POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Żydzi w Wielkopolsce

W tym dziale postaramy się przybliżyć sylwetki sławnych obywateli pochodzenia

żydowskiego, którzy swoją wiedzą bądż umiejętnościami zadziwili świat,

a których korzenie wywodzą się z Wielkopolski.Nikolaj Znaider w Filharmonii Poznańskiej
Czytaj całośćDnia 5 października 2012 r. na koncercie – Inauguracji Sezonu Artystycznego 2012/13 – „Gwiazdy Światowych Estrad”, wystąpił wybitny artysta – I skrzypek Filharmonii w Tel Awiwie – Nikolaj Znaider. Znaider urodził się 5 lipca 1975 r. w Kopenhadze, w polsko-żydowskiej rodzinie. Ojciec Nikolaja wyemigrował z Polski do Izraela. Z kolei rodzina matki zamieszkała w Danii przed II wojną światową.
Czytaj całość
 
Josef Grabowski's story.Historia Józefa Grabowskiego

Czytaj całośćIn October 1942, several dozen men from the Jewish community in Trondheim were arrested and brought to the Falstad prison camp at Ekne, North Trøndelag, Norway. Among them was the Polish cantor Josef Grabowski, born in Poznan May 11th 1911,who had come to Norway in 1939 as a refugee from Nazi Germany. He had worked for a few years as cantor and religious instructor for the Trondheim

 

W październiku 1942 roku, kilku mężczyzn z niewielkiej  społeczności żydowskiej w Trondheim aresztowano i przewieziono do obozu w Falstad Ekne Północna Trøndelag, Norwegia. Wśród nich był polski kantor Józef Grabowski, urodzony w Poznaniu 11 maja 1911, który przybył do Norwegii w 1939 r. jako uchodźca z hitlerowskich Niemiec. Pracował przez kilka lat jako kantor i instruktor religijny dla Trondheim 
 

Czytaj całość
 
Józef Grabowski - kantor z Poznania
Czytaj całośćFundacja Synagoga Nowa Centrum Dialogu w Poznaniu, Muzeum Żydowskie w Trondheim Norwegia, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Filia Poznań organizuje w ramach XIII Dni Judaizmu 16 i 17 stycznia 2010 r.  dwa koncerty w wykonaniu Zespołu Muzycznego im. Kantora J. Grabowskiego z Trondheim - Norwegia.Program koncertów będzie poświęcony Kantorowi J. Grabowskiemu, który urodził się w Poznaniu 11 maja 1911r.  

 

Czytaj całość
 
Salman Schocken-madryZyd z Margolina
Czytaj całośćUrodzony w Margoninie Salman Schocken jest w Polsce postacią zupełnie nieznaną.
Karierę zrobił w Niemczech jako przedsiębiorca i wydawca. Przede wszystkim jednak bardzo wcześnie zrozumiał, że w Niemczech Hitlera nie będzie miejsca dla Żydów.
Salman Schocken urodził się 30 października 1877 r. w Margoninie w domu rodzinnym przy ul. Poznańskiej. Jego ojciec Isaac Schocken był kupcem
Czytaj całość
 
Albert Abraham Michelson
Czytaj całośćKażdy, kto kiedykolwiek uczył się fizyki, musiał spotkać  się z „doświadczeniem Michelsona-Morleya” – jednym z najważniejszych w historii tej nauki. Omawiając fizyczne znaczenie tego eksperymentu rzadko wspomina się jego głównego twórcę – Alberta Abrahama Michelsona. Czasem wspomina się, zgodnie z prawdą, że był amerykańskim fizykiem. Najczęściej nie mówi się jednak, że był Żydem, który urodził się w Strzelnie, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.
Czytaj całość
 
Gaspar da Gama - żydowski podróżnik z Poznania
Czytaj całośćWażnym czasem w historii świata był Okres Wielkich Odkryć Geograficznych. Szczególną aktywnością w odkrywaniu nowych lądów wykazały się kraje Europy położone nad Oceanem Atlantyckim – Hiszpania, Portugalia, Anglia i Francja. Polska ze swoim położeniem w środku Europy nie miała sprzyjających warunków do uczestniczenia w odkryciach geograficznych.
Czytaj całość
 
LEO BECK
Czytaj całośćRabin Baeck urodził się 23 maja 1873 roku w Lissie w rejencji poznańskiej w Niemczech (obecnie Leszno w Polsce). Rozpoczął swoją edukację we wrocławskiej Konserwatywnym Żydowskim Seminarium Teologicznym w 1894 roku, a następnie karierę naukową kontynuował jako wykładowca w Wyższym Instytucie Badań Żydowskich w Berlinie. W 1897 roku otrzymał stanowisko rabina przy nowo wybudowanej Nowej Synagodze w Opolu, które złożył w 1907 roku. Następnie w latach 1907-1912 pracował jako rabin w Düsseldorfie.
Czytaj całość
 
Erns Hugo Toller
Czytaj całośćUrodzony 1 grudnia 1893 r. w Szamocinie dramaturg i poeta Ernst Hugo Toller należy do grona najwybitniejszych impresjonistów niemieckich. Z urodzenia był Żydem, pisał w języku niemieckim, a po śmierci został Polakiem.
Jego ojciec należał do najzamożniejszych kupców w Szamocinie. Mendel (Max) Toller i Charlotte (Ida) Cohn starali się wychować swoje dzieci czerpiąc wzorce z kultury niemieckiej. Sami zmienili swoje żydowskie imiona a dzieciom nadali przy urodzeniu imiona niemieckie Heinrich (1886), Hertha (1887) i Ernst Hugo (1893).
Czytaj całość
 
Louis Lewandowski - żydowski kompozytor z Wrześni

Czytaj całośćIstnieje stereotyp, zgodnie z którym XIX-wieczna Wielkopolska stanowiła „pustynię kulturową”. Okazuje się jednak, że w regionie pojawiały się osoby o wybitnych talentach artystycznych. Jedną z takich postaci, ze wszech miar wartych przypomnienia, był Louis Lewandowski z Wrześni. Tym bardziej, że twórczość kompozytorska Lewandowskiego zupełnie nie funkcjonuje w świadomości polskiego środowiska muzycznego


Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

niebieski.jpgZapraszamy w piatek

25 września na godz 18:00

YOM KIPPUR

Zapraszamy w niedzielę

27 września na g. 18:00

-w poniedziałek 28.09

"złamanie "postu g. 19:26

jom.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl