POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Komentarze

Jeśli uważasz, że masz coś ciekawego do powiedzenia w tematyce  religii i tradycji żydowskiej, napisz - 

ciekawe artykuły opublikujemy na tej stronie. 

Zapraszamy !

 Stosunek Judaizmu do ateizmu
komentarze, opinie...
02.01.2022.

Ciekawe, że w poglądzie judaizmu na ateizm dominuje zdziwienie, jak można być tak irracjonalnym jak ateista.

Ateista wierzy bowiem w absurd: że skomplikowany, potężny, inteligentnie stworzony świat jest efektem powstania... czegoś z niczego - w efekcie... przypadku.
Czytaj całość
 
Rewolucja seksualna Judaizmu
komentarze, opinie...
10.08.2021.
Powszechne potępienie dla przejawów dyskryminacji homoseksualistów jest już sprawą oczywistą; następny etap przemian dotyczy nie tylko zgody na związki partnerskie, ale także hasła legalizacji "małżeństw" homoseksualnych a nawet adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
o eseju Dennisa Pragera
Media żywią się sensacją i kontrowersją. Dotyczy to także (a może szczególnie) tematyki homoseksualizmu, którą media zazwyczaj traktują w taki sposób, aby przedstawić przede wszystkim poglądy radykalne, opinie skrajne. Rzadko pojawia się na ten temat spokojna, rzeczowa refleksja, podczas której dokonana byłaby próba odpowiedzi na pytania o kulturowe i cywilizacyjne konsekwencje faktu, że w wielu społeczeństwach świata zachodniego następują w tej dziedzinie radykalne zmiany.
Czytaj całość
 
Powrót barbarzyńców /Paweł Jędrzejewski/
komentarze, opinie...
15.12.2016.
Czytaj całośćDziś kierowca w Łodzi najpierw śmiertelnie potrącił pieszego, który przechodził na pasach. Później zderzył się z autem, którym jechała kobieta w zaawansowanej ciąży. Porzucił samochód i uciekł między bloki. Przy skrzyżowaniu zaatakował kobiety na przystanku. Jedną z nich próbował wepchnąć pod nadjeżdżający autobus. Czytamy wypowiedź prokuratora:
Czytaj całość
 
Piosenka żydowska
komentarze, opinie...
06.10.2016.
Czytaj całośćPolską przedwojenną piosenkę w ogromnym stopniu tworzyli tekściarze i kompozytorzy pochodzenia żydowskiego - jednak na scenie wcale nie było tego widać. Dlaczego tak było i co to mówi o przedwojennej kulturze polskiej? "Ja się boję sama spać", "U cioci na imieninach", "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka", "To ostatnia niedziela", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Dziś panna Andzia ma wychodne", "Ach, jak przyjemnie"… Co łączy te tytuły?
Czytaj całość
 
Izrael pro-life czy pro-choice?
komentarze, opinie...
04.10.2016.
Czytaj całośćPolskie media i opinia publiczna od kilku dni żyją tylko jednym – projektem nowej ustawy zakazującej aborcji (szkoda, że nie nie podchwycili równie często doniesień o projekcie utrudniającym życie osobom LGBT i konkubinatom, ale na to mam nadzieję przyjdzie czas). Dzisiaj, w wielu miastach kraju przeszły demonstracje broniące obecnie obowiązującego kompromisu.
Czytaj całość
 
Rabin i Czarny Poniedziałek.
komentarze, opinie...
04.10.2016.
Czytaj całośćRabin Schudrich: Chcę wyrazić solidarność ze wszystkimi kobietami walczącymi w obronie ich godności i praw

„Moja dwar Tora w poniedziałek 3 października poświęcona będzie prawom i godności kobiety w judaizmie” – poinformował naczelny rabin Polski Michael Schudrich. W ten sposób chce on wyrazić solidarność z kobietami, które protestowały dziś na ulicach miast Polski w obronie swoich praw.

Czytaj całość
 
Negowanie Jedwabnego.....
komentarze, opinie...
04.10.2016.
Czytaj całośćNaczelny rabin Polski: Negowanie Jedwabnego jest dla nas jak negowanie Katynia dla was [ROZMOWA]

"Mówienie o tym, że nie jest jasne, kto zabił Żydów w Jedwabnem jest dla nas czymś równie bolesnym jak dla Polaków kwestionowanie zbrodni katyńskiej" - przekonuje naczelny rabin Polski Michael Schudrich. "To oczywiste dla każdego myślącego człowieka" - dodaje.

Czytaj całość
 
To ten znicz olimpijski zaplonie na ich cześć !!!
komentarze, opinie...
29.07.2016.
Czytaj całośćW 40-rocznicę zabójstwa Izraelskich sportowców na olimpiadzie w Monachium w 1972 r.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge nie zgodził się by podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Londynie uczczono minutą ciszy pamięć ofiar zamachu terrorystycznego, do którego doszło 40 lat temu na igrzyskach w Monachium. Ofirami bojówki arabskiej z OWP i jego niemieckich sojuszników, padli izraelscy sportowcy. Jego zdaniem, atmosfera tej uroczystości nie pasuje do wspominania tragicznego wydarzenia sprzed lat.

Czytaj całość
 
Kiedy i dlaczego stworzono mit Al-Aksy?
komentarze, opinie...
29.07.2016.

W jaki sposób Jerozolima stała się tak ważna dla muzułmanów?

Doniosłość Jerozolimy dla Żydów i chrześcijan jest poza dyskusją, gdyż to miasto nierozwerwalnie łączy się z judaizmem i chrześcijaństwem, co znajduje swoje niezbite odbicie w historii i teologii. Jeśli spoglądamy na współczesną politykę, to ciągle słyszymy, że Palestyńczycy, Arabowie i muzułmanie domagają się tego, żeby Jerozolima stała się stolicą przyszłego palestyńskiego państwa, właśnie ze względu na jej świętość dla islamu. Kiedy więc i w jaki sposób to miasto stało się święte dla muzułmanów?

Czytaj całość
 
O ludobójstwach w ONZ
komentarze, opinie...
23.01.2015.
Czytaj całośćZ okazji zbliżającej się 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku otwarto wystawę pt. „Forbidden Art” (Sztuka zakazana). Przed otwarciem odbyła się także specjalna sesja poświęcona przeciwdziałaniu ludobójstwom.
Czytaj całość
 
"Oczy zasypane piaskiem" - recenzja książki P.Smoleńskiego
komentarze, opinie...
08.03.2014.
Szanowni Państwo, zdeczydowaliśmy się zamieścić recenzję na prośbę zaprzyjażnionego Portalu Erec Izrael - www.izrael.org.il
aby otworzyć oczy czytelnikom pana Smoleńskiego na kłamstwa, matactwa i zniesławienia jakich ten pan dpouścił się w swojej książce. Popieramy i zgadzamy się z opinią redaktorów pisma Erec Izrael i popieramy ich inicjatywę, z którą chcemy się z Państwem podzielić. Redaktorzy piszą:
"W tej recenzji, pisanej ze łzami w oczach, skupiamy się jedynie na części spraw poruszonych w książce. Przepraszamy, że jest taka długa. I przepraszamy, że jest zbyt krótka.
Smoleński tradycyjnie dopuścił się bardzo wielu błędów rzeczowych, przeinacza fakty, myli osoby, ofiary, miejsca, daty etc. Znowu kłamie, insynuuje i zniesławia.

 

Czytaj całość
 
Wraca sprawa uboju..
komentarze, opinie...
08.03.2014.

Ponad 130 tysięcy osób poparło zmiany w ustawie o ochronie zwierząt przywracające możliwość uboju rytualnego. Swój projekt w tej sprawie złożyła 5 marca w Kancelarii Sejmu Krajowa Rada Izb Rolniczych. W ciągu dwóch tygodni podpisy zostaną sprawdzone, a później marszałek Sejmu będzie miała trzy miesiące na wniesienie projektu do pierwszego czytania.

"Zakaz uboju rytualnego doprowadził do znacznego obniżenia importu polskiej wołowiny i drobiu przez kraje arabskie i Turcję. Są to najbardziej atrakcyjne rynki, a straty z tego tytułu wynoszą 2 mld euro," powiedział w środę podczas konferencji prasowej Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. Do tej pory na eksport wysyłano ok. 80 proc. wołowiny wyprodukowanej w Polsce.

 

Czytaj całość
 
Układ krwionośny i polityka
komentarze, opinie...
02.12.2013.
Czytaj całośćDawid Wildstein w artykule na Forum Żydów Polskich pod tytułem “Czy Krytyka Polityczna nie lubi 'żydków' i 'murzynów'?”, którego pełen fałszywej troski lead to “Jestem głęboko przekonany, że - przy odrobinie dobrej woli - lewica jest w stanie wyzwolić się z okowów rasizmu i sprowadzania poglądów politycznych do spraw k...rwi.” kolejny raz wraca do jednego z ulubionych leitmotivów swojej publicystyki. Jest nim “Żyd” który jest ponoć przez współczesną lewicę traktowany tylko jako bezosobowa figura “Innego” - mający być Innym niemym i posłusznym.
Czytaj całość
 
W odpowiedzi na art w "Forbes"
komentarze, opinie...
29.10.2013.

Do członków naszej społeczności, zainteresowanych i zaniepokojonych

 

Szanowni Państwo

 

Przyznam, że od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad tym, w jaki sposób ustosunkować się do artykułu „Kadisz za milion dolarów”. Jednak ze względu na skalę i ciężar zarzutów, które zostały postawione w tym artykule i które zmusiły mnie do zajęcia stanowiska w sprawie, w miarę kolejnych słów mój tekst nabierał bardziej osobistego charakteru i przestawał ograniczać się do suchych faktów. W tej sytuacji postanowiłem użyć jako jego kanwy tekstu sprostowania, przesłanego do redakcji czasopisma Forbes.

 

 
SCHITA DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ
komentarze, opinie...
22.10.2013.
Polscy Żydzi i muzułmanie zapowiedzieli, że w kwestii dopuszczalności w Polsce tzw. uboju religijnego zwrócą się do Komisji Europejskiej oraz Trybunału Sprawiedliwości UE. Doszło bowiem  do naruszenia europejskich przepisów.

Ubój rytualny był dozwolony w Polsce do końca grudnia 2012 r. Od 1 stycznia tego roku jest zakazany, mimo że unijne przepisy dopuszczają go dla celów religijnych. Obecnie polskie przepisy prawne w tej kwestii budzą kontrowersje interpretacyjne.

Czytaj całość
 
Pomnikowa hucpa Katarzyny Markusz
komentarze, opinie...
02.10.2013.

Na portalu jewish.org.pl ukazał się artykuł Katarzyny Markusz pt. "Niesprawiedliwy pomnik", w którym autorka w bezceremonialny sposób zaatakowała Zygmunta Rolata. O co poszło?

Poniżej cytat z komentarza Katarzyny Markusz - pogrubienia nasze:/iztael.prg.il/

Zygmunt Rolat, polski Żyd mieszkający w Stanach Zjednoczonych, 24 września w Nowym Jorku odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. 
Czytaj całość
 
Niesprawiedliwy pomnik
komentarze, opinie...
02.10.2013.
Czytaj całośćZygmunt Rolat, polski Żyd mieszkający w Stanach Zjednoczonych, 24 września w Nowym Jorku odebrał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Ogłosił przy okazji coś, co temu dialogowi kompletnie przeczy - że przy Muzeum Historii Żydów Polskich stanie pomnik ku czci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Stanie tam, bo zdecydował o tym Zygmunt Rolat, wbrew opinii polskich Żydów i wybitnych naukowców zajmujących się badaniem Zagłady
Czytaj całość
 
List dr Wojciecha Meixnera do redaktora "Forbes"
komentarze, opinie...
29.09.2013.

2.09.2013

Szanowny Pan Redaktor

Eryk Stankunowicz Miesięcznik Forbes,

ul. Domaniewska 52, 02-672 Warszawa

 

 

Szanowny Panie Redaktorze!

 Bardzo cenię sobie rzetelne, uczciwe dziennikarstwo. Jednym z przykładów takiego dziennikarstwa był dla mnie, posiadający renomę międzynarodową, Miesięcznik „Forbes”.

 Niestety, to co przeczytałem w numerze 08/2013 „Forbesa” spowodowało, że nabrałem wątpliwości, czy teksty zamieszczone w czasopiśmie mogę nadal uznawać za wiarygodne i obiektywne.

 Mam tutaj na myśli felieton „Żydowskie oskarżenie” i następujące po nim artykuły dotyczące spraw żydowskich.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl