KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Synagoga Nowa Centrum Dialogu  Email
Synagoga Nova

Koniec grudnia, początek stycznia - to może być przełomowy moment dla dalszych losów synagogi na narożniku ulic Stawnej i Wronieckiej. W tym historycznym budynku ma powstać Centrum Judaizmu i Dialogu.

Właścicielem bożnicy od kilku lat ponownie jest gmina żydowska w Poznaniu. Od tego czasu trwają też prace nad nowym projektem wykorzystania gmachu, który w okresie II wojny światowej Niemcy przebudowali na pływalnię (została ona zamknięta ze względu na zły stan techniczny dopiero we wrześniu tego roku).



- Koncepcja centrum jest gotowa. Dół to byłaby część historyczna. Ma być także nieduży hotel, ale taki z najwyższej półki i między innymi restauracja koszerna - wylicza Alicja Kobus przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu.

Jak dokładnie miałoby wyglądać nowe centrum? Na niższym poziomie znalazłoby się Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski. Wystawiane byłyby pamiątki, judaika.

- Ważne, żeby wszystko to prezentować w najbardziej atrakcyjnej formie. Stąd, szczególnie z myślą o młodzieży, nie będziemy się bali pokazywać tego wykorzystując nowoczesne urządzenia audiowizualne - dodaje Alicja Kobus.

W części historycznej będzie również pomieszczenie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej, która własnoręcznie złożonym podpisem zgodziła się stworzenie sali jej imienia.
Na kolejnych poziomach ma powstać mała synagoga oraz sala wykładowa. Ważnym elementem całości ma się stać hotel i część restauracyjna. Będzie podawane jedzenie koszerne, ale także wegetariańskie czy z potrawami mięsnymi w menu. Całość budowli ma być zwieńczona przeźroczystą kopułą (znajdzie się tam symbol judaizmu - Gwiazda Dawida) z tarasem widokowym.

Obecnie wewnątrz synagogi trwają prace porządkowe. Zostały zdemontowane szafki w szatniach oraz prysznice. Trwają najtrudniejsze techniczne roboty przy rozbiórce niecki basenowej.

- Chciałabym też zaznaczyć, że dużą pomoc okazał prof. Andrzej Kurzawski z Uniwersytetu Artystycznego. Grupa studentów pod jego kierunkiem przeprowadziła nieodpłatnie inwentaryzację całości bez której nie moglibyśmy działać - mówi Alicja Kobus.

Zdaniem przewodniczącej, Centrum Judaizmu i Dialogu stałoby się magnesem przyciągającym do Poznania zarówno Żydów z całego świata jak i turystów z innych krajów: Teraz Żydzi przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski na kilka godzin, przede wszystkim by się pomodlić i odjeżdżają. Nie ma odpowiedniego zaplecza. Budynek należący do gminy nie wystarcza. Takie centrum byłoby zachętą by zostać na dłużej - podkreśla.

Pomysł stworzenia kompleksu chwali również Klemens Mikuła, legenda poznańskich architektów, twórca założeń dla Jeziora Maltańskiego.

- To co zostało z synagogi wygląda fatalnie - zaznacza Klemens Mikuła. - Jeśli w nowej koncepcji uda się nawiązać do historycznego charakteru tego miejsca i dawnego wyglądu gmachu to będzie na pewno z korzyścią dla tej dzielnicy i całego miasta.

 

/zródło: gloswielkopolski/fakty24/

 

więcej zdjęć w naszych albumach Picasa

 

Krótka historia synagogi

Synagoga na rogu Stawnej i Wronieckiej jest wyjątkowym obiektem, którego losy symbolizują historię poznańskich Żydów w XX wieku. Inicjatorem projektu budowy był ówczesny rabin ortodoksyjnej Gminy Jedności Wolf Feilchenfeld (ur. Głogów 1827-1913), który już w 1880 r., w związku z bardzo złym stanem zespołu synagog gminnych przy ul. Żydowskiej 15-18 podjął starania o budowę nowej synagogi.

Plany powstania świątyni zaczęły się konkretyzować w styczniu 1902 r., gdy gmina wniosła do magistratu wniosek o wybudowanie nowej synagogi dla 1100-1200 wiernych. Kamień węgielny położono 6 marca 1906 r. Koszty jej budowy pokryte zostały w większości z prywatnych datków. Uroczyste otwarcie budynku miało miejsce 5 października 1907 r. Synagogę wzniesiono według projektu berlińskiej firmy Cremer i Wolffstein. Ostatnie nabożeństwo w synagodze odbyło się we wrześniu 1939 roku. Naziści najpierw zdjęli Gwiazdę Dawida z kopuły, a w 1940 r. przebudowali budynek urządzając tu pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu.

Informacje od gminy żydowskiej w Poznaniu.

 

Am Israel Chai !

Chanuka 25.12-02.01

chanuka.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl