POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Komentarze

Jeśli uważasz, że masz coś ciekawego do powiedzenia w tematyce  religii i tradycji żydowskiej, napisz - 

ciekawe artykuły opublikujemy na tej stronie. 

Zapraszamy !

 Kto jest Żydem?
komentarze, opinie...
01.08.2010.

Czytaj całośćPytanie o to, kto jest Żydem, zawsze wzbudzało na świecie kontrowersje. Zaś odpowiedź na nie nigdy nie była prosta, a granice „bycia Żydem” – ostre. Ostatnio problem ten dotyka jednak wielu tysięcy Izraelczyków.

Urodzenie, przynależność etniczna, przejście na judaizm i praktykowanie religii – wszystko to się liczy, ale wątpliwości i dezorientacja ciągną się przez pokolenia. W Izraelu wątpliwości w tej sprawie wykluczają ćwierć miliona osób z pełnego uczestnictwa. To Żydzi z byłego Związku Sowieckiego, którzy napłynęli do Izraela pod koniec ubiegłego wieku.

Czytaj całość
 
Izraelskie problemy z konwersją
komentarze, opinie...
01.08.2010.

Ha'aretz

Wszystko, co – zdaniem izraelskiego dziennikarza – należy wiedzieć o kontrowersyjnej izraelskiej ustawie o konwersjach, zaproponowanej przez Yisrael Beiteinu partię Avigdora Liebermana. Projekt wywołał wzburzenie Żydów na całym świecie.

Czytaj całość
 
Zburzyć dogmat Nokii
komentarze, opinie...
30.07.2010.
Hostel w La Paz, stolicy Boliwii, 3600 m n.p.m. Wchodzi turysta z plecakiem. Dżinsy, dredy, przewodnik „Lonely Planet”. Recepcjonista, widząc dziesiąty tego dnia izraelski paszport, dziwi się:

– Tak przy okazji, to ilu was jest?
– Siedem milionów.
– Siedem milionów? A ilu zostało w domu?
Czytaj całość
 
Nowa polityka wobec Gazy
komentarze, opinie...
07.07.2010.

6 lipca 2010
Izrael wprowadził właśnie nową politykę, która powinna znacząco poprawić jakość życia mieszkańców Gazy.

 

Dotychczas władze izraelskie publikowały listę artykułów, które można było wwozić do Strefy Gazy. Wczoraj (6 lipca 2010) wprowadzono zasadniczą zmianę i opublikowano możliwie najkrótszą listę produktów zabronionych, na której znalazły się jedynie takie artykuły, które mogłyby być wykorzystane przez organizacje terrorystyczne do przeprowadzania ataków na Izrael. Przed wprowadzeniem tej nowej polityki w Gazie nie było kryzysu humanitarnego, ale obecnie liczba dozwolonych produktów znacząco się powiększyła.

 

 

Czytaj całość
 
Po spotkaniu premiera Netanjahu z prezydentem Obamą
komentarze, opinie...
07.07.2010.
Prezydent Obama w swojej wypowiedzi odniósł się m.in. do wprowadzonej właśnie nowej polityki związanej z artykułami dostarczanymi do Strefy Gazy. Obama uznał tę nową politykę za sukces i wskazał na pozytywną rolę Kwartetu Bliskowschodniego, wyraził również nadzieję, że możliwe będzie zapewnienie dobrych warunków życia mieszkańcom Gazy i bezpieczeństwa Izraelowi, poprzez uniemożliwienie zbrojenia się przez Hamas
Czytaj całość
 
Podzielona szkoła
komentarze, opinie...
20.06.2010.

Ha'aretz

Czytaj całość„Dlaczego ultra-ortodoksi mają swój własny system edukacji? Bo rząd im na to pozwolił” – pisze Anshel Pfeffer w komentarzu na marginesie wczorajszych demonstracji chasydów przeciw zniesieniu segregacji w szkołach, nakazującej oddzielną naukę dzieciom z rodzin aszkenazyjskich i sefardyjskich.

Czytaj całość
 
Izrael domaga się wydania swego obywatela
komentarze, opinie...
15.06.2010.
Dwaj izraelscy ministrowie zażądali od Polski przekazania ich krajowi obywatela izraelskiego, zatrzymanego w Warszawie na prośbę Niemiec, a podejrzanego o udział w styczniowym zamachu na lidera Hamasu w Dubaju. - Izrael powinien sprzeciwić się ekstradycji do kraju trzeciego każdego swojego obywatela i zrobić wszystko, aby go ściągnąć do kraju - powiedział minister transportu Israel Kac. Ten bliski współpracownik izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu wypowiedział się do dziennikarzy przed posiedzeniem rządu.
Czytaj całość
 
DNA diaspory
komentarze, opinie...
13.06.2010.
Czytaj całośćPrawie dwie trzecie Żydów mieszka poza granicami Izraela. Ostatnie badania genetyczne potwierdziły, ze Żydów rozproszonych po całym świecie łączy wspólna historia genetyczna i bliżej im pod tym względem do siebie niż do pozostałych mieszkańców państw w których żyją. W badaniach wzięło udział 237 Żydów reprezentujących trzy główne grupy diaspory - Żydów aszkenazyjskich, sefardyjskich i Mizrachim. Wyniki opublikowano w American Journal of Human Genetics.
Czytaj całość
 
20 lat temu Polska wznowiła stosunki dyplomatyczne z Izraelem
komentarze, opinie...
01.03.2010.
27 lutego 1990 r. ministrowie spraw zagranicznych Polski i Izraela podpisali protokół o wznowieniu stosunków dyplomatycznych, które strona polska zerwała w 1967 r. na polecenie władz radzieckich.
Czytaj całość
 
Opuszczone i zrujnowane synagogi. Co z nimi?
komentarze, opinie...
01.03.2010.
Czytaj całośćW Polsce zachowało się kilkaset synagog. Domów nauki – zliczyć nie sposób. Na budynkach tych spoczywa świętość. Co z nimi zrobić, jeśli od dawna nie pełnią swojej funkcji? Czy zostawić je, aż się zawalą? Sprzedać? Komu, na co i za ile?
Czytaj całość
 
Maca z chrześcijańskich niemowląt i handel palestyńskimi organami
komentarze, opinie...
12.02.2010.
Pierwsze oskarżenie Żydów o krwawe i masowe praktyki zanotowano podobno już w I wieku. Grek Apion utrzymywał, że Żydzi składali krwawe ofiary z ludzi w jerozolimskiej Świątyni. Podejrzenia rzucane ma Żydów en masse - od wykorzystywania krwi chrześcijańskich niemowląt na pesachową macę, przez zatruwanie studni, po składanie ofiar z ludzi, a także bezpośrednie i całkowicie indywidualne zarzuty o brutalne mordy mają długą i ciekawą historię. 
Czytaj całość
 
Dziwne owoce i drzewa, które zawiniły
komentarze, opinie...
06.02.2010.
Pan Włodek dozorca stał na mrozie i paląc papierosa wpatrywał się w ścianę. W ręku szufla, dookoła na wpół odśnieżony chodnik. Widząc, że wychodzę machnął ręką i zawołał: „Chodź pan, może pan coś poradzisz?”. Zwrócił wzrok do ściany, czekając aż podejdę. „No i powiedz pan, co ja mam z tym zrobić? No żeby ich …” (tu wymienił kilka nieprzyjemnych życzeń, z których życzenie śmierci wydawało się najłagodniejszą formą zadośćuczynienia za kłopot, który mu sprawili).
Czytaj całość
 
Rocznice takie jak wyzwolenie Auschwitz, to rzecz o pamiętaniu
komentarze, opinie...
27.01.2010.
27 stycznia przypada 65. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. "Ponieważ coraz częściej zdarza się, że ludzie nie wiedzą nawet czym było Auschwitz, pamiętanie o takich rocznicach jest fundamentalnie ważne" - powiedział PAP Piotr Kadlcik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
Czytaj całość
 
Ocalały z Sobiboru zeznaje
komentarze, opinie...
23.01.2010.
Czytaj całośćOcalały z hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze Filip Białowicz zeznawał podczas procesu Johna Demjaniuka, oskarżonego o udział w Holokauście.
Czytaj całość
 
Brytyjska pomoc dla Fundacji Auschwitz-Birkenau
komentarze, opinie...
16.01.2010.
Brytyjczycy podtrzymują zamiar finansowego wsparcia Fundacji Auschwitz-Birkenau, o czym po raz pierwszy wspomniał premier Gordon Brown w czasie wizyty w tym byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym w kwietniu 2009 roku.
Czytaj całość
 
"Papież i dialog z Żydami"
komentarze, opinie...
03.10.2009.
Miesięcznik ZNAK, który ostatni swój numer poświęcił wojnie, a właściwie wojennej codzienności, oprócz tekstów bezpośrednio odpowiadających takiemu ujęciu zawiera bardzo ciekawy szkic ks. Johna T. Pawlikowskiego na temat stosunku Benedykta XVI do Holokaustu i do Żydów.
Czytaj całość
 
Zew Wawa Morejno - ostatni polski chasyd
komentarze, opinie...
03.10.2009.
Teraz, gdy życie żydowskie w Polsce zaczyna się odradzać, warto chyba przypomnieć niesłusznie zapomnianą postać rabina Zewa Wawy Morejno. Zew Wawa Morejno (niekiedy nazywany też Morejnu - hebr. "nasz nauczyciel") urodził się 28 lutego 1916 roku w Warszawie w rodzinie chasydzkiej. Studia podjął na uczelniach rabinackich najpierw w Baranowiczach, później w sławnej jesziwie w Mirze i Kamieńcu Litewskim (nie w Kamieńcu Podolskim, jak błędnie podają niektóre źródła). Jako wybitnie zdolny student, bardzo wcześnie uważany za niezwykłego, prawie genialnego znawcę Talmudu, już w wieku 17 lat zaczął uczyć studentów w jesziwie chasydów gerskich z Góry Kalwarii w Warszawie, noszącej imię założyciela dynastii Chiduszei Harim (Jitzak Alter [Rottenburg]) (uczelnia ta znajdowała się przy ulicy Żelaznej 57).
Czytaj całość
 
Anna Frank na You Tube
komentarze, opinie...
03.10.2009.
Na portalu YouTube można obejrzeć nagrania wideo poświęcone Annie Frank, żydowskiej dziewczynce z Holandii, autorce słynnego pamiętnika z czasów Holokaustu. Powiadomiło o tym amsterdamskie muzeum jej imienia.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl