POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

"Afera Meliksona"  Email
"Chyba za dużo przebywałem na słońcu" - tak z szokującego artykułu na temat Maora Meliksona tłumaczy się komentator sportowy izraelskiego dziennika "Izrael Hajom" Eli Sohar. Skrytykował on piłkarza Wisły Kraków za chęć gry w reprezentacji Polski. "W ostatnich dniach napisano wiele głupstw w związku ze sprawą Meliksona. Słońce, które mnie poraziło, wpłynęło na to, że wrzuciłem do jednego worka społeczeństwo polskie lat 40. z Ukraińcami, Litwinami i Łotyszami.

Chociaż istniał antysemityzm w Polsce, to również Polacy cierpieli z powodu prześladowań nazistowskiego wroga" - napisał Sohar w swoim felietonie na łamach największej izraelskiej hebrajskojęzycznej gazety. - ""Teraz nie jestem gotowy występować w żadnej reprezentacji" - zadecydował wczoraj Melikson.


- Jest mi obojętne, czy Maor gra w Nikozji, Ammanie, czy Krakowie. Przeszkadza mi, że część naszego społeczeństwa odcina się od wartości, które doprowadziły nas tutaj po dwóch tysiącach lat wygnania - dodał Sohar.

Sohar skrytykował wcześniej Meliksona za to, że "chce reprezentować kraj, w którym przed 70 laty większość jego obywateli dokonała mordu na jego dziadku i babci i w ogóle na społeczności". Kraj, który będzie nam przypominał hańbę światową (tak na marginesie: co dokładnie będzie śpiewał Melikson podczas odśpiewywania hymnu polskiego: będąc narodem wolnym, państwo Auschwitz, Sobiboru, Majdanka, Treblinki, Łodzi, Warszawy, Katowic itd.?) - zastanawiał się w artykule.

Do artykułu odniosła się ambasador Polski w Tel-Awiwie Agnieszka Magdziak-Miszewska.Przez pięć lat pracy w Izraelu nie spotkałam się z sytuacją, w której ktoś otwarcie głosi kłamstwo oświęcimskie uznawane za przestępstwo na całym świecie, także w moim kraju - napisała w specjalnym oświadczeniu.

Również ambasada Izraela w Warszawie odcięła się od "krzywdzących głosów obarczających Polskę odpowiedzialnością za zagładę i powszechny antysemityzm".

Na stronie ambasady RP w Tel Awiwie pojawił się też wpis pracownika izraelskiego MSZ z Departamentu Europy Środkowo-Wschodniej, który zajmuje się sprawami Polski. "Nie pozwólmy ignorantom niszczyć nowych mostów w stosunkach polsko-izraelskich" - napisał dyplomata Dan Golan.

Smutny koniec "afery wokół Meliksona"

Melikson, rozgrywający Wisły Kraków, który w sierpniu zadebiutował w drużynie Izraela, a potem powiedział prezesowi PZPN, że chce grać dla Polski, dzień przed powołaniami Franciszka Smudy oświadczył: "Teraz nie jestem gotowy występować w żadnej reprezentacji".

"To moja decyzja i nie ma nic wspólnego z krytyką, jaka na mnie spadła w ostatnich dniach. Poinformowałem o decyzji prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorza Latę, a także trenera Franciszka Smudę, którzy przyjęli moje stanowisko ze zrozumieniem. Uznałem, że nie byłoby w porządku wobec polskich kibiców, gdybym grał w reprezentacji Polski, a także gdybym w obecnej sytuacji wrócił do kadry Izraela. Zdaję sobie sprawę z konsekwencji mojego wyboru" - oświadczył Melikson na oficjalnej stronie klubu.

Źródło: RMF, PAP,  Sport.pl
Foto: Wikimedia Common

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl