POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Hebrajski on-line

hebr.jpgKliknij obrazek
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg
Komentarze

Jeśli uważasz, że masz coś ciekawego do powiedzenia w tematyce  religii i tradycji żydowskiej, napisz - 

ciekawe artykuły opublikujemy na tej stronie. 

Zapraszamy !

 Skarbiec - ciekawe artykuły
komentarze, opinie...
03.08.2009.

Polecamy Państwa uwadze zgromadzone przez FŻP wycinki z różnych gazet

http://fzp.net.pl/warto.html

 
Kłopoty Islamu ze światem....
komentarze, opinie...
31.07.2009.

...czy też kłopot świata z Islamem?

A właściwie powinienem zapytać o kłopoty świata z terroryzmem islamskim - ale tak naprawdę to chcę tym razem mówić o podobieństwie kłopotów islamu dzisiejszego do kłopotów, jakie miał i ma dotychczas judaizm ze światem - a wraz z judaizmem oczywiście Żydzi. W moich poprzednich rozważaniach opowiadałem o odpowiedzi, jakiej bym udzielił Merce Szewach (czy też Miriam Jahav, zamieszkałej w Beer Szeva w Izraelu?) na jej pytanie zadane nam wszystkim." Dla czego spalono mój naród?" Opowiadałem w odpowiedzi o kłopotach właśnie, które spotykają do dziś Żydów. Powodem tych kłopotów jest fakt - , że Żydzi w swoim rozwoju duchowym wyprzedzili pozostałe narody.

Czytaj całość
 
Judyta Stein - Żydówka czy katoliczka?
komentarze, opinie...
31.07.2009.
No właśnie, czy Judyta Stein może być uważana za Żydówkę czy też nie? Pytanie to dotyczy świętej katolickiej byłej Żydówki, która swojego czasu przeszła na katolicyzm, w czasie wojny drugiej światowej została przez hitlerowców zamordowana jako Żydówka - a po wojnie uznana za świętą męczennicę katolicką, zamordowaną za wiarę swoją. Rozdział między narodowością a religią stosuje się dziś powszechnie wychodząc zapewne z założenia, że należy człowiekowi pozostawić wolny wybór co do wiary. Takie rozumowanie odnosi się do wszelkich okoliczności i na całym świecie dzisiaj. Nie chcę się temu przeciwstawiać i odmawiać komukolwiek prawa wyboru wiary ale chciałbym ukazać, iż zgodnie ze znanym nam dobrze powiedzeniem, że wyjątki potwierdzają jedynie regułę, to w rzeczy samej należałoby liczyć się z tymi właśnie wyjątkami i uwzględniać je w rozsądnym wymiarze oraz w okolicznościach szczególnych.
Czytaj całość
 
Jak odczarować Żydów?
komentarze, opinie...
31.07.2009.
Żydzi są takim samym narodem jak każdy inny i społecznością, która niczym nie odbiega od innych diaspor i mniejszości. Nie jesteśmy ani bajecznie bogaci, ani mądrzejsi, ani lepsi, ani też gorsi, sprytniejsi, bardziej odporni na ból, okrutniejsi od innych. Pewna część Polaków jednak nadal nie do końca rozumie jak funkcjonuje dziś społeczność żydowska w Polsce. Świetnie funkcjonują za to pewne silne przekonania, których nie sposób obalić za pomocą konfrontacji a czasem nawet przy pomocy namacalnych dowodów. Żaden przedstawiciel społeczności żydowskiej nie jest przecież wiarygodny, bo w opinii słuchaczy jest częścią żydowskiego spisku. W oczach odbiorców jest lojalny wobec swojego środowiska. Każda osoba, która przedstawi poglądy inne niż adwersarza zostanie potraktowana jako Żyd lub filosemita - a więc osoba z zasady nieobiektywna i niewiarygodna. Jak odczarować Żydów żeby przestali wreszcie straszyć?
Czytaj całość
 
Sprawiedliwy czasów mroku...
komentarze, opinie...
27.07.2009.
Czytaj całośćKażda wojna staje się katalizatorem ludzkich postaw. W czasach mroku pojawiają się zarówno ludzkie potwory, jak również postacie Sprawiedliwych. Jednym z nich był hiszpański dyplomata Angel Sanz Briz. Nazywano go Aniołem z Budapesztu. (Angel, to po hiszpańsku Anioł.)
Czytaj całość
 
Wypędzenie Żydów z Hiszpanii
komentarze, opinie...
20.07.2009.

Artykuł Barbary Krawcowicz zamieszczam w tym dziale, dla łatwiejszego dostępu. Opisane tu wydarzenia w średniowiecznej Hiszpanii, łączą się z nadchodzącym świętem Tisza be-Aw

 

"W podręcznikach do historii czytamy o roku 1492 jako tym, w którym Krzysztof Kolumb dotarł na wybrzeże Nowego Świata. W historii Żydów data ta ma jednak zupełnie inny wydźwięk - łączy się z jedną z największych tragedii, jakie spadły na naród żydowski: wypędzeniem Żydów z Hiszpanii.

Czytaj całość
 
Tora wrześnieńska odnaleziona !
komentarze, opinie...
14.07.2009.

                                                                                                                                   14 lipca 2009 r.

Jestem człowiekiem już nie młodym i w życiu spotkało mnie wiele niespodzianek ale ta, z którą spotkałem się ostatnio była niespodzianką niebywałą i nigdy w życiu nie przypuszczałem, że spotka mnie to wydarzenie - nie spodziewałem się nigdy przeżyć takiego rodzaju doznania..

Czytaj całość
 
Nigdy nie zadawaj Bogu pytań o Bogu...
komentarze, opinie...
28.06.2009.
A dlaczego nie można, kiedy czasami mam taką przemożną ochotę spytać o to właśnie Jego samego, Boga. A po prostu dlatego, że i tak nie zrozumiałbym Jego odpowiedzi, choćby była mi dana zaraz. My, Żydzi jesteśmy przekonani w zupełności, że Bóg jest tylko w jednej osobie. Chrześcijanie utrzymują, że ma ich aż trzy, że Bóg jest w trzech osobach. I kto tu ma słuszność? Jeżeli mogę tu powiedzieć swoje zdanie to sądzę, że w ogóle samo pytanie ile postaci ma Bóg jest z rodzaju tych, jakie kiedyś w głębokim średniowieczu stawiali sobie ówcześni filozofowie - ile diabełków zmieścić się może na główce od szpilki.
Czytaj całość
 
Judaizm .....
komentarze, opinie...
26.06.2009.

Judaizm - czym jest jako wiara?

Zwykle zanim zacznę pisać moje "zapiski" zazwyczaj nachodzi mnie uczucie błogości, spokoju i olśnienia rodzaju pewnego, co umożliwia mi ze spokojem i bez przesady wielkiej spisywać myśli, przemyślenia swoje. Jest to niejako olśnienie, "nawiedzenie" rodzaju szczególnego, kiedy to do głosu dochodzą we wnętrzu moim tak dusza jak też serce i rozum - i wszystkie te czynniki osobowości mojej pospołu, niby przy osobliwym stole okrągłym naradzają się nad nadaniem przemyśleniom moim postaci i wyrazu ostatecznego. Ów spokój i baczenie chroni mnie przed przegięciami nadmiernymi - chroni mnie nade wszystko przed oszołomstwem. Wiem, że to dzięki Niemu, że On chroni mnie i czuwa nad treściami "zapisków" moich. Jestem szczęśliwy i niezmiernie Mu wdzięczny za to. Niech święte Imię Jego błogosławione będzie na wieki!...

Czytaj całość
 
Powstanie monoteizmu.....
komentarze, opinie...
26.06.2009.

Powstanie monoteizmu i jego znaczenie dla wiary człowieka

Zanim ludzkość doszła do wyznawania wiary monoteistycznej przeszła różne fazy rozwoju religii, od wierzeń najpierwotniejszych, poprzez wyższe stopnie aż ostatecznie do formy religii najwyższej, do monoteizmu, określającej istotę Boga jedynego jasno i jednoznacznie. Pierwotne istoty praludzkie były niezdolne do wyznawania jakiejkolwiek wiary ze względy na niski stopień rozwoju umysłowego. Tak homo habilis jak i homo erectus nie byli jeszcze istotami w pełni ludzkimi a ich odczucia duchowe pozostawały na poziomie nieco wyższym jedynie od odczuć zwierząt pozostałych. I dopiero po pojawieniu się na arenie dziejów gatunku naszego, homo sapiens czyli człowieka myślącego możliwym było zaistnienie wiary w pojęcia i zjawiska nadprzyrodzone

Czytaj całość
 
MYKWA - echa spektaklu
komentarze, opinie...
26.06.2009.
Mykwa jest to zbiornik z bieżącą wodą (niekiedy basen) do kąpieli oraz mycia naczyń skalanych nieczystością rytualną. Od średniowiecza kojarzona była z łaźnią, również tak nazywana.
Osoby przechodzące na judaizm musiały odbyć rytualną kąpiel w mykwie - twilę, w obecności trzech świadków - Bejt Din. W czasie takiej kąpieli woda powinna pochodzić z naturalnego źródła (np. deszczu), a odbywająca ją osoba powinna zanurzyć w wodzie całe ciało.
Chasydzi codziennie przed modłami odbywają podobną kąpiel, wszyscy mężczyźni są zobowiązani do tego przed świętem Jom Kippur.
W judaizmie ortodoksyjnym kobiety uznawano za istoty niższe, nieczyste, toteż Żydówki powinny odbywać kąpiele po każdej menstruacji, a także przed swoim weselem i porodem. Te ostatnie są jednak kąpielami szczególnymi, ponieważ jak głosi Talmud, to co zobaczy kobieta wychodząca z mykwy wpłynie na dziecko poczęte tej nocy.
?żródło:Wikipedia, Encyklopedia PWN/ 
Czytaj całość
 
Rozmyslania nad duszą....
komentarze, opinie...
22.06.2009.

Pokój tobie Borutko! 

 

Kilka dni temu mieszkańcy jednego z północno wschodnich miasteczek kraju naszego mieli sposobność widzieć na ulicy zdarzenie wyjątkowe – oto środkiem ulicy biegła krowa – przy czym słowo „biegła” nie jest tu odpowiednie bo ona pędziła, pędziła najszybciej jak tylko mogła i nie był nikt w stanie ją zatrzymać. Przy czym zręcznie i przezornie wymijała nie tylko przechodniów ale i samochody. Goniło za nią parę osób nawet sam właściciel samochodem – ale nie sposób było ją zatrzymać. Osaczona została gdzieś na podwórku, lecz i tam nie dała łatwo się złapać

 

Czytaj całość
 
"Dla czego spalili mój naród?"
komentarze, opinie...
22.06.2009.
"...Dlaczego spalili mój naród?!..." To słowa Żydówki z Izraela Merki Szewach, które zadała, a raczej wykrzyczała do wszystkich uczestników uroczystości rocznicowych w dniu 26 stycznia 2005 roku w Auschwitz-Birkenau. W moim odczuciu postawiła ona nam wszystkim pytanie zasadnicze, od którego my Żydzi powinniśmy zaczynać jakąkolwiek rozmowę o szo-a.
Czytaj całość
 
Czy słuszną rzeczą jest wiara w istnienie B-ga?
komentarze, opinie...
19.06.2009.

Spotkanie w szkole nr 6 im Janusza Korczaka z dnia 21 stycznia 2009 r.

Baruch Szajnerman jest zapraszany na spotkania do szkoły od kilku lat.

 

"Jak wspomniałem na początku samym istnieją dwa światopoglądy - światopogląd materialistyczny i światopogląd idealistyczny. Światopogląd materialistyczny przyjmuje wiarę jedynie w rzeczy i zjawiska sprawdzalne i namacalne - takie, które da się potwierdzić drogą badań i doświadczeń, odrzuca natomiast wiarę w istnienie rzeczy i zjawisk, których nie sposób ani zbadać ani poznać metodami naukowymi. Odrzuca więc wiarę w istnienie duszy i Boga.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

ATTENTION !

About the visits

to the grave

of Akiva Eger

please get in touch with Mrs.Estera +48 726 100 199 Or gekafka@jewish.org.pl

UWAGA !

W związku pandemią covid-19, synagoga nieczynna do odwołania
kontakt tylko przez email
poznan@jewish.org.pl

Due to the covid-19 pandemic, the synagogue is closed until further notice
contact by email only poznan@jewish.org.pl

SUKOT21

sukkot.jpg

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

OTWARTA

otwarta.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Portal Chaim

Portal o kulturze, Żydach,

artystach i Wielkopolsce

chaim.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek
wirtualny.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl