POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Judaizm...


Dokąd poszedł Bóg?
02.12.2011.

To, że Bóg nie reaguje na zło i że oddala się od świata, nie oznacza, że go nie dostrzega i wnikliwie nie obserwuje. Jednak Jego najważniejszym celem nie jest automatyczne, mechaniczne usunięcie zła ze świata. Wtedy musiałby pozbawić człowieka wolnej woli, przemienić go w bezwolnego robota, odebrać mu duszę. To nie byłby już człowiek. Jego najważniejszym celem jest to, aby ludzkość zrozumiała, że zło zniknie ze świata wtedy, gdy ludzie sami przestaną je czynić

Czytaj całość
 
Mordercy muszą umrzeć
27.11.2011.

Dennis Prager

Nie należy mylić poglądów wyznawanych przez Żydów lub chrześcijan z wartościami judeochrześcijańskimi. Wielu Żydów jak i chrześcijan, w tym wielu szczerze religijnych, zajmuje czasami stanowiska stojące w sprzeczności z biblijnymi wartościami judeochrześcijańskimi, które na potrzeby niniejszego artykułu określmy, w skrócie, jako oparte na Starym Testamencie wartości wyznawane przez chrześcijan, zwłaszcza chrześcijan amerykańskich.

Jaskrawym przykładem tej sprzeczności jest postawa wobec kary śmierci dla morderców. Wielu Żydów i chrześcijan uważa, ze w ogóle nie powinno się odbierać mordercom życia, ponieważ jest to nie tylko etycznie złe, ale i sprzeczne z żydowskim czy chrześcijańskim światopoglądem.

Czytaj całość
 
Judaizm wobec kary śmierci
27.11.2011.

Czytaj całośćTora nie tylko zabrania morderstwa (patrz: "Etyka relatywna, etyka sytuacyjna"), ale także zdecydowanie i wyraźnie nakazuje stosowanie kary śmierci za morderstwo z premedytacją. Jest to jedyna micwa (przykazanie), wymieniona we wszystkich pięciu Księgach Mojżeszowych.

W Bereszit (Księga Rodzaju) (9:6) czytamy: "Kto rozlewa krew człowieka - tego krew będzie rozlana przez człowieka. Bo (Bóg) człowieka uczynił według istoty Boga."

Czytaj całość
 
Kolumb ukrytych Żydów
17.11.2011.
Czytaj całośćWędruje po dżunglach Amazonii, odwiedza chińskie wsie, przeszukuje Hiszpanię szukając Maranos a za swą życiową misję uważa Bnei Menaszy z Indii. Michael Freund ma obsesję: Odkrywanie istnienia Żydów w odległych miejscach.
To było sześć lat temu. Michael Freund zdecydował się rozpocząć swą południowo amerykańską przygodę. Uzbrojony w wielką motywację, wszedł na małą łódkę, która zabrała go w górę Amazonki, w Peru. Nagle znalazł się w dżungli pełnej drzew i zwierząt przypominających stwory straszące dzieci w sennych koszmarach.
Czytaj całość
 
Naczelny Rabin Plaży...
17.11.2011.

Plaża w Izraelu to chyba ostatnie miejsce, w którym można by się spodziewać doświadczenia czegoś zachęcającego do wzmocnienia nadzieji dotyczących przyszłości narodu żydowskiego. Spotkamy tam masy półnagich plażowiczów, których ciała, w wielu przypadkach, przebite są kolczykami w różnych niecenzuralnych miejsach. Jest mało prawdopodobne by w tego typu otoczeniu nawet najbardziej zaangażowane umysły były w stanie utrzymać skupienie na różnych ważnych kwestiach, takich jak los naszego narodu.

Czytaj całość
 
Charakter kontra krew
13.11.2011.
Włączenie do Tanachu Księgi Rut, przekonuje, jak związki etniczne nie są - w obliczu wartości ludzkiego charakteru - istotne. Rut, urodzona jako nie-Żydówka, wybiera wiarę Żydów i przynależność do narodu żydowskiego. Fakt, że pochodzi z innego ludu, jest równie nieistotny dla Żydów, jak kolor jej włosów. A to przecież z jej rodziny ma, według tradycji, narodzić się Mesjasz
Jakie argumenty można przytoczyć na dowód, że judaizm zawsze cenił charakter człowieka bardziej, niż jego pochodzenie? Czy hasła o tym, że liczy się postępowanie człowieka, a nie jego związki krwi, nie są czymś w judaizmie nowym?
Czytaj całość
 
Ladino
11.11.2011.
Z oczywistych względów w naszym rejonie najbardziej znanym żydowskim językiem jest jidysz - na terenie Polski kwitła kultura w tym języku. Nie tylko Żydzi aszkenazyjscy mieli jednak swój język. Niezwykle ciekawą żydowską mową jest również ladino, zwany też idioma castellano.
Czytaj całość
 
Judaizm a postawy niereligijnych żydów
10.11.2011.
pytanie od DS :

W jaki sposób dziedzictwo judaizmu wpłynęło - historycznie rzecz biorąc - na postawy niereligijnych Żydów?
odpowiedzi :

Czytaj całość
 
Jom Kipur i Sukkot - wyklady rabina Pecarica
12.10.2011.

http://vimeo.com/30383526

 
Słownik pojęć judaistycznych i swiatecznych
12.10.2011.

http://www.schorr.edu.pl/index.php?option=com_glossary&Itemid=89

http://www.schorr.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=149&Itemid=97

 
Rabin B.Pash.- Wezot Habracha
10.10.2011.
Skąd rabin czerpie swą mądrość? Nie do końca pasuje, by poniższy komentarz kończył całą Torę, powiemy więc słowo o samym autorze. Rabin Klonimus Kalman nie pisał swoich tekstów w pierwszej osobie, używał po prostu pojęcia „Rebe”. Możemy jednak założyć, że sprawa ta zaprzątała go i interesowała na poziomie osobistym – na czym opiera się autorytet rabina? Co stanowi jego moc , dzięki której może on stać (lub siedzieć), przemawiać i komentować w obliczu innych ludzi, pośród których znajdować się mogą nie mniej mądrzy, a nawet mądrzejsi od niego ludzie? – zapytuje Rebe.
Czytaj całość
 
Elul - miesiąc zagubionych
20.09.2011.
W momencie, kiedy rozpoczyna się miesiąc Adar powinniśmy się bardziej cieszyć. W momencie, kiedy rozpoczyna się Aw powinniśmy bardziej się smucić. Elul to zupełnie inna historia…
Riverdale jest położone na wzgórzu. Wśród drzew rozsiane są jednorodzinne domy, małe oczka wodne i… żydowskie instytucje. Na jednym wzgórzu mieści się chyba z kilkadziesiąt żydowskich organizacji. Łatwo zapamiętać. Mieszkam obok synagogi reformowanej – jeśli chcę trafić do mojego Beit Midraszu (miejsce, gdzie studiuję zanim zacznie się rok szkolny), muszę odnaleźć synagogę rosyjską i chasydzki sztibel, potem skręcić za centrum Chabadu w lewo. Cała złożoność żydowskiego świata w mikroskopijnej skali. W sklepiku pan z siwą brodą pokazuje mi album o Polsce. Zdjęcia z Jesziwy Lubelskiej i Getta. Żydowska polskość, izraelskość, miesza się z wielokulturowością - cechą rozpoznawczą Nowego Jorku.
Czytaj całość
 
Zemsta a kara
12.08.2011.

Tora (Wajikra) mówi: „Nie będziesz mścił się” (19:18). Nie jest prawdą to, co przypisuje judaizmowi Ewangelia św. Mateusza (5, 43): „Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego”, która odsyła nas do Wajikry 19, 18, gdzie czytamy – jak widać wyżej – dokładne zaprzeczenie tezy Ewangelii. Jednocześnie za postępowanie, które krzywdzi człowieka (i skłania go do myśli o zemście), wyznaczane są w Torze kary.

Ale czy kara jest formą zemsty?

Czytaj całość
 
Szacunek
12.08.2011.
Szacunek dla Rabina, dla starca, dla talmid-chacham i dla kohena
Czytaj całość
 
Jom Jeruszalajim
01.06.2011.

Czytaj całość

http://www.aish.com/jw/id/The_Heart_of_the_Jewish_People.html 

Jom Jeruszalajim (Dzień Jerozolimy), izraelskie święto narodowe przypadające 28 Ijar jest rocznicą ponownego zjednoczenia Jerozolimy. Zawsze sześć tygodni po sederze pesachowym i tydzień przed świętem Szawuot. W tym roku w kalendarzu gregoriańskim to 1 czerwca, należy jednak pamiętać, że doba w żydowskim kalendarzu zaczyna się od wieczora - święto więc rozpoczęło się dzisiaj wieczorem.

Czytaj całość
 
Nie będziesz stał bezczynnie...
09.05.2011.
Ktoś tonie. Samochód rozbity w wypadku stacza się do rowu z ludźmi w środku. Ktoś został zaatakowany na ulicy przez chuliganów. Tora już ponad 3200 lat temu formułuje zasadę, która obowiązuje w takich i podobnych sytuacjach.
Czytaj całość
 
Szalom Alejchem
23.01.2011.

Szalom alejchem... Ten znany chyba wszystkim utwór został napisany przez kabalistów z Safedu, w XVII wieku. Dla przypomnienia: Safed po hebrajsku nazywa się Cfat (צפת) i jest jednym z 4 świętych miast judaizmu.

W Talmudzie można znaleźć wzmiankę o dwóch aniołach (złym i dobrym) towarzyszących człowiekowi, który wraca w piątkowy wieczór z synagogi do domu.

Jeśli dom został przygotowany odpowiednio na powitanie szabatu, to dobry anioł błogosławi dom i życzy człowiekowi, by kolejny szabat był taki sam, a zły anioł jest zmuszony odpowiedzieć "amen".

Jeśli natomiast dom nie jest przygotowany (np. nie ma świec etc.), to zły anioł życzy kolejnej "wpadki", a dobry anioł musi powiedzieć "amen".

Czytaj całość
 
Betlejem z żydowskiej perspektywy
26.12.2010.

Czytaj całośćBetlejem to spolszczona wersja hebrajskiego Bejt Lechem (בית לחם).  Bejt (בית) po hebrajsku oznacza dom, a lechem (לחם) to chleb.

Gdy Jakub (syn Icchaka i Rywki, wnuk Abrahama i Sary) z rodziną wracał do Erec Israel kierując się do Hebronu, domu przodków, doszło do tragedii. Blisko miejsca zwanego Efrat, które zostało nazwane Bejt Lechem, Rachela umarła przy porodzie, ale jej dziecko, Benjamin, cudem przeżyło. Rachela została właśnie tam pochowana. Rdz 35:16-20

Czytaj całość
 
Liberalni Żydzi
22.12.2010.

"Dlaczego Żydzi są tacy liberalni*?" - to najczęściej zadawane mi przez nie-Żydów pytanie na temat Żydów.

Pytanie to jest uprawomocnione, ponieważ Żydzi (poza Izraelem) są rzeczywiście w przeważającym procencie liberalni, a także - nieproporcjonalnie - od liberalizmu na lewo. Na przykład, poza Murzynami żadna grupa w Ameryce nie głosuje tak jednostronnie na Partię Demokratyczną. Pytanie to jeszcze bardziej zaostrza fakt, że tradycyjne wartości żydowskie nie są lewicowe.

Czytaj całość
 
Starożytny błękit...
07.12.2010.
Czytaj całośćBarwnik, który był używany do barwienia tkanin tysiące lat temu, pochodził ze specjalnych ślimaków Hexaplex trunculus poławianych w Morzu Śródziemnym. Stosowali go Izraelici, Fenicjanie czy Kananejczycy.
Izraelscy archeolodzy odnaleźli szczątki starożytnych zakładów produkujących ten niebieski barwnik na całym izraelskim wybrzeżu: od Tel Cabri przez Akko, Tel Dor, Tel Szikmona, Apolonia aż do Tel Mor.
Czytaj całość
 
Społeczne wykluczenie vs Dobroczynnoœc
12.11.2010.
"To, co robia Żydzi, nazywa się cedaka, od sprawiedliwosci (cedek) i prawa, które jest wykonywane dla prawdy, ponieważ u Żydów cedakę daje się prawdziwie i sprawiedliwie, bo Ÿzródłem cedaki jest prawo (...). Nie jest tak u innych narodów, gdzie nie nazywa się tego cedaka, co oznacza sprawiedliwosć, ale chesed, co odnosi się do rzeczy, której nie ma się obowiazku czynić i nie jest to kwestia sprawiedliwosci, a jesli tak się czyni, to tylko dla siebie samego i przyjemnosci i dlatego to, co u Żydów jest cedak± od słowa cedek, u innych narodów nazywa się chesed." "Chiduszej Agadaot" - Maharal
Czytaj całość
 
Etyka relatywna, Etyka sytuacyjna
12.11.2010.

Te przeciwstawne pojęcia sš często ze sobš mylone. Judaizm odrzuca etyczny relatywizm, natomiast wymaga rozpatrywania każdej zasady etycznej w bardzo konkretnej sytuacji Judaizm uważa, że etyka Tory jest etykš absolutnš, czyli nierelatywnš, ale uważa także, że jest etykš sytuacyjnš. (Etyka sytuacyjna często mylona jest z etycznym relatywizmem. Etyka relatywna i etyka sytuacyjna nie sš jednak wcale tym samym.) O co w tym chodzi?

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

The synagogue is closed

until further notice

Uwaga !!!

Gmina zawiesza wszelką działalność

Do odwołania

Zarządzenie Przewodniczącej Alicji Kobus

 

niebieski.jpg

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl