POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Rabin Herberger - Rosz Haszana  Email
Będąc dzieckiem, a nawet teraz, kiedy jestem już dorosły, uważam, że najważniejszą potrawą serwowaną podczas przyjęć urodzinowych jest tort. Kiedy jednak nadchodzi Rosz Haszana centralne miejsce na stole zajmują jabłka i miód, a ciasta może nawet na nim zabraknąć. Zadacie sobie pewnie pytanie, co wspólnego ma Rosz Haszana z przyjęciami urodzinowymi. Odpowiedź jest prosta: w tradycji żydowskiej Nowy Rok jest narodzinami Adama i Ewy, a więc urodzinami całej ludzkości...

Kiedy dmiemy w szofar, jemy jabłka i miód oraz rozmawiamy o koronacji Boga na Króla, świętujemy narodziny ludzkości w o wiele głębszym znaczeniu niż własne. Kiedy się nad tym zastanowić, ma to sens: nasze urodziny dotyczą nas, jako jednostek, natomiast narodziny ludzkości dotyczą wszystkich. W tym ujęciu ludzkość oznacza globalną społeczność i sposób, w jaki na siebie wzajemnie oddziałujemy, nie dziwi więc to, że Rosz Haszana ma ogromne znaczenie.

Nasza tradycja mówi nam, że w okolicy Nowego Roku powinniśmy kontemplować miniony rok i zastanowić się nad tym, jaki kierunek mamy obrać, aby zbliżyć się do wizji idealnego społeczeństwa i lepszej ludzkości.

Z tego powodu nie świętujemy narodzin Adama i Ewy jedząc tort, zamiast niego na naszych stołach pojawiają się potrawy zwane simanim, które mają własną symbolikę. Posiłek rozpoczyna się od medytacji, podczas których prosimy Haszem o pomoc w przybliżeniu nas samych i całej ludzkości do ideałów, które staramy się osiągnąć. Jemy granaty, aby się rozmnażać i wypełniać nasionami Tory. Spożywamy jabłka i miód, aby mieć słodki rok. Niektórzy jedzą także głowę ryby, chcąc być głową, osobą podejmującą decyzje, a nie ogonem, obojętnym naśladowcą. Istnieje wiele tradycji dotyczących tego, jakie potrawy należy spożywać podczas święta, jednak to, co jest istotne w tym zwyczaju, to fakt, że symbolizują one naszą wizję ulepszania świata.

Dobrym miejscem, w którym można zacząć to dzieło są nasze związki z otaczającymi nas ludźmi. Zbliżając się do rozpoczęcia Nowego Roku powinniśmy szukać przebaczenia u tych, których zraniliśmy i przebaczać tym, którzy nas obrazili. Ciężko jest używać słowa przepraszam, lecz czasami jest ono sekretnym składnikiem, który pozwala nam pozostać zjednoczonymi lub zjednoczyć się ponownie z naszymi przyjaciółmi, sąsiadami, czy rodziną.

Zjednoczeni w działaniu i w duchu wspólnie wejdziemy w rok 5772, aby zmniejszyć dystans pomiędzy nami, a resztą ludzkości.

 

Z, czy bez urodzinowego tortu, życzę Wam wszystkim

Dobrego i słodkiego roku
Rabin Tyson Herberger

 

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

The synagogue is closed

until further notice

Uwaga !!!

Gmina zawiesza wszelką działalność

Do odwołania

Zarządzenie Przewodniczącej Alicji Kobus

 

niebieski.jpg

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl