POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

EDUKACJA


Projekt edukacyjny w XV Liceum w Poznaniu  Email
18.04.2013.

Czytaj całośćW dniach 4-5 marca 2013 roku w XV Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Wiktora Degi  w Poznaniu realizowano projekt edukacyjny Dni Kultur Bliskiego Wschodu, którego autorem jest uczący w szkole germanista, pan Krzysztof Skiba.

Najważniejszym elementem programu były wykłady i warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów
Czytaj całość
 
Komentarz Belli  Email
18.04.2013.

Jak być świętym

 Acharej Mot/Kedoszim

Kpł 16,1 – 20,27

 Coraz bliżej końca Księgi Kapłańskiej i naszej wspólnej przygody, bo – jak przypominam – zaczęliśmy studiowania od Księgi Liczb. I znów podwójne czytanie.

Dowiadujemy się z niego „po śmierci (acharej mot) dwóch synów Aarona” jak lud Izraela ma się zmienić przez stosowanie się do rytuałów tak, aby wszyscy byli „święci” (kedoszim). W jaki sposób? A przede wszystkim dlaczego?

Czytaj całość
 
Komentarz Belli  Email
11.04.2013.

Tazrija/Mecora

Kpł 12, - 15, 33

I znów, uwarunkowane kalendarzem, podwójne czytanie.

Obfituje ono w doniosłe przepisy, które na całe stulecia zadecydowały o sytuacji kobiety w judaizmie tradycyjnym. Z pierwszego czytania poznajemy prawa czystości związane z porodem oraz chorobami skóry (caraat), na ogół tłumaczonymi jako „trąd”. Wskutek porodu, czy raczej związanego z nim krwawienia, kobieta staje się „nieczysta”. Nie chodzi tu, rzecz jasna, o nieczystość fizyczną czy moralną, lecz wyłącznie rytualną.

Czytaj całość
 
Przybliżyć się do Wiekuistego - komentarz Belli  Email
15.03.2013.

Wajikra

1,1 – 5, 26

 I oto nastąpił wielki moment, wkraczamy w Księgę Kapłańską.  To Księga zupełnie odmienna od poprzednich, całkowicie pozbawiona „opowieści o”. Właściwie są tu tylko dwa fragmenty narracyjne – historia śmierci  dwóch synów Aarona i historia bluźniercy, który ponosi śmierć. Cała reszta to drobiazgowe przepisy i regulacje. I znów musimy się zastanowić dlaczego ten zbiór przepisów został umieszczony w samym centrum Tory.
Czytaj całość
 
Komunikat Jesziwy Pardes  Email
12.03.2013.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w bezprecedensowym projekcie Jesziwy Pardes – Akademii Judaizmu, mającym na celu przestudiowanie między Pesach a Szawuot – pierwszy raz po polsku – jednego pełnego traktatu Talmudu. W naszej jesziwie już od dwóch lat regularnie, tydzień w tydzień, uczymy się Gemary. Teraz chcemy zrealizować wyjątkową sesję, nawiązującą do żydowskiej tradycji studiowania jednego traktatu talmudycznego w 49-dniowym okresie liczenia omeru.
Czytaj całość
 
Wszyscy stworzyliśmy to miejsce - komentarz Belli  Email
08.03.2013.
Wajachel/Pekudei
Wj 35, 1 – 40,
 W tym roku dwa ostatnie czytania z Księgi Wyjścia połączone są w jedno.
Najpierw zakończenie opisu konstruowania Namiotu Zgromadzenia, przerwanego epizodem ze złotym cielcem. Lud Izraela zyskał przekonanie, że nawet jeśli zgrzeszy, to Bóg go nie opuści.

Czytaj całość
 
Kto zdjął kolczyki - Komentarz Belli  Email
28.02.2013.

Ki Tisa, Wj 30, 11 – 34, 35

Ki tisa –  „kiedy weźmiesz”, czyli zabierzesz się do zliczenia „synów izraelskich podlegających spisowi”. Po wydaniu tej instrukcji Mojżeszowi, Bóg wydaje kolejne – są to detale związane z wyposażeniem Namiotu Zgromadzenia, nadto przedstawieni zostają jego budowniczowie: Becalel i Oholiab, obdarzeni przez Wiekuistego szczególnymi przymiotami: „duchem Bożym, mądrością, rozumem, poznaniem i zręcznością w rzemiośle”. 
Czytaj całość
 
Purimowy wyklad rabina Pecarica  Email
24.02.2013.
OGLADAJ TUTAJ
 
Bez Mojżesza ale z Mojżeszem..  Email
22.02.2013.

Czytanie Tecawe (rozkażesz) przypada na tydzień poprzedzający święto Purim. Stąd zapewne liczne próby znalezienia analogii między tym czytaniem a Księgą Estery. Najważniejszy wydaje się fakt, że tak jak w Księdze Estery ani razu nie ma ani jednego odwołania się do Boga, tak tutaj  próżno szukać imienia Mojżesza. To jedyne takie czytanie – począwszy od pierwszego wersetu  Księgi Wyjścia do ostatniego wersetu Księgi Powtórzonego Prawa nie znajdziemy innego.

Czytaj całość
 
Święta praca, wspólna praca  Email
14.02.2013.

Teruma

Wj 25,1 - 27

Teruma  - dary, danina – to początek zupełnie innej narracji. Opuszczamy historie i genealogie ludu Izraela, by zatrzymać się na dłużej przy opisie budowy Namiotu Zgromadzeń, Przybytku. To jeszcze nie Świątynia – jej budowa nastąpi wiele pokoleń później. Nie jest to też prototyp domu modlitwy, choć niewątpliwie w dzisiejszych synagogach odnajdujemy elementy, o których mowa w tym opisie.

Gdy czytamy po raz pierwszy te fragmenty, zastanawiamy się po co nam ten podręcznik architektury i projektowania wnętrz, czemu służyć ma wyliczanie materii, kruszców i materiałów, ciągnące się przez cztery czytania. I z jaką budową mamy do czynienia?

Czytaj całość
 
Zapisy do Otwartego Uniwersytetu Żydowskiego  Email
03.02.2013.
Czytaj całośćTeatr Żydowski oraz Centrum Kultury Jidisz zaprasza na semestr letni Otwartego Uniwersytetu Żydowskiego. Zajęcia obejmować będą taką tematykę jak:
Państwa hebrajskie/izraelskie/żydowskie w starożytności;  Nowa polityka żydowska;  Współczesny Izrael;  Film i polityka;  Żydowskie polityki językowe.
Czytaj całość
 
Dziwne owoce i drzewa ktore zawiniły...  Email
25.01.2013.
Czytaj całośćPan Włodek dozorca stał na mrozie i paląc papierosa wpatrywał się w ścianę. W ręku szufla, dookoła na wpół odśnieżony chodnik. Widząc, że wychodzę machnął ręką i zawołał: „Chodź pan, może pan coś poradzisz?”. Zwrócił wzrok do ściany, czekając aż podejdę. „No i powiedz pan, co ja mam z tym zrobić? No żeby ich …” (tu wymienił kilka nieprzyjemnych życzeń, z których życzenie śmierci wydawało się najłagodniejszą formą zadośćuczynienia za kłopot, który mu sprawili).
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 18:30.

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

Hagada na Pesach

Kliknij w obrazekhag_baner.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl