POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

PORTRETY

Tu znajdziecie Państwo życiorysy, zarysy sylwetek bardziej i mniej znanych osób pochodzenia żydowskiego, którzy swoją wiedzą i działalnością przyczynili się do  zmian w wielu dziedzinach życia religijnego jak i świeckiego. Chcemy Państwu przybliżyć portrety rabinów, polityków, uczonych, artystów, odkrywców,etc., ludzi docenianych i ważnych w różnych epokach.

 

 



A to wiecie? W.Szpilman
28.04.2022.
Czytaj całość Pianista. Ten człowiek miał wielką moc ducha. Kiedy mu o tym powiedziano, odpowiedział, że po prostu żyje dla wszystkich zmarłych jego rodziny i przyjaciół.
6 lipca 2000 roku Warszawa była gorącym, wietrznym dniem, podobnie jak wtedy, w getcie warszawskim, zanim wysłano ich do Oświęcimia. I znowu w jego pamięci wszystko ożyło. Usiadł do pianina. Tym razem serce nie wytrzymało.
Czytaj całość
 
Szymon Wiesental
02.01.2022.
Czytaj całość31 grudnia 1908 roku w Buczaczu urodził się „łowca nazistów” Szymon Wiesenthal.
Przyszedł na świat na terenie przedwojennej Polski w Buczaczu, gdzie uczęszczał do gimnazjum, wieńcząc ten etap edukacji maturą w 1928 roku. Następnie starał się podjąć studia na wydziale architektury Politechniki Lwowskiej, jednakże z powodów narodowościowych nie został przyjęty.
Czytaj całość
 
Artur Rubinstein
26.12.2021.
Czytaj całość20 grudnia minęła rocznica śmierci Artura Rubinsteina, wirtuoza fortepianu. Jest zaliczany do najwybitniejszych muzyków XX w., ceniony na ś wiecie za interpretacje muzyki Fryderyka Chopina.Urodził się 1887 roku w żydowskiej rodzinie łódzkiego przedsiębiorcy. Od dziecka uznawany za geniusza muzycznego – debiutował w wieku siedmiu lat w Łodzi, w wieku dziesięciu lat rozpoczął naukę w Berlinie, by wieku lat trzynastu debiutować przed tamtejszą publicznością z Filharmonikami Berlińskimi.
Czytaj całość
 
Z Eisenstadt do Poznania
22.11.2021.

Akiva Eger urodził się w 1761 roku w Eisenstadt (Austria) i tam uczył się w chederze. Mając 12 lat przybył do Wrocławia, gdzie kontynuował studia w jesziwie. W 1778 roku poślubił córkę bogatego kupca żydowskiego z Leszna i tam zamieszkał. Po utracie domu i majątku w wyniku pożaru, który zamienił z zgliszcza całą leszczyńską dzielnicę żydowską, przeprowadził się do Rawicza, by po roku objąć stanowisko rabina w Mirosławcu na Pomorzu. W 1815 roku, gdy pod władzą króla Prus powstało Wielkie Księstwo Poznańskie, Akiva Eger przyjął ofiarowaną mu godność rabina Poznania. Swoją funkcję pełnił aż do śmierci w 1837 roku. Uważany był za duchowego przywódcę ortodoksji w Niemczech o ogólnoeuropejskim autorytecie oraz jednego z najwybitniejszych uczonych i rabinów swego czasu. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę intelektualną, a jego dzieła nadal są studiowane przez religijnych Żydów. Uznanie przyniosła mu także opieka nad ofiarami epidemii cholery w 1831 roku. Akiva Eger pochowany został na cmentarzu żydowskim przy dzisiejszej ulicy Głogowskiej.

Czytaj całość
 
Geniusz szachowy
05.12.2020.
Czytaj całośćKrótka historia jednego zdjęcia...1920, urodzony w Ozorkowie pod Łodzią, Szmul Chaim Rzeszewski rozgrywa symultaniczne pojedynki z dorosłymi szachistami w Paryżu. Kilka lat później, aby lepiej rozwijać i wykorzystać talent chłopca, rodzice podejmą decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych. Tam genialne szachowe dziecko zyska międzynarodową sławę jako Samuel Herman Reshevsky. 
Czytaj całość
 
Superman z Łódzkiego
05.12.2020.
Czytaj całośćSyn żydowskiego kowala na zawsze zmienił popkulturę. W Polsce jednak mało kto o nim pamięta, choć wszyscy znają jego sceniczny pseudonim. Był chłopcem z małego miasteczka, ale jego ród pochodził skądinąd, z bardzo daleka. Jego prawdziwe imię było trudne do wymówienia i zapamiętania przez sąsiadów. Lecz znali go – bo nie miał problemów z podnoszeniem największych nawet ciężarów. O kim mowa?
Czytaj całość
 
Golda Meir
31.03.2020.
Nauczyciel, kibucnik, polityk, polityk. Tego dnia 51 lat temu Golda Meir została premierem Izraela, czwartym na świecie i pierwszą i jedyną kobietą Izraela, która pełniła takie funkcje. Do dziś jest wybitną postacią przywódczą. Oto tylko kilka lekcji życia, które zostawiła nam Golda Meir.
A teacher, kibbutznik, politician, stateswoman. On this day 51 years ago, Golda Meir became Prime Minister of Israel, the world's fourth, and Israel's first and only woman to hold such an office. To this day she is a towering figure of leadership. Here are just a few of the life lessons that Golda Meir left us.

Golda Meir: A life in quotes - See the video

 
Janusz Morgenstern
22.03.2020.
Czytaj całośćJanusz Morgenstern urodził się 16 listopada 1922r. w Mikulińcach k. Tarnopola na Podolu (obecnie Ukraina) w rodzinie żydowskiej, jako syn Dawida Morgensterna i Estery z domu Druks. Młodość spędził na Podolu, tam zdał maturę. Przed wojną uczęszczał do Miejskiego Gimnazjum Koedukacyjnego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku,gdzie zamieszkiwał brat jego matki. W trakcie okupacji niemieckiej ukrywał się, m.in. w domu ukraińskiego dyrektora szkoły w Mikulińcach, cudem unikął śmierci..
Czytaj całość
 
Wanda Landowska
04.02.2020.
Czytaj całość Arcyciekawa historia żydowskiej klawesynistki światowej sławy...
Klawesyn i aksamit. Historia Wandy Landowskiej
Niektórzy twierdzili, że nigdy nie widzieli, jak Landowska wchodzi na scenę. Ich zdaniem od razu materializowała się obok instrumentu. Jedna z najwybitniejszych klawesynistek świata urodziła się w Warszawie.
"Szukajcie dziwnie wyglądającego fortepianu" - porucznik Doda Conrad prosi swoich kolegów z Sekcji Zabytków, Dzieł Sztuki i Archiwów Armii Amerykańskiej. Jest 1944 rok. Rachunek prawdopodobieństwa nie wskazuje, że w spustoszonej wojną Europie drogocenną zgubę uda się znaleźć"...

 

Czytaj całość
 
Marian Hemar
13.01.2020.
Czytaj całośćMoja gorąca miłość nie może się pogodzić z inną Polską, tylko tą najlepszą, najszlachetniejszą, najuczciwszą w świecie. (…) Uczyli mnie tej miłości Słowacki, Żeromski i Piłsudski”- Marian Hemar (1901-1972), autor wierszy, piosenek, skeczy i sztuk dramatycznych, także reżyser, dyrektor teatru. Urodzony we Lwowie, mieszkał w przedwojennej Warszawie. 
Czytaj całość
 
Bruno Schulz
20.11.2019.
Czytaj całośćBruno Schulz. Jak zamordowano geniusza ...
19 listopada 1942 roku w żydowskim getcie w Drohobyczu gestapowcy zastrzelili Brunona Schulza, pisarza, malarza, grafika, jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku.
Czytaj całość
 
Samuel Goldwyn, urodzony w Warszawie współtwórca Hollywood
03.02.2019.
Czytaj całośćSzmul Gelbfisz, chłopak z warszawskich Nalewek, przez 90 lat walczył o to, by „być w życiu kimś”. Odszedł w 1974 roku jako Samuel Goldwyn, współtwórca Hollywood i dwóch studiów filmowych noszących jego nazwisko.

Jest kwiecień 1894 roku. W Atlancie Thomas Alva Edison sprzedaje pierwsze 25 sztuk najnowszego wynalazku, „urządzenia do ożywiania zdjęć”.


Czytaj całość
 
. Michał Waszyński ( Mosze Waks
31.01.2019.
Czytaj całośćTak ciekawych postaci pochodzenia żydowskiego jest bez liku w historii kinematografii światowej, poznajmy jednego z nich - twórcę najsłynniejszego przedwojennego filmu w j.jidysz "Dybuk"..Historia jego życia to taki w mniejszej skali amerykański sen o pucybucie który został milionerem. Fanom polskiego kina przedwojennego doskonale znany gdyż w latach 30-tych nakręcił 37 filmów w tym m.in. " Antek policmajster " czy " Znachor ".
Czytaj całość
 
Prof Gabriel Gurman
28.12.2014.
Czytaj całośćGabriel M. Gurman, MD ukończył University of Medicine w Bukareszcie w roku 1962 i stał się specjalistą w dziedzinie anestezjologii i Critical Care w 1966 roku w Rumunii i 1974 w Izraelu. Obecnie jest profesorem Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersytecie Ben Guriona w Negev i dyrektorem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Opieki w Maney Hayeshuah Medical Center w Izraelu.
Czytaj całość
 
Doktorat honoris causa dla Eliego Wiesela
26.12.2014.
Czytaj całośćElie Wiesel otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Uczelnia doceniał profesora Wiesela za zaangażowanie w walkę o obronę godności człowieka, wysiłki zmierzające do głębszego zrozumienia przez społeczeństwo zbrodni Holokaustu, przypomnienie Polakom postaci Jana Karskiego, piętnowanie zbrodni ludobójstwa, antysemityzmu, nietolerancji, obojętności i ksenofobii.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl