POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Richard Zimler w Polsce  Email
Richard Zimler urodził się w 1956 roku w Roslyn Heights na przedmieściach Nowego Jorku. Po uzyskaniu magisterium z dziennikarstwa na Uniwersytecie Stanforda pracował przez osiem lat jako dziennikarz, głównie w San Francisco. W 1990 roku przeniósł się do Portugalii, gdzie przez szesnaście lat uczył dziennikarstwa na uniwersytecie w Porto.

W ciągu piętnastu lat opublikował osiem powieści, w tym światowe bestsellery: Ostatni kabalista Lizbony, Stróż świtu, Anagramy z Warszawy. Jego najnowsza powieść, Anagramy z Warszawy, wygrała w plebiscycie na książkę roku 2009, zorganizowanym przez najważniejsze portugalskie czasopismo literackie „LER”.

- Moje babcie i dziadkowie wyemigrowali z Polski do Stanów Zjednoczonych około 1905 roku, więc o Polsce zawsze mówiło się w domu - wyjaśnia swoje zainteresowanie naszym krajem Zimler. - Dziadkowie od strony ojca pochodzili z Warszawy, ale nie wiem właściwie nic o ich życiu w Polsce. Warszawa zawsze mnie intrygowała, a w szczególności getto, gdzie przed wysiedleniem do nazistowskich obozów przebywały moje ciotki i wujkowie. Postanowiłem opisać historię żydowskiego psychiatry, który przeżył obóz koncentracyjny i wraca do miasta, z którego zniknęli wszyscy znajomi i przyjaciele. Zawsze najbardziej interesowało mnie to, co dzieje się z człowiekiem podczas tragicznych zdarzeń, takich jak wojna. To bardzo ważny dla mnie temat. Rodzice mojej matki pochodzili z Brzezin, spod Łodzi. Dziadek Icchak Gutkind był krawcem, a babcia, Gnendel Kalisz, pracowała w przemyśle tekstylnym. Babka miała dziesięcioro rodzeństwa. Ośmioro z nich, poza Gnendel i jedną z jej sióstr, wyjechało do Ameryki. Prawie cała rodzina podczas okupacji trafiła do łódzkiego getta, a później do obozów. Przeżył tylko kuzyn mojej matki, Samuel Minchenberg. Pracował jako krawiec w Brukseli, kiedy wybuchła wojna. Rodzice mojego ojca pochodzili z Warszawy. Dziadek w XIX wieku służył w armii rosyjskiej. Z wojskiem był między innymi w Chinach. Wrócił do Polski i wyemigrował do Stanów. Niestety nie mam wiedzy o tym, co stało się z resztą rodziny. Prawdopodobnie zginęła w obozach.

17 listopada odbędzie się spotkanie z czytelnikami w Warszawie - godz. 19 Traffic Club, ul. Bracka 25.

19 listopada z autorem będzie można spotkać się w Poznaniu - o godz. 12 w Księgarni Zysk i S-ka, ul. Wielka 10 oraz o godz. 17 w księgarni Bookarest, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, gdzie Zimler będzie podpisywał swoje książki.

/zrodlo: jewish.org.pl/

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl