POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


O prawach judaizmu (cz. I)
05.12.2016.
Czytaj całośćPrawa dotyczące pojęcia "świętości".
Stawiają sobie za cel podniesienie działań ludzkich z poziomu podobieństwa do zwierzęcia, do poziomu podobieństwa do Boga.Judaizm domaga się, aby Żydzi byli nie tylko moralnym, ale także uświęconym ludem: „Bądźcie święci, bo Ja, Bóg, wasz Bóg, jestem święty” (Wajikra 19:2).


Czytaj całość
 
Krótkie mądrosci z Pirke Avot....
04.12.2016.
Madrosci Ojcow naszych zawsze aktualne, zawsze do przemyslenia...czasami dobrze posiedziec w parku na lawce i poczytac, co tez maja nam do przekazania...Cisza, spokoj dookola, dobry czas na refleksie)
Czytaj całość
 
Micwa
22.11.2016.
Czytaj całośćW Pirke Awot (4, 2) czytamy, że „nagrodą za micwę – jest micwa”, czyli: nagrodą za wypełnienie przykazania jest właśnie wypełnienie przykazania. Oczywiście, judaizm wierzy, że Bóg nagradza za dobro, a karze za zło. Ale to ma stać się dopiero w Olam Haba (świecie, który ma nadejść). Natomiast na tym świecie nie należy oczekiwać, że Bóg nagradza ludzi religijnych czymkolwiek więcej, niż osiągają oni sami, 
Czytaj całość
 
Miszna Jomit, traktak Berachot, rozdział 7.
17.11.2016.
 
Noah - Rabin Avrasin - wykład.
04.11.2016.
 
54 PARSZE
22.10.2016.
Czytaj całośćRabin Avi Baumol = Zestawienie - Wezot Habracha

Jest coś pocieszającego w tym, że czytamy pierwszy fragment Tory tego samego dnia, którego kończymy roczny cykl! Według tradycji żydowskiej, Ezdrasz po powrocie z Babilonu do Izraela w IV wieku, wprowadził zwyczaj cotygodniowego czytania Tory. W ten sposób wypełniamy biblijne przykazanie, że całość Tory musi być odczytana w ciągu siedmiu lat, tyle że czytamy ją każdego tygodnia i cykl Tory kończymy co roku.

Czytaj całość
 
Co wiemy o Rosz HASZANA a czego mżemy się dowiedzieć ?z
27.09.2016.
Rosz Haszana (dosłownie: „głowa roku”) jest żydowskim świętem, które najbardziej ze wszystkich żydowskich świąt wykracza w swoim głębokim sensie także poza sprawy żydowskie i poza judaizm. Jest świętem, którego sens jest uniwersalny,
Czytaj całość
 
Parszat Wajikra
22.03.2016.
 
Kalendarz księżycowy .....
07.03.2016.

Czytaj całośćCzy fakt, że tradycyjny żydowski kalendarz opiera się na cyklu księżycowym, ma jakieś filozoficzne uzasadnienie, czy jest tylko sprawą praktyczną, "astronomiczną"?

W judaizmie istnieją tradycyjne podstawy filozoficzne dla kalendarza księżycowego.

Kalendarz może być oparty na cyklu księżycowym lub słonecznym. Tora opiera swój kalendarz przede wszystkim  (choć nie tylko!) na cyklu księżyca.

Czytaj całość
 
Wiedza i jej wartosc.
03.11.2015.
Czytaj całośćRabin Icchak Rapoport 26/10/2015

Czytałem dzisiaj śmieszny i prowokujący do myślenia komiks ‘Calvin and Hobbes’ (tzw. comic strip, czyli krótki komiks kilkoobrazowy publikowany w pewnych gazetach). Ów komiks zawsze stara się przedstawić głupotę ludzkiej natury. W tym wypadku szkolny uczeń Calvin skarży się do Hobbesa, który jest jego zabawką, o tym, że nauczycielka nie przyjęła jego zadanie domowe….

Czytaj całość
 
Rabin I. Rapoport - Esencja Człowieka
12.10.2015.
 
JOM KIPUR
17.09.2015.
Czytaj całość[Jom Kippur] będzie dla was bezwzględnym, wiecznym nakazem (Wajikra 16:29)
Jom Kipur - w roku 2015 zaczyna się z zachodem słońca we wtorek, 22 września, a kończy o zmroku w środę, 23 września.
Jom Kipur (pełna nazwa: Jom Hakipurim, Święto Pojednania, a jeszcze ściślej Dzień Przebłagań) zaczyna się wraz z 10 dniem miesiąca tiszri. Poprzedza go Erew Jom Kipur – dzień przeznaczony na ostateczną analizę swojego postępowania w minionym roku. Proces analizy przebiega przez wszystkie dni pomiędzy pierwszym dniem Rosz Haszana a Jom Kipur (Dziesięć dni skruchy – Aseret jemej teszuwa), a ten dzień stanowi jego podsumowanie.
Czytaj całość
 
Jesziwa Pardes informuje
16.08.2015.
Drodzy Studenci, Szanowni Państwo,
3 września rozpoczynamy nowy semestr nauki w Jesziwie Pardes Akademii Judaizmu. Nasza jesziwa funkcjonowała także latem, by nie zgubić rytmu studiowania, jednak każdemu, kto chodził do szkoły, wrzesień kojarzy się z początkiem nowego roku nauki. Mamy nadzieję, że w naszych studentach i sympatykach wzrasta żądza wiedzy i zapał do jej zdobywania.
Przypominamy, że w każdym tygodniu w jesziwie odbywają się cztery wykłady na żywo, na bieżąco archiwizowane i możliwe do obejrzenia przez studenta w dowolnej porze. W archiwum jesziwy jest obecnie zgromadzonych ponad 850 wykładów.
Czytaj całość
 
Studia Podyplomowe !!!
16.06.2015.

Czytaj całość

Oferta dydaktyczna dla nauczycieli wszystkich typów szkół, historyków, socjologów, politologów, medioznawców, językoznawców, pracowników samorządowych, osób zatrudnionych w różnych typach instytucji kultury oraz tych, którzy chcieliby poznać kulturę żydowską i judaizm.

Czytaj całość
 
Uwaga ! Kurs j.hebrajskiego...
16.06.2015.

Napisała do nas Pani Anna Zaborska -  doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, z prośbą o przekazanietej dobrej wiadomości, co niniejszym czynimy :)

"...Piszę do Państwa z pytaniem o możliwość nawiązania ewentualnej współpracy. Jako hebraista z wykształcenia i pasji, obecna doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, od ponad roku prowadzę pierwszą w Polsce szkoła online języka hebrajskiego, Akademię Alefbet. Zajęcia z hebrajskiego współczesnego oraz biblijnego prowadzone są w formule online

Czytaj całość
 
Zdrowy rozsądek...
04.06.2015.
 
Jesziwa Pardes przypomina
27.04.2015.

Drodzy Studenci, Szanowni Państwo,
niezmiernie nam miło móc ogłosić nowy semestr nauki w naszej Jesziwie Pardes Akademii Judaizmu. Jest czymś wspaniałym w studiowaniu Tory pokonywać nowe i coraz wyższe poprzeczki. Jest niezmiernie budujące widzieć postępy, jakie uczestnicy wykładów robią w tej niełatwej i wymagającej systematyczności nauce. W archiwum jesziwy jest dostępnych prawie 800 wykładów, trafiają tam na bieżąco wszystkie wykłady z aktualnego semestru, z których można korzystać w dogodnej porze.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl