POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


Zaproszenie do konferencji - Gniezno 2014  Email
30.07.2013.

Zakład Kultury Judaizmu Europejskiego

przy Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieznie,

oraz Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski

maja zaszczyt zaprosić do udziału w

IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświeconej tematyce  żydowskiej

pod tegorocznym tytułem:

EMANCYPACJA I ASYMILACJA ŻYDÓW

W EUROPIE SRODKOWOWSCHODNIEJ

Czytaj całość
 
Komunikat Jesziwy Pardes  Email
12.07.2013.
od 17 lipca do końca sierpnia jesziwa ma oficjalną przerwę. W archiwum naszej jesziwy zgromadziliśmy już ponad 470 wykładów! W przeróżnych grupach: od Tory, Talmudu, kabały do etyki. Zapraszamy więc do wybrania dowolnej serii wykładów, które można przestudiować w dogodnym dla siebie czasie. Wszystkie wykłady, które zostaną nabyte przed 17 lipca, mają 10% zniżki
Czytaj całość
 
Szkoła letnia - przedłużenie rekrutacji  Email
02.06.2013.

Czytaj całośćSzanowni Państwo, w związku z trwającą rekrutacją na kolejną, VIII edycję Szkoły Letniej -Nauczanie o Holokauście, pozwalam sobie przesłać komplet dokumentów oraz plakat promujący Szkołę Letnią z uprzejmą prośbą o ich zamieszczenie na Państwa stronie internetowej, portalu społecznościowym oraz włączenie ich do newslettera. Będziemy również bardzo zobowiązani za przesłanie wiadomości do osób współpracujących z Państwa instytucją, gdyż zależy nam na rozpowszechnieniu informacji o tegorocznej edycji Szkoły Letniej (zaplanowanej na 1 - 7 lipca 2013 r.) wśród nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują  się tematyką Holokaustu.

Czytaj całość
 
Spotkanie z Anką Grupińską  Email
31.05.2013.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na spotkanie z Anką Grupińską, które odbędzie się 4 czerwca ogodz. 18:00 w księgarni Bookowski.Będziemy również bardzo wdzięczni za pomoc w rozpowszechnieniu informacji o spotkaniu!
Z poważaniem,
Zofia Dimitrijević
Czytaj całość
 
Rabin Marmur - Szawuot  Email
13.05.2013.

Czytaj całośćDziesięć przykazań, z powodu których obchodzimy święto Szawuot -"czas nadania nam Tory", stanowi jej najważniejszą część. Dlaczego zatem nie są one wspomniane na początku Biblii, lecz dopiero w środku drugiej księgi, w Księdze Wyjścia? Jeden z midraszy odpowiada na to pytanie za pomocą opowieści...

"Pewien mężczyzna przybył kiedyś do pewnego kraju i oświadczył, że chce zostać jego królem...
Czytaj całość
 
Bella - Na zakończenie cyklu  Email
06.05.2013.

Przed rokiem, rozpoczynając swoje cotygodniowe komentarze od Księgi Liczb, postawiłam sobie zadanie - spojrzeć na Pięcioksiąg oczami kobiety i pod kątem kobiet. Nie sposób jednak rygorystycznie trzymać się tylko jednego wątku, jednego klucza, włączałam zatem to, co dla mnie, w danym momencie było najciekawsze, najistotniejsze. Zapewne gdybym zaczęła komentowanie na nowo dzisiaj, zwracałyby moją uwagę inne kwestie. I tak powinno być, bo czytanie Tory jest nie kończącym się procesem.

Czytaj całość
 
Wszystko jest z góry Synaj - komentarz Belli  Email
06.05.2013.

Behar/Behukotaj

Kpł 25,1 – 27,34

Behar – „Na górze” [Synaj] Wiekuisty oznajmia Mojżeszowi nowe przepisy. Okazuje się, że nie tylko my mamy odpoczywać w szabat, nie tylko zwierzęta pociągowe czy bydło, ale i ziemia również. Przez każdy siódmy rok, nazywany rokiem szabatowym (szmita), uprawiana ziemia ma odpoczywać, nie być uprawiana. Również po siedmiu cyklach siedmioletnich – w roku jubileuszowym (jowel) mają obowiązywać podobne restrykcje.

Czytaj całość
 
Projekt edukacyjny w XV Liceum w Poznaniu  Email
18.04.2013.

Czytaj całośćW dniach 4-5 marca 2013 roku w XV Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Wiktora Degi  w Poznaniu realizowano projekt edukacyjny Dni Kultur Bliskiego Wschodu, którego autorem jest uczący w szkole germanista, pan Krzysztof Skiba.

Najważniejszym elementem programu były wykłady i warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów
Czytaj całość
 
Komentarz Belli  Email
18.04.2013.

Jak być świętym

 Acharej Mot/Kedoszim

Kpł 16,1 – 20,27

 Coraz bliżej końca Księgi Kapłańskiej i naszej wspólnej przygody, bo – jak przypominam – zaczęliśmy studiowania od Księgi Liczb. I znów podwójne czytanie.

Dowiadujemy się z niego „po śmierci (acharej mot) dwóch synów Aarona” jak lud Izraela ma się zmienić przez stosowanie się do rytuałów tak, aby wszyscy byli „święci” (kedoszim). W jaki sposób? A przede wszystkim dlaczego?

Czytaj całość
 
Komentarz Belli  Email
11.04.2013.

Tazrija/Mecora

Kpł 12, - 15, 33

I znów, uwarunkowane kalendarzem, podwójne czytanie.

Obfituje ono w doniosłe przepisy, które na całe stulecia zadecydowały o sytuacji kobiety w judaizmie tradycyjnym. Z pierwszego czytania poznajemy prawa czystości związane z porodem oraz chorobami skóry (caraat), na ogół tłumaczonymi jako „trąd”. Wskutek porodu, czy raczej związanego z nim krwawienia, kobieta staje się „nieczysta”. Nie chodzi tu, rzecz jasna, o nieczystość fizyczną czy moralną, lecz wyłącznie rytualną.

Czytaj całość
 
Przybliżyć się do Wiekuistego - komentarz Belli  Email
15.03.2013.

Wajikra

1,1 – 5, 26

 I oto nastąpił wielki moment, wkraczamy w Księgę Kapłańską.  To Księga zupełnie odmienna od poprzednich, całkowicie pozbawiona „opowieści o”. Właściwie są tu tylko dwa fragmenty narracyjne – historia śmierci  dwóch synów Aarona i historia bluźniercy, który ponosi śmierć. Cała reszta to drobiazgowe przepisy i regulacje. I znów musimy się zastanowić dlaczego ten zbiór przepisów został umieszczony w samym centrum Tory.
Czytaj całość
 
Komunikat Jesziwy Pardes  Email
12.03.2013.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w bezprecedensowym projekcie Jesziwy Pardes – Akademii Judaizmu, mającym na celu przestudiowanie między Pesach a Szawuot – pierwszy raz po polsku – jednego pełnego traktatu Talmudu. W naszej jesziwie już od dwóch lat regularnie, tydzień w tydzień, uczymy się Gemary. Teraz chcemy zrealizować wyjątkową sesję, nawiązującą do żydowskiej tradycji studiowania jednego traktatu talmudycznego w 49-dniowym okresie liczenia omeru.
Czytaj całość
 
Wszyscy stworzyliśmy to miejsce - komentarz Belli  Email
08.03.2013.
Wajachel/Pekudei
Wj 35, 1 – 40,
 W tym roku dwa ostatnie czytania z Księgi Wyjścia połączone są w jedno.
Najpierw zakończenie opisu konstruowania Namiotu Zgromadzenia, przerwanego epizodem ze złotym cielcem. Lud Izraela zyskał przekonanie, że nawet jeśli zgrzeszy, to Bóg go nie opuści.

Czytaj całość
 
Kto zdjął kolczyki - Komentarz Belli  Email
28.02.2013.

Ki Tisa, Wj 30, 11 – 34, 35

Ki tisa –  „kiedy weźmiesz”, czyli zabierzesz się do zliczenia „synów izraelskich podlegających spisowi”. Po wydaniu tej instrukcji Mojżeszowi, Bóg wydaje kolejne – są to detale związane z wyposażeniem Namiotu Zgromadzenia, nadto przedstawieni zostają jego budowniczowie: Becalel i Oholiab, obdarzeni przez Wiekuistego szczególnymi przymiotami: „duchem Bożym, mądrością, rozumem, poznaniem i zręcznością w rzemiośle”. 
Czytaj całość
 
Purimowy wyklad rabina Pecarica  Email
24.02.2013.
OGLADAJ TUTAJ
 
Bez Mojżesza ale z Mojżeszem..  Email
22.02.2013.

Czytanie Tecawe (rozkażesz) przypada na tydzień poprzedzający święto Purim. Stąd zapewne liczne próby znalezienia analogii między tym czytaniem a Księgą Estery. Najważniejszy wydaje się fakt, że tak jak w Księdze Estery ani razu nie ma ani jednego odwołania się do Boga, tak tutaj  próżno szukać imienia Mojżesza. To jedyne takie czytanie – począwszy od pierwszego wersetu  Księgi Wyjścia do ostatniego wersetu Księgi Powtórzonego Prawa nie znajdziemy innego.

Czytaj całość
 
Święta praca, wspólna praca  Email
14.02.2013.

Teruma

Wj 25,1 - 27

Teruma  - dary, danina – to początek zupełnie innej narracji. Opuszczamy historie i genealogie ludu Izraela, by zatrzymać się na dłużej przy opisie budowy Namiotu Zgromadzeń, Przybytku. To jeszcze nie Świątynia – jej budowa nastąpi wiele pokoleń później. Nie jest to też prototyp domu modlitwy, choć niewątpliwie w dzisiejszych synagogach odnajdujemy elementy, o których mowa w tym opisie.

Gdy czytamy po raz pierwszy te fragmenty, zastanawiamy się po co nam ten podręcznik architektury i projektowania wnętrz, czemu służyć ma wyliczanie materii, kruszców i materiałów, ciągnące się przez cztery czytania. I z jaką budową mamy do czynienia?

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl