POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


Fałszywe świadectwa cz. I  Email
12.12.2016.
Czytaj całośćCzy przykazanie zakazujące składania fałszywego świadectwa odnosi się tylko do sytuacji oficjalnych, urzędowych, sądowych, czy także do zwykłych, codziennych?
Przykazanie to (Szemot 20:13) ma najważniejsze zastosowanie wówczas, gdy dotyczy spraw sądowych i innych sytuacji, w których od tego, czy człowiek zezna prawdziwie albo fałszywie, zależy los innego człowieka.
Czytaj całość
 
O prawach judaizmu (cz. III)  Email
08.12.2016.
Czytaj całośćPrawa etyczne (dotyczące bezpośrednio etyki), które zapewniają moralne, sprawiedliwe traktowanie innych ludzi.
Niektóre z tych etycznych praw, jak na przykład ostatnie sześć z Dziesięciu Przykazań [Oświadczeń] (szanowanie rodziców, niemordowanie, niecudzołożenie, niepopełnianie kradzieży [bezprawnego wykorzystywania pracy i wysiłku innego człowieka],
Czytaj całość
 
Jak zwracać się do rabina?  Email
07.12.2016.
Czytaj całośćjak należy zwracać się do rabina? Do księdza zwracamy się "Proszę księdza", czy do rabina należy przez analogię zwracać się "Proszę rabina"? Rabin, w przeciwieństwie do księdza, nie jest kapłanem. Kapłanem jest kohen (i tylko kohen!),  którego status nie jest osiągalny poprzez wiedzę i wykształcenie, lecz wynika wyłącznie z pochodzenia w linii męskiej od Aharona - brata Moszego. Rabin jest natomiast nauczycielem.
Czytaj całość
 
O prawach judaizmu (cz.II)  Email
07.12.2016.
Czytaj całośćPrawa refleksyjne, których celem jest duchowe podniesienie, udoskonalenie człowieka, który ich przestrzega.
Przykład: prawa dotyczące MODLITWY. Modlitwa nie jest dla Boga. Modlitwa jest dla człowieka, który się modli. Hebrajskie słowo "lehitpalel "nie oznacza „prosić” ani „zwracać się do Boga”.
Czytaj całość
 
O prawach judaizmu (cz. I)  Email
05.12.2016.
Czytaj całośćPrawa dotyczące pojęcia "świętości".
Stawiają sobie za cel podniesienie działań ludzkich z poziomu podobieństwa do zwierzęcia, do poziomu podobieństwa do Boga.Judaizm domaga się, aby Żydzi byli nie tylko moralnym, ale także uświęconym ludem: „Bądźcie święci, bo Ja, Bóg, wasz Bóg, jestem święty” (Wajikra 19:2).


Czytaj całość
 
Krótkie mądrosci z Pirke Avot....  Email
04.12.2016.
Madrosci Ojcow naszych zawsze aktualne, zawsze do przemyslenia...czasami dobrze posiedziec w parku na lawce i poczytac, co tez maja nam do przekazania...Cisza, spokoj dookola, dobry czas na refleksie)
Czytaj całość
 
Micwa  Email
22.11.2016.
Czytaj całośćW Pirke Awot (4, 2) czytamy, że „nagrodą za micwę – jest micwa”, czyli: nagrodą za wypełnienie przykazania jest właśnie wypełnienie przykazania. Oczywiście, judaizm wierzy, że Bóg nagradza za dobro, a karze za zło. Ale to ma stać się dopiero w Olam Haba (świecie, który ma nadejść). Natomiast na tym świecie nie należy oczekiwać, że Bóg nagradza ludzi religijnych czymkolwiek więcej, niż osiągają oni sami, 
Czytaj całość
 
Miszna Jomit, traktak Berachot, rozdział 7.  Email
17.11.2016.
 
Noah - Rabin Avrasin - wykład.  Email
04.11.2016.
 
54 PARSZE  Email
22.10.2016.
Czytaj całośćRabin Avi Baumol = Zestawienie - Wezot Habracha

Jest coś pocieszającego w tym, że czytamy pierwszy fragment Tory tego samego dnia, którego kończymy roczny cykl! Według tradycji żydowskiej, Ezdrasz po powrocie z Babilonu do Izraela w IV wieku, wprowadził zwyczaj cotygodniowego czytania Tory. W ten sposób wypełniamy biblijne przykazanie, że całość Tory musi być odczytana w ciągu siedmiu lat, tyle że czytamy ją każdego tygodnia i cykl Tory kończymy co roku.

Czytaj całość
 
Co wiemy o Rosz HASZANA a czego mżemy się dowiedzieć ?z  Email
27.09.2016.
Rosz Haszana (dosłownie: „głowa roku”) jest żydowskim świętem, które najbardziej ze wszystkich żydowskich świąt wykracza w swoim głębokim sensie także poza sprawy żydowskie i poza judaizm. Jest świętem, którego sens jest uniwersalny,
Czytaj całość
 
Parszat Wajikra  Email
22.03.2016.
 
Kalendarz księżycowy .....  Email
07.03.2016.

Czytaj całośćCzy fakt, że tradycyjny żydowski kalendarz opiera się na cyklu księżycowym, ma jakieś filozoficzne uzasadnienie, czy jest tylko sprawą praktyczną, "astronomiczną"?

W judaizmie istnieją tradycyjne podstawy filozoficzne dla kalendarza księżycowego.

Kalendarz może być oparty na cyklu księżycowym lub słonecznym. Tora opiera swój kalendarz przede wszystkim  (choć nie tylko!) na cyklu księżyca.

Czytaj całość
 
Wiedza i jej wartosc.  Email
03.11.2015.
Czytaj całośćRabin Icchak Rapoport 26/10/2015

Czytałem dzisiaj śmieszny i prowokujący do myślenia komiks ‘Calvin and Hobbes’ (tzw. comic strip, czyli krótki komiks kilkoobrazowy publikowany w pewnych gazetach). Ów komiks zawsze stara się przedstawić głupotę ludzkiej natury. W tym wypadku szkolny uczeń Calvin skarży się do Hobbesa, który jest jego zabawką, o tym, że nauczycielka nie przyjęła jego zadanie domowe….

Czytaj całość
 
Rabin I. Rapoport - Esencja Człowieka  Email
12.10.2015.
 
JOM KIPUR  Email
17.09.2015.
Czytaj całość[Jom Kippur] będzie dla was bezwzględnym, wiecznym nakazem (Wajikra 16:29)
Jom Kipur - w roku 2015 zaczyna się z zachodem słońca we wtorek, 22 września, a kończy o zmroku w środę, 23 września.
Jom Kipur (pełna nazwa: Jom Hakipurim, Święto Pojednania, a jeszcze ściślej Dzień Przebłagań) zaczyna się wraz z 10 dniem miesiąca tiszri. Poprzedza go Erew Jom Kipur – dzień przeznaczony na ostateczną analizę swojego postępowania w minionym roku. Proces analizy przebiega przez wszystkie dni pomiędzy pierwszym dniem Rosz Haszana a Jom Kipur (Dziesięć dni skruchy – Aseret jemej teszuwa), a ten dzień stanowi jego podsumowanie.
Czytaj całość
 
Jesziwa Pardes informuje  Email
16.08.2015.
Drodzy Studenci, Szanowni Państwo,
3 września rozpoczynamy nowy semestr nauki w Jesziwie Pardes Akademii Judaizmu. Nasza jesziwa funkcjonowała także latem, by nie zgubić rytmu studiowania, jednak każdemu, kto chodził do szkoły, wrzesień kojarzy się z początkiem nowego roku nauki. Mamy nadzieję, że w naszych studentach i sympatykach wzrasta żądza wiedzy i zapał do jej zdobywania.
Przypominamy, że w każdym tygodniu w jesziwie odbywają się cztery wykłady na żywo, na bieżąco archiwizowane i możliwe do obejrzenia przez studenta w dowolnej porze. W archiwum jesziwy jest obecnie zgromadzonych ponad 850 wykładów.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się
w każdy niebieski.jpgpiątek o 17:00
Every Friday,we meet  on 5:00 pm
10 Stawna str./ Poznan 61-759
Opłaty - infornacje
W każda sobotę Synagoga otwarta
w godz. 9:30 -11:00.
  Every Saturday the synagogue
is open at 09:30-11:00am.

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl