KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Dzieje Narodu Żydowskiego
Info
01.09.2019.
Osoby spoza Gminy /zainteresowane grupy: prosimy o  zgłaszanie chęci uczestniczenia w światecznych kolacjach z tygodniowym wyprzedzeniem, celem ustalenia szczegółów - mailowo: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć /. Opłata za wieczerzę  wynosi 30 zł, którą nalezy uiścić u skarbnika , Pana Alexandra. Członkowie gminy - tradycyjnie - cedaka.
 
Parszat Ree 30.08.19
29.08.2019.
Czytaj całośćZapalenie świec dla Poznania godz. 19:28. Zakończenie Szabatu godz.20:37 w sobotę 31 sierpnia. Szabat Szalom kochani !!!
 Tytuł naszej Parszy brzmi Reeh – widzieć, dostrzegać, rozumieć. Jerozolima wspomniana jest w niej trzynaście razy, acz ani razu wprost. Określana jest w tekście jako miejsce, które wybierze B!g, by spoczęło tam Jego Imię. Nie możesz zobaczyć słowa „Jerozolima” w całej Parszy, 
Czytaj całość
 
Judaizm o udziale nie-żydów w olam haba
23.08.2019.
pytanie:
Gdzie w klasycznych tekstach judaizmu można znaleźć dosłowne stwierdzenie, że nie-Żydzi mają udział w „świecie, który ma nadejść”?
odpowiedź :
Stwierdzenie to znajduje się w Talmudzie Babilońskim, w traktacie Sanhedryn (105a) i brzmi:
“Sprawiedliwi wszystkich narodów mają udział w świecie, który ma nadejść (olam haba)”
Zostaje to powtórzone innymi słowami również w Tosefta Sanhedryn 13, w Hilchot Teszuwa 3:5, w Hilchot Melachim 8:11, w Jalkut Szimoni 429.
Czytaj całość
 
Parszat Ekew 23.08.19
23.08.2019.
Zapalenie świec dla Poznania 19:43. Zakończenie Szabatu 24.08 godz. 20:55. Szabat Szalom kochani !
W Parszy w tym tygodniu Mosze opisuje Mannę jako wyzwanie. Wcześniej Tora mówi nam, że Manna pojawiała się w cudowny sposób rano i znikała w upale dnia. Usmażona smakowała jak gofry z miodem. W innych przypadkach smakowała jak to, na co człowiek akurat miał ochotę. To jest wyzwanie.
Czytaj całość
 
Tortury a prawo żydowskie
15.08.2019.

Jaki był pogląd prawa żydowskiego w antycznym Izraelu na tortury – jako metodę uzyskiwania zeznań od podejrzanego?

 

Tortury stosowane były (i są do dziś) w wielu kulturach, w wielu systemach prawnych – przez tysiąclecia – jako metoda osiągnięcia wyznania win od kogoś podejrzanego, że popełnił poważne przestępstwo.

Zjawisko to nie było znane wśród Żydów.

Czytaj całość
 
Nienawiść
15.08.2019.
"Nienawiść" to uczucie wyjątkowo silnej wrogości. Zdarzają się sytuacje, w których ludziom najwyraźniej nie wystarcza zwyczajna niechęć lub pogarda, ale przejawiają wobec siebie uczucie bardziej intensywne - nienawiść.
Nienawiść jest - tak jak każde negatywne uczucie wobec innego człowieka - sprawiedliwa i niesprawiedliwa, uzasadniona i nieuzasadniona. Zdarza się, że ludzie nienawidzą tych, którzy wyrządzili komuś ogromną krzywdę, wielkie zło. Można np. nienawidzić mordercy, czyli kogoś, kto odebrał życie niewinnemu człowiekowi
Czytaj całość
 
Tańce damsko - męskie
15.08.2019.
Dlaczego ortodoksyjni wyznawcy judaizmu odrzucają tańce "damsko-męskie"?
Tora zawiera przykazania, które – mówiąc najogólniej – ograniczają samowolę człowieka w postępowaniu wobec innych ludzi. Niektóre z nich dotyczą całej ludzkości, a nie tylko Żydów. Na przykład podstawowym z nich jest zakaz morderstwa. Oczywiście, że morderstwa zakazywały też przed tysiącami lat inne kodeksy świata antycznego, ale były to kodeksy prawne, a nie religijne. Oznacza to, że wyrażały one intencje zaprowadzenia pewnego porządku społecznego, ale nigdy nie sięgały dalej
Czytaj całość
 
Parszat Waetchanan 16.08.19
15.08.2019.
Zapalenie świec dla Poznania w piątek 16 sierpnia godz. 19:58, Zakończenie Szabatu w sobotę o 21:12. Radosnego Szabatu kochani !!
Chazal tak zaaranżowali kalendarz, że Parszat Devarim zawsze przychodzi przed Tisza BeAV. Zrobili to celowo, aby przygotować nas mentalnie na churban – dewastację świątyni. Przypominają nam, jak wiele nieszczęść sami na siebie sprowadziliśmy בעונותינו הרבים – ze względu na ilość naszych grzechów.W wersecie wypełnionym patosem czytamy o tym, jak Mosze, nasz wielki obrońca i wstawiciel przed Bogiem, załamuje się. W tym duchu też jest Haftara z Jeremiasza, przygotowujemy się, na opłakiwanie naszego własnego upadku.
Czytaj całość
 
Parszat Dewarim 9.08.19
09.08.2019.
Czytaj całośćZapalenie świec dla Poznania piątek 9 sierpnia godz. 20:12, Hawdala w sobotę- godz. 21:28. Radosnego Szabatu kochani.
Księga Dwarim jest ostatnią z Pięcioksięgu Mojżesza. Mędrcy nazywają ją “Miszne Tora” (Tora Powtórzona) ze względu na jej zawartość, która jest powtórzeniem wielu kwestii poruszonych już wcześniej. Jak pisze Ramban we wstępie do księgi Dwarim: W tej księdze Mojżesz wyjaśnia pokoleniu wchodzącemu do Ziemi Izraela większość przykazań, które będą tam obowiązywały.
Czytaj całość
 
Czy aby istniejemy we wszechświecie ???
07.08.2019.

MY WE WSZECHŚWIECIE: NAJWAŻNIEJSI, CZY NIE MA NAS WCALE?

Oderwijmy się na moment od bieżących spraw. Zadajmy sobie kilka pytań bardziej ogólnych.

Jak wiemy, kiedyś ludzie wierzyli, że Ziemia stanowi centrum wszechświata, a dokoła niej krąży Słońce. Rewolucja kopernikańska obaliła ten pogląd: Ziemia okazała się być zaledwie jedną z wielu planet krążących wokół Słońca.

Czytaj całość
 
Kłamstwo, plotka, pomówienie...
07.08.2019.
klamstwo. plotka.. jest jak pierze rzucone na wiatr. nigdy ich nie pozbierasz....
 AWAK LASZON HARA
Podstawowym narzędziem plotki są oczywiście słowa, ale mogą nim być także metody niewerbalne. Zakaz plotkowania, bardzo istotny w judaizmie, zapobiega temu, aby w żaden sposób nie obniżać wobec innych czyjegoś statusu, nie podważać niczyjego dobrego imienia.
Czytaj całość
 
Najsmutniejsze wydarzenia w dziejach narodu Żydowskiego
07.08.2019.
Czytaj całość Tisza be-Aw w roku 2019 zaczyna się po zachodzie słońca w sobotę, 10 sierpnia, czyli już po Szabacie, a kończy o zmroku w nieWedług Miszny (Taanit 4:6) pięć wydarzeń miało miejsce dziewiątego dnia miesiąca aw. I to ich upamiętnienie jest celem postu w ten dzieńdzielę, 11 sierpnia. Ten specjalny Szabat - ostatni przez postem w Tisza be-Aw - nazywa się Szabat Hazon (Szabat Proroctwa).
Czytaj całość
 
Parszat Matot 02.08.19
01.08.2019.
 Szabat Szalom kochani !
Zapalenie świec dla Poznania godz. 20:25. Zakończenie Szabatu - sobota, godz. 21:44
„Tylko złoto, srebro, miedź, żelazo, synę i ołów,….Wszystko co przechodzi przez ogień, przeprowadzicie przez ogień, a czystem będzie, jednak i wodą oczyszczającą oczyszczonem być musi; wszystko zaś, co nie przechodzi przez ogień, przeprowadzicie przez wodę. Wypierzecie też szaty wasze dnia siódmego, i oczyszcicie się, a następnie możecie wnijść do obozu.” (Bamidbar 31: 24-22)
Czytaj całość
 
Cześć Pamięci Powstańcom Warszawszkim
01.08.2019.
Czytaj całośćLatem 1944 r. na terenie Warszawy mogło znajdować się kilkanaście tysięcy Żydów. Większość z nich ukrywała się, bądź też mieszkała pod fałszywą tożsamością po tzw. aryjskiej stronie miasta. Kilkaset osób Niemcy przetrzymywali w obozie koncentracyjnym Gęsiówka oraz na Pawiaku. Po wybuchu Powstania Warszawskiego ukrywający się Żydzi stopniowo opuszczali swoje schrony.
Czytaj całość
 
Talmud Babiloński a Jerozolimski...
14.07.2019.
Czytaj całośćJakie są różnice między Talmudem Babilońskim a Jerozolimskim i dlaczego częściej odwołujemy się do Babilońskiego?
odpowiedź:
Na początku byli tanaici (tanaim od 'tana' - 'uczony') - mędrcy działający w Ziemi Jisraela w I i II wieku n.e., którzy spisywali misznajot, czyli nauki dotąd zachowywane i utrwalane przez powtarzanie na głos. Najważniejsi tanaici to rabi Jehoszua, Eliezer, Akiwa, Jose, Meir, Eleazar i Jochanan ben Zakaj. W II wieku rabi Jehuda Hanasi, przewodniczący Sanhedrynu, 
Czytaj całość
 
Szechina i ruach ha-kodesz
14.07.2019.
jak judaizm rozumie istotę Ducha Świętego. Czy jest to osoba? czy moc? czy coś innego? Skoro z oczywistych powodów Trójca nie istnieje.
 Samo określenie, które bywa tłumaczone niezbyt trafnie jako „duch święty”, pojawia się w judaizmie jako hebrajska metafora „ruach ha-kodesz” (dosłownie: „tchnienie świętości”), ale jest ono oczywiście rozumiane nie jako osobna istota, tylko jako Boże Natchnienie (także czasami: Boża Inspiracja), które może sprawić, że człowiek (np. prorok) podejmuje niezwykłe działania.
Czytaj całość
 
"Niekładż przeszkody przed ślepcem"
14.07.2019.
Niektóre nakazy i zakazy Tory są bardzo dosłowne, a niektóre bardzo metaforyczne.
Na bo jak inaczej, jeśli nie metaforycznie, można rozumieć drugą część zakazu z Wajikra 19:14: "Nie będziesz kładł przeszkody przed człowieka, który jest ślepy, będziesz się bał swojego Boga. Ja jestem Bóg".  Gdyby chcieć je traktować dosłownie, to powstawałoby logiczne pytanie: kto w ogóle kładzie przeszkodę przed niewidomym?
Czytaj całość
 
Odsłonięcie pomnika w Ełku
14.07.2019.
Czytaj całośćUroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego dawnych mieszkańców miasta wyznania mojżeszowego odbyła się w niedzielę (30.06.) w Ełku. Macewa przytwierdzona do kamienia ustawiona została w miejscu cmentarza żydowskiego przy placu Jana Pawła II. Umieszczona na niej treść jest w języku hebrajskim, polskim i niemieckim. 
Czytaj całość
 
Antysemityzm - skąd się wziął ?
14.07.2019.
Czytaj całośćIstnieje pogląd, że wrogość wobec Żydów ma swoje źródło w starożytnym Egipcie. Pierwsze historyczne wzmianki dotyczące prześladowań Żydów pochodzą z III wieku p.n.e. i dotyczą wydarzeń w Aleksandrii. Egipski, zhellenizowany kapłan Maneton (Manethon), spisujący na polecenie króla Ptolemeusza I Sotera historię Egiptu, wystąpił z tezą, że Żydzi nie opuścili Egiptu dobrowolnie pod przywództwem Moszego (Mojżesza), ale zostali z niego wygnani,
Czytaj całość
 
Niedziela z młodzieżą izraelską - filmiki
14.07.2019.
Więcej filmików YOU TUBE
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl