POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Synagoga w Koninie  Email
Budynek bożnicy wybudowano w latach 1825–29. W miejsce dotychczasowej drewnianej postawiono okazałą synagogę, powiększając ją w latach osiemdziesiątych o babiniec.

Pieniądze na budynek do studiowania talmudu i dom modlitwy zwany bajt – ha – midraszem dał bogaty kupiec koniński Zalman Zander. Pierwotnie budynek stanowił bryłę na planie prostokąta. W 1883 roku do strony północnej na całej długości dobudowano dwukondygnacyjny element z przeznaczeniem na salę modlitw dla kobiet, a w części zachodniej przedsionek. Zespolone budynki połączyły dwa niezależne, kryte blachą dwuspadowe dachy. Sala główna niegdyś w całości dekorowana, obecnie ma zachowane pierwotne, w części zrekonstruowane malowidła na ścianie wschodniej i na czterech kolumnach. Malowidło przedstawia motyw arkad wspierających się na kolumnach. Kolebkowe sklepienie czterokierunkowe o różnych rozpiętościach wsparte jest na kolumnach, i tworzy jednoprzestrzenne wnętrze, które pierwotnie malowane było ornamentem zbliżonym do okuciowego. Obecnie wykonane jest z drzewa modrzewiowego. W ścianie wschodniej znajduje się szafa – arka hakodesz, w świątyni żydowskiej bardzo ozdobna, zasłaniana tkaniną (parochet) na przechowywanie rodałów – fragmenty Tory. Między kolumnami znajdowała się bima – almemor, miejsce czytania rodałów w czasie modlitw.

/wikipedia/ 

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 18:30.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Hagada na Pesach

Kliknij w obrazekhag_baner.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl