KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Dzieje Narodu Żydowskiego
Rasistowski Hip Hop?
06.11.2011.
Czytaj całośćkomunikat redakcji 'NIGDY WIĘCEJ' 4.11.2011
Piosenki o gazowaniu Żydów, strzelaniu do Romów, paleniu homoseksualistów – redakcja antyfaszystowskiego magazynu ‘NIGDY WIĘCEJ’ ujawnia istnienie w Polsce rasistowskiego hip-hopu.
W drugiej połowie lat 90. muzyka hip-hop zdobyła w Polsce bardzo dużą grupę odbiorców. Zespoły takie jak Kaliber 44, Wzgórze Ya-Pa 3, Paktofonika, Molesta stały się istotną częścią kultury popularnej. Do dziś gatunek ten pozostaje jednym z najbardziej popularnych wśród młodzieży. Jednak od kilku lat na polskim rynku muzycznym funkcjonuje grupa wykonawców, którzy za pomocą muzyki hip-hop propagują rasizm, antysemityzm i homofobię. W tekstach ich piosenek można usłyszeć:
Czytaj całość
 
Co robic 11 listopada?
04.11.2011.
W środę w warszawskim Centrum Fundacji Schorra, odbyła się dyskusja na temat uczestnictwa organizacji żydowskich w Porozumieniu 11 listopada, czyli kontrmanifestacji wobec organizowanego przez polskie środowiska narodowe Marszu Niepodległości. Organizatorzy debaty, Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa, postanowili w tym roku zawiesić swoje uczestnictwo w blokadzie, głównie w powodu radykalnych propalestyńskich i antyizraelskich organizacji biorących udział w proteście oraz brakiem reakcji organizatorów ubiegłorocznej blokady na jawnie ksenofobiczne transparenty i hasła wznoszone przez organizacje zrzeszone w Porozumieniu..
Czytaj całość
 
Lech Lecha
04.11.2011.
Piatek 4 listopada 2011 Zapalenie świec 16:01
Zakonczenie Szabatu sobota 5 listopada 17:11
On Friday, November 04, 2011 Light Candles at 4:01 PM
On Saturday, November 05, 2011 Shabbat Ends 5:11 PM
Parszat Lech Lecha
 
Wystąpienie premiera Netanyahu w Knesecie z 31 pazdziernika
03.11.2011.
Czytaj całośćKneset zebrał się na zimowej sesji w czasie, kiedy w regionie rozgrywają się najbardziej dramatyczne wydarzenia naszych czasów.
Arabska ulica się przebudziła: stare reżimy upadły, inne się chwieją, a wyrastają nowe.
Nikt nie może nam dać gwarancji na temat zacności czy stabilności tych nowych. Ich nastroje względem Izraela są równie nieprzewidywalne. Niestety, w najbliższej przyszłości nic nie wskazuje na to, żeby podejście niektórych (a może większości tych arabskich krajów) do Izraela miało się poprawić w dającej się przewidzieć przyszłości.

Czytaj całość
 
Richard Zimler w Polsce
03.11.2011.
Czytaj całośćRichard Zimler urodził się w 1956 roku w Roslyn Heights na przedmieściach Nowego Jorku. Po uzyskaniu magisterium z dziennikarstwa na Uniwersytecie Stanforda pracował przez osiem lat jako dziennikarz, głównie w San Francisco. W 1990 roku przeniósł się do Portugalii, gdzie przez szesnaście lat uczył dziennikarstwa na uniwersytecie w Porto.
Czytaj całość
 
Berek w komorze gazowej...
28.10.2011.
Film polskiego artysty Artura Żmijewskiego "Berek" został usunięty z berlińskiej wystawy o tysiącleciu sąsiedztwa Polski i Niemiec. Kurator Anda Rottenberg powiedziała, że poinformowano ją, iż stało się tak po interwencji przedstawiciela berlińskiej gminy żydowskiej. "Berek" powstał w 1999 r. i nawiązuje do Zagłady i traumy II wojny światowej.
Czytaj całość
 
List od Marka Schotta jr
28.10.2011.

Mamy wspaniałego przyjaciela, studenta, który włączył się wolontarnie w działanie Gminy Żydowskiej. Jest bardzo dobrym tłumaczem i bardzo mądrym młodym człowiekiem, na którego pomoc zawsze możemy liczyć. Obecnie przebywa w Hiszpanii i przysłał nam list, który zamieszczamy:

Shalom Pani Alicjo!

Chciałem serdecznie pozdrowić Panią i całą Gminę w Poznaniu, jak również życzyć dobrego i słodkiego nowego roku! :) Nie ma mnie zaledwie 3 tygodnie, a już bardzo się stęskniłem za, jak ja to nazywam, "życiem gminnym" :) Wspólne Shabbaty, Święta, uroczystości to coś fantastycznego, przynajmniej dla mnie :)

Czytaj całość
 
Groby Polskie, Pamięć, Patriotyzm
28.10.2011.
Czytaj całośćPod takim tytułem harcerze, harcerki i instruktorzy 100 Poznanskiej Drużyny Harcerskiej zorganizowali wystawę fotograficzną pod Patronatem Honorowym Urzędu Miasta Poznania, którą można oglądać od 22 pażdziernika w Sali Secesyjnej Urzędu Miasta.
W odpowiedzi na zaproszenie uczestniczyła w niej również Alicja Kobus jako przedstawicielka społeczności Gminy Żydowskiej w Poznaniu.
Czytaj całość
 
Parszat Noach
28.10.2011.

Piątek 28 pazdziernika 2011 Zapalenie świec 17:14

Sobota 29 pazdziernika koniec Szabatu 18:23 

On Friday, October 28, 2011 Light Candles at 5:14 PM

On Saturday, October 29, 2011 Shabbat Ends 6:23 PM

Parszat Noach

Komentarze do Parszy:

 http://www.jewish.org.pl/index.php/pl/opinie-komentarze-mainmenu-62/3625-paraszat-noach.html

Czytaj całość
 
Jesteśmy razem..
26.10.2011.
Czytaj całośćHołd pomordowanym w obozie zagłady w Treblince Żydom oraz Polakom, którzy zginęli za udzielanie im pomocy, złożyli we wtorek licealiści, samorządowcy i przedstawiciele władz z Polski i Izraela. Uroczystość na terenie obozu poprzedziły warsztaty dla młodzieży. W uroczystości na terenie b. obozu zagłady w Treblince udział wzięli: ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein, dyrektor w Ministerstwie Edukacji Izraela Eli Shaish, wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych w Polsce oraz około 400 licealistów z Polski i Izraela.
Czytaj całość
 
"Sztuka zakazana" w Auschwitz
26.10.2011.
Czytaj całość„Sztuka zakazana” — taki tytuł nosi nowa wystawa Miejsca Pamięci Auschwitz. Zobaczyć można na niej dwadzieścia dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Każdej z prezentowanych fotografii towarzyszy komentarz historyczny oraz fragmenty archiwalnych relacji. Ekspozycję w Muzeum oglądać można tylko przez dwa tygodnie. Później zobaczy ją publiczność m.in. w Stanach Zjednoczonych
Czytaj całość
 
"Nasi Izraelczycy" w Piotrkowie Trybunalskim
26.10.2011.
Czytaj całośćDo końca października w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oglądać można wystawę Nasi Izraelczycy - Losy polskich Żydów w Izraelu. Prezentacja ekspozycji w tym mieście nie jest przypadkowa. Piotrków Trybunalski był ważnym żydowskim ośrodkiem wydawniczym znanym daleko poza granicami państwa. Wymieniając najbardziej znanych piotrkowskich Żydów wspomnieć należy między innymi o tak wybitnych postaciach jak...
Czytaj całość
 
Uroczystość w Pobiedziskach
24.10.2011.

Czytaj całośćPlackiem z migdałów i pomarańczy częstowano w poniedziałek w Urzędzie Miasta i Gminy Pobiedziska. Trzeba dodać, że plackiem koszernym - upieczonym bez mąki. Okazją do niecodziennego poczęstunku było uroczyste ustawienie nagrobka Awramowi Abishowi - rabinowi i cadykowi zarazem. W uroczystości uczestniczył przybyły z Londynu rabin Eliakim Schlesinger, którego cadyk był prapradziadkiem.

Czytaj całość
 
W ciemności...
24.10.2011.
Dzieciństwo spędziła wśród szczurów, w kanałach. 7-letnia Krysia po ucieczce z getta przetrwała ponad rok pod ziemią. - Przeżyłam to jeszcze raz, trzęsłam się - powiedziała 75-letnia dziś Krystyna Chiger po obejrzeniu filmu Agnieszki Holland "W ciemności", polskiego kandydata do Oscara. Jest główną bohaterką filmu i ostatnim żyjącym świadkiem tamtych wydarzeń. Jedną z w niewielu osób, które przeżyły w kanałach. Opowiedziała nam swoją historię.
Czytaj całość
 
Pamiętajmy o Sobiborze
24.10.2011.

http://www.tvkonin.pl/index.php/konin-aktualosci/5769-konin-pamitajmy-o-sobiborze

Dokumenty historyczne, fotografie można znaleźć na wystawie „Z popiołów Sobiboru” w PWSZ w Koninie.


Wystawa przy wykorzystaniu różnorodnych środków narracji pokazuje drogę, jaką Żydzi przeszli w latach niemieckiej okupacji. Ekspozycja była już prezentowana w wielu europejskich krajach: Holandii, Norwegii, Niemczech, Włoszech czy Słowacji. Chodzi o to, by nie zapomnieć o historii, wystawa przypomina o zdarzeniach sprzed lat – mówi Marek Bem. Do dziś żyje 13 byłych więźniów obozu zagłady w Sobiborze.

/nadwslala pani Jolanta Kmieć/

 
Tajemnicza historia Gwiazdy Dawida
24.10.2011.

Gwiazdę przekazała naszej Gminie pani Ewa Pluskota, która  przywiozła ją z Mikołajek na Mazurach w latach 90-tych ubieglego wieku. Żeglując po jeziorze, wyciągneła ją zahaczoną o kotwicę jachtu. Gwiazda przeleżała na strychu domu pani Ewy ponad 20 lat, niemalże zapomniana, i przy okazji porządków domowych odkryta na nowo. Postanowiono przekazać Gwiazdę we właściwe miejsce i tak trafiła do nas. Czy kiedyś poznamy jakie były losy tej pochodzącej z 1883 roku metalowej gwiazdy? Skąd wzięła się na dnie jeziora? Czy tam jest więcej zatopionych innych rzeczy z przeszłości okolicznych sztetli? Pani Ewo, dziękujemy !

 
Typowy Izraelczyk nie istnieje
19.10.2011.
Czytaj całośćMuzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało dla młodzieży ze szkół średnich warsztaty, których celem jest poznanie współczesnego Izraela i jego mieszkańców. Takie warsztaty odbywają się w kilku miastach i przygotowują do spotkania "Jesteśmy razem", które odbędzie się 25 października w Treblince.
Czytaj całość
 
Ostrowska synagoga odremontowana
16.10.2011.
Czytaj całośćPo trwających 19 miesięcy pracach renowacyjnych oddano w Ostrowie Wielkopolskim do użytku zabytkową mauretańską synagogę, wybudowaną w latach 1857-1860 przez Moritza Lande. W obiekcie powstało Forum Synagoga, które będzie służyć celom kulturalnym. Ostrowska synagoga należy do najpiękniejszych tego typu bożnic w Europie. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.
Czytaj całość
 
Po co nam Simchat Tora?
16.10.2011.
Po poważnym święcie Jom Kipur przychodzi czas na Simchat Tora. Taniec i radość nie są ani łatwiejsze, ani mniej ważne od modlitwy czy od bicia się w piersi podczas Widuj (modlitwa podczas której wyznajemy swoje grzechy) w Dzień Pojednania. Wszyscy rozumieją potrzebę rozrywki po tak poważnym okresie w roku. Dlaczego jest to jednak święto związane z Torą? Jaki jest związek tego święta z innymi świętami kalendarza żydowskiego?
Czytaj całość
 
Jom Kipur i Sukkot - wyklady rabina Pecarica
12.10.2011.

http://vimeo.com/30383526

 
««  start « poprz. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl