POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Charakter kontra krew  Email
Włączenie do Tanachu Księgi Rut, przekonuje, jak związki etniczne nie są - w obliczu wartości ludzkiego charakteru - istotne. Rut, urodzona jako nie-Żydówka, wybiera wiarę Żydów i przynależność do narodu żydowskiego. Fakt, że pochodzi z innego ludu, jest równie nieistotny dla Żydów, jak kolor jej włosów. A to przecież z jej rodziny ma, według tradycji, narodzić się Mesjasz
Jakie argumenty można przytoczyć na dowód, że judaizm zawsze cenił charakter człowieka bardziej, niż jego pochodzenie? Czy hasła o tym, że liczy się postępowanie człowieka, a nie jego związki krwi, nie są czymś w judaizmie nowym?
Argumenty znajdujemy w Torze i Talmudzie. Przekonanie o wyższości charakteru człowieka i jego postępowania nad więzami krwi jest tak stare, jak sama Tora.
Tora często przedstawia Żydów, jako ludzi o wyjątkowo odrażających cechach charakteru, a nierzadko nie-Żydów, nawet etnicznych wrogów Żydów, jako ludzi szlachetnych.
To przecież nikt inny, tylko hebrajski niewolnik groził Mojżeszowi denuncjacją przed władzami egipskimi, mimo że to najpewniej właśnie w jego obronie stanął wcześniej Mojżesz. Z drugiej strony to córka faraona, Egipcjanka uratowała małemu Mojżeszowi życie, łamiąc rozkaz własnego ojca, nakazujący mordowanie hebrajskich niemowląt.
Jeszcze bardziej dobitnym przykładem są słynni bliźniacy - Esaw i Jaakow (Jakub). Ich przeciwstawne cechy charakteru decydują o tym, że Jaakow staje się jednym z Patriarchów, podczas gdy Esaw, gwałtowny i okrutny, nie jest - mimo identycznego pochodzenia - nawet uznawany za Żyda.
Włączenie do Tanachu Księgi Rut, przekonuje, jak związki etniczne nie są - w obliczu wartości ludzkiego charakteru - istotne. Rut, urodzona jako nie-Żydówka, wybiera wiarę Żydów i przynależność do  narodu żydowskiego. Fakt, że pochodzi z innego ludu, jest równie nieistotny dla Żydów, jak kolor jej włosów. A to przecież z jej rodziny ma, według tradycji, narodzić się Mesjasz.
Z kolei Talmud z ogromną satysfakcją wymienia wielkich mędrców judaizmu, którzy nie urodzili się Żydami. Jedna z najwybitniejszych postaci Talmudu i najsłynniejszy męczennik w historii żydowskiej - rabin Akiwa, pochodził z rodziny o nieżydowskich korzeniach. Jego przodkiem był Sisera, wielki wróg Żydów (Księga Sędziów, rozdział 4).
/Mike Jay, the 614 commandment society/
 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl