POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


Wykład rabina I.Rapoporta Jaka modlitwa...?  Email
25.04.2014.

 
WYKŁAD NA PESACH  Email
25.04.2014.
WYKŁAD RABINA RAPOPORTA
 
Liczenie Omeru-wykład rabina Rapoporta  Email
23.04.2014.

 
Ósmego dnia zawołał Mojżesz Aharona  Email
20.03.2014.
Rabin Icchak Rapoport: BIRKAT KOHANIM
Rabin Avi Baumol
Ósmego dnia – czy może tak naprawdę był to pierwszy dzień? Chodzi o zakończenie jemej miluim – dni inauguracji Miszkanu, jednak Raszi cytuje Midrasz odnoszący się do tego dnia jako do Rosz Hodesz Nisan, pierwszego dnia drugiego roku po wyjściu z Egiptu

 

Czytaj całość
 
HOMILIA Z TALMUDU  Email
06.03.2014.

Do czego może doprowadzić złość między ojcem, a synem? Czy można świętować z wrogiem? Czemu została zniszczona druga świątynia? Dlaczego nienawistnego mężczyzny żona roniła, a małe dzieci umierały? Czy możliwe, że wina jednostki ma wpływ na całą społeczność? Co ma do tego wielka demonstracja, która niedawno wydarzyła się w Jerozolimie? I w końcu: czy istnieje coś takiego jak daremna nienawiść? Na te i inne pytania odpowiada rabin Rapoport w swoim cotygodniowym wywodzie na temat kilku fragmentów Gemary z komentarzami Maharala – wielkiego rabina z Pragi.

 

 
Purim Katan - rozważania rabina Rapoporta  Email
25.02.2014.

Kiedy usiadłem, by napisać artykuł do naszego elektrycznego biuletynu, zdałem sobie sprawę z tego, że piszę w dniu 11 Adar – Jorcajt wielkiego uczonego Rabina Chaima Josefa Dawida Azulay, błogosławionej pamięci, nazywanego zazwyczaj Chida, od inicjałów swych imion. Podpisywał on w ten sposób swe pisma i listy. Chida był tak bardzo podziwiany w społeczności żydowskiej, że niektórzy zwykli byli mówić: „Od Josefa do Josefa, nie było nikogo tak wspaniałego jak Josef”.

Czytaj całość
 
Szabat  Email
07.02.2014.

Zachęcamy do wspólnego studiowania Tory z rabinem Rapoportem. Na ten tydzień rabin wziął pod lupę Księgę Wyjścia 1:1.

JEŚLI BĘDZIECIE PAŃSTWO UCZESTNICZYĆ W WYKŁADZIE NA YOU TUBE, PROSIMY O ZALAJKOWANIE WYKŁADU. DZIĘKUJEMY W IMIENIU RABINA :)

 
 
O nienawiści  Email
29.01.2014.

Wszystko ma swoją porę i każda rzecz ma swój czas pod niebem. (...) Czas miłowania i czas nienawiści. Kohelet 3 (1)-8

Nie będziesz nienawidził swojego brata w swoim sercu (...)Wajikra 19:17
 

"Nienawiść" to uczucie wyjątkowo silnej wrogości. Zdarzają się sytuacje, w których ludziom najwyraźniej nie wystarcza zwyczajna niechęć lub pogarda, ale przejawiają wobec siebie uczucie bardziej intensywne - nienawiść.

Nienawiść jest - tak jak każde negatywne uczucie wobec innego człowieka - sprawiedliwa i niesprawiedliwa, uzasadniona i nieuzasadniona.

Czytaj całość
 
Dwa Talmudy  Email
29.01.2014.

Jakie są różnice między Talmudem Babilońskim a Jerozolimskim i dlaczego częściej odwołujemy się do Babilońskiego?

 

Na początku byli tanaici (tanaim od 'tana' - 'uczony') - mędrcy działający w Ziemi Jisraela w I i II wieku n.e., którzy spisywali  misznajot, czyli nauki dotąd  zachowywane i utrwalane przez powtarzanie na głos. Najważniejsi tanaici to  rabi Jehoszua, Eliezer, Akiwa, Jose, Meir, Eleazar i Jochanan ben Zakaj. W II wieku  rabi Jehuda Hanasi, przewodniczący Sanhedrynu, zredagował  teksty wielu misznajot i powstała Miszna, która jest podstawą Talmudu. Ma ona sześć porządków (sedarim), 63 traktaty (masechtot).
Czytaj całość
 
Szabat a Natura  Email
29.01.2014.
Szabat to pokój między ludźmi. Szabat to pokój między ludźmi a Bogiem. Szabat to także pokój między Człowiekiem a Naturą.

Ludzie przerywają swoją ingerencję (zarówno destrukcyjną, jak i twórczą) w Naturę. Tak, jak nie  rządzą innymi ludźmi, nie podporządkowują sobie też – zwłaszcza rezygnując z posługiwania się wszelkimi urządzeniami mechanicznymi - Natury,

pozwalając jej na odpoczynek od człowieka.

 
Wykład rabina I.Rapoporta na Tu B'Szwat  Email
16.01.2014.

 
Jezus w Talmudzie  Email
15.01.2014.

Istnieją cztery główne fragmenty Talmudu, które są przez niektórych kojarzone z opisem życia i śmierci Jezusa z Nazaretu. Zajmiemy się analizą tych cytatów i zastanowimy się czy można je jednoznacznie przypisać do życia Jezusa. Spojrzymy także na dwa inne cytaty, które pomogą nam zidentyfikować aktorów tamtych wydarzeń. Spora liczba żydowskich historyków i talmudystów zajmowała się tym tematem i dochodzili do wniosku, że żadnego domniemanego "Jezusa z Talmudu" nie można powiązać z centralną postacią z Nowego Testamentu

Czytaj całość
 
Rabin I.Rapoport - komentarz do parszy Beszelach  Email
09.01.2014.
Czytaj całośćParaszat Beszalach, 10 Szwat 5774
Pierwsze dwa wersety naszej parszy mówią: A gdy faraon odprawiał lud, Bóg nie powiódł ich drogą przez ziemię Filistynów, chociaż było to blisko, bo rzekł Bóg: "Może lud będzie żałował, gdy zobaczą wojnę, i wrócą do Egiptu". I Bóg prowadził lud drogą okrężną po pustyni nad Morzem Trzcin i uzbrojeni wyszli synowie Izraela z ziemi egipskiej. (tłumaczenie własne)
Czytaj całość
 
Wykład i parsza na Szabat  Email
02.01.2014.

Zbliża się szabat - zapraszamy do komentarza do cotygodniowego fragmentu Tory, piórem Rabina Icchaka Rapoporta

 

 

Czytaj całość
 
Chłopiec z Jesziwy i świeta Bozego Narodzenia  Email
20.12.2013.
W tym samym tygodniu prowadziłem modlitwy szabatowe i naukę dla około tysiąca Żydów i byłem Świętym Mikołajem w lokalnym domu towarowym.

Gdy miałem 20 lat, byłem w Anglii na pierwszym roku studiów. Podczas przerwy w zajęciach w czasie dwóch ostatnich tygodni grudnia, pojechałem do Maroka, gdzie nastąpiło coś, co zmieniło moje życie.

 CZYTAJ ARTYKUŁ TUTAJ

 
...Pożałował Bóg...  Email
19.12.2013.

Czyli może Bóg zna wszystkie możliwości tak, jak szachowy supermistrz wszystkie możliwe warianty gry, ale wybór wariantu jest właśnie domeną wolnej woli człowieka?

 

614th Commandment odpowiada na pytanie

 
SHALOM - definicja Pokoju; Sposób na wspoltnienie  Email
16.12.2013.
Czytaj całośćFabuła nareszcie dochodzi do szczęśliwego zakończenia. Widzimy braci ponownie połączonych z Josefem. Wreszcie zapanowała harmonia w plemieniu Izraelitów. Osiedlili się w Egipcie, jako rodzina, ciesząc się szczęściem, jednością i pokojem. Mam tylko jedno pytanie – czy rzeczywiście byli zadowoleni? Czy ten nowy stan rzeczy faktycznie cieszył braci? Josef jako wielki premier Egiptu, wraz z jego rodziną, którzy również mają być dobrze traktowani, bo przecież są oni pod opieką Josefa. Przychodzą do Josefa po żywność, schronienie; de facto to on jest ich liderem. Czy żyli w pokoju?
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl