POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


WYKŁAD NA PESACH
25.04.2014.
WYKŁAD RABINA RAPOPORTA
 
Liczenie Omeru-wykład rabina Rapoporta
23.04.2014.

 
Ósmego dnia zawołał Mojżesz Aharona
20.03.2014.
Rabin Icchak Rapoport: BIRKAT KOHANIM
Rabin Avi Baumol
Ósmego dnia – czy może tak naprawdę był to pierwszy dzień? Chodzi o zakończenie jemej miluim – dni inauguracji Miszkanu, jednak Raszi cytuje Midrasz odnoszący się do tego dnia jako do Rosz Hodesz Nisan, pierwszego dnia drugiego roku po wyjściu z Egiptu

 

Czytaj całość
 
HOMILIA Z TALMUDU
06.03.2014.

Do czego może doprowadzić złość między ojcem, a synem? Czy można świętować z wrogiem? Czemu została zniszczona druga świątynia? Dlaczego nienawistnego mężczyzny żona roniła, a małe dzieci umierały? Czy możliwe, że wina jednostki ma wpływ na całą społeczność? Co ma do tego wielka demonstracja, która niedawno wydarzyła się w Jerozolimie? I w końcu: czy istnieje coś takiego jak daremna nienawiść? Na te i inne pytania odpowiada rabin Rapoport w swoim cotygodniowym wywodzie na temat kilku fragmentów Gemary z komentarzami Maharala – wielkiego rabina z Pragi.

 

 
Purim Katan - rozważania rabina Rapoporta
25.02.2014.

Kiedy usiadłem, by napisać artykuł do naszego elektrycznego biuletynu, zdałem sobie sprawę z tego, że piszę w dniu 11 Adar – Jorcajt wielkiego uczonego Rabina Chaima Josefa Dawida Azulay, błogosławionej pamięci, nazywanego zazwyczaj Chida, od inicjałów swych imion. Podpisywał on w ten sposób swe pisma i listy. Chida był tak bardzo podziwiany w społeczności żydowskiej, że niektórzy zwykli byli mówić: „Od Josefa do Josefa, nie było nikogo tak wspaniałego jak Josef”.

Czytaj całość
 
Szabat
07.02.2014.

Zachęcamy do wspólnego studiowania Tory z rabinem Rapoportem. Na ten tydzień rabin wziął pod lupę Księgę Wyjścia 1:1.

JEŚLI BĘDZIECIE PAŃSTWO UCZESTNICZYĆ W WYKŁADZIE NA YOU TUBE, PROSIMY O ZALAJKOWANIE WYKŁADU. DZIĘKUJEMY W IMIENIU RABINA :)

 
 
O nienawiści
29.01.2014.

Wszystko ma swoją porę i każda rzecz ma swój czas pod niebem. (...) Czas miłowania i czas nienawiści. Kohelet 3 (1)-8

Nie będziesz nienawidził swojego brata w swoim sercu (...)Wajikra 19:17
 

"Nienawiść" to uczucie wyjątkowo silnej wrogości. Zdarzają się sytuacje, w których ludziom najwyraźniej nie wystarcza zwyczajna niechęć lub pogarda, ale przejawiają wobec siebie uczucie bardziej intensywne - nienawiść.

Nienawiść jest - tak jak każde negatywne uczucie wobec innego człowieka - sprawiedliwa i niesprawiedliwa, uzasadniona i nieuzasadniona.

Czytaj całość
 
Dwa Talmudy
29.01.2014.

Jakie są różnice między Talmudem Babilońskim a Jerozolimskim i dlaczego częściej odwołujemy się do Babilońskiego?

 

Na początku byli tanaici (tanaim od 'tana' - 'uczony') - mędrcy działający w Ziemi Jisraela w I i II wieku n.e., którzy spisywali  misznajot, czyli nauki dotąd  zachowywane i utrwalane przez powtarzanie na głos. Najważniejsi tanaici to  rabi Jehoszua, Eliezer, Akiwa, Jose, Meir, Eleazar i Jochanan ben Zakaj. W II wieku  rabi Jehuda Hanasi, przewodniczący Sanhedrynu, zredagował  teksty wielu misznajot i powstała Miszna, która jest podstawą Talmudu. Ma ona sześć porządków (sedarim), 63 traktaty (masechtot).
Czytaj całość
 
Szabat a Natura
29.01.2014.
Szabat to pokój między ludźmi. Szabat to pokój między ludźmi a Bogiem. Szabat to także pokój między Człowiekiem a Naturą.

Ludzie przerywają swoją ingerencję (zarówno destrukcyjną, jak i twórczą) w Naturę. Tak, jak nie  rządzą innymi ludźmi, nie podporządkowują sobie też – zwłaszcza rezygnując z posługiwania się wszelkimi urządzeniami mechanicznymi - Natury,

pozwalając jej na odpoczynek od człowieka.

 
Wykład rabina I.Rapoporta na Tu B'Szwat
16.01.2014.

 
Jezus w Talmudzie
15.01.2014.

Istnieją cztery główne fragmenty Talmudu, które są przez niektórych kojarzone z opisem życia i śmierci Jezusa z Nazaretu. Zajmiemy się analizą tych cytatów i zastanowimy się czy można je jednoznacznie przypisać do życia Jezusa. Spojrzymy także na dwa inne cytaty, które pomogą nam zidentyfikować aktorów tamtych wydarzeń. Spora liczba żydowskich historyków i talmudystów zajmowała się tym tematem i dochodzili do wniosku, że żadnego domniemanego "Jezusa z Talmudu" nie można powiązać z centralną postacią z Nowego Testamentu

Czytaj całość
 
Rabin I.Rapoport - komentarz do parszy Beszelach
09.01.2014.
Czytaj całośćParaszat Beszalach, 10 Szwat 5774
Pierwsze dwa wersety naszej parszy mówią: A gdy faraon odprawiał lud, Bóg nie powiódł ich drogą przez ziemię Filistynów, chociaż było to blisko, bo rzekł Bóg: "Może lud będzie żałował, gdy zobaczą wojnę, i wrócą do Egiptu". I Bóg prowadził lud drogą okrężną po pustyni nad Morzem Trzcin i uzbrojeni wyszli synowie Izraela z ziemi egipskiej. (tłumaczenie własne)
Czytaj całość
 
Wykład i parsza na Szabat
02.01.2014.

Zbliża się szabat - zapraszamy do komentarza do cotygodniowego fragmentu Tory, piórem Rabina Icchaka Rapoporta

 

 

Czytaj całość
 
Chłopiec z Jesziwy i świeta Bozego Narodzenia
20.12.2013.
W tym samym tygodniu prowadziłem modlitwy szabatowe i naukę dla około tysiąca Żydów i byłem Świętym Mikołajem w lokalnym domu towarowym.

Gdy miałem 20 lat, byłem w Anglii na pierwszym roku studiów. Podczas przerwy w zajęciach w czasie dwóch ostatnich tygodni grudnia, pojechałem do Maroka, gdzie nastąpiło coś, co zmieniło moje życie.

 CZYTAJ ARTYKUŁ TUTAJ

 
...Pożałował Bóg...
19.12.2013.

Czyli może Bóg zna wszystkie możliwości tak, jak szachowy supermistrz wszystkie możliwe warianty gry, ale wybór wariantu jest właśnie domeną wolnej woli człowieka?

 

614th Commandment odpowiada na pytanie

 
SHALOM - definicja Pokoju; Sposób na wspoltnienie
16.12.2013.
Czytaj całośćFabuła nareszcie dochodzi do szczęśliwego zakończenia. Widzimy braci ponownie połączonych z Josefem. Wreszcie zapanowała harmonia w plemieniu Izraelitów. Osiedlili się w Egipcie, jako rodzina, ciesząc się szczęściem, jednością i pokojem. Mam tylko jedno pytanie – czy rzeczywiście byli zadowoleni? Czy ten nowy stan rzeczy faktycznie cieszył braci? Josef jako wielki premier Egiptu, wraz z jego rodziną, którzy również mają być dobrze traktowani, bo przecież są oni pod opieką Josefa. Przychodzą do Josefa po żywność, schronienie; de facto to on jest ich liderem. Czy żyli w pokoju?
Czytaj całość
 
Malka Kafka czyli "Koszerność na widelcu"
02.12.2013.
Czytaj całośćMadonna pije wino z Kanny, Paris Hilton zamawia koszerne steki, Bono je sushi certyfikowane przez rabinów, Donald Trump umawia się na biznesowe lunche w jednej z koszernych restauracji na Manhatanie, Steven Spielberg, Kate Moss, Sasha Baron Cohen (Borat, Bruno), a wszyscy bawią się przy melodiach Sarit Hadad, Eyala Golana i genialnego Matisyahu. Jednym z prekursorów powrotu do tradycji przodków był Kirk Douglas, który prawie 20 lat temu, jako jeden z pierwszych celebrytów zrewidował swoje podejście do jedzenia. Również Paul Newman przestrzegał koszerności. Newman posunął się nawet dalej i stworzył firmę produkującą koszerne wyroby spożywcze.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl