 UWAGA, WAŻNE !
listy.
25.08.2014.

Drodzy przyjaciele,

otrzymaliśmy list od mieszkańca Poznania, proszę przeczytajcie, być może ktoś będzie wiedział cokolwiek w tej sprawie:

 

"Na początku 1940 roku ukrywała się w piwnicy przynależnej do mieszkania nr 7 przy ul. Skrytej 8 w Poznaniu przez 3 doby, tj.do momentu zorganizowanego przerzutu do innego, bezpiecznego kraju 4 osobowa rodzina żydowska z Poznania. Ojciec tej rodziny pracował przed wojną w firmie "Materiały Budowlane, sp z o.o., Bracia Szymańscy". W piwnicy, o której mowa nie było nic zmieniane i ruszane do wiosny 2012 roku, kiedy obecny jej właściciel postanowił przeprowadzić remont . Podczas remontu odkryto, dotąd zasłonięty regałem, wypisany na skraju sufitu dymem ze świecy napis :
                              Tu byłem - Maryś Orłowski
Wydaje się, że napis ten mógł wykonać jedynie ojciec owej ukrywającej się rodzin żydowskiej Ciekawe jest, czy rodzinie tej udał się przerzut do wolnego świata, czy przeżyli wojnę i czy potomkowie wiedzą o miejscu, gdzie przodkowie się ukrywali..."

 
Apel do kaliskich Żydów w Izraelu
listy.
19.08.2014.

Szanowni Państwo,

szukam kontaktu z kaliskimi Żydami, którzy mieszkają w Izraelu. Żyję od urodzenia w Kaliszu, szukam ludzi, którzy mogą pamiętać moich dziadków - niemal cała moja rodzina zginęła, próbuję odtworzyć te losy, szukam więc kontaktu z Żydami, którzy mieszkali przed wojną w Kaliszu i udało im się przeżyć.

pozdrawiam, Izabela FP

Dla zainteresowanych :Kontakt do Pani Izabeli można uzyskać od admina strony

 
Listy do Melanii....
listy.
12.02.2013.

List ktory nadeslano na ręce przewodniczącej Gminy:

 

Szanowna Pani!

Dlaczego akurat do Pani ten list?

Może dlatego, że Pani nazwisko jakoś najczęściej na Waszej stronie

przy różnych okazjach...

A piszę w dwóch sprawach.

Najpierw chciałbym zainteresować Panią, Pani współpracowników, znajomych książką

którą w grudniu w Gorzowie Wielkopolskim wydało Wydawnictwo SONAR Literacki. To

książka z wierszami Melanii Fogelbaum, które z Jej rękopisów pozostawionych

w getcie łódzkim za jakąś dziwną (szczęśliwą) przyczyną dostałem i odczytałem. Potem

namówiłem współwłaścicieli Sonaru na jej wydanie. Zaznaczam - wydanie to jest całkowicie

niekomercyjne.

 

Czytaj całość
 
List od Marka Schotta jr
listy.
28.10.2011.

Mamy wspaniałego przyjaciela, studenta, który włączył się wolontarnie w działanie Gminy Żydowskiej. Jest bardzo dobrym tłumaczem i bardzo mądrym młodym człowiekiem, na którego pomoc zawsze możemy liczyć. Obecnie przebywa w Hiszpanii i przysłał nam list, który zamieszczamy:

Shalom Pani Alicjo!

Chciałem serdecznie pozdrowić Panią i całą Gminę w Poznaniu, jak również życzyć dobrego i słodkiego nowego roku! :) Nie ma mnie zaledwie 3 tygodnie, a już bardzo się stęskniłem za, jak ja to nazywam, "życiem gminnym" :) Wspólne Shabbaty, Święta, uroczystości to coś fantastycznego, przynajmniej dla mnie :)

Czytaj całość
 
Mój Sołacz . Żydowski Sołacz
listy.
17.02.2011.

Czytaj całośćSpośród wielu dzielnic Poznania, szczególnie bliskim jest mi Sołacz. I nie jest to spowodowane tylko urokiem tej części miasta. Uzdrowiskowym charakterem zabudowy i pięknym starym parkiem. Tak się złożyło, że z Sołaczem jestem silnie związany zarówno z racji mojej osobistej historii, jak również przez losy rodziny.

Krótko po odrodzeniu się Polski, w 1918 roku, na Sołaczu pojawił się mój pradziadek, prof. Stanisław Sokołowski. Powstawał właśnie Uniwersytet Poznański. A prof. Sokołowski zakładał na Sołaczu Wydział Rolniczo-Leśny Uniwersytetu. Po zakończeniu prac, pradziadek powrócił do rodzinnego Krakowa, na Uniwersytet Jagielloński. Kontakt mojej rodziny z Poznaniem zamarł na wiele lat.

Czytaj całość
 
Felicja Bryn
listy.
14.02.2010.

Czytaj całośćPragnę przedstawić Państwu niezwykłą i piękną rodzinę Felicji Bryn - ocalałej z piekła holocaustu małej dziewczynki, dzisiaj dorosłej wspaniałej postaci, zarazem mojej kochanej przyjaciółki, której historia nadaje się na film, a jest opisana w pięknej książce pt. "Nigdy nie zapomnij kłamać", autor: Felicja Bryn. Felicja Bryn, obywatelka Stanów Zjednoczonych Ameryki, zamieszkała na Florydzie jest żoną Rabina Natana Bryn, matką pięknych, mądrych dzieci oraz cudowną babcią. Jestem dla niej pełna podziwu i bardzo szczęśliwa, że Bóg mi podarował taką przyjźń. Do tych niezwykłych słów przedmowy załączam zdjęcia autorki i jej rodziny.

Alicja Kobus Przewodnicząca ZGWŻ filia w Poznaniu

Czytaj całość
 
Kot z żółtą gwiazdą
listy.
14.12.2009.
Ela Stein Weissberger, ocalona z obozu koncentracyjnego w Terezinie była gościem w Teatrze Wielkim im. St. Moniuszki na poznańskiej premierze opery dla dzieci "Brundibar" Hansa Krasy, spektaklustworzonego w Terezinie w 1943 roku. Wówczas jego wykonawcami były dzieci ztamtejszego getta. Ela Stein Weissberger grała w „Brumdibar” kota. Jest jedną z dwóch żyjących jeszcze osób występujących w tamtym czasie na scenie obozowego teatru. 
Czytaj całość
 
Tu, gdzie rodzinne korzenie....
listy.
06.08.2009.
Czytaj całość To mój tatuś – Zipi pokazuje przedwojenne zdjęcie w sepii, a to zdjęcie ślubne moich rodziców – kontynuuje. To jedyne pamiątki, jakie mam. Cały mój kontakt z Poznaniem, w którym się urodziłam. W nocy z 30 na 31 lipca lot z Tel Avivu do Warszawy. Wizyta w Klasztorze Franciszkanów. Potem 5 godzin jazdy samochodem z Warszawy do Poznania. O 17:00 Cipora Kamun i jej córka Irit Camon wysiadały przy wejściu do poznańskiej siedziby Gminy Żydowskiej przy ul. Stawnej 10, tak podekscytowane, że nie mimo trudów podróży, upalnego dnia, nie czuły zmęczenia.
Czytaj całość
 
Przeszłość i ja....List od Miriam z Italii
listy.
20.06.2009.

Czytaj całośćNa imię mam Miriam, mieszkam obecnie we Włoszech, pochodzę z Poznania. Mam dwójkę wspaniałych dzieci, mój mąż jest Żydem pochodzenia włoskiego. Stanowimy szczęśliwą rodzinę, w której wartości religijne sa dla nas bardzo ważne.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl