POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Richard Zimler w Polsce  Email
Richard Zimler urodził się w 1956 roku w Roslyn Heights na przedmieściach Nowego Jorku. Po uzyskaniu magisterium z dziennikarstwa na Uniwersytecie Stanforda pracował przez osiem lat jako dziennikarz, głównie w San Francisco. W 1990 roku przeniósł się do Portugalii, gdzie przez szesnaście lat uczył dziennikarstwa na uniwersytecie w Porto.

W ciągu piętnastu lat opublikował osiem powieści, w tym światowe bestsellery: Ostatni kabalista Lizbony, Stróż świtu, Anagramy z Warszawy. Jego najnowsza powieść, Anagramy z Warszawy, wygrała w plebiscycie na książkę roku 2009, zorganizowanym przez najważniejsze portugalskie czasopismo literackie „LER”.

- Moje babcie i dziadkowie wyemigrowali z Polski do Stanów Zjednoczonych około 1905 roku, więc o Polsce zawsze mówiło się w domu - wyjaśnia swoje zainteresowanie naszym krajem Zimler. - Dziadkowie od strony ojca pochodzili z Warszawy, ale nie wiem właściwie nic o ich życiu w Polsce. Warszawa zawsze mnie intrygowała, a w szczególności getto, gdzie przed wysiedleniem do nazistowskich obozów przebywały moje ciotki i wujkowie. Postanowiłem opisać historię żydowskiego psychiatry, który przeżył obóz koncentracyjny i wraca do miasta, z którego zniknęli wszyscy znajomi i przyjaciele. Zawsze najbardziej interesowało mnie to, co dzieje się z człowiekiem podczas tragicznych zdarzeń, takich jak wojna. To bardzo ważny dla mnie temat. Rodzice mojej matki pochodzili z Brzezin, spod Łodzi. Dziadek Icchak Gutkind był krawcem, a babcia, Gnendel Kalisz, pracowała w przemyśle tekstylnym. Babka miała dziesięcioro rodzeństwa. Ośmioro z nich, poza Gnendel i jedną z jej sióstr, wyjechało do Ameryki. Prawie cała rodzina podczas okupacji trafiła do łódzkiego getta, a później do obozów. Przeżył tylko kuzyn mojej matki, Samuel Minchenberg. Pracował jako krawiec w Brukseli, kiedy wybuchła wojna. Rodzice mojego ojca pochodzili z Warszawy. Dziadek w XIX wieku służył w armii rosyjskiej. Z wojskiem był między innymi w Chinach. Wrócił do Polski i wyemigrował do Stanów. Niestety nie mam wiedzy o tym, co stało się z resztą rodziny. Prawdopodobnie zginęła w obozach.

17 listopada odbędzie się spotkanie z czytelnikami w Warszawie - godz. 19 Traffic Club, ul. Bracka 25.

19 listopada z autorem będzie można spotkać się w Poznaniu - o godz. 12 w Księgarni Zysk i S-ka, ul. Wielka 10 oraz o godz. 17 w księgarni Bookarest, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, gdzie Zimler będzie podpisywał swoje książki.

/zrodlo: jewish.org.pl/

 

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl