KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Dzieje Narodu Żydowskiego
Słownik pojęć judaistycznych i swiatecznych
12.10.2011.

http://www.schorr.edu.pl/index.php?option=com_glossary&Itemid=89

http://www.schorr.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=149&Itemid=97

 
Ma'aminim - Mordechai Ben David
12.10.2011.
Czytaj całość
 
Operacja Mossad..
12.10.2011.
Czytaj całośćTysiącletnie Biblie zostały wywiezione z Syrii w brawurowej operacji
Kolekcja – zwana Koronami Damaszku – składa się z 11 egzemplarzy Starego Testamentu spisanych ręcznie po hebrajsku około dziesięciu wieków temu. Misternie wykaligrafowane litery zostały opatrzone złoconymi ornamentami. Bezcenne dzieła sztuki stworzono w różnych miejscach Bliskiego Wschodu i Europy, skąd trafiły do synagog w Damaszku.
Czytaj całość
 
Polskie kino w Hajfie
12.10.2011.
Czytaj całośćNa tegorocznym festiwalu filmowym w Hajfie zaprezentowane zostaną najnowsze filmy z Polski.
Gośćmi festiwalu będą dwaj reżyserzy Marcin Wrona (reżyser filmu „Chrzest”) oraz Marek Lechki (reżyser filmu „Erratum”).

Czytaj całość
 
Po 5 latach niewoli Gilad wróci do domu
12.10.2011.

Czytaj całośćPo ponad 5 latach w niewoli Hamasu izraelski żołnierz Gilad Szalit wróci do domu. Rząd Izraela zaakceptował właśnie propozycję porozumienia, na mocy którego Gilad Szalit wróci cały i zdrowy do swoich bliskich.
Przedstawiając swojemu gabinetowi propozycję porozumienia, premier Netanjahu wskazał, że negocjacje o uwolnienie izraelskiego żołnierza zostały wznowione kilka tygodni temu w Kairze, z rządem egipskim w roli mediatora.

Czytaj całość
 
Rządowe stypendia w Izraelu na rok akademicki 2012/2013
12.10.2011.
Wiadomości z Ambasady Izraela:
Rządowe stypendia w Izraelu na rok akademicki 2012/2013
31 października b.r. mija termin zgłaszania kandydatur do stypendiów dla Polaków chcących odbyć staże naukowe i kursy językowe w Izraelu.
Na podstawie „Programu wykonawczego na lata 2011-2014” do „Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej” strona izraelska przyznaje co roku:

 

Czytaj całość
 
Canada Gets Tough on Anti-Semitism
12.10.2011.
The government of Canada took an historic step [yesterday] by signing the Ottawa Protocol to Combat  Anti-Semitism. By doing so, it recognized anti-Semitism as a  pernicious evil and a global threat against the Jewish  people, the State of Israel and free, democratic countries  everywhere. As Prime Minister Stephen Harper has noted,  "Those who would hate and destroy the Jewish people would  ultimately hate and destroy the rest of us as well."  The protocol is a declaration that hatred of  this nature will not be tolerated in this country.
Czytaj całość
 
Wizyta rabina Rosenberga w Poznaniu
12.10.2011.

Czytaj całośćWe wtorek 11 pazdziernika, w godzinach południowych przyleciał ze Szwajcarii , rabbi dr. Berysz Rosenberg, radca prawny, członek Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie, któremu towarzyszył syn i zięć. Celem ich podróży były modlitwy na grobie Akiwy Egera, którego własnie mija 174 rocznica smierci.

picasaweb.google.com/101676736530091202840/YORTZAITRabinaAkivyEgera#
Czytaj całość
 
Ślady po obozie przetrwały..
10.10.2011.
Historia oraz współczesne znaczenie Muzeum w Treblince to tematy poruszane podczas pierwszej konferencji naukowej zorganizowanej w tym miejscu 4 i 5 października. Konferencja odbywała się pod hasłem "Co wiemy o Treblince? Stan badań". To pierwsze z trzech takich spotkań planowanych w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. - To podsumowanie naszej wiedzy na temat obozów w Treblince - podkreśla kierownik Muzeum, Edward Kopówka. - Na kolejnych konferencjach będziemy mówić o edukacji na temat Treblinki oraz o tym, jak utrzymywać tereny poobozowe.
Czytaj całość
 
Rabin B.Pash.- Wezot Habracha
10.10.2011.
Skąd rabin czerpie swą mądrość? Nie do końca pasuje, by poniższy komentarz kończył całą Torę, powiemy więc słowo o samym autorze. Rabin Klonimus Kalman nie pisał swoich tekstów w pierwszej osobie, używał po prostu pojęcia „Rebe”. Możemy jednak założyć, że sprawa ta zaprzątała go i interesowała na poziomie osobistym – na czym opiera się autorytet rabina? Co stanowi jego moc , dzięki której może on stać (lub siedzieć), przemawiać i komentować w obliczu innych ludzi, pośród których znajdować się mogą nie mniej mądrzy, a nawet mądrzejsi od niego ludzie? – zapytuje Rebe.
Czytaj całość
 
Parszat Wezot Habracha
10.10.2011.

Rabin Heszel ben Jozef stawia dwa pytania odnośnie komentarza Rasziego. W pierwszym z nich zapytuje odnośnie uwagi Rasziego, na temat tego, że „grób gotowy był” – co wnosi ta uwaga i co chce Raszi przez to nam wyjaśnić (Raszi zwykle komentuje trudne wersety, wyjaśniając je)? Po drugie, jakie ma to znaczenie, czy grób był gotowy czy nie?

Rabin Heszel wyjaśnia: Miszna w Masechet Awoda Zara (44) prezentuje rozmowę Rabina Gamliela, przewodniczącego Sanhedrynu z pewnym filozofem: Proklos, syn filozofa, zadał R. Gamlielowi pytanie. Miało to miejsce w Akko, w czasie gdy przewodniczący Sanhedrynu zażywał kąpieli w łaźni Afrodyty . Powiedział do niego: napisane jest w twojej Torze, „Nie przylgnie do twojej ręki nic z rzeczy poddanych klątwie” (Dwarim 13:18). Dlaczego kąpiesz się w łaźni Afrodyty? Odpowiedział mu: Nie możemy odpowiadać [na pytania dotyczące Tory] będąc w kąpieli. Kiedy wyszedł, powiedział: „To nie ja wszedłem do jej obszar, ona weszła w mój.

Rabin Heszel zauważa, że również w kontekście naszej Parszy aktualne jest pytanie tego filozofa – A odpowiedź R. Gamliela dobra jest także dla Moszego – „grób gotowy był już od czasów sześciu dni stworzenia świata”, oznacza, że Mosze znajdował się tam przed awoda zara a ona, awoda zara, wchodziła na jego terytorium.

W miejscu tym musimy jednak zapytać, skoro Święty, niech będzie błogosławiony, z góry wiedział, że istnieć będzie awoda zara, dlaczego wybrał zarazem owo miejsce jako pochówek najważniejszego człowieka w historii Izraela? Raszi odpowiada na to oczywiście w ten sposób: Haszem wybrał owe miejsce właśnie z tego powodu, by odpokutować za czyn z Peor.

Rabin Boaz Pash - Tłumaczyła Daniela Malec
Dziękujemy organizacji Shavei Israel za udostępnienie tekstu
 
Sukkot
09.10.2011.
Czytaj całośćSukkot (סוכות) Święto Szałasów (Namiotów), zwane też Kuczki – żydowskie święto rozpoczynające się pięć dni po święcie Jom Kippur, a dwa tygodnie po rozpoczęciu roku. Święto należy do świąt radosnych i upamiętnia mieszkanie w szałasach i namiotach (sukka, szałas/namiot, kuczka w hebr. - סוכה Suka) podczas wyjścia z Egiptu i wędrówki do Kanaanu.
Czytaj całość
 
Wspólny apel
09.10.2011.
Z apelami o przyzwoitość w życiu publicznym oraz o kształtowanie sumień ludzkich zwróciła się Polska Rada Chrześcijan i Żydów w związku z ostatnimi incydentami skierowanymi w mniejszości narodowe w Polsce. W pierwszym z dwóch dokumentów Rady podkreślono, że elementarnym wymogiem pokojowego współżycia w pluralistycznym społeczeństwie jest poszanowanie różnych grup społecznych. "To, co jest dla jednych święte lub przejawia najwyższą wartość, powinno być wolne od aktów agresji, pogardy i nienawiści ze strony innych" – napisali autorzy apelu....
Czytaj całość
 
Yortzait Akivy Egera
09.10.2011.

Czytaj całość12 pażdziernika mija 174 rocznica śmierci wybitnego poznańskiego rabina. Dla uczczenia Jego pamięci, w erew yortzait, we wtorek o godz. 13:00 odbędą się uroczystości na grobie rabina przy ul. Głogowskiej w Poznaniu.

Akiwa Eger, także Akiba Eger (ur. 8 listopada 1761 w Eisenstadt jako Akiwa Güns, zmarł 12 października 1837 w Poznaniu) – rabin, znawca halachy, żydowski uczony, jeden z najwybitniejszych talmudystów swego okresu.

Czytaj całość
 
Dzień Pojednania - Jom Kipur
06.10.2011.
Czytaj całośćW szabatowy wieczór, 7 października rozpoczyna się Jom Kipur - Dzień Pojednania, Sądny Dzień (też: Jom ha-Kipurim - יום הכיפורים). Święto obchodzone 10 dnia miesiąca tiszrei. W trakcie święta obowiązuje ścisły post trwający dwadzieścia pięć godzin. Zabronione jest: jedzenie, picie, kąpiele i mycie ciała, stosunki seksualne, noszenie skórzanego obuwia, używanie perfum. Jom Kipur kończy okres dziesięciu dni pokuty, rozpoczęty w Rosz Haszana.
Czytaj całość
 
Czym jest Tora?
06.10.2011.
Czytaj całośćTechnicznie termin ten odnosi się do pięciu Ksiąg Moszego. Jest to Tora Pisana - Tora Szebektaw. Zwój, na którym są one spisane nazywa się Sefer Tora.
Można by powiedzieć, używając współczesnego języka, że jest to konstytucja narodu żydowskiego. Konstytucja wyjątkowa, gdyż nie była przygotowana przez ludzi, ale podarowana Żydom przez Boga. W szerszym rozumieniu, termin ten nierozerwalnie łączy się z Torą Ustną - Torą Szebaalpe, którą "Mosze otrzymał na Synaju, przekazał Joszuemu, ten przekazał Starszym, Starsi Prorokom, Prorocy ludziom Wielkiego Zgromadzenia" (Pirke Awot 1:1).
Czytaj całość
 
Daniel Shechtman
05.10.2011.
Czytaj całośćNagrodę, przyznaną przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, otrzymał za odkrycie kwazikryształów.
“Eyn chaya kazo” - mruknął do siebie Daniel Shechtman. Po hebrajsku oznacza to: "Coś takiego nie powinno istnieć". A jednak. Był 8 kwietnia 1982 roku.
To, co zdziwiło odkrywcę, było mieszaniną magnezu i aluminium. Wyglądało dziwnie, a pod teleskopem zdradzało dziwne właściwości: atomy były ułożone w koła.
Czytaj całość
 
DEKALOG
05.10.2011.
Czytaj całośćLudzkość od zawsze poszukiwała i dotąd poszukuje sposobu na uczynienie świata trwale lepszym, na wyjście  z zaklętego kręgu biedy, głodu, nienawiści, dominacji, niesprawiedliwości, konfliktów, wojen. Bezskutecznie. A ten sposób został jej przecież już dany. Jest dostępny każdemu na wyciągnięcie ręki i jego wprowadzanie w życie zależy wyłącznie od ludzkiej wolnej woli.
Czytaj całość
 
Wojna Jom Kipur 1973r
05.10.2011.
Czytaj całośćWojna Jom Kippur - wojna Izraela z koalicją Egiptu i Syrii w 1973 roku (znana także jako wojna październikowa lub wojna ramadanowa; hebr. יום הכיפורים, Milkhemet Yom HaKipurim, arab. حرب تشرين, ħarb Tishrin), trwająca od 6 do 26 października. Wojna rozpoczęła się w dniu żydowskiego święta Jom Kippur, od zaskakującego uderzenia połączonych sił Egiptu i Syrii. Najechały one Półwysep Synaj i Wzgórza Golan, które pozostawały w posiadaniu Izraela od 1967 roku, od czasu wojny sześciodniowej.

Czytaj całość
 
Między Rosz Haszana a Jom Kipur
05.10.2011.
Czytaj całośćKiedyś, w późny wieczór letni, rabbi Icchak Meir przechadzał się ze swoim wnukiem po dziedzińcu uczelni. Księżyc był na nowiu, zaczynał się pierwszy dzień miesiąca Elul. Cadyk zapytał, czy dęto dziś w róg, jak to należy czynić na miesiąc przed Nowym Rokiem. Po czym rzekł: "Kiedy ktoś jest przywódcą, musi mieć wszystko, co potrzeba: uczelnię i pokój, i stoły, i krzesła, ktoś musi być zarządcą, ktoś służącym i tak dalej. I wtedy przychodzi zły przeciwnik i i wyciąga tkwiący najgłębiej punkcik, a wszystko inne pozostaje nadal jak było, i koło kręci się, tylko brak tego najgłębiej tkwiącego punkcika". Rabbi podniósł głos: "Ale z Bożą pomocą nie wolno dopuścić, aby to się zdarzyło". [Buber M., Opowieści chasydów, przeł. P.Hertz, W Drodze, Poznań 1986, s. 275]
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl