POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Rabin B.Pash.- Wezot Habracha  Email
Skąd rabin czerpie swą mądrość? Nie do końca pasuje, by poniższy komentarz kończył całą Torę, powiemy więc słowo o samym autorze. Rabin Klonimus Kalman nie pisał swoich tekstów w pierwszej osobie, używał po prostu pojęcia „Rebe”. Możemy jednak założyć, że sprawa ta zaprzątała go i interesowała na poziomie osobistym – na czym opiera się autorytet rabina? Co stanowi jego moc , dzięki której może on stać (lub siedzieć), przemawiać i komentować w obliczu innych ludzi, pośród których znajdować się mogą nie mniej mądrzy, a nawet mądrzejsi od niego ludzie? – zapytuje Rebe. Rebe odpowiada:

Napisane jest w naszej Parszy:

„Bo też miłuje On ludy; wszystkie świętości jego w ręku Twoich, a przypadli oni do stóp Twoich, aby przyjąć wyrzeczenia Twoje. Naukę, którą przekazał nam Mojżesz, jako dziedzictwo zgromadzenia Jakóba.” (Dwarim 33: 3-4).

Owe wersety opisują – zgodnie z naszą interpretacją – charakter relacji pomiędzy kaznodzieją (rebe) a słuchaczami (chasydzi).

„Maor Waszemesz” komentuje: „Oto ludzie sprawiedliwi, podążający za Haszem, prawdziwie służący Haszem, mimo tego umniejszający samych siebie i kierujący się do cadyków swego pokolenia, nie bardziej wartościowych niż oni sami, i przyklejają swe uszy i słuchają ich słów.”

Innymi słowy, z jednej strony– chasydzi, ważne osobistości, uczeni w Torze, cadycy, podporządkowują się słowom rebego, pomimo, że nie jest oczywiste, czy jest on (rebe) mądrzejszy czy bardziej uczony od nich.

Z drugiej jednak strony –

„Jednak cadyk również będzie się umniejszał, ponieważ Haszem umieszcza w jego ustach słowa Tory, święte mowy, ze względu na siedzących naprzeciw niego słuchaczy, to dla nich dał Haszem Torę.”

Innymi słowy, rebe nie postrzega swej umiejętności interpretowania Tory jako swej swe własne uznanie, lecz jako zaszczyt przysługujący słuchaczom, nadany przez Haszem. Cadyk otrzymuje z Niebios Torę, z tego powodu, że społeczność chce wysłuchać słów Tory.

Komentuje dalej wersety:

„Bo też miłuje On ludy” – „ludy” to „lud Izraela”, z uwagi na to, iż Święty, niech będzie Błogosławiony, miłuje lud ten za ujawnienie mu sekretów Tory i pozwolił je im interpretować.

„wszystkie świętości jego w ręku Twoich” – pomimo, że wszyscy oni są święci i sprawiedliwi – „przypadli oni do stóp Twoich” – oni, słuchacze, padli do Twoich stóp, to znaczy, uczą się Twej Tory (przedstawiony jest tu obraz ukazujący stary sposób nauczania – uczniowie siedzieli na macie u stóp rabina, rabin natomiast siedział nieco wyżej, na poduszce).

„aby przyjąć wyrzeczenia Twoje: Naukę, którą przekazał nam Mojżesz” – rabin uczy na różne tematy, lecz mówi: „Tak nauczał nas Mosze Rabeinu na Górze Synaj…”Kabała uczy nas, że w duszy każdego nauczającego rabina znajduje się iskra duszy Mojżesza, tak że kiedy rabin naucza swych uczniów, tak jakby Mojżesz wypowiadał słyszane przez uczniów słowa.

„jako dziedzictwo zgromadzenia Jakóba” – Tora to „dziedzictwo”, odziedziczone po naszych praojcach. Rabin otrzymuje porcję tego dziedzictwa dzięki Torze Haszem. Jednak ową porcję otrzymuje on nie ze względu na własne zasługi, ale po to, by był on w stanie dostarczyć ową Torę do „zgromadzenia Jakóba”, do narodu Izraela.

Tak wyjaśnia rabin Klonimus Kalman ów zaszczyt jaki był jego udziałem, zaszczyt nauczania Tory i jej mądrości, skierowanego do ludu Izraela: „to nie mój przywilej – twierdzi – gdyż na niego nie zasługuję, to przywilej słuchających, ze względu na których otrzymałem możliwość zrozumienia Tory.”

Rabin Boaz Pash - Tłumaczyła Daniela Malec
Dziękujemy organizacji Shavei Israel za upostępnienie tekstu
 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl