POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


Wyklad Jesziwy Pardes- Symbole, Sukkot  Email
23.09.2013.
 Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie Pardes i działająca przy nim internetowa Akademia Judaizmu życzą Wam radosnego Sukot. Zapraszamy serdecznie wszystkich do obejrzenia wykładu rabina Pecarica, w którym objaśnione zostało przykazanie „czterech rodzajów” oraz znaczenie przykazania przebywania w suce. Wykład ten należy do trwającego w Jesziwie Pardes cyklu „Symbole hebrajskiego myślenia”.

TUTAJ WYSLUCHASZ WYKLADU

 
Sukkot - transliteracja modlitw  Email
16.09.2013.
Czytaj całośćTransliteracja modlitw na święto Sukot z alfabetu hebrajskiego na polski przygotowana przez rabina Icchaka Rapoporta - byłego Naczelnego Rabina Wrocławia i Śląska.
Czytaj całość
 
O Jom Kipur  Email
08.09.2013.
Czytaj całośćOkres dziesięciu dni rozpoczynający się od Rosz Haszana i kończący się Jom Kipur powszechnie znany jest jako Dni Trwogi albo też Straszne Dni (Jamim Noraim) lub Dni Pokuty (Aseret Yemei Teszuwa). Jest to okres poświęcony pełnej powagi introspekcji, czas, kiedy rozważa się grzechy z całego poprzedniego roku i odbywa za nie pokutę przed nadejściem Jom Kipur.
Czytaj całość
 
Zaproszenie do konferencji - Gniezno 2014  Email
30.07.2013.

Zakład Kultury Judaizmu Europejskiego

przy Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieznie,

oraz Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski

maja zaszczyt zaprosić do udziału w

IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświeconej tematyce  żydowskiej

pod tegorocznym tytułem:

EMANCYPACJA I ASYMILACJA ŻYDÓW

W EUROPIE SRODKOWOWSCHODNIEJ

Czytaj całość
 
Komunikat Jesziwy Pardes  Email
12.07.2013.
od 17 lipca do końca sierpnia jesziwa ma oficjalną przerwę. W archiwum naszej jesziwy zgromadziliśmy już ponad 470 wykładów! W przeróżnych grupach: od Tory, Talmudu, kabały do etyki. Zapraszamy więc do wybrania dowolnej serii wykładów, które można przestudiować w dogodnym dla siebie czasie. Wszystkie wykłady, które zostaną nabyte przed 17 lipca, mają 10% zniżki
Czytaj całość
 
Szkoła letnia - przedłużenie rekrutacji  Email
02.06.2013.

Czytaj całośćSzanowni Państwo, w związku z trwającą rekrutacją na kolejną, VIII edycję Szkoły Letniej -Nauczanie o Holokauście, pozwalam sobie przesłać komplet dokumentów oraz plakat promujący Szkołę Letnią z uprzejmą prośbą o ich zamieszczenie na Państwa stronie internetowej, portalu społecznościowym oraz włączenie ich do newslettera. Będziemy również bardzo zobowiązani za przesłanie wiadomości do osób współpracujących z Państwa instytucją, gdyż zależy nam na rozpowszechnieniu informacji o tegorocznej edycji Szkoły Letniej (zaplanowanej na 1 - 7 lipca 2013 r.) wśród nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują  się tematyką Holokaustu.

Czytaj całość
 
Spotkanie z Anką Grupińską  Email
31.05.2013.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na spotkanie z Anką Grupińską, które odbędzie się 4 czerwca ogodz. 18:00 w księgarni Bookowski.Będziemy również bardzo wdzięczni za pomoc w rozpowszechnieniu informacji o spotkaniu!
Z poważaniem,
Zofia Dimitrijević
Czytaj całość
 
Rabin Marmur - Szawuot  Email
13.05.2013.

Czytaj całośćDziesięć przykazań, z powodu których obchodzimy święto Szawuot -"czas nadania nam Tory", stanowi jej najważniejszą część. Dlaczego zatem nie są one wspomniane na początku Biblii, lecz dopiero w środku drugiej księgi, w Księdze Wyjścia? Jeden z midraszy odpowiada na to pytanie za pomocą opowieści...

"Pewien mężczyzna przybył kiedyś do pewnego kraju i oświadczył, że chce zostać jego królem...
Czytaj całość
 
Bella - Na zakończenie cyklu  Email
06.05.2013.

Przed rokiem, rozpoczynając swoje cotygodniowe komentarze od Księgi Liczb, postawiłam sobie zadanie - spojrzeć na Pięcioksiąg oczami kobiety i pod kątem kobiet. Nie sposób jednak rygorystycznie trzymać się tylko jednego wątku, jednego klucza, włączałam zatem to, co dla mnie, w danym momencie było najciekawsze, najistotniejsze. Zapewne gdybym zaczęła komentowanie na nowo dzisiaj, zwracałyby moją uwagę inne kwestie. I tak powinno być, bo czytanie Tory jest nie kończącym się procesem.

Czytaj całość
 
Wszystko jest z góry Synaj - komentarz Belli  Email
06.05.2013.

Behar/Behukotaj

Kpł 25,1 – 27,34

Behar – „Na górze” [Synaj] Wiekuisty oznajmia Mojżeszowi nowe przepisy. Okazuje się, że nie tylko my mamy odpoczywać w szabat, nie tylko zwierzęta pociągowe czy bydło, ale i ziemia również. Przez każdy siódmy rok, nazywany rokiem szabatowym (szmita), uprawiana ziemia ma odpoczywać, nie być uprawiana. Również po siedmiu cyklach siedmioletnich – w roku jubileuszowym (jowel) mają obowiązywać podobne restrykcje.

Czytaj całość
 
Projekt edukacyjny w XV Liceum w Poznaniu  Email
18.04.2013.

Czytaj całośćW dniach 4-5 marca 2013 roku w XV Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Wiktora Degi  w Poznaniu realizowano projekt edukacyjny Dni Kultur Bliskiego Wschodu, którego autorem jest uczący w szkole germanista, pan Krzysztof Skiba.

Najważniejszym elementem programu były wykłady i warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów
Czytaj całość
 
Komentarz Belli  Email
18.04.2013.

Jak być świętym

 Acharej Mot/Kedoszim

Kpł 16,1 – 20,27

 Coraz bliżej końca Księgi Kapłańskiej i naszej wspólnej przygody, bo – jak przypominam – zaczęliśmy studiowania od Księgi Liczb. I znów podwójne czytanie.

Dowiadujemy się z niego „po śmierci (acharej mot) dwóch synów Aarona” jak lud Izraela ma się zmienić przez stosowanie się do rytuałów tak, aby wszyscy byli „święci” (kedoszim). W jaki sposób? A przede wszystkim dlaczego?

Czytaj całość
 
Komentarz Belli  Email
11.04.2013.

Tazrija/Mecora

Kpł 12, - 15, 33

I znów, uwarunkowane kalendarzem, podwójne czytanie.

Obfituje ono w doniosłe przepisy, które na całe stulecia zadecydowały o sytuacji kobiety w judaizmie tradycyjnym. Z pierwszego czytania poznajemy prawa czystości związane z porodem oraz chorobami skóry (caraat), na ogół tłumaczonymi jako „trąd”. Wskutek porodu, czy raczej związanego z nim krwawienia, kobieta staje się „nieczysta”. Nie chodzi tu, rzecz jasna, o nieczystość fizyczną czy moralną, lecz wyłącznie rytualną.

Czytaj całość
 
Przybliżyć się do Wiekuistego - komentarz Belli  Email
15.03.2013.

Wajikra

1,1 – 5, 26

 I oto nastąpił wielki moment, wkraczamy w Księgę Kapłańską.  To Księga zupełnie odmienna od poprzednich, całkowicie pozbawiona „opowieści o”. Właściwie są tu tylko dwa fragmenty narracyjne – historia śmierci  dwóch synów Aarona i historia bluźniercy, który ponosi śmierć. Cała reszta to drobiazgowe przepisy i regulacje. I znów musimy się zastanowić dlaczego ten zbiór przepisów został umieszczony w samym centrum Tory.
Czytaj całość
 
Komunikat Jesziwy Pardes  Email
12.03.2013.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w bezprecedensowym projekcie Jesziwy Pardes – Akademii Judaizmu, mającym na celu przestudiowanie między Pesach a Szawuot – pierwszy raz po polsku – jednego pełnego traktatu Talmudu. W naszej jesziwie już od dwóch lat regularnie, tydzień w tydzień, uczymy się Gemary. Teraz chcemy zrealizować wyjątkową sesję, nawiązującą do żydowskiej tradycji studiowania jednego traktatu talmudycznego w 49-dniowym okresie liczenia omeru.
Czytaj całość
 
Wszyscy stworzyliśmy to miejsce - komentarz Belli  Email
08.03.2013.
Wajachel/Pekudei
Wj 35, 1 – 40,
 W tym roku dwa ostatnie czytania z Księgi Wyjścia połączone są w jedno.
Najpierw zakończenie opisu konstruowania Namiotu Zgromadzenia, przerwanego epizodem ze złotym cielcem. Lud Izraela zyskał przekonanie, że nawet jeśli zgrzeszy, to Bóg go nie opuści.

Czytaj całość
 
Kto zdjął kolczyki - Komentarz Belli  Email
28.02.2013.

Ki Tisa, Wj 30, 11 – 34, 35

Ki tisa –  „kiedy weźmiesz”, czyli zabierzesz się do zliczenia „synów izraelskich podlegających spisowi”. Po wydaniu tej instrukcji Mojżeszowi, Bóg wydaje kolejne – są to detale związane z wyposażeniem Namiotu Zgromadzenia, nadto przedstawieni zostają jego budowniczowie: Becalel i Oholiab, obdarzeni przez Wiekuistego szczególnymi przymiotami: „duchem Bożym, mądrością, rozumem, poznaniem i zręcznością w rzemiośle”. 
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się
w każdy niebieski.jpgpiątek o 17:00
Every Friday,we meet  on 5:00 pm
10 Stawna str./ Poznan 61-759
Opłaty - infornacje
W każda sobotę Synagoga otwarta
w godz. 9:30 -11:00.
  Every Saturday the synagogue
is open at 09:30-11:00am.

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl