"Nasi Izraelczycy" w Piotrkowie Trybunalskim |
Email
|
|
Do końca października w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oglądać można
wystawę Nasi Izraelczycy - Losy polskich Żydów w Izraelu. Prezentacja
ekspozycji w tym mieście nie jest przypadkowa. Piotrków Trybunalski był
ważnym żydowskim ośrodkiem wydawniczym znanym daleko poza granicami
państwa. Wymieniając najbardziej znanych piotrkowskich Żydów wspomnieć
należy między innymi o tak wybitnych postaciach jak...
odznaczony przez Tadeusza Kościuszkę za bohaterstwo dr Dawid Chaim Bernard, amerykańska abolicjonistka i pionierka ruchu feministycznego Ernestyna Potowska-Rose, filozof i historyk Jakub Lewkowicz, uczestnik Wiosny Ludów Michał Heilprin, poeta i tłumacz Leopold Lewin, współtwórca państwa Izrael Icchak Goldfried i Pinchas Baron, charyzmatyczny rabin i poseł na Sejm Jehuda Meir Szapiro, konsu generalny Izraela w Nowym Jorku Naphtali Lau-Lavie, a także naczelny rabin Izraela Israel Meir Lau oraz światowy autorytet psychologii dr Alice Miller.
Na ponad 20. planszach przedstawiono biografie, dokumenty i zdjęcia pochodzących z Polski wybitnych obywateli Izraela. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. fragmenty dzienników pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona, kopię indeksu szefa izraelskiego rządu Menachema Begina, który na Uniwersytecie Warszawskim studiował prawo, a także pismo zaświadczające, że ojciec byłego naczelnego rabina Izraela był absolwentem studiów rabinackich w Piotrkowie Trybunalskim. Celem wystawy jest między innymi ukazanie, że korzenie państwa Izrael sięgają Polski, a duma z osiągnięć narodu Izraela może łączyć Izraelczyków i Polaków.
Na wystawie oprócz osób urodzonych w Polsce, przedstawiono także urodzonych już w niepodległym państwie żydowskim, ale mających polskie korzenie.
– Pokazanie również tych osób było dla nas ważne, ponieważ chcieliśmy odzwierciedlić pewien ważny proces, który ma miejsce w społeczeństwie izraelskim - komentował Mateusz Pigoń, Dyrektor Departamentu Kultury Ambasady Izraela w Polsce. - Wielu ludzi ma świadomość, że ma polskie korzenie i wielu z nich chce dowiedzieć się o losie swoich przodków. I również to chcieliśmy ukazać.
Prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak, który objął wystawę honorowym patronatem, przypomniał, że piotrkowscy Żydzi aktywnie uczestniczyli w życiu miasta i kraju oraz tworzeniu niepodległego Izraela, a wielu utrzymuje kontakt ze swoim miastem do dzisiaj, jak Honorowy Obywatel Miasta Piotrkowa Ben Giladi - nowojorski wydawca monumentalnej księgi pamięci piotrkowskich Żydów (1965), autor książki A Tale of One City Piotrkow Trybunalski (1991) oraz wydawca czasopisma The Voice of Piotrkow Survivors.
- Historia narodu żydowskiego jest nierozerwalnie związana z historią narodu polskiego. - mówiła podczas otwarcia wystawy Aleksandra Szymczak, kurator wystawy z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. - Z Polski wywodzą się jedne z najwybitniejszych postaci obecnego Izraela i to właśnie te postaci możemy zobaczyć na wystawie – dodała.
Ekspozycję przygotowała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce.
Jacek Bykowski
|