POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Komentarze

Jeśli uważasz, że masz coś ciekawego do powiedzenia w tematyce  religii i tradycji żydowskiej, napisz - 

ciekawe artykuły opublikujemy na tej stronie. 

Zapraszamy !

 Humanitaryzm czyli szczyt hipokryzji
komentarze, opinie...
14.12.2012.
Prawie każdy system filozoficzny z jakim się spotkałam stawia nasze, ludzkie pojmowanie, doświadczanie, myślenie, cierpienie w centrum świata. Ten egocentryzm jest dla mnie trudny do zrozumienia. Jestem częścią tak myślącej cywilizacji, a nawet do pewnego stopnia sama ją buduję. Jestem przekonana, że nie domyślacie się nawet, że bardzo się cieszę z debaty, która przetacza się przez Polskę w sprawie uboju bez ogłuszania. Nie cieszę się z jej jakości, nie cieszę się z ignorancji, ale cieszę się, że w Polsce o tych kwestiach się mówi.
Czytaj całość
 
Szchita nielegalna?
komentarze, opinie...
28.11.2012.
Czytaj całośćTrybunał Konstytucyjny nie rozstrzygał, czy ubój rytualny jest zgodny z konstytucją albo tego, czy szechita jest czy też nie jest humanitarną metodą uboju. Trybunał orzekł natomiast, że Minister Rolnictwa przekroczył swoje kompetencje wydając rozporządzenie bez należytego upoważnienia ustawowego.
Czytaj całość
 
Miriam kontra Hartman
komentarze, opinie...
28.11.2012.

Czytaj całośćKiedy czytam tekst Jana Hartmana "Żyd Żydowi Polakiem" i obserwuję łatwość, z jaką autor posługuje się słowem Żyd, zapala mi się czerwone światełko. Retoryką wpisuje się on bowiem nieco w język osób i środowisk, delikatnie nazywając, do nas i naszego środowiska uprzedzonych. Nawiązanie do tego Wojewódzkiego wskazuje na satyryczny charakter tego tekstu. Mi jednak jakoś do śmiechu nie jest...

Czytaj całość
 
Polscy chasydzi jako protoplaści The Beatles?
komentarze, opinie...
17.11.2012.
Czytaj całośćTo zdjęcie powstało dla magazynu National Geographic w 1938 roku. Przedstawia polskich chasydów przechodzących przez Bramę Jafską w Jerozolimie. W tle Wieża Dawida, a tuż przy bramie stoi typowo angielska budka telefoniczna. No tak, to były w końcu czasy Brytyjskiego Mandatu. Fotograf John Whiting uchwycił ich w specyficznym szyku, który wiele lat później pojawił się przy okazji albumu "Abbey Road" zespołu The Beatles...
Czytaj całość
 
Jezus w Talmudzie?
komentarze, opinie...
22.10.2012.

Czytaj całośćLegenda "fragmentów Talmudu zawierających obraźliwe stwierdzenia na temat Jezusa" funkcjonuje nadal, mimo że fakty jej przeczą. Ta odwieczna amunicja przeciwko judaizmowi i Żydom - wykorzystywana przez setki lat i nobilitowana swoistą ponurą tradycją - wraca wzmocniona nowoczesnymi sposobami komunikacji i straszy dziś na wielu stronach internetowych.

Kiedyś z powodu tych oskarżeń najpierw cenzurowano i palono księgi, a później prześladowani i mordowani byli ludzie.

Czytaj całość
 
Król Mesza i jego ofiara dla Kemosza
komentarze, opinie...
11.10.2012.
Na wschód od Morza Martwego, tam gdzie dzisiaj mamy Królestwo Jordanii, w starożytności rozciągała się ziemia Moabitów. W IX w p.n.e. jej stolicą było Dibon, miasto leżące nieopodal rzeki Arnon, około 70 km na południe od Ammanu.
Do tego liczącego kilka tysiącleci miasteczka trafił w 1868 roku niemiecki misjonarz F.A.Klein. Jak sądzę, miał do twarzy przyklejony uśmiech od ucha do ucha, gdy odnalazł w pobliżu Dibon, spory bazaltowy kamień, pokryty literkami tak bardzo podobnymi do hebrajskich krzaczków. Czarna stela robiła wrażenie! Ponad 120 cm wysokości i 60 szerokości pięknie wypolerowanego czarnego kamienia. Była zachowana prawie idealnie.

Czytaj całość
 
Język aramejski
komentarze, opinie...
10.10.2012.
Język aramejski jest starożytnym językiem należącym do grupy języków semickich wraz z asyryjskim, babilońskim, chaldejskim, hebrajskim i arabskim. W rzeczywistości języki arabski i hebrajski zawierają wiele elementów wziętych z aramejskiego, m.in. alfabet. Współczesne tzw. „kwadratowe” pismo hebrajskie nosi nazwę aszuri. Aszuri to hebrajska nazwa Asyryjczyków, potomków Aszura, syna Szema, syna Noego (Rdz 10,22). Wyrazy aramejskie pojawiają się już w pierwszej księdze Biblii (Księdze Rodzaju), w rozdziale 31,47. Największy aramejski fragment znajduje się w Księdze Daniela od 2:4 do rozdziału 7.

Czytaj całość
 
Hiszpania wobec HaShoah
komentarze, opinie...
10.10.2012.
    1 kwietnia 1939 roku zakończyła się w Hiszpanii wojna domowa. Rozpoczęła się władza generała Francisco Franco y Bahamonde (1892-1975).
    Pięć miesięcy później Hitler (1889-1945) zaatakował Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa.
    Sytuacja Hiszpanii stała się bardzo trudna. Kraj był w ruinach, po trzyletniej, krwawej wojnie domowej. Sytuacja międzynarodowa również była skomplikowana. Hiszpania nie chciała konfliktu z „krajami Osi” – Niemcami i Włochami, których pomoc przyczyniła się znacznie do zwycięstwa Franco.
    Równocześnie jednak należało zachować dobre stosunki z takimi krajami Zachodu, jak Francja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone.

Czytaj całość
 
Poligamia: postęp czy regres?
komentarze, opinie...
08.10.2012.
W mediach pojawił się w ostatnich dniach temat, który ma tysiące lat: poligamia.
...
Zarejestrowanie w Brazylii związku mężczyzny i dwóch kobiet spowodowało, że w mediach znów pojawił się temat poligamii (a dokładniej poligynii, czyli związku jednego mężczyzny z więcej niż jedną kobietą).
Ta wiadomość z Brazylii uzyskała aprobatę dwojga publicystów, które w mediach polskich funkcjonują w roli autorytetów od zagadnień etycznych: Magdaleny Środy i Jana Hartmana. W ich ocenach "(...) związek partnerski, również taki zawarty pomiędzy trzema osobami, to w ogóle nie jest problem etyczny" (Hartman) i "W wolnym państwie wolność człowieka powinna być ograniczana jedynie tak, by nie szkodził on innym" (Środa).
Oboje wypowiadający się sprawiają wrażenie, że aprobata związków wieloosobowych byłaby dla nich przejawem postępu.
A jak wygląda sprawa poligamii w judaizmie?


Czytaj całość
 
Nasze "zezwierzęcenie" powszednie..
komentarze, opinie...
31.05.2012.

Czytaj całośćW reakcji na felieton Magdy Środy w dzisiejszej Gazecie Wyborczej (w którym prof. Środa porusza m.in. sprawę uboju rytualnego), prof. Stanisław Krajewski, filozof, matematyk i publicysta, działacz społeczności żydowskiej w Polsce, a także współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, wysłał jej następujący list:

"Magdo, jestem zbulwersowany Twoim felietonem w dzisiejszej gazecie. Piszesz o uboju rytualnym jako okrutnym, polegającym na torturach....
Czytaj całość
 
Ustawowe bezprawie II
komentarze, opinie...
29.05.2012.

Rabunek - okres od 26 października 1939 roku do 22 czerwca 1941

Poznając historię Holokaustu, czy to w mikro skali jednego miasteczka, czy makroskali bardziej ogólnie można wyróżnić te same etapy zagłady. W poniższym artykule postaram się pokazać skąd się to wzięło, przedstawić pewien system i sposób jego działania. Ten system prawny nazwano po wojnie „ustawowym bezprawiem”. Ze względu na obszerne zagadnienie, niniejszy temat podzieliłem na kilka części. W części pierwszej omówiłem okres do powstania Generalnego Gubernatorstwa tj. do 26 października 1939 roku. W części drugiej omówię okres od 26 października 1939 do agresji na ZSRR tj. 22 czerwca 1941
Czytaj całość
 
Akdamus - hebrajski, grecki i święty aramejski
komentarze, opinie...
29.05.2012.
Czytaj całośćJak głosi warszawska tradycja, głównym problemem jaki mieli ortodoksyjni mieszkańcy Warszawy ze swoimi postępowymi braćmi, był język w jakim rabin Wielkiej Synagogi na Tłomackiem wygłaszał swoje mowy. Język polski dla tradycyjnych Żydów nie był na tyle święty, by wykorzystywać go do przekazu treści uświęconych tradycją. Trudno się zresztą dziwić. Większość nieżydowskich świątyń w tym czasie posługiwała się starodawnymi i mało powszechnymi językami, zrozumiałymi tyko dla niektórych. Miało to z pewnością swój urok. Świątynie były miejscami tajemniczymi, sekretnymi. Wchodząc do kościoła i słuchając łacińskiej mszy uczestniczyło się w pradawnym misterium, niezmiennym od tysiąca lat.
Czytaj całość
 
Szchita zgodna z prawem
komentarze, opinie...
29.04.2012.

Czytaj całośćNaczelny Rabin Polski Michael Schudrich jest zadowolony ze stanowiska Ministerstwa Rolnictwa, które poinformowało, że nie przewiduje większych zmian w przepisach pozwalających na rytualny ubój zwierząt. Unijne przepisy pozwalają na taki ubój. O zmianę przepisów apelowali ekolodzy. W marcu kilka organizacji ekologicznych napisało list do ministra rolnictwa Marka Sawickiego. W ich ocenie ubój zwierząt może być prowadzony jedynie po pozbawieniu zwierząt świadomości, a obecne przepisy, dopuszczające rytualny ubój bez pozbawienia zwierzęcia świadomości, nie są zgodne z ustawą o ochronie zwierząt z 1997 r.

Czytaj całość
 
Segev: Polska i Izrael nie miały prawdziwej historii
komentarze, opinie...
28.03.2012.
Tom Segev swoją książką "Siódmy milion" pokazuje mieszkańcom Izraela ciemne strony ich historii. Dla niektórych jest izraelskim odpowiednikiem Jana Tomasza Grossa. Budzi wiele kontrowersji i skrajnych emocji. Właśnie przyjechał do Polski, by mówić o historii, jej trudnych aspektach oraz współczesnym spojrzeniu na Holokaust.
Żydzi, którzy przed wojną wyjechali do Palestyny mieli swoje problemy, a dziejąca się w Europie Zagłada do nich nie należała. Dlaczego ta sprawa była im daleka? Co było dla nich ważniejsze?
Czytaj całość
 
Komisja Regulacyjna zostaje?
komentarze, opinie...
17.03.2012.
Podczas spotkania z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych działających w Polsce, dotyczącego planów likwidacji Funduszu Kościelnego, Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że rząd wycofuje się z pomysłu likwidacji wszystkich Komisji Regulacyjnych, w tym Komisji ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Jednocześnie zaproponował mniejszościom religijnym takie same warunki reformy systemu składek zdrowotnych i emerytalnych, jak kościołowi katolickiemu.
Czytaj całość
 
Żydzi: zagadnienie narodowej i obywatelskiej lojalności
komentarze, opinie...
16.03.2012.
Nierzadko w internetowych dyskusjach pojawiają się pytania, najczęściej hipotetyczne, o to, jak Żydzi w diasporze radzą sobie z podwójną lojalnością, skoro są obywatelami kraju zamieszkania (np. Polski lub USA), a jednocześnie należą do narodu, który ma swoje państwo - Izrael.
 Odpowiedź jest prosta: tak samo, jak obywatele jakiegokolwiek kraju, czyli w zgodzie z jego konstytucją i prawami. Podobnie jak np. mieszkające w Polsce inne mniejszości, które też należą do narodów posiadających swoje państwa (np. Niemcy, Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini, Czesi, Słowacy).
Czytaj całość
 
Barak z Auschwitz...
komentarze, opinie...
16.03.2012.
Czytaj całośćPortal Jewish.org.pl zdecydowanie popiera stanowisko Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz oświadczenie Forum Żydów Polskich) w sprawie baraku z Auschwitz wypożyczonego do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, którego zwrotem strona amerykańska zwleka.
Czytaj całość
 
Likwidacja Funduszu Kościelnego?
komentarze, opinie...
11.03.2012.
Czytaj całośćPośpieszna likwidacja Funduszu Kościelnego będzie utrudnieniem dla związków wyznaniowych - uważa przewodniczący Związku Gmin Żydowskich Piotr Kadlcik. - W przypadku gmin żydowskich w Polsce Fundusz Kościelny dotyczy kilkudziesięciu osób. Jednakże ideą przyświecającą jego powstawaniu było administrowanie przez państwo dobrami skonfiskowanymi Kościołom, związkom wyznaniowym czy gminom żydowskim. Jestem zdania, że bez pełnego uregulowania kwestii zwrotu mienia związków wyznaniowych nie powinno się rozważać kolejnego utrudnienia ich funkcjonowania. Pospieszna likwidacja Funduszu z pewnością takim utrudnieniem będzie - podkreślił Kadlcik.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl