POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Wspólny apel  Email
komentarze, opinie...
Z apelami o przyzwoitość w życiu publicznym oraz o kształtowanie sumień ludzkich zwróciła się Polska Rada Chrześcijan i Żydów w związku z ostatnimi incydentami skierowanymi w mniejszości narodowe w Polsce. W pierwszym z dwóch dokumentów Rady podkreślono, że elementarnym wymogiem pokojowego współżycia w pluralistycznym społeczeństwie jest poszanowanie różnych grup społecznych. "To, co jest dla jednych święte lub przejawia najwyższą wartość, powinno być wolne od aktów agresji, pogardy i nienawiści ze strony innych" – napisali autorzy apelu.... Ich zdaniem "godne napiętnowania są wszelkie akty niszczenia cmentarzy, miejsc pamięci, przedmiotów i miejsc kultu religijnego czy symboli ważnych dla mniejszości narodowych". Zaznaczono też, że "aktom ideologicznej agresji i nienawiści nie można przypisywać niskiej szkodliwości społecznej".

"Mówimy te słowa jako wierzący chrześcijanie i Żydzi, dla których Biblia jest księgą świętą i żywą. Przede wszystkim jednak mówimy jako obywatele RP występujący w imię dobra wspólnego. Oburza nas bowiem nie tylko to, co godzi w symbole święte i ważne dla naszych tradycji religijnych, lecz również to, co godzi w inne grupy wyznaniowe czy narodowe" - czytamy w dokumencie Rady.

Rada podkreśla, że dla głosicieli ideologii nienawiści o podłożu narodowościowym, etnicznym, religijnym i kulturowym "nie powinno być miejsca w polskim życiu publicznym". Apeluje jednocześnie do mediów, świata kultury i nauki oraz środowisk opiniotwórczych, aby "nie czyniły swymi bohaterami osób, które świadomie łamią elementarne zasady przyzwoitości i współżycia społecznego".

W apelu o kształtowanie sumień ludzkich przypomniano, że w przededniu rocznicy II wojny światowej na Podlasiu doszło do szeregu "kryminalnych incydentów skierowanych w mniejszości narodowe w Polsce". Wymieniono tu umieszczenie na synagodze w Białymstoku napisów o treści faszystowskiej, zniszczenie mienia w Centrum Muzułmańskim w Białymstoku i zamalowanie napisów w języku litewskim w gminie Puńsk, podpalenie drzwi mieszkania małżeństwa polsko-pakistańskiego, a wreszcie sprofanowanie obelżywymi faszystowskimi napisami oraz swastyką ponika ofiar Żydów spalonych żywcem przez polskich sąsiadów w Jedwabnem, w czasie ostatniej wojny.

Autorzy apelu zwracają uwagę, że takie zdarzenia najczęściej nazywa się wybrykami, ale w istocie "są to barbarzyńskie akty wypływające z uprzedzeń rasistowskich, politycznych i religijnych. Wypływają one z ksenofobicznej formacji umysłowej pewnych ludzi i irracjonalnej nienawiści, zaszczepionej przez konkretne ideologie".

Rada apeluje do biskupów, polityków, duchownych wszystkich wyznań chrześcijańskich, rabinów i imamów, edukatorów, działaczy społecznych: "Podejmijcie pracę budzenia wrażliwości i ostrzegania przed neofaszyzmem i nacjonalistycznym szowinizmem! Dziś potrzebny jest stanowczy głos potępienia takich aktów barbarzyństwa oraz wezwanie społeczeństwa do opamiętania".

Polska Rada Chrześcijan i Żydów istnieje od 1992 roku, a jej celem jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.

Źródło: PRCiŻ, Onet, PAP
 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl