KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Elul - miesiąc zagubionych  Email
W momencie, kiedy rozpoczyna się miesiąc Adar powinniśmy się bardziej cieszyć. W momencie, kiedy rozpoczyna się Aw powinniśmy bardziej się smucić. Elul to zupełnie inna historia…
Riverdale jest położone na wzgórzu. Wśród drzew rozsiane są jednorodzinne domy, małe oczka wodne i… żydowskie instytucje. Na jednym wzgórzu mieści się chyba z kilkadziesiąt żydowskich organizacji. Łatwo zapamiętać. Mieszkam obok synagogi reformowanej – jeśli chcę trafić do mojego Beit Midraszu (miejsce, gdzie studiuję zanim zacznie się rok szkolny), muszę odnaleźć synagogę rosyjską i chasydzki sztibel, potem skręcić za centrum Chabadu w lewo. Cała złożoność żydowskiego świata w mikroskopijnej skali. W sklepiku pan z siwą brodą pokazuje mi album o Polsce. Zdjęcia z Jesziwy Lubelskiej i Getta. Żydowska polskość, izraelskość, miesza się z wielokulturowością - cechą rozpoznawczą Nowego Jorku.


Wracam po pierwszym dniu w moim nowym świecie. Jednak nie jestem nowym człowiekiem. Czuję się wypełniona grzechami, wspomnieniami jak wędrowiec, który zabrał ze sobą zbyt dużo zbędnych rzeczy. Można bronić się tym, że każdy z nas ma taki wór i że to dzięki niemu miesiąc Elul nabiera charakteru. Gdybyśmy, co oczywiście jest niemożliwe, cały rok, całe życie nie zgrzeszyli ani razu – Elul straciłby swój sens, swój charakter.

Miesiąc Aw zawsze będzie smutny, bo Aw jest o tym co było kiedyś, Adar zawsze będzie wesoły, bo już zostaliśmy uratowani. Wydźwięk miesiąca Elul jest podobny nam, naszej drodze. Jest na obraz i podobieństwo człowieka - jest jego cieniem. Zależy od tego co w niego wnieśliśmy i co wyniesiemy z niego, jakie wyciągniemy wnioski. To czy uda się zmienić to, co jest źródłem problemu, by tak jak naucza Rambam nie popełnić kolejny raz tego samego błędu. W Hihlot Teszuwa (w przepisach dotyczących pokuty) Majmonides - tak właśnie pisze o nawróceniu.

W tym miesiącu nic nie dzieje się samo z siebie. To tylko od nas zależy dokąd pójdziemy. Dotarłam do rogu Zachodniej 246 i Nieoświetlonej (nie wiem więc jak się nazywa naprawdę). Zajrzałam do synagogi reformowanej i zostawiłam swoją wizytówkę. Przemiła Pani w recepcji bardzo się ucieszyła i obiecała, że oddzwonią do mnie, jak tylko rabinka wróci z urlopu. Dom w którym mieszkam jest tuż za rogiem. Skręcam w aksamitną, przepełnioną dźwiękami cykad ciemność i już wiem, że nie wiem dokąd idę. Jest koniec dnia, rozładowana komórka, komputer. Nie pamiętam nic, kompletnie nic, w zupełnym mroku nie mogę odnaleźć drogi.

 

Oto moje życie - pomyślałam. Nade mną wszystkowiedzące gwiazdy, w okolicy domy pełne życia. Ja sama w wielkim świecie, które nie zna mnie, tak jak ja nie znam jego. Jest Rosz Hodesz, Nowy miesiąc, więc z natury rzeczy nie ma ani śladu księżyca…  Próbujemy dokonać zmian (i nie mam tu na myśli przesunięcia pomiędzy tym a innym odłamem judaizmu) -  zrzucenia paru kilogramów czy miejsca pobytu. Kiedy naprawdę chcę stać się lepszym człowiekiem i trzeba zanurkować we własną wewnętrzną otchłań i żadna droga nie wydaje się być tą właściwą. Gwiazdy zachodniego nieba nie wskazują drogi. Nie jest też wypisana w ociemniałym wnętrzu – jest tylko jedna szansa, że coś zapamiętaliśmy. Imiona, adresy, jakieś punkty odniesienia. Każdy szczegół nabiera w takim momencie szczególnej mocy. Każdy pominięty za światła dnia drobiazg teraz może być nieocenioną wskazówką. Krążę i nic nie wydaje się być znajome. Ani we mnie, ani poza mną. Nawet ja wobec tego wewnętrznego bagażu staje się dla siebie kimś obcym, tak jak obca jestem mijającym mnie ludziom, którzy mimo moich wysiłków nie chcą zatrzymać, choć na chwilę swoich luksusowych aut. Choć przerażają mnie zamknięciem, wiem, że czasem niczym się od nich nie różnię. No może jedynie tym, że ja idę zgubiona po drodze, oni jadą do domu, który wiedzą gdzie pozostawili. W każdym razie odważyłam się zapukać do nieznanego domu. Ten moment w miesiącu Elul jest niezwykle ważny – trzeba by wyjść z izolacji – porozmawiać z drugim człowiekiem, nawiązać kontakt, przeprosić.

I’m so sorry – powiedziałam. - Zgubiłam się i wszystko co pamiętam to ta synagoga na rogu i numer domu. Kilka minut później jechałam już w samochodzie.

Och, gdybym tylko bardzie wytrwale szła drogą. Miejsce, które szukałam było tuż za rogiem. Jesteśmy skazani na drugiego człowieka i na zaufanie. Było tam jeszcze wiele zbiegów okoliczności. Moi gospodarze czuli się bardzo winni.

- Nie martwcie się powiedziałam, będzie z tego piękna opowieść o miesiącu Elul, poszukiwaniu samych siebie w ciemnościach i tym, że nie można znaleźć drogi do siebie bez drugiego człowieka i jeszcze o pamiętaniu, że każdy szczegół, który zapamiętamy z tego czego się nauczyliśmy, jeśli pozostanie w pamięci, może pomóc nam odnaleźć drogę… W końcu bycie Żydem to pamiętanie, czasem imion, czasem nawet drobnych szczegółów dzięki, którym możemy odnaleźć prawdę o sobie i dzięki temu też nasz żydowski dom i poczucie bezpieczeństwa.

Życzę Wam z całego serca owocnych poszukiwań Waszej drogi w miesiącu Elul.

Pozdrowienia z Nowego Jorku,

Miriam Gonczarska

 

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl