POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Judaizm...


Cud purimowy trwał w sumie DZIESIĘĆ LAT!
19.03.2019.
Czytaj całośćKalendarium wydarzeń cudu purimowego:
 rok 3395 - król Achaszwerosz wydaje ucztę, królowa Waszti za opór wobec poniżającego ją rozkazu pijanego króla popada w niełaskę i zostaje stracona.
rok 3399 - Ester zostaje żoną króla i królową imperium. Mordechaj udaremnia spisek przeciwko królowi. Dostojnik Haman zostaje wywyższony i na rozkaz króla wszyscy muszą oddawać mu pokłony. Mordechaj jako jedyny odmawia.
Czytaj całość
 
Purim a Jom Kippur
19.03.2019.
Czy jest prawdą, że istnieje związek święta Purim z Jom Kippur?
Purim jest najbardziej „fizycznym” ze wszystkich świąt żydowskich. Przykazanie wysyłania smakołyków jako podarunków, nakaz zjedzenia wyjątkowo dużego posiłku purimowego, wreszcie (jako kropka nad „i”) właśnie zalecenie upicia się – to wszystko są micwot odnoszące się do ciała, a nie do ducha.
Czytaj całość
 
Unikalna koncepcja szczęścia w miesiącu Adar
11.03.2019.
Czytaj całość Kiedy świętujemy Purim? Pierwsza Miszna w traktacie pod tytułem „Megila” w Talmudzie Babilońskim jednoznacznie wyjaśnia: “Megila jest czytana 14-go dnia miesiąca Adar w nieogrodzonym mieście a w mieście otoczonym murem 15-tego dnia miesiąca Adar”. Miszna wyjaśnia dalej, że w niektórych przypadkach można przeczytać Megilę również 13, 12, a nawet 11 dnia miesiąca Adar. W jakich okolicznościach? Na przykład, gdy miasto nie ma rabina lub 
Czytaj całość
 
11 Adar i Purim Katan
11.03.2019.
Rozważania rabina Icchaka Rapoporta:Kiedy usiadłem, by napisać artykuł do naszego elektrycznego biuletynu, zdałem sobie sprawę z tego, że piszę w dniu 11 Adar – Jorcajt wielkiego uczonego Rabina Chaima Josefa Dawida Azulay, błogosławionej pamięci, nazywanego zazwyczaj Chida, od inicjałów swych imion. Podpisywał on w ten sposób swe pisma i listy. Chida był tak bardzo podziwiany w społeczności żydowskiej, że niektórzy zwykli byli mówić: „Od Josefa do Josefa, nie było nikogo tak wspaniałego jak Josef”.
Czytaj całość
 
Czego oczekuje B-g od człowieka?
01.02.2019.

Wiadomo, że Bóg domaga się wypełniania przykazań. Ale jest ich wiele i są rozproszone po całej Torze. Czy w Biblii Hebrajskiej znajduje się informacja, która przedstawiałaby, czego dokładnie oczekuje Bóg od człowieka?

Tak. Dokładnie taki spis oczekiwań Boga wobec człowieka znajdujemy w Psalmie 15. Wersety te traktowane są przez Talmud (Makot 24a) jako podsumowanie 613 przykazań Tory
Czytaj całość
 
Laszon hara - zły język...
31.01.2019.
„Życie i śmierć są na końcu języka”. Winny złu, jakie powoduje plotka, jest w równym stopniu ten, który słucha, jak ten, który mówi, bo gdyby nie było słuchacza, to plotkarz by milczał.
Żydowskie prawo religijne nakazuje, aby – gdy napotka się plotkarza, który zaczyna opowiadać nam plotki lub mówić coś niepochlebnego o kimkolwiek, zmienić temat rozmowy, albo – gdy to nie skutkuje, po prostu odejść!
Czytaj całość
 
Judaizm a "dylemat zwrotnicy"
13.11.2018.
Czytaj całość Pytanie: Widzę pędzący pociąg i rozwidlające się tory. Na jednym z nich stoi pochłonięta dyskusją grupa 5 osób. Na drugim pracuje zaabsorbowany swą pracą robotnik. Mam możliwość skierowania pociągu na jeden z dwóch torów. Co uczynić?
Czytaj całość
 
Manipulacje niedozwolone..
02.08.2018.
Czytaj całośćWedług Tory (Szemot 21, 10) mąż jest odpowiedzialny za zapewnienie żonie pełnego utrzymania (jedzenie i ubranie – szeira i kesuta) i zaspokojenie jej potrzeb seksualnych (onata). Jednocześnie mężczyzna nie ma prawa do wymuszania kontaktów seksualnych i żona musi wyrażać na nie zgodę.
Czytaj całość
 
Mięso czy rosliny? Co na to Tora?
31.07.2018.
Czytaj całośćAbrabanel pisał w komentarzu do Szemot 16:4: "Mięso nie jest koniecznym pokarmem [człowieka]. Jest obiektem niepohamowanego obżarstwa. Mięso jest [w naturze] jedzone przez okrutne drapieżniki. Owce, krowy, kurczaki, synogarlice i gołębie, które spożywają pokarm z pól - trawę i nasiona, nie znają okrucieństwa"
Czytaj całość
 
Nowy Rok Drzew
26.01.2018.

To juz we wtorek 30 stycznia Tu B'Szwat, 15 dzień miesiąca Szwat w żydowskim kalendarzu - jest dniem wyznaczającym rozpoczęcie "Nowego Roku Drzew". To czas, w którym najwcześniej kwitnące drzewa na Ziemi Izraela budzą się z zimowego snu i rozpoczynają nowy cykl owocowania.

 

Czytaj całość
 
Chanukowa książeczka od Shavei /do pobrania !/
08.12.2016.
Czytaj całośćShavei Israel przygotował z okazji Chanuki specjalną książeczkę z najważniejszymi informacjami na temat święta. Znajduje się w niej cała historia chanukowa i opowieść o cudzie, wytłumaczenie wszelkich micw, które możemy wykonać w trackie tych ośmiu dni, wskazówki do najlepszej chanuki,
Czytaj całość
 
Żałoba - awelut...
17.11.2016.
Czytaj całośćŻałoba (awelut) obchodzona jest przez mężczyzn i przez kobiety. Żałobę należy, według zasad halachy, obchodzić po śmierci siedmiu osób: ojca, matki, syna, córki, brata (w tym przyrodniego), siostry (w tym przyrodniej), męża (żony). Osoba, która jest zobowiązana według żydowskiego prawa religijnego do przestrzegania żałoby, nazywa się onen.
Czytaj całość
 
Ynet: W ślad za książką, w nowy świat
10.08.2016.
Za pośrednictwem liter i słów, kabaliści w swoich książkach stworzyli nam możliwość wejścia w nowy świat, który ma decydujący wpływ na nasze życie. Więc teraz z ich pomocą możemy wejść w ten świat i zmienić swoje życie na lepsze. Kabalistyczne księgi uformowały żydowski naród. I dziś, w dzień Tygodnia Książki, mamy wspaniałą okazję zapoznania się z tymi książkami.
Czytaj całość
 
Zawstydzanie bliźnich
08.04.2016.
Czytaj całośćPubliczne zawstydzanie człowieka (które może być dokonane na wiele sposobów; np. przez wykazanie jego niewiedzy, zdradzenie jakichś sekretów z jego życia, wypominanie czynów, za które już otrzymał wybaczenie) jest uważane za wykroczenie wobec Boga, a nie tylko wobec człowieka, ponieważ "człowiek został stworzony według istoty Boga" (Bereszit Rabba 24:7).
Czytaj całość
 
JUDAIZM WOBEC SEKSUALNOŚCI
08.04.2016.
Czytaj całośćNie jest, niestety, powszechną wiedzą, że to judaizm zapoczątkował w świecie Zachodu (a chrześcijaństwo rozpowszechniło) ideał usankcjonowanego religijnie małżeństwa , jako instytucji najbardziej korzystnej (społecznie i w wymiarze indywidualnym) dla opanowania ludzkiego seksualizmu , który jest potężnym instynktem. Instynktem, który - gdy zostaje odpowiednio skanalizowany w twórczej formie (małżeństwo i rodzina) - może stanowić ogromną siłę w rozwoju ludzkości.
Czytaj całość
 
Grzechy a nieszczęścia
09.01.2014.
Czy można powiedzieć że grzechy sprowadzają na ludzi nieszczęścia? TAK.
Grzechem - w rozumieniu judaizmu - jest łamanie praw (nakazów i zakazów) ogłoszonych przez Boga Żydom (i to dotyczy wyłącznie Żydów!). Natomiast dla nie-Żydów grzechem jest łamanie szeroko rozumianych Siedmiu Przykazań Potomków Noego (Noacha). Prawa te dotyczą albo relacji człowieka z Bogiem, albo człowieka z człowiekiem. Te drugie - koncentrują się na etyce.

Czytaj całość
 
Szemini Aceret i Simchat Tora
20.09.2013.
Czytaj całośćNastępnego dnia po Sukot, a więc dwudziestego drugiego dnia tiszri, przypada odrębne, pełne święto Szemini Aceret (Ósmy Dzień Zgromadzenia), podczas którego jest - między innymi - odmawiana specjalna modlitwa o deszcz (Tefillat Geszem). W Erec Jisrael ten okres rozpoczyna porę deszczową, a zbiory rolnicze zależą od deszczu.
Czytaj całość
 
SUKKOT 5774
16.09.2013.
Czytaj całośćW środę 18 września po zachodzie słońca zaczyna się Sukot. Święto szałasów (zwane także świętem Kuczek) wg. kalendarza hebrajskiego zaczyna się 15 dnia miesiąca Tiszri i trwa przez 7 dni w Izraelu, a 8 dni w diasporze. Upamiętnia ono 40 lat wędrówki Izraelitów przez pustynię po wyjściu z Egiptu, gdy musieli oni mieszkać w szałasach - nazwa święta pochodzi od hebrajskiego suka - szałas.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkanie szabatowe odbędzie się w piątek 22.03.2019 o godz. 17:30.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

niebieski.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl