KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Dzieje Narodu Żydowskiego
"Rewizja procesu..." promocja książki Adama Lipszyca w Poznaniu
22.11.2011.
Serdecznie zapraszamy na spotkania promujące najnowszą książkę Adama Lipszyca "Rewizja procesu Józefiny K." i inne lektury od zera"
Poznań, 29 listopada (wtorek), godz. 19.00, Pawilon "Nowa Gazownia", ul. Ewangelicka 1. W spotkaniu wezmą udział: Adam Lipszyc, Jerzy Borowczyk oraz Michał Larek.
 
Czytaj całość
 
Uczniowie "Łącznościówki" zawitali do nas
21.11.2011.
Siedziba naszej Gminy jest chętnie odwiedzana przez młodzież szkolną, dla której zawsze znajduje czas nasza przewodnicząca. A oto kolejny list z podziekowaniami, nadesłany tym razem przez Dyrektora Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu, Pana Jerzego Małeckiego.
 
List od Wice Burmistrza Pobiedzisk
21.11.2011.
Czytaj całośćDzień dobry Pani Alicjo,
jeszcze raz chciałbym bardzo serdecznie podziękować Pani oraz wszystkim osobom, które zorganizowały wizytę Rabina Schlesingera w Pobiedziskach.
Napisałem krótki artykuł,który został opublikowany. Ale najważniejsze było spotkanie ze starszymi Braćmi w wierze. cieszę się że mogliśmy dużo dowiedzieć się o wartościach i tradycji żydowskiej.. Swoją drogą wystąpienie Rabina było piękne. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam,
Ireneusz Antkowiak
WiceBurmistrz Miasta Pobiedziska
Czytaj całość
 
Komentarze do Parszy Chajej Sara
18.11.2011.
Zapraszamy do zapoznania się z komentarzami rabinów:
Czytaj całość
 
Izaak Celniker
18.11.2011.
Czytaj całośćPolski i żydowski artysta, wybitny malarz i grafik, zmarł w Paryżu 11 listopada. Urodzony w 1923 r. w Warszawie, w 1939 r., wychowanek warszawskiego Domu Dziecka prowadzonego przez Janusza Korczaka. Po wybuchu II wojny światowej z matką i siostrą uciekł do Białegostoku, gdzie w 1941 roku trafił do białostockiego getta. W getcie został zatrudniony w stolarni i pracował u kopistów niemieckiego przemysłowca Oscara Steffena.
Czytaj całość
 
Richard Zimler w Poznaniu
18.11.2011.

Czytaj całośćW sobotę 19 listopada o godz. 12:00, Richard Zimler zaprasza na spotka się ze swoimi czytelnikami w księgarni wydawnictwa "ZYSK" przy ul. Wielkiej w Poznaniu.

 Richard Zimler (ur. 1956 w Roslyn Heights, w stanie Nowy Jork) popularny powieściopisarz. Jego powieści zostały przetłumaczone na przeszło 20 języków i opublikowane w wielu krajach. Otrzymał za nie Endowment of the Arts Fellowship in Fiction w 1994 roku oraz Herodotus Award w 1998 roku. 

Czytaj całość
 
Synagoga Nowa Centrum Dialogu
18.11.2011.

Czytaj całośćKoniec grudnia, początek stycznia - to może być przełomowy moment dla dalszych losów synagogi na narożniku ulic Stawnej i Wronieckiej. W tym historycznym budynku ma powstać Centrum Judaizmu i Dialogu.

Właścicielem bożnicy od kilku lat ponownie jest gmina żydowska w Poznaniu. Od tego czasu trwają też prace nad nowym projektem wykorzystania gmachu, który w okresie II wojny światowej Niemcy przebudowali na pływalnię (została ona zamknięta ze względu na zły stan techniczny dopiero we wrześniu tego roku).

Czytaj całość
 
Lud o twardym karku
17.11.2011.

Sformułowanie „lud o twardym karku” jako określenie niewierności okazanej Bogu przez Żydów na Synaju było w dziejach często nadużywane. W jednym tylko przypadku jest niestety trafne – pisze ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel w artykule, opublikowanym w „Haaretz” w dniu święta Yom Kippur.

Czytaj całość
 
Góra Har Ha-Moriach i Góra Har Ha-Sinai
17.11.2011.

28 dnia miesiąca Ijar obchodzimy “Jom Jeruszalajim”, Dzień Jerozolimy. Składamy wówczas uroczystą przysięgę – “Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie, niech uschnie moja prawica! Niech język mi przyschnie do podniebienia, jeśli nie będę pamiętał o tobie, jeśli nie postawię Jeruzalem ponad największą moją radość”. (Psalm 137:5-7)

Podajmy może parę wyjaśnień co do samego miejsca.

Czytaj całość
 
Kolumb ukrytych Żydów
17.11.2011.
Czytaj całośćWędruje po dżunglach Amazonii, odwiedza chińskie wsie, przeszukuje Hiszpanię szukając Maranos a za swą życiową misję uważa Bnei Menaszy z Indii. Michael Freund ma obsesję: Odkrywanie istnienia Żydów w odległych miejscach.
To było sześć lat temu. Michael Freund zdecydował się rozpocząć swą południowo amerykańską przygodę. Uzbrojony w wielką motywację, wszedł na małą łódkę, która zabrała go w górę Amazonki, w Peru. Nagle znalazł się w dżungli pełnej drzew i zwierząt przypominających stwory straszące dzieci w sennych koszmarach.
Czytaj całość
 
Naczelny Rabin Plaży...
17.11.2011.

Plaża w Izraelu to chyba ostatnie miejsce, w którym można by się spodziewać doświadczenia czegoś zachęcającego do wzmocnienia nadzieji dotyczących przyszłości narodu żydowskiego. Spotkamy tam masy półnagich plażowiczów, których ciała, w wielu przypadkach, przebite są kolczykami w różnych niecenzuralnych miejsach. Jest mało prawdopodobne by w tego typu otoczeniu nawet najbardziej zaangażowane umysły były w stanie utrzymać skupienie na różnych ważnych kwestiach, takich jak los naszego narodu.

Czytaj całość
 
Business Administration w Ramat Gan
17.11.2011.

Międzynarodowy program
2 marca 2012 odbędzie się intensywny program studiów poświęconych Business Administration, organizowany przez Academic Center of Law and Business w Ramat Gan. Przeznaczony jest dla słuchaczy studiów licencjackich z całego świata, a zajęcia odbywają się w języku angielskim. W programie studiów, oprócz zajęć dydaktycznych z wybitnymi profesorami, znajdują się spotkania z izraelskimi przedsiębiorcami oraz zwiedzanie Izraela.
Szczegóły w języku angielskim na stronie uczelni:

 


Czytaj całość
 
Kursy języka arabskiego w Izraelu
17.11.2011.
W Izraelu, ze względu na ponadmilionową społeczność arabską, obowiązują dwa języki urzędowe – hebrajski i arabski.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą nauczania języka arabskiego w Izraelu, którą w formie kursów dla obcokrajowców oferują następujące wyższe uczelnie:
Czytaj całość
 
Auschwitz - nowa ekspozycja
17.11.2011.
Czytaj całośćNowa stała ekspozycja w byłym niemieckim obozie Auschwitz I poświęcona zagładzie Żydów zostanie otwarta w przyszłym roku - poinformował w środę rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jarosław Mensfelt. Rozpoczęły się już intensywne prace w bloku 27 byłego obozu, w którym znajduje się żydowska ekspozycja. Dotychczasowa wystawa została zdemontowana. "Prace są zaawansowane. Aktualnie wymieniane są okna i konserwowane wnętrza budynku. Później rozpocznie się montaż wystawy. Przed 27 stycznia przyszłego roku, gdy przypadnie 67. rocznica wyzwolenia obozu, prace nie zostaną zakończone. Otwarcie nastąpi jednak w 2012 roku" - dodał Mensfelt. Prace finansuje państwo Izrael.
Czytaj całość
 
"Stolica Hitlera"
17.11.2011.
Roger Moorhouse, specjalizujący się we współczesnej historii Niemiec, zbadał sytuację Berlina i jego mieszkańców podczas II wojny światowej. W swojej książce "Stolica Hitlera" przedstawił wiele problemów dnia codziennego zwykłych berlińczyków, czyhające na nich niebezpieczeństwa oraz ich stosunek do rządzących nazistów. W najtrudniejszej sytuacji podczas wojny znaleźli się oczywiście Żydzi. Ich problemy rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wojny. We wrześniu 1938 r. zaczęto przeprowadzać przymusowe eksmisje berlińskich Żydów. Przenoszono ich do mniejszych nieruchomości, a zwolnione mieszkania przeznaczano dla Aryjskich obywateli.
Czytaj całość
 
"Księżyc to Żyd"
17.11.2011.
Czytaj całośćDziś w ramach Festiwalu Filmów Polskich w Chicago odbędzie się światowa premiera dokumentu Michała Tkaczyńskiego "Księżyc to Żyd". W telewizji obraz zobaczymy za tydzień. Bohater filmu dokumentalnego do 17 roku życia reprezentował kulturę stadionu z całym jej balastem: niechęcią i nienawiścią, wobec tego co inne - w tym również kultury żydowskiej. Kiedy nagle odkrył swoje żydowskie korzenie, postanowił całkowicie zmienić swoje życie. Został asystentem naczelnego rabina Polski. Scenariusz do filmu napisał Tkaczyński wraz z bohaterem filmu Pawłem. Realizacja otrzymała dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Muzykę nagrał zespół Yoda z udziałem Marcina Świetlickiego (księżyc to Żyd - to wers z tekstu jego piosenki), Zuzy Iwańskiej oraz Marka Pospieszalskiego.
Czytaj całość
 
Parszat Chaje Sara
17.11.2011.
Rabin Boaz Pash – Tłumaczyła Bogna Skoczylas

17/11/2011

Tym razem również zajrzymy do uwag z księgi „Machir Jajin” autorstwa wspomnianego w komentarzu do poprzedniej parszy, Rabina Rema.

Liczba 127 pojawia się dwukrotnie w Torze: za pierwszym razem przy podliczaniu lat, które przeżyła Sara, a po raz drugi w Megilat Ester (księdze Ester) przy wyliczaniu krajów wchodzących w skład Imperium Perskiego.

W księdze Bereszit (księdze Rodzaju) czytamy: “ Sara doczekała się stu lat i dwudziestu lat i siedmiu lat życia”. (Bereszit 23:1)

Megilat Ester przytacza: „A było to za dni Achaszwerusa; Achaszwerus ten panował od Indii aż do Etiopii nad siedmiu i dwudziestu i stu państwami” (Megilat Ester 1:1)

Pozornie nie ma żadnego związku między tymi dwoma wzmiankami (poza faktem, że obie te Panie były niezwykle istotne dla historii narodu żydowskiego). Midrasz jednakże wskazuje na szczególne powiązanie: „Rabi Akiwa, siedział i wykładał, a słuchacze posnęli i gdy zapragnął ich obudzić powiedział: Cóż takiego widziała Ester, która miała zarządzać stu dwudziestu siedmioma państwami? Jednakże była ona córką z rodu Sary, która przeżyła sto dwadzieścia siedem lat, a zatem miała zarządzać stu dwudziestu siedmiu państwami”. (Bereshit Raba 58:3)

Na temat związku między tymi dwoma kobietami i znaczeniu wspomnianej liczby napisano już wszak wiele. Rema natomiast zwraca uwagę na coś innego, mianowicie na kolejność wymienianych cyfr we wskazanej liczbie. Zazwyczaj w Torze wymienia się najpierw cyfrę odpowiadającą liczbie jednostek, następnie liczbę dziesiątkową, po niej setki, a na samym końcu ilość tysięcy – takie są prawidła gramatyki biblijnej. Tak na przykład opisana została liczba 127 w Megilat Ester, czyli najpierw siedem, potem dwadzieścia, a na samym końcu sto: „nad siedmiu i dwudziestu i stu państwami”. Więc dlaczego w księdze Bereszit pojawia się ta sama liczba, ale w odwrotnej kolejności?: „..doczekała się stu lat i dwudziestu lat i siedmiu lat”. Dlaczego w tym przypadku Tora decyduje się na nietypową dla siebie kolejność malejącą z setek do jednostek?

Rema wyjaśnia: Każdemu dniu życia człowieka przypisane jest inne wyzwanie. Według słów Gemary (Talmudu): „Powiedział Rabin Szymon ben Lakisz, złe siły walczą w człowieku każdego dnia i gotowe są go zabić….jednakże Wszechmocy Kadosh Baruchu (Przenajświętszy), który mu go wspiera, nie pozwala na to”.

Każdy rok niesie ze sobą swoje wyzwanie. Podobnie również każdy okres życia człowieka ma sobie tylko właściwe wyzwania. Ogólnie rzecz biorąc życie człowieka dzieli się na trzy części: 1. „Lata wzrostu” – dzieciństwo i młodość, w których przeważa wzrost i rozwój. 2. Następnie „lata zasiedzenia” – w nich powolny lub wręcz niezauważalny rozwój. 3. „Lata spadku” – czas starości, czas powolnego rozkładu.

(No oczywiście nie da się tak dosłownie określić życia człowieka według tych kategorii. Bywają w życiu różne okresy: najpierw upadek, potem wzrost, czasem regresja poprzedza progres; opisuję to tylko tak z grubsza).

Zadaniem naszym jest rozszerzyć ten okres wzrostu, skrócić „okres zasiedzenia” i dreptania w miejscu i postarać się w ogóle uniknąć lat upadku.

Sara, eshet hail (dzielna kobieta), rozszerzyła okres wzrostu do stu lat, ograniczyła „dni zasiedzenia” jedynie do dwudziestu lat, a lata jej upadku i rozkładu były jedynie znikome – siedem lat. Tora chciała chwalebnie wypowiedzieć się na temat Sary naszej Matki, i zasugerowała takie podliczenie okresów życia Sary – 100, 20, 7. Dlatego też podaje jej wiek w tej niezwykłej kolejności: 100 lat wzrostu, 20 lat zasiedzenia, 7 lat upadku.

Tak oto wyjaśnia Rabin Rema tę znaczącą różnicę w kolejności wymienianych lat życia Sary.

 
Polscy Żydzi i niemieckie nazwiska...
13.11.2011.

Skąd u polskich Żydów aszkenazyjskich, niemieckie nazwiska ..?

Spotkałem się sam z tym pytaniem już niejednokrotnie, ale jakoś tego nie drążyłem. Odpowiedzi zażyłem, czytając dodatek „Rzepy” pt. „Żydzi polscy” z 10 czerwca 2008 r. Zatem w skrócie sytuacja przedstawia się następująco:

Czytaj całość
 
Izraelscy przywódcy religijni w Watykanie
13.11.2011.
Czytaj całośćPapież Benedykt XVI przyjął w czwartek w Watykanie delegację przywódców religijnych z Izraela. Powiedział im, że edukowanie swoich wyznawców w duchu pojednania może przynieść większe zrozumienie i pokój.
W spotkaniu wzięli udział m.in. naczelny aszkenazyjski rabin Izraela Jona Mecger, łaciński patriarcha Jerozolimy abp. Fouad Twal, naczelny imam Izraela szejk Mohammed Kiwan, rabin Dawid Rosen z komisji ds. dialogu międzyreligijnego przy rabinacie w Jerozolimie oraz druzyjski lider Moufak Rate.
Czytaj całość
 
Restytucja majątku z okresu Holokaustu
13.11.2011.
Jeśli państwo lub państwa żydowscy krewni mieli własność, która została skonfiskowana, zagrabiona lub siłą sprzedana w czasie holokaustu, możliwe jest, że są państwo uprawnieni do udziału w Projekcie Heart.
Pierwszym krokiem jest ustalenie tożsamości osób, które utraciły własność w tym okresie oraz zachęcenie ich do złożenia kwestionariusza. Strona internetowa zawiera informacje potrzebne do ustalenia, kto kwalifikuje się do uczestnictwa w projekcie HEART i czy skonfiskowana, zagrabiona lub siłą sprzedana własność może być przedmiotem potencjalnych roszczeń. Strona ta zawiera szczegółowe instrukcje, aby krok po kroku przeprowadzić zainteresowanych przez wszystkie etapy niezbędne do wysłania kwestionariusza i rozpoczęcia procesu zgłoszeniowego.
/available in other languages/
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl