POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Cmentarze w Poznaniu i Wielkopolsce
 Komisja Rabiniczna ds. cmentarzy żydowskich zwraca się z apelem do osób, które były świadkami mordów na obywatelach polskich wyznania mojżeszowego oraz do osób posiadających istotne wiadomości na temat tych zdarzeń o nawiązanie kontaktu listownego lub telefonicznego.
Biuro Naczelnego Rabina Polski
Komisja Rabiniczna ds. cmentarzy ul. Twarda 6, 00-950 Warszawa
tel  22 526 54 59Upamiętnienie cmentarza żydowskiego w Trzemesznie
Cmentarze w Wielkopolsce
28.09.2023.
Czytaj całośćPrzedstawiciele naszej Gminy uczestniczyli w uroczystości upamiętnienia cmentarza żydowskiego w Trzemesznie. Lokalni społecznicy wraz z samorządem Trzemeszna byli inicjatorami uporządkowania i upamiętnienia zniszczonego cmentarza. Dziękujemy społeczności Trzemeszna za zaangażowanie się całym sercem w ten projekt oraz działania pełne życzliwości na rzecz zachowania pamięci 
Czytaj całość
 
Cmentarz Żydowski w Czarnkowie
Cmentarze w Wielkopolsce
22.04.2023.
Czytaj całośćSerdecznie dziękujemy władzom Miasta Czarnków i pracownikom Urzędu oraz lokalnej społeczności za ogrom pracy wykonanej w związku z inicjatywą uporządkowania terenu cmentarza żydowskiego w Czarnkowie oraz domu przedpogrzebowego. Załączone zdjęcia przedstawiają stan przed i po wykonanych pracach. Jesteśmy wdzięczni za Państwa działania na rzecz zachowania pamięci o dawnej społeczności żydowskiej Czarnkowa oraz życzliwość i okazane serce.

Trochę hostorii

Czytaj całość
 
powracający temat : Trzemeszno
Cmentarze w Wielkopolsce
04.12.2022.
Pani Agnieszka Kostuch przesłała nam link do artykułu P.Sławka Pastuszki który przetłumaczył inskrypcje trzemeszeńskich macew. Opisane w artykule historie zaciekawią z pewnością wielu czytelników naszej strony
 
 

 

 
Cmentarze Poznańskiej Gminy Żydowskiej
Cmentarze w Poznaniu
14.07.2022.
 
Poznańskie Lapidarium
Cmentarze w Poznaniu
08.11.2021.
Czytaj całośćLapidarium wraz z odtworzonymi grobami poznańskich rabinów na terenie dawnego cmentarza żydowskiego przy ul. Głogowskiej w Poznaniu (obecnie: MTP). Od kilkunastu lat gromadzone są tu fragmenty nagrobków, pochodzące z wielkopolskich cmentarzy, użytkowanych przed II wojną światową przez istniejące wówczas gminy żydowskie. TUTAJ  więcej informacji
Czytaj całość
 
Cmentarz w Trzemesznie potrzebuje pomocy
Cmentarze w Wielkopolsce
04.11.2021.
Czytaj całośćRuszyła zbiórka na potrzeby działań związanych z uporządkowaniem cmentarza żydowskiego w Trzemesznie i utworzeniem lapidarium, które powstanie z macew wiele lat temu wydobytych na ulicach naszego miasta.
Zrzutkę założyła Fundacja Kierunek Kultura w Trzemesznie wspierająca działanie powołanego przez Burmistrza Trzemeszna Zespołu ds. uporządkowania i upamiętnienia Cmentarza Żydowskiego w Trzemesznie
https://zrzutka.pl/w84nrx /english & hebrew/
Czytaj całość
 
Miniaturowa macewa
31.10.2021.
Czytaj całośćMuzeum Getta Warszawskiego /26.10.21/
W odpowiedzi na Wasze zainteresowanie odnalezioną na wykopaliskach blaszką, przekazujemy informację od Krzysztofa Bielawskiego, specjalisty od cmentarzy żydowskich: taka tabliczka to miniatura macewy (nagrobka). Takie miniaturowe macewy trzymano w domach, a w jorcajt (rocznicę śmierci) palono przed nimi świece. Nuchim Morgenstern, któremu poświęcona została tabliczka, zmarł 7 lat po ślubie z Cheną Heleną Mendelsbuerg
Czytaj całość
 
Kamyki na grobach
31.10.2021.
Czytaj całośćPrzy okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, wiele osób zadaje pytania: czy Żydzi go obchodzą? Jak upamiętniają swoich zmarłych? W kalendarzu żydowskim brak jako takiego Święta Zmarłych. Pamięć kultywowana jest indywidualnie, w jorcajt – rocznicę śmierci danej osoby wg rachuby kalendarza żydowskiego (np. tegoroczne Święto Zmarłych wypada w 27 dzień miesiąca cheszwan). Podczas rocznicy śmierci członka rodziny (dziecka, rodzica, małżonka, rodzeństwa):
 
Czytaj całość
 
Lapidarium w Ryczywole
Cmentarze w Wielkopolsce
13.10.2021.
Czytaj całośćCmentarz żydowski w wielkopolskim Ryczywole przestał być zarośniętym wzgórkiem bez nagrobków. Teraz stoją na nim macewy, a kilkadziesiąt tabliczek przypomina nazwiska miejscowych Żydów i ich historię.
Cmentarz powstał prawdopodobnie w XVIII w., przyjmował pochówki do lat drugiej wojny światowej. Po 1945 r. opiekował się nim Eryk Kron z Wągrowca, jednak w 1968 r. został zmuszony do opuszczenia kraju. 
Czytaj całość
 
Cmentarz w Ryczywole
Cmentarze w Wielkopolsce
13.09.2021.
Czytaj całośćPrzedstawiciele naszej Gminy uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce w Ryczywole. Od XVIII wieku tamtejsza społeczność żydowska wybrała Ryczywół jako swój dom, gdzie prowadziła m.in. aktywne życie religijne oraz gospodarcze. Tragedia II Wojny Światowej doprowadziła do całkowitego zaniku życia żydowskiego w Ryczywole.
Czytaj całość
 
Wolontariat w Kożminie wlkp
Cmentarze w Wielkopolsce
05.09.2021.
Czytaj całośćNowy cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim – został założony w końcu XVIII wieku na gruntach podarowanych specjalnie na ten cel przez ówczesnego właściciela Koźmina - Kazimierza Nestora Sapiehę. Ma powierzchnię 0,53 ha. Znajduje się przy ul. Wierzbowej.Do naszych czasów zachowało się około dwustu pięćdziesięciu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1806 roku.
Czytaj całość
 
Czerniejewo
Cmentarze w Wielkopolsce
03.02.2021.
Zdjęcia kirkutu- dawnego cmentarza żydowskiego  w Czerniejewie, zniszczonego przez Niemców w czasie wojny.
 
Na zdjęciu widok współczesny na pamiątkową tablicę i lapidarium na skarpie z uratowanych macew.
 
Zdjęcie zostało przesłane przez Czerniejewskie Stowarzyszenie Kulturalne Pokolenia.
 
Śladami ryczywolskich Żydów
Cmentarze w Wielkopolsce
11.12.2020.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmu na temat historii Żydów w Ryczywole "Śladami ryczywolskich Żydów". O podjętych działaniach na rzecz upamiętnienia społeczności żydowskiej opowiadają ich inicjatorzy - dr Robert Zimny i Jacek Dereżyński. Jest to wzruszający materiał o historii Żydów oraz ogromnej pracy współczesnej, lokalnej społeczności na rzecz zachowania pamięci. Z całego serca dziękujemy za Państwa inicjatywę!

 

 
Tajemnice miłostowskiego cmentarza
Cmentarze w Poznaniu
06.10.2020.
Czytaj całośćW dniu 10 września br. przedstawiciel naszej Gminy Aleksander Imas wraz z małżonką, na zaproszenie Wójta Gminy Grzegorzew Pani Bożeny Dominiak i tamtejszej Parafii Rzymsko- Katolickiej uczestniczyli w uroczystości upamiętniające zamordowanych w obozie Kulmhof w Chełmnie nad Nerem - około 300 tysięcy Żydów - mieszkańców okolicznych wsi oraz deportowanych z łódzkiego Getta, Polaków, Jeńców Radzieckich, Romów, Sinti, Dzieci Czeskich zamordowanych i pogrzebanych w Lesie Rzuchowskim
Czytaj całość
 
Uroczystości w Chełmie/Nerem
Cmentarze w Wielkopolsce
16.09.2020.
Zdjęcia z uroczystości upamiętnienia pomordowanych w byłym niemieckim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w dniu 10.09.2020. Naszą Gminę reprezentował Aleksander Imas z małżonką.
Czytaj całość
Czytaj całość
 
Cmentarz w Obornikach Wlkp.
Cmentarze w Wielkopolsce
03.08.2020.
Czytaj całośćPorządkowanie części cmentarza żydowskiego w Obornikach Wielkopolskich. Porządkowanie kolejnej części przed nami. Zdjęcia przedstawiają sytuację przed uporządkowaniem. Wszystkie prace są prowadzone i finansowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Poznaniu. Po uporządkowaniu cmentarza w Obornikach, będzie on upamiętniony przy współpracy z władzami Obornik Wielkopolskich.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl