POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Ostrów Wlkp. Synagoga w remoncie  Email
Trwają prace związane z wymianą dachu na budynku Synagogi w Ostrowie Wielkopolskim. Do końca czerwca potrwa także wymiana łusek na drugiej kopule wieży. Synagoga jest gruntownie modernizowana i odrestaurowywana dzięki środkom unijnym pozyskanym przez Miasto Ostrów Wielkopolski z Wielkopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego.

- W tej chwili trwają  prace przy remoncie dachu. Wcześniej specjalistyczna firma przystąpiła do odkrywania desek pod papą, by zobaczyć w jakim stanie jest więźba dachowa. Część elementów musiała zostać wymieniona. Powierzchnia dachu jest dwukrotnie kryta papą, teraz na to nakładane są płyty miedziane. Całość kryta jest pasami blachy miedzianej o grubości 6 milimetrów i jest falcowana – mówi Elżbieta Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

Druga kopuła – podobnie jak pierwsza – pokryta będzie miedzianymi kształtkami, są to płytki, które mają kształt tzw. rybiej łuski.

- Miedź wymaga szczególnie zrobienia dobrze odeskowania, wykorzystywane jest przede wszystkim drewno sosnowe, które nie powoduje korozji metalu – dodaje Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Remont synagogi rozpoczął się od modernizacji kopuł, dachu i elewacji. Kolor elewacji ustalono na podstawie badań stratygraficznych (tzw. warstwowych). Remont w jak najmniejszym stopniu będzie ingerował w bryłę obiektu, jedynie w zakresie doprowadzenia niezbędnych mediów.

Docelowo wieże będą  podświetlone, zniknie betonowy płot, zastąpi go metalowe, kute ogrodzenie. Pojawi się zieleń i ławeczki. Jedna z kopuł stanie się punktem widokowym.

- Obiekt o nazwie „Forum Synagoga” przeznaczony zostanie na cele kulturalne. Oprócz Sali Koncertowej, która pomieści około 150 osób będzie też możliwość wykorzystania empor (balkonów) jako galerii. Scena będzie umieszczona od strony wschodniej. Po latach zaniedbań możemy powiedzieć, że udało się nam przywrócić świetność tej wyjątkowej w skali miasta i kraju budowli. Nie byłoby to możliwe gdyby nie środki zewnętrzne pozyskane na renowacje zabytku – dodaje Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Koszt całości prac to blisko 7 milionów złotych. 70% środków to pieniądze unijne.

Źródło: Echo Poznania

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 18:30.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Hagada na Pesach

Kliknij w obrazekhag_baner.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl