POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


O prawach judaizmu (cz.II)  Email
07.12.2016.
Czytaj całośćPrawa refleksyjne, których celem jest duchowe podniesienie, udoskonalenie człowieka, który ich przestrzega.
Przykład: prawa dotyczące MODLITWY. Modlitwa nie jest dla Boga. Modlitwa jest dla człowieka, który się modli. Hebrajskie słowo "lehitpalel "nie oznacza „prosić” ani „zwracać się do Boga”.
Czytaj całość
 
O prawach judaizmu (cz. I)  Email
05.12.2016.
Czytaj całośćPrawa dotyczące pojęcia "świętości".
Stawiają sobie za cel podniesienie działań ludzkich z poziomu podobieństwa do zwierzęcia, do poziomu podobieństwa do Boga.Judaizm domaga się, aby Żydzi byli nie tylko moralnym, ale także uświęconym ludem: „Bądźcie święci, bo Ja, Bóg, wasz Bóg, jestem święty” (Wajikra 19:2).


Czytaj całość
 
Krótkie mądrosci z Pirke Avot....  Email
04.12.2016.
Madrosci Ojcow naszych zawsze aktualne, zawsze do przemyslenia...czasami dobrze posiedziec w parku na lawce i poczytac, co tez maja nam do przekazania...Cisza, spokoj dookola, dobry czas na refleksie)
Czytaj całość
 
Micwa  Email
22.11.2016.
Czytaj całośćW Pirke Awot (4, 2) czytamy, że „nagrodą za micwę – jest micwa”, czyli: nagrodą za wypełnienie przykazania jest właśnie wypełnienie przykazania. Oczywiście, judaizm wierzy, że Bóg nagradza za dobro, a karze za zło. Ale to ma stać się dopiero w Olam Haba (świecie, który ma nadejść). Natomiast na tym świecie nie należy oczekiwać, że Bóg nagradza ludzi religijnych czymkolwiek więcej, niż osiągają oni sami, 
Czytaj całość
 
Miszna Jomit, traktak Berachot, rozdział 7.  Email
17.11.2016.
 
Noah - Rabin Avrasin - wykład.  Email
04.11.2016.
 
54 PARSZE  Email
22.10.2016.
Czytaj całośćRabin Avi Baumol = Zestawienie - Wezot Habracha

Jest coś pocieszającego w tym, że czytamy pierwszy fragment Tory tego samego dnia, którego kończymy roczny cykl! Według tradycji żydowskiej, Ezdrasz po powrocie z Babilonu do Izraela w IV wieku, wprowadził zwyczaj cotygodniowego czytania Tory. W ten sposób wypełniamy biblijne przykazanie, że całość Tory musi być odczytana w ciągu siedmiu lat, tyle że czytamy ją każdego tygodnia i cykl Tory kończymy co roku.

Czytaj całość
 
Co wiemy o Rosz HASZANA a czego mżemy się dowiedzieć ?z  Email
27.09.2016.
Rosz Haszana (dosłownie: „głowa roku”) jest żydowskim świętem, które najbardziej ze wszystkich żydowskich świąt wykracza w swoim głębokim sensie także poza sprawy żydowskie i poza judaizm. Jest świętem, którego sens jest uniwersalny,
Czytaj całość
 
Parszat Wajikra  Email
22.03.2016.
 
Kalendarz księżycowy .....  Email
07.03.2016.

Czytaj całośćCzy fakt, że tradycyjny żydowski kalendarz opiera się na cyklu księżycowym, ma jakieś filozoficzne uzasadnienie, czy jest tylko sprawą praktyczną, "astronomiczną"?

W judaizmie istnieją tradycyjne podstawy filozoficzne dla kalendarza księżycowego.

Kalendarz może być oparty na cyklu księżycowym lub słonecznym. Tora opiera swój kalendarz przede wszystkim  (choć nie tylko!) na cyklu księżyca.

Czytaj całość
 
Wiedza i jej wartosc.  Email
03.11.2015.
Czytaj całośćRabin Icchak Rapoport 26/10/2015

Czytałem dzisiaj śmieszny i prowokujący do myślenia komiks ‘Calvin and Hobbes’ (tzw. comic strip, czyli krótki komiks kilkoobrazowy publikowany w pewnych gazetach). Ów komiks zawsze stara się przedstawić głupotę ludzkiej natury. W tym wypadku szkolny uczeń Calvin skarży się do Hobbesa, który jest jego zabawką, o tym, że nauczycielka nie przyjęła jego zadanie domowe….

Czytaj całość
 
Rabin I. Rapoport - Esencja Człowieka  Email
12.10.2015.
 
JOM KIPUR  Email
17.09.2015.
Czytaj całość[Jom Kippur] będzie dla was bezwzględnym, wiecznym nakazem (Wajikra 16:29)
Jom Kipur - w roku 2015 zaczyna się z zachodem słońca we wtorek, 22 września, a kończy o zmroku w środę, 23 września.
Jom Kipur (pełna nazwa: Jom Hakipurim, Święto Pojednania, a jeszcze ściślej Dzień Przebłagań) zaczyna się wraz z 10 dniem miesiąca tiszri. Poprzedza go Erew Jom Kipur – dzień przeznaczony na ostateczną analizę swojego postępowania w minionym roku. Proces analizy przebiega przez wszystkie dni pomiędzy pierwszym dniem Rosz Haszana a Jom Kipur (Dziesięć dni skruchy – Aseret jemej teszuwa), a ten dzień stanowi jego podsumowanie.
Czytaj całość
 
Jesziwa Pardes informuje  Email
16.08.2015.
Drodzy Studenci, Szanowni Państwo,
3 września rozpoczynamy nowy semestr nauki w Jesziwie Pardes Akademii Judaizmu. Nasza jesziwa funkcjonowała także latem, by nie zgubić rytmu studiowania, jednak każdemu, kto chodził do szkoły, wrzesień kojarzy się z początkiem nowego roku nauki. Mamy nadzieję, że w naszych studentach i sympatykach wzrasta żądza wiedzy i zapał do jej zdobywania.
Przypominamy, że w każdym tygodniu w jesziwie odbywają się cztery wykłady na żywo, na bieżąco archiwizowane i możliwe do obejrzenia przez studenta w dowolnej porze. W archiwum jesziwy jest obecnie zgromadzonych ponad 850 wykładów.
Czytaj całość
 
Studia Podyplomowe !!!  Email
16.06.2015.

Czytaj całość

Oferta dydaktyczna dla nauczycieli wszystkich typów szkół, historyków, socjologów, politologów, medioznawców, językoznawców, pracowników samorządowych, osób zatrudnionych w różnych typach instytucji kultury oraz tych, którzy chcieliby poznać kulturę żydowską i judaizm.

Czytaj całość
 
Uwaga ! Kurs j.hebrajskiego...  Email
16.06.2015.

Napisała do nas Pani Anna Zaborska -  doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, z prośbą o przekazanietej dobrej wiadomości, co niniejszym czynimy :)

"...Piszę do Państwa z pytaniem o możliwość nawiązania ewentualnej współpracy. Jako hebraista z wykształcenia i pasji, obecna doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, od ponad roku prowadzę pierwszą w Polsce szkoła online języka hebrajskiego, Akademię Alefbet. Zajęcia z hebrajskiego współczesnego oraz biblijnego prowadzone są w formule online

Czytaj całość
 
Zdrowy rozsądek...  Email
04.06.2015.
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl