POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


Wykład chanukowy
04.01.2013.
WYKLAD S.Pecarica
 
Parszat Dewarim - Tisza beAv
04.01.2013.
WYKŁAD rabina S.Pecarica
 
Kobiety Księgi wg Belli - SZEMOT
04.01.2013.

Szemot

Wj 1,1 – 6,1

Szemot, to znaczy imiona, bo od imion zaczyna się Księga Wyjścia. Wyliczeni są ci, którzy przyszli z Jakubem do Egiptu. Tym razem imion jest mniej – wyliczeni są tylko przywódcy klanów, imiona członków klanu zostały pominięte. To ważna zmiana – tuż potem, w Wj  faraon używa określenia „lud dzieci (synów) Izraela” (Wj 1,9), a do tej pory mowa było o „dzieciach Izraela”. Zgodnie z Bożą obietnicą powstaje lud  – Księga Wyjścia przemawia tu słowami z Księgi Rodzaju – na początku Stworzenia i po potopie – o rozmnażaniu się i zaludnianiu ziemi. Lud dzieci Izraela staje się na tyle liczny, że faraon czuje się zagrożony i podejmuje środki zaradcze. W jego słowach pobrzmiewają nutki, które niestety są aż za dobrze rozpoznawalne i dzisiaj.

Czytaj całość
 
Kobiety Księgi wg Belli - Wajechi
27.12.2012.
PAMIĘĆ LUDU IZRAELA
 
Wajigasz - komentarz Belli
21.12.2012.
SZATY ZOSTALY RZUCONE
 
Sasza Pecaric - wyklad chanukowy
14.12.2012.
Wysłuchaj wykładu TUTAJ
 
Tajemnica Asenat, komentarz Belli
14.12.2012.

Mikec („Pod koniec”)

Rdz 41, 1 – 44, 17

„Pod koniec” czyli „po upływie dwóch lat śniło się faraonowi, że stoi nad Nilem” .

Midrasz do Księgi Rodzaju zapytuje: czy tylko faraon ma sny? I odpowiada – nie, ale ponieważ faraon jest ważną postacią, jest władcą, to i jego sen jest ważny.

A skoro jest ważny, to trzeba odczytać jego znaczenie. Jeden z talmudystów, raw Chisda, powiedział, że nie rozszyfrowany sen jest jak nieprzeczytany list. Dlaczego? Ponieważ mogą w nim być zawarte ważne informacje dotyczące naszej przyszłości. Jeśli będziemy ich nieświadomi, to możemy odczuć bolesnego tego skutki.

Czytaj całość
 
Świat wg Belli - O aniołach, miłości i zazdrości
23.11.2012.

Czytaj całośćWajece, Rdz 28,10 – 32,3

Wajece – „i opuścił” Jakub Beer Szewę, udając się do Haranu. Opuścił dom rodzinny, udając się, by założyć swój dom. Ale ta podróż jest czymś więcej – podobnie jak ongiś droga Abrahama. U początku swej drogi śni sen o drabinie, której szczyt sięga nieba, a wstępowali po niej i zstępowali aniołowie-wysłannicy Boga. A sam Wiekuisty we śnie powtarza obietnicę złożoną Abrahamowi i Izaakowi, obietnicę ziemi i licznego potomstwa. 

 

 

Czytaj całość
 
Rosz HaSzana Jesziwa Pardes
21.10.2012.
Rosz Haszana wg rabin Pecarica
 
17 TAMUZ
07.07.2012.

Czytaj całośćW 17 dniu żydowskiego miesiąca Tammuz, Żydzi na całym świecie poszczą i lamentują w pamięci o wielu katastrofach, jakie dotknęły nasz naród w ten złowieszczy dzień. Celem dla którego żydowski kalendarz zawiera takie dni postu, według książki Rabina Eliyahu Kitov’a, Księga Naszego Dziedzictwa, jest “przebudzenie w naszych sercach pokuty poprzez przypomnienie nam o wykroczeniach naszych przodków, wykroczeniach, które doprowadziły do katastrof...

” Dzień katastrof a historia

Już w Biblijnych czasach dzień 17 Tammuza był związany z katastrofami: w tym właśnie dniu Mojżesz zszedł z góry Synaj, i po tym jak ujrzał Złotego Cielca rozbił pierwsze Tablice z Dziesięcioma Przykazaniami (Szemot 32:19, Miszna Taanit 28b).

Czytaj całość
 
Internetowa Jesziwa Pardes
13.05.2011.
Zachęcam Państwa do wzięcia udziału w studiach Tory bądż Talmudu z rabinem Sachą Pecaricem. Mimo iż wykłady trwają już od kwietnia br, jest możliwość dołączenia się, ponieważ archiwalne wykłady sa dostępne dla słuchaczy Jesziwy.

 

1. Czym jest internetowa Jesziwa Pardes?
Internetowa Jesziwa Pardes to największe obecnie w Polsce forum nauczania Tory i Talmudu. Działa od 3 kwietnia br. W pierwszych trzech tygodniach zapisało się do niej ponad 170 osób, przy czym połowa z nich uczestniczy w dwóch kursach.

 

2. Jak przebiegają zajęcia?
Regularne cotygodniowe zajęcia odbywają się w niedzielę wieczorem, dla dwóch grup. Grupa A realizuje program ogólny, zapoznając się z fundamentami judaizmu; grupa B studiuje Talmud, korzystając z wydania opublikowanego przez Stowarzyszenie Pardes w 2010 roku. A tam, gdzie się studiuje Talmud, gmina żydowska rozkwita.
Zajęcia w Jesziwie Pardes gromadzą zarejestrowanych w szkole słuchaczy i pomyślane są jak kurs akademicki, którego ukończenie będzie się liczyło w profilu edukacyjnym absolwenta.
Czytaj całość
 
Wirtualna Jesziwa
23.03.2011.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom i oczekiwaniom a także wykorzystując powszechnie już dostępne środki techniczne, pozwalające na przekraczanie ograniczeń przestrzeni – Stowarzyszenie Pardes postanowiło otworzyć internetową Jesziwę Pardes. Będzie ona swoistym rozwinięciem jesziwy działającej w latach 90. w Krakowie, jak to się dziś mówi „w realu”.
Czytaj całość
 
Historia Państwa Izraela
27.01.2010.

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do wysłuchania wykładów organizowanych przez warszawską Fundację im. Prof. Mojżesza Schorra. Dotychczas jedynie mieszkańcy Warszawy mieli okazję korzystać z wiedzy wykładowców zapraszanych przez Fundację. Teraz, dzięki uprzejmości Fundacji, mamy możliwość udostępnienia wszystkim Państwu nagrań z tych wykładów.
(za FŻP)

 

http://www.fzp.net.pl/wyklady.html 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl