POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


Komunikat Jesziwy Pardes
12.07.2013.
od 17 lipca do końca sierpnia jesziwa ma oficjalną przerwę. W archiwum naszej jesziwy zgromadziliśmy już ponad 470 wykładów! W przeróżnych grupach: od Tory, Talmudu, kabały do etyki. Zapraszamy więc do wybrania dowolnej serii wykładów, które można przestudiować w dogodnym dla siebie czasie. Wszystkie wykłady, które zostaną nabyte przed 17 lipca, mają 10% zniżki
Czytaj całość
 
Szkoła letnia - przedłużenie rekrutacji
02.06.2013.

Czytaj całośćSzanowni Państwo, w związku z trwającą rekrutacją na kolejną, VIII edycję Szkoły Letniej -Nauczanie o Holokauście, pozwalam sobie przesłać komplet dokumentów oraz plakat promujący Szkołę Letnią z uprzejmą prośbą o ich zamieszczenie na Państwa stronie internetowej, portalu społecznościowym oraz włączenie ich do newslettera. Będziemy również bardzo zobowiązani za przesłanie wiadomości do osób współpracujących z Państwa instytucją, gdyż zależy nam na rozpowszechnieniu informacji o tegorocznej edycji Szkoły Letniej (zaplanowanej na 1 - 7 lipca 2013 r.) wśród nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują  się tematyką Holokaustu.

Czytaj całość
 
Spotkanie z Anką Grupińską
31.05.2013.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na spotkanie z Anką Grupińską, które odbędzie się 4 czerwca ogodz. 18:00 w księgarni Bookowski.Będziemy również bardzo wdzięczni za pomoc w rozpowszechnieniu informacji o spotkaniu!
Z poważaniem,
Zofia Dimitrijević
Czytaj całość
 
Rabin Marmur - Szawuot
13.05.2013.

Czytaj całośćDziesięć przykazań, z powodu których obchodzimy święto Szawuot -"czas nadania nam Tory", stanowi jej najważniejszą część. Dlaczego zatem nie są one wspomniane na początku Biblii, lecz dopiero w środku drugiej księgi, w Księdze Wyjścia? Jeden z midraszy odpowiada na to pytanie za pomocą opowieści...

"Pewien mężczyzna przybył kiedyś do pewnego kraju i oświadczył, że chce zostać jego królem...
Czytaj całość
 
Bella - Na zakończenie cyklu
06.05.2013.

Przed rokiem, rozpoczynając swoje cotygodniowe komentarze od Księgi Liczb, postawiłam sobie zadanie - spojrzeć na Pięcioksiąg oczami kobiety i pod kątem kobiet. Nie sposób jednak rygorystycznie trzymać się tylko jednego wątku, jednego klucza, włączałam zatem to, co dla mnie, w danym momencie było najciekawsze, najistotniejsze. Zapewne gdybym zaczęła komentowanie na nowo dzisiaj, zwracałyby moją uwagę inne kwestie. I tak powinno być, bo czytanie Tory jest nie kończącym się procesem.

Czytaj całość
 
Wszystko jest z góry Synaj - komentarz Belli
06.05.2013.

Behar/Behukotaj

Kpł 25,1 – 27,34

Behar – „Na górze” [Synaj] Wiekuisty oznajmia Mojżeszowi nowe przepisy. Okazuje się, że nie tylko my mamy odpoczywać w szabat, nie tylko zwierzęta pociągowe czy bydło, ale i ziemia również. Przez każdy siódmy rok, nazywany rokiem szabatowym (szmita), uprawiana ziemia ma odpoczywać, nie być uprawiana. Również po siedmiu cyklach siedmioletnich – w roku jubileuszowym (jowel) mają obowiązywać podobne restrykcje.

Czytaj całość
 
Projekt edukacyjny w XV Liceum w Poznaniu
18.04.2013.

Czytaj całośćW dniach 4-5 marca 2013 roku w XV Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Wiktora Degi  w Poznaniu realizowano projekt edukacyjny Dni Kultur Bliskiego Wschodu, którego autorem jest uczący w szkole germanista, pan Krzysztof Skiba.

Najważniejszym elementem programu były wykłady i warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów
Czytaj całość
 
Komentarz Belli
18.04.2013.

Jak być świętym

 Acharej Mot/Kedoszim

Kpł 16,1 – 20,27

 Coraz bliżej końca Księgi Kapłańskiej i naszej wspólnej przygody, bo – jak przypominam – zaczęliśmy studiowania od Księgi Liczb. I znów podwójne czytanie.

Dowiadujemy się z niego „po śmierci (acharej mot) dwóch synów Aarona” jak lud Izraela ma się zmienić przez stosowanie się do rytuałów tak, aby wszyscy byli „święci” (kedoszim). W jaki sposób? A przede wszystkim dlaczego?

Czytaj całość
 
Komentarz Belli
11.04.2013.

Tazrija/Mecora

Kpł 12, - 15, 33

I znów, uwarunkowane kalendarzem, podwójne czytanie.

Obfituje ono w doniosłe przepisy, które na całe stulecia zadecydowały o sytuacji kobiety w judaizmie tradycyjnym. Z pierwszego czytania poznajemy prawa czystości związane z porodem oraz chorobami skóry (caraat), na ogół tłumaczonymi jako „trąd”. Wskutek porodu, czy raczej związanego z nim krwawienia, kobieta staje się „nieczysta”. Nie chodzi tu, rzecz jasna, o nieczystość fizyczną czy moralną, lecz wyłącznie rytualną.

Czytaj całość
 
Przybliżyć się do Wiekuistego - komentarz Belli
15.03.2013.

Wajikra

1,1 – 5, 26

 I oto nastąpił wielki moment, wkraczamy w Księgę Kapłańską.  To Księga zupełnie odmienna od poprzednich, całkowicie pozbawiona „opowieści o”. Właściwie są tu tylko dwa fragmenty narracyjne – historia śmierci  dwóch synów Aarona i historia bluźniercy, który ponosi śmierć. Cała reszta to drobiazgowe przepisy i regulacje. I znów musimy się zastanowić dlaczego ten zbiór przepisów został umieszczony w samym centrum Tory.
Czytaj całość
 
Komunikat Jesziwy Pardes
12.03.2013.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w bezprecedensowym projekcie Jesziwy Pardes – Akademii Judaizmu, mającym na celu przestudiowanie między Pesach a Szawuot – pierwszy raz po polsku – jednego pełnego traktatu Talmudu. W naszej jesziwie już od dwóch lat regularnie, tydzień w tydzień, uczymy się Gemary. Teraz chcemy zrealizować wyjątkową sesję, nawiązującą do żydowskiej tradycji studiowania jednego traktatu talmudycznego w 49-dniowym okresie liczenia omeru.
Czytaj całość
 
Wszyscy stworzyliśmy to miejsce - komentarz Belli
08.03.2013.
Wajachel/Pekudei
Wj 35, 1 – 40,
 W tym roku dwa ostatnie czytania z Księgi Wyjścia połączone są w jedno.
Najpierw zakończenie opisu konstruowania Namiotu Zgromadzenia, przerwanego epizodem ze złotym cielcem. Lud Izraela zyskał przekonanie, że nawet jeśli zgrzeszy, to Bóg go nie opuści.

Czytaj całość
 
Kto zdjął kolczyki - Komentarz Belli
28.02.2013.

Ki Tisa, Wj 30, 11 – 34, 35

Ki tisa –  „kiedy weźmiesz”, czyli zabierzesz się do zliczenia „synów izraelskich podlegających spisowi”. Po wydaniu tej instrukcji Mojżeszowi, Bóg wydaje kolejne – są to detale związane z wyposażeniem Namiotu Zgromadzenia, nadto przedstawieni zostają jego budowniczowie: Becalel i Oholiab, obdarzeni przez Wiekuistego szczególnymi przymiotami: „duchem Bożym, mądrością, rozumem, poznaniem i zręcznością w rzemiośle”. 
Czytaj całość
 
Purimowy wyklad rabina Pecarica
24.02.2013.
OGLADAJ TUTAJ
 
Bez Mojżesza ale z Mojżeszem..
22.02.2013.

Czytanie Tecawe (rozkażesz) przypada na tydzień poprzedzający święto Purim. Stąd zapewne liczne próby znalezienia analogii między tym czytaniem a Księgą Estery. Najważniejszy wydaje się fakt, że tak jak w Księdze Estery ani razu nie ma ani jednego odwołania się do Boga, tak tutaj  próżno szukać imienia Mojżesza. To jedyne takie czytanie – począwszy od pierwszego wersetu  Księgi Wyjścia do ostatniego wersetu Księgi Powtórzonego Prawa nie znajdziemy innego.

Czytaj całość
 
Święta praca, wspólna praca
14.02.2013.

Teruma

Wj 25,1 - 27

Teruma  - dary, danina – to początek zupełnie innej narracji. Opuszczamy historie i genealogie ludu Izraela, by zatrzymać się na dłużej przy opisie budowy Namiotu Zgromadzeń, Przybytku. To jeszcze nie Świątynia – jej budowa nastąpi wiele pokoleń później. Nie jest to też prototyp domu modlitwy, choć niewątpliwie w dzisiejszych synagogach odnajdujemy elementy, o których mowa w tym opisie.

Gdy czytamy po raz pierwszy te fragmenty, zastanawiamy się po co nam ten podręcznik architektury i projektowania wnętrz, czemu służyć ma wyliczanie materii, kruszców i materiałów, ciągnące się przez cztery czytania. I z jaką budową mamy do czynienia?

Czytaj całość
 
Zapisy do Otwartego Uniwersytetu Żydowskiego
03.02.2013.
Czytaj całośćTeatr Żydowski oraz Centrum Kultury Jidisz zaprasza na semestr letni Otwartego Uniwersytetu Żydowskiego. Zajęcia obejmować będą taką tematykę jak:
Państwa hebrajskie/izraelskie/żydowskie w starożytności;  Nowa polityka żydowska;  Współczesny Izrael;  Film i polityka;  Żydowskie polityki językowe.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl