KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Dzieje Narodu Żydowskiego
Klucz do Tory - I
08.07.2010.
Czytaj całośćSentencje otwierające kolejne rozdziały Tory częstokroć zawierają więcej informacji, niż się z pozoru wydaje. Mogą one nadawać ton całemu rozdziałowi, czy jest on opowieścią, czy ma charakter normatywny. Uważny czytelnik śledzi najdrobniejsze szczegóły i niuanse w zdaniach początkowych, wiedząc, że zawierają one ważne przesłanie, ujawniają motywację bohaterów i ich charakter albo kierują akcję na właściwy tor. Interpretacja poziomów znaczeniowych w tych zdaniach stanowi pierwszy klucz do zrozumienia tekstu biblijnego. Na początek kilka słów o podziale Tory na większe i mniejsze całości. Tekst na zwoju nie dzieli się na rozdziały. Podział Tory i Proroków na rozdziały – parszijot – został wprowadzony dopiero w średniowieczu.
Czytaj całość
 
OLAM HABA
07.07.2010.

Pytanie do "The 614 Commandment":

 

W filmie  "Poważny człowiek" braci Coen, podczas ceremonii Bar Micwy w synagodze, rabin stwierdza, że Żydzi nie wierzą w Niebo, jak nie-Żydzi, lecz w Olam Haba.  Ale czy Olam Haba nie jest przeznaczone wyłącznie dla żyjących w czasie jego nastania i nielicznych zmartwychwstałych, o których wspomina prorok Ezechiel? Jeżeli nie Niebo - "stan przebywania duszy razem z Bogiem",  to co czeka sprawiedliwych zmarłych w ciągu tysiącleci?

Czytaj całość
 
Nowa polityka wobec Gazy
07.07.2010.

6 lipca 2010
Izrael wprowadził właśnie nową politykę, która powinna znacząco poprawić jakość życia mieszkańców Gazy.

 

Dotychczas władze izraelskie publikowały listę artykułów, które można było wwozić do Strefy Gazy. Wczoraj (6 lipca 2010) wprowadzono zasadniczą zmianę i opublikowano możliwie najkrótszą listę produktów zabronionych, na której znalazły się jedynie takie artykuły, które mogłyby być wykorzystane przez organizacje terrorystyczne do przeprowadzania ataków na Izrael. Przed wprowadzeniem tej nowej polityki w Gazie nie było kryzysu humanitarnego, ale obecnie liczba dozwolonych produktów znacząco się powiększyła.

 

 

Czytaj całość
 
Po spotkaniu premiera Netanjahu z prezydentem Obamą
07.07.2010.
Prezydent Obama w swojej wypowiedzi odniósł się m.in. do wprowadzonej właśnie nowej polityki związanej z artykułami dostarczanymi do Strefy Gazy. Obama uznał tę nową politykę za sukces i wskazał na pozytywną rolę Kwartetu Bliskowschodniego, wyraził również nadzieję, że możliwe będzie zapewnienie dobrych warunków życia mieszkańcom Gazy i bezpieczeństwa Izraelowi, poprzez uniemożliwienie zbrojenia się przez Hamas
Czytaj całość
 
Paraszat Masej
07.07.2010.
Rzekł Najwyższy do Mojżesza: „ Pomścij Izraelitów na Midianitach. Potem zostaniesz przyłączony do twoich przodków”. Rzekł więc Mojżesz do ludu: „Przygotujcie spośród siebie mężów na wyprawę wojenną przeciw Midianitom; mają im wymierzyć pomstę Pana. Poślijcie na wyprawę wojenną po tysiącu ludzi z każdego pokolenia izraelskiego”. (Bamidbar 31: 1-4). Raszi komentuje: Mojżesz powiedział, etc. – Pomimo, że usłyszał on, że jego śmierć związana jest z ową wyprawą, z radością wykonał on to zadanie, bez zwłoki. (Raszi, Bamidbar 31:3).
Czytaj całość
 
15 mln dol. dla Auschwitz
07.07.2010.
Czytaj całośćAdministracja prezydenta Baracka Obamy zamierza wystąpić do Kongresu USA o przyznanie 15 mln dol. na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau - poinformowała w sobotę w Krakowie szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton. W oświadczeniu wygłoszonym w obecności członków Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przedstawicieli organizacji żydowskich, romskich i duchownych katolickich Clinton podkreśliła, że amerykańskie wsparcie ma pomóc w ochronie miejsca pamięci i męczeństwa, jakim jest Auschwitz-Birkenau i w zachowaniu go dla przyszłych pokoleń.
Czytaj całość
 
Dlaczego religia pomaga? ?
07.07.2010.

Dlaczego uważa się, że religia pomaga w byciu lepszym? Pomaga, jakkolwiek przecież nie gwarantuje.

Pomaga, bo religia daje człowiekowi transcendentny (wykraczający poza granice ludzkiego poznania i bytu) punkt oparcia dla zasad etycznych i sumienia.

Czytaj całość
 
Rola przestrzegania rytuałów w judaizmie
07.07.2010.

Przestrzeganie Szabatu, stosowanie się do reguł koszerności – to nie są cele, ale metody osiągnięcia celu, a każde z praw judaizmu zawiera w sobie (nierzadko ukryte) etyczne lub prowadzące do etyki przesłanie i do tego etycznego przesłania trzeba dotrzeć, trzeba sobie z niego zdawać sprawę, aby osiągnąć cel. Przykazania są narzędziami, które daje ludziom judaizm, aby mogli zbliżać się do tego celu, dlatego „religijny” nie oznacza wcale – w ostatecznym wymiarze – jedynie „przestrzegający przykazań”, ale oznacza „etyczny” (i tu najważniejsze są prawa relacji człowiek-człowiek) i „święty” (tu z kolei działają prawa relacji człowiek-Bóg).

"Przykazania zostały dane jedynie po to, aby uszlachetniać ludzi. Bo jaką różnicę sprawia Bogu, czy szyję zwierzęcia przecina się od przodu, czy od tyłu? Celem praw, które Bóg wydał, jest doskonalenie istot ludzkich" (Bereszit Raba 44, 1)

John Wilson , 614 commandment/

 
Część III Judaizm podzielony, czyli jaką drogą do Boga
04.07.2010.
Jeszcze pod koniec okresu judaizmu biblijnego zaczął się uwidaczniać wśród jego wyznawców podział. Spośród istniejących wówczas odłamów wymienić należy samarytan, saduceuszy i faryzeuszy. Poza tymi odłamami istniało także ugrupowanie mające charakter zakonu, które określano mianem esseńczyków. W VIII w. n.e. powstała sekta karaimów, której twórca Anan ben Dawid, odrzuciwszy późniejszą tradycję talmudyczną, uznawał tylko Biblię. Sekta ta rozprzestrzeniła się najpierw na terenie Bizancjum, a potem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od XII w. w Europie Zachodniej (gł. w Hiszpanii) rozwinął się mistyczny kierunek zwany kabałą, który wytworzył bogatą literaturę, z jej główną księgą Zohar (Blask).
Czytaj całość
 
Część II Kult religijny: ofiara i modlitwa
04.07.2010.
W judaizmie, zwłaszcza okresu biblijnego, bardzo ważne miejsce zajmowała ofiara. Stosowano zarówno ofiary krwawe (ze zwierząt), jak i bezkrwawe (z płodów rolnych), które składano na ołtarzach. Rozróżnić można ofiary całopalne, zapewniające pomyślność i urodzaj, oraz ofiary zwykłe, które miały odnowić lub umocnić więź między człowiekiem a Bogiem. W wypadku ofiar zwykłych na ołtarzu spalano tylko część zabitego zwierzęcia ofiarnego, resztę przeznaczano dla kapłana oraz uczestników uroczystości. Tylko w wyjątkowych sytuacjach na ołtarzu palono całe zwierzę ofiarne. Spożywanie krwi było zakazane.
Czytaj całość
 
Część I - W co wierzą Żydzi?
04.07.2010.
Religią Żydów jest judaizm, zwany także wyznaniem mojżeszowym lub mozaizmem. Żydzi, pomimo znacznego rozproszenia, zostali wierni swej religii. To właśnie judaizm przez wieki był wyznacznikiem żydowskości. Jednak w ostatnich dwóch wiekach dla wielu Żydów wyznawana religia przestawała być najważniejszym elementem ich tożsamości. Wielu nie przestrzega wszystkich rygorów wymaganych przez tradycyjny judaizm, ale praktykuje jedną z jego zreformowanych form.
Czytaj całość
 
Parszat Pinchas - Rabin Boaz Pash
04.07.2010.

Następnie przyszły córki Selofchada, syna Chefera, syna Gileada, syna Makira, syna Manassesa, syna Józefa. Nosiły one imiona: Machla, Noa, Chogla, Milka i Tirsa. Wystąpiły przed Mojżeszem, kapłanem Eleazarem, przed książętami i całą społecznością u wejścia do Namiotu Spotkania i rzekły: „Ojciec nasz umarł na pustyni, ale nie należał do zgrai tych, którzy się połączyli przeciw Panu, do zgrai Koracha. Umarł za swoje własne grzechy, a nie miał synów. Czemuż, więc imię naszego ojca, który nie miał syna, ma zniknąć z jego rodu? Daj nam przeto posiadłość pośród braci naszego ojca”. Mojżesz przedstawił ich sprawę Panu, (Bamidbar 27: 1-5)

Mojżesz nie potrafił sam znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego?

Raszi wypowiada się w owej sprawie, w oparciu o Gemarę, masechet Sanhedryn:

Mojżesz zwrócił się do sędziego. Halacha została przed nim ukryta i został on ukarany za przywdzianie korony, kiedy powiedział: „Sprawy zbyt trudne dla ciebie, możesz przedstawić mi”.

Przesadna pewność siebie jest głównym przeciwnikiem poseka (decydenta) chalachy.

Pewnego razu, we wrogich czasach za panowania Chmielnickiego, do Rabina Heszela z Krakowa przyszło zapytanie wysłane z miasta Wilna. Dotyczyło ono sprawy aguna – kobiety, której mąż zaginął bez śladu. Po dokładnym przemyśleniu sprawy Rabin Heszel zdecydował się pozwolić kobiecie ponownie wyjść za mąż. Zapisał opinię swą w formie listu i przekazał specjalnemu wysłannikowi. Wysłannik ten nie dotarł jednak do Wilna, podobnie było z kilkoma innymi wysłańcami. Szatan nie pozwalał im na zrealizowanie przesyłki, za każdym razem podstawiając inne przeszkody.

Rabin Heszel zastanawiając się nad owymi wydarzeniami doszedł do wniosku, że są one być może znakami z nieba, że decyzja jego była niesłuszna i postanowił ponownie rozpatrzyć sprawę.

Wyszedł z domu i wędrował ulicami miasta zatopiony w myślach tak długo, że dotarł poza granice miasta. Pomimo, że starał się bardzo, nie udało mu się znaleźć żadnego błędu w swej decyzji przyzwalającej owej kobiecie na poślubienie innego mężczyzny.

Kiedy rabin zauważył, jak bardzo oddalił się od miasta i że zaczęło się już ściemniać, rozpoczął powrót w stronę miasta. W pewnym momencie przy jego boku zatrzymał się wóz, którego woźnica zaproponował, że podwiezie rabina do domu. Rabin Heszel wszedł do wozu, nie ujechali oni jednak daleko, kiedy zatrzymał ich pewien uczeń jesziwy, który zwrócił się do rabina z pytaniem „Jak to możliwe, że rabin podróżuje skrzyżowanym wozem? Przecież pies jest do niego przywiązany!” (zobacz: Szulchan Aruch, Jore Dea, siman 297, siif 15 b – „Jeśli wóz pchany jest przez jeden rodzaj zwierzęcia, nie powinien być przywiązany sznurem do zwierzęcia innego gatunku, ani z boku ani z tyłu wozu, ponieważ, w ten sposób, (przywiązane zwierzę) pomaga pchać wóz).

Rabin Heszel zszedł z wozu, a kiedy zobaczył, że stoi przed nim talmid chacham (wielki uczony) postanowił zaprezentować mu pytanie, z którym zmagał się od godzin, dotyczące kobiety aguna z Wilna. Student jesziwy wysłuchał historii i odpowiedział rozwiązaniem odmiennym od decyzji rabina, optując za tym, by nie pozwolić kobiecie ponownie wyjść za mąż. Rabin i student wdali się w długą dyskusję na ten temat, ostatecznie student, widząc, że nie uda mu się przekonać rabina do zmiany swej opinii, powiedział do rabina: „Jak można pozwolić aguna na ponowne wyjście za mąż, skoro jej mąż stoi tu teraz żywy i zdrowy dyskutując teraz z rabinem na temat tego, czy żyje on czy nie?”

Rabin Heszel zrozumiał w tym momencie, że Haszem pobłogosławił go pomagając mu uniknąć ciężkiego przewinienia, jakim byłoby dopuszczenie do ponownego małżeństwa zamężnej kobiecie.

Szabat Szalom!

Rabin Boaz Pash - Tłumaczyła Daniela Malec
Dziiekujemy organizacji Shavei Israel za udostępnienie tekstu
 
Leszno
02.07.2010.
Czytaj całośćW 1993 r. w XIX-wiecznym budynku dawnego domu przedpogrzebowego na terenie nieistniejącego cmentarza żydowskiego w Lesznie utworzono Dział Judaistyczny Muzeum Okręgowego w Lesznie (przy Al. Jana Pawła II). Za tę inicjatywę, zrealizowaną z państwowych środków finansowych, muzeum otrzymało wówczas wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki jako Najciekawsze wydarzenie muzealne 1993 r.. Jeszcze w tym samym roku Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich Rzeczypospolitej Polskiej pisemnie wyraził zgodę na przejęcie dawnej synagogi w Lesznie i urządzenie w niej galerii malarstwa polskiego o tematyce wiejskiej.
Czytaj całość
 
Synagoga w Koninie
02.07.2010.
Czytaj całośćBudynek bożnicy wybudowano w latach 1825–29. W miejsce dotychczasowej drewnianej postawiono okazałą synagogę, powiększając ją w latach osiemdziesiątych o babiniec.
Czytaj całość
 
Jagnię na sposób marokański(sefardyjska kuchnia)
02.07.2010.
Składniki:

1 kg jagnięcej łopatki pokrojonej w kostkę (3:3cm)

12 dag suszonych śliwek bez pestek

1 cebula pokrojona w kosteczkę

120ml płynnego miodu

1 szklanka buliony wołowego(może być z kostki)

1,5 szklanki gorącej dobrej herbaty

Po ½ łyżeczki curry i imbiru mielonego

2 łyżeczki mielonego cynamonu

¼ łyżeczki szafranu

12dag blanszowanych, obranych migdałów, uprażonych

2 łyżki posiekanej świeżej pietruszki i 2 kolendry

2 -3 łyżki wrzącej wody

Szczypta gałki muszkatołowej, sól i pieprz do smaku

 

Przygotowanie:

 

Piekarnik nagrzać do 180’C. Śliwki zalać herbatą i zostawić pod przykryciem aby namoczyły się. Mięso wkładamy do garnka (dno przesmarować oliwką), oprószyć solą, pieprzem i wszystkimi przyprawami oraz pietruszką i pieczemy pod przykryciem przez 2 godziny, w razie potrzeby zmniejszając temperaturę, aż będzie miękkie. Śliwki odsączyć a herbatę wlać do garnka z mięsem, jak również szafran wymieszany z gorącą wodą, miód i bulion, wymieszać i piec dalej już bez przykrycia – ok. 30 min. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika, wykładamy wszystko do salaterki, na wierzchu układamy śliwki i posypujemy migdałami i kolendrą. Można ozdobić kilkoma cząstkami mandarynki. Podawać na gorąco.
 
Ryba w sosie cytrynowym (6 porcji)
02.07.2010.

 Skladniki;

6 kawałków (dzwonka) szczupaka lub karpia

2 marchwie pokrojone w plastry

Mały kawałek selera pokrojony w paski

3 cebule pokrojone w plastry

3 szklanki wody

2 łyżeczki soli

¼ łyżeczki pieprzu

2 żółtka

2 łyżki soku z cytryny

2 łyżki posiekanej natki pietruszki

 

Przygotowanie:

W szerokim płaskim rondlu ułożyć warzywa, posypać solą i pieprzem, zalać wodą, zagotować, włożyć ostrożnie rybę i gotować przez pół godz. na małym ogniu, aby się nie rozeszła. Ugotowaną rybę przekładamy na głębszy półmisek poprzednio podgrzany, a wywar przecedzamy. W naczyniu roztrzepać żółtka z cytryną i ciągle mieszając wlewamy wywar, stawiamy na małym ogniu ale nie dopuszczamy do wrzenia, mieszamy dalej aż zgęstnieje. Takim sosem polewamy rybę na półmisku, posypujemy zieleninką, podajemy z ziemniaczkami i gotowanymi jarzynami (zielony groszek, brokuły, kalafior…)
 
Mandelbrot  migdałowy chlebek
02.07.2010.

Składniki:

3 jaja

1 Szklanka mielonych migdałów

1 szklanka blanszowanych, obranych i grubo posiekanych migdałów

3 i ¼  szklanki maki pszennej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Po 1 łyżeczce esencji migdałowej i waniliowej

¼ łyżeczki soli

1 i ¼ szklanki cukru kryształu drobnego

Otarta skórka z 1 sparzonej cytryny

Przygotowanie:

Przygotować dwie nasmarowane blachy, piekarnik nagrzać na 180’C.

W dużej misce miksować jajka z cukrem, aż uzyska się puszystą białą masę, dodając porcjami otartą skórkę i obie esencje. Przesianą z proszkiem do pieczenia i solą mąkę wymieszaną z mielonymi migdałami dodawać do masy jajecznej, delikatnie mieszać wsypując posiekane migdały, aż składniki się połączą. Wyłożyć ciasto na stolnicę posypana mąką i dokładnie wyrabiać przez kilka minut. Uformować kulę, podzielić na pół i z każdej części uformować długi wałek, który należy spłaszczyć. Wykładamy je na przygotowane blachy i pieczemy przez ok. 35 minut, aż do zrumienienia. Po tym czasie wyjąć, odstawić na 15 minut, a następnie pokroić delikatnie na kromeczki grubości ok. 1 cm., ułożyć na suche, czyste blachy i rumienić w piekarniku po kilka minut z każdej strony. Studzić na drucianej kratce. Doskonałe są do kawy czy herbaty na podwieczorek.

 
Kiedy błogosławieństwo jest przekleństwem
29.06.2010.
Na całym świecie Żydzi modlą się za pomyślność władz oraz kraju, w którym mieszkają. W czasie wojny zanosili modły nawet za... Hitlera. Obowiązek modlenia się za pomyślność rządzących państwem ma swoje źródło w słowach proroka Jeremiasza: „Starajcie się o pomyślność kraju, do którego was zesłałem, bo od jego pomyślności zależy wasza pomyślność” (Jr 29:7). W Talmudzie zapisano wypowiedź rabiego Chaniny: „Módlcie się za pomyślność władcy, ponieważ tylko strach przed nim powstrzymuje ludzi od pożarcia się nawzajem”.
Czytaj całość
 
Ostrów Wlkp. Synagoga w remoncie
29.06.2010.
Czytaj całośćTrwają prace związane z wymianą dachu na budynku Synagogi w Ostrowie Wielkopolskim. Do końca czerwca potrwa także wymiana łusek na drugiej kopule wieży. Synagoga jest gruntownie modernizowana i odrestaurowywana dzięki środkom unijnym pozyskanym przez Miasto Ostrów Wielkopolski z Wielkopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego.
Czytaj całość
 
Długa historia małej enklawy
20.06.2010.

Czytaj całość18-06-2010 / AP

Ostatnie wydarzenia ponownie skupiły uwagę światowych mediów na tym niewielkim skrawku wybrzeża, którego powierzchnia nie przekracza 360 km², a które pod względem gęstości zaludnienia znajduje się na 6 miejscu na ziemi.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl