POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Historia Żydów wielkopolskich  Email
Redaktor: Estera G. Kafka   

 

Na terenie obecnego województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego Żydzi mieszkali od zawsze. W każdym miasteczku, a nawet we wioskach, mieszkali wyznawcy judaizmu. W wielu miejscowościach były synagogi i cmentarze.
Żydzi imali się różnych zawodów. Najczęściej byli to wspaniali krawcy, szewcy, drobni handlarze i właściciele sklepów. Na ogół nie uprawiali roli i większość z nich była niezamożna. Wielkopolscy Żydzi mieszkali w swoich skupiskach. Integracja z ludnością polską była niewielka z powodu różnic religijnych, kulturowych, językowych, żywieniowych /koszerność/, a nawet ze względu na różnice w wyglądzie zewnętrznym. Do wyjątków należały małżeństwa żydowsko – polskie.
W miastach gdzie była synagoga i cheder, dzieci już od 4 roku życia mogły uczyć się języka hebrajskiego i czytania Tory. Największe skupiska Żydów w dawnej Wielkopolsce to takie miasta jak: Poznań, Leszno, Ostrów Wlkp., Gniezno, Buk, Kórnik, Swarzędz, Pleszew, Rawicz, Wągrowiec, Murowana Goślina, Pobiedziska, Kostrzyn Wlkp., Miłosław, Pniewy, Września, Słupca, Kalisz, Konin i Koło.
Druga wojna światowa położyła kres istnienia Żydów w Wielkopolsce. Tylko nieliczni, którzy się uratowali, mieszkają obecnie w Izraelu i USA. Ocalałe i zdewastowane synagogi znajdują się jedynie w Poznaniu, Lesznie, Ostrowie Wlkp. i Buku. Praktycznie wszystkie żydowskie cmentarze zostały zniszczone. Dzięki staraniom Gminy Żydowskiej i miejscowej administracji odrestaurowano cmentarze w Wągrowcu i Pobiedziskach. Podjęto też bardzo kosztowną inicjatywę, finansowaną przez Komitet na rzecz Zachowania Cmentarzy Żydowskich w Europie, w celu upamiętnienia miejsca pochowania rabina Akiba Egiera na dawnym cmentarzu przy ul. Głogowskiej w Poznaniu. Inicjatywie patronuje rabin Eliakim Schlesinger z Londynu oraz Alicja Kobus przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP filia w Poznaniu.

Tak tragiczny był los Żydów ziemi wielkopolskiej, ale pamięć o nich nie zginie, a społeczność żydowska odradza się jak Feniks z Popiołów i będzie trwać wiecznie.

 

Notatka: opracował: Eugeniusz Szydłowski, Poznań 2005

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się w każdy niebieski.jpgpiątek o 16:30

Every Friday,we meet  on 16;30 Stawna str 10

Opłaty - infornacje

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

The synagogue is open also every Saturday at 09:30-11:00am.

XXIII Dni Judaizmu

PROGRAM

plakat.jpg

Konkurs -VII edycja !!!

INFORMACJEpl1.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg
mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl