POLUB NAS :)

facebook.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

 

KLIKNIJ TUTAJ calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Tikun Olam  Email
02.01.2022.
Najważniejszym w idei TIKUN OLAM (Naprawiania Świata), jest przekonanie, że prawdziwe naprawianie świata trzeba koniecznie zaczynać od SIEBIE SAMEGO. Bo gdy nie daję sobie rady z sobą samym - a przecież nad sobą mam największą władzę - jak mogę naprawić świat usiłując zmienić innych? Przecież to utopia. Groźna utopia!
 
Pokusa jest jednak silna. Praca nad sobą jest zawsze trudna, a zmienianie innych wydaje się łatwe. Szczególnie, gdy zastosuje się jakieś formy psychologicznej lub nawet fizycznej przemocy. A poza tym: ten rozmach! Walka z własnymi słabościami jest nieefektowna, skryta, nie ma w niej nic na pokaz. Natomiast walka ze złem tkwiącym w innych ludziach to dopiero zadanie, którego realizowanie daje poczucie siły i władzy.
 
Zapewne dlatego Tikun Olam, które jest koncepcją doskonalenia, naprawiania duchowego i - w efekcie - etycznego, według recepty zdefiniowanej w Torze, zostaje w niektórych odłamach współczesnego judaizmu postrzegane jako koncepcja doskonalenia społecznego - czyli dążenie do tzw. "sprawiedliwości społecznej", popieranie "postępowych celów". Tikun Olam coraz częściej oznacza walkę z rasowymi nierównościami, bronienie prawa do aborcji, walkę ze zmianami klimatycznym itd. Nie ma to nic wspólnego z tym, jak rozumie Tikun Olam judaizm normatywny.
 
Celem Tikun Olam nie jest niezdefiniowane "doskonalenie świata", ale „doskonalenie świata poprzez Królestwo Wszechmogącego” (L’taken olam b’malchut Szadaj). To bardzo ważne. To idea teocentryczna a nie antropocentryczna. Człowiek ma koncentrować się na Bogu, przestrzegając Jego przykazań, dążąc do ideału, który wyraża przykazanie "Weahawta lereacha kamocha ani Haszem - " Kochaj bliźniego, jak siebie samego. Ja jestem Bóg" (tzw. "Wielka Zasada Tory").
 
Naprawianie "samego siebie" oznacza, że byt jest kształtowany przez świadomość. Takie jest przekonanie judaizmu. Człowiek ma pokonywać własne ograniczenia, kontrolować swoje instynkty, podporządkowywać swojej woli naturalne odruchy, panować nad tą wolą, podlegać sumieniu ukształtowanemu przez przez etykę przykazań ("Wobec swojej woli bądź panem; wobec swojego sumienia - sługą" [diwrej chasidim]. Tylko wtedy i tylko taki człowiek będzie w stanie stworzyć lepszy świat. Bo lepszy świat może być wyłącznie dziełem ludzi, którzy najpierw potrafili "naprawić siebie".
 
Oto filozofia judaizmu.
Ona rządziła żydowskim światem od czasów nadania Tory.
 
Nic nie zadało jej większego ciosu niż odwrócenie tej perspektywy, przez ideologie głoszące, że jest odwrotnie: że to "byt kształtuje świadomość" i wcale nie jest konieczne - po to, aby "naprawiać świat" - doskonalenie siebie. Twierdziły, że wystarczy zmienić zasady rządzące światem ekonomii i stosunków społecznych, aby jak pod działaniem cudownej różdżki ludzie stali się lepsi, bez wysiłku z ich strony, bez pracy nad sobą. Że zmiany w sferze "bytu" spowodują automatycznie zmiany w sferze "świadomości".
 
Jakie były tego skutki, wiemy dobrze z historii XX wieku.
Ludobójstwo i zniszczenie.
 
I jeszcze jeden skutek: obecne coraz silniej w znacznej części żydowskiego świata (szczególnie zasymilowanego) mylne przekonanie, że Tikun Olam oznacza przede wszystkim społeczne i polityczne akcje, a nie ciągłą, konsekwentną pracę nad własnym charakterem.
 
żródłó: The 614 Commandment Society
 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

KLIK jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl