KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Typowy Izraelczyk nie istnieje  Email
Israel
Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało dla młodzieży ze szkół średnich warsztaty, których celem jest poznanie współczesnego Izraela i jego mieszkańców. Takie warsztaty odbywają się w kilku miastach i przygotowują do spotkania "Jesteśmy razem", które odbędzie się 25 października w Treblince.  Przyszedłem na to spotkanie, żeby pozbyć się swojej niechęci do Żydów - przyznał otwarcie jeden z uczestników zajęć w LO w Sokołowie Podlaskim. Na pytanie o to skąd czerpią wiedzę o historii Żydów, młodzi ludzie wspominali o dziadkach, sąsiadach oraz lokalnych portalach internetowych. Trenerki z Muzeum Historii Żydów Polskich przeprowadziły kilka ćwiczeń, podczas których uczestnicy wykazali się wiedzą o historii swoich miast, Holokauście oraz Izraelu. - Holokaust był końcem wspólnej historii polsko-żydowskiej, ale trzeba też pamiętać o wielu pokoleniach wstecz, podczas których te stosunki różnie się kształtowały - podkreśla jedna z trenerek.

Poznawanie współczesnego Izraela również okazało się ciekawe. Młodzi ludzie poznali różnicę między językiem jidysz a hebrajskim. - Takich ultra ortodoksyjnych Żydów jest w Izraelu zaledwie kilka procent - mówią trenerki. - To oni noszą pejsy, brody, płaszcze. Jednak w rzeczywistości trudno na nich trafić.
Z Izraelem uczestnikom warsztatów kojarzy się głównie Jerozolima i Ściana Płaczu. - Jerozolima jest miejscem świętym dla trzech religii - przypomina Anna Gołkowska, jedna z trenerek. - Jedyna zachowana do dziś pozostałość Świątyni Jerozolimskiej to właśnie Ściana Płaczu.

Uczniowie biorący udział w warsztatach otrzymali też dużą mapę Izraela, na której musieli umiejscowić Tel Aviv, Masadę, Jerozolimę, Pustynię Negew, Hajfę oraz Morze Martwe. Nie sprawiło im to najmniejszego problemu. Na zakończenie na podstawie fragmentów książki "Izrael już nie frunie" Pawła Smoleńskiego uczestnicy zajęć próbowali odpowiedzieć na pytanie jaki jest typowy Izraelczyk oraz jakie problemy ma współczesne społeczeństwo izraelskie. - Współcześni mieszkańcy Izraela pochodzą z różnych krajów. To wielka mieszanka - uznała młodzież. - Nie ma chyba kogoś takiego jak typowy Izraelczyk, raczej stereotypowy. Izrael to kraj ogromnych sprzeczności i różnorodności. Co siódmy jego mieszkaniec pochodzi z Rosji.
A co uczniowie uznali za problem tamtejszego społeczeństwa? - Zdecydowanie antysemityzm. Polska teoretycznie jest tolerancyjna, ale w rzeczywistości różnie z tym bywa. Izraelczycy są bardzo otwarci. W Polsce zaś mamy mało mniejszości, więc z tą otwartością jest trudniej.

25 października grupy uczniów z kilku polskich szkół spotkają się w Treblince z prawie 200-osobową grupą młodzieży izraelskiej. Wtedy również odbędą się wspólne warsztaty, zwiedzanie obozu zagłady oraz zapalenie sześciu zniczy symbolizujących 6 milionów ofiar Holokaustu. Spotkanie pod hasłem "Jesteśmy razem" odbywa się już po raz drugi. Część uczestników brała w nim udział w poprzednim roku i dlatego zgłosiła swój udział również w tegorocznej edycji.

Katarzyna Markusz
jewish.org.pl
 

Am Israel Chai !

Chanuka 25.12-02.01

chanuka.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl