POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Komentarze

Jeśli uważasz, że masz coś ciekawego do powiedzenia w tematyce  religii i tradycji żydowskiej, napisz - 

ciekawe artykuły opublikujemy na tej stronie. 

Zapraszamy !

 Polscy Żydzi i niemieckie nazwiska...
komentarze, opinie...
13.11.2011.

Skąd u polskich Żydów aszkenazyjskich, niemieckie nazwiska ..?

Spotkałem się sam z tym pytaniem już niejednokrotnie, ale jakoś tego nie drążyłem. Odpowiedzi zażyłem, czytając dodatek „Rzepy” pt. „Żydzi polscy” z 10 czerwca 2008 r. Zatem w skrócie sytuacja przedstawia się następująco:

Czytaj całość
 
Nadreprezentacja czyli wyrastanie ponad przeciętność
komentarze, opinie...
10.11.2011.

Pytanie i odpowiedż - the 614 commandment society

Podobno większość noblistów jest (była) pochodzenia żydowskiego. Taka  "nadreprezentacja" występuje też w innych dziedzinach (adwokaci, lekarze) - gdzie jest wymagana inteligencja (mądrość); co więcej, osoby pochodzenia żydowskiego zdają się często wyrastać ponad przeciętność w swoim fachu. Mam pytanie: z czego to wynika? Wrodzonej inteligencji, sposobu wychowania, nakazów religijnych, czy też po prostu z porządnego wykonywania swoich obowiązków?

Czytaj całość
 
Co robic 11 listopada?
komentarze, opinie...
04.11.2011.
W środę w warszawskim Centrum Fundacji Schorra, odbyła się dyskusja na temat uczestnictwa organizacji żydowskich w Porozumieniu 11 listopada, czyli kontrmanifestacji wobec organizowanego przez polskie środowiska narodowe Marszu Niepodległości. Organizatorzy debaty, Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa, postanowili w tym roku zawiesić swoje uczestnictwo w blokadzie, głównie w powodu radykalnych propalestyńskich i antyizraelskich organizacji biorących udział w proteście oraz brakiem reakcji organizatorów ubiegłorocznej blokady na jawnie ksenofobiczne transparenty i hasła wznoszone przez organizacje zrzeszone w Porozumieniu..
Czytaj całość
 
Berek w komorze gazowej...
komentarze, opinie...
28.10.2011.
Film polskiego artysty Artura Żmijewskiego "Berek" został usunięty z berlińskiej wystawy o tysiącleciu sąsiedztwa Polski i Niemiec. Kurator Anda Rottenberg powiedziała, że poinformowano ją, iż stało się tak po interwencji przedstawiciela berlińskiej gminy żydowskiej. "Berek" powstał w 1999 r. i nawiązuje do Zagłady i traumy II wojny światowej.
Czytaj całość
 
Canada Gets Tough on Anti-Semitism
komentarze, opinie...
12.10.2011.
The government of Canada took an historic step [yesterday] by signing the Ottawa Protocol to Combat  Anti-Semitism. By doing so, it recognized anti-Semitism as a  pernicious evil and a global threat against the Jewish  people, the State of Israel and free, democratic countries  everywhere. As Prime Minister Stephen Harper has noted,  "Those who would hate and destroy the Jewish people would  ultimately hate and destroy the rest of us as well."  The protocol is a declaration that hatred of  this nature will not be tolerated in this country.
Czytaj całość
 
Wspólny apel
komentarze, opinie...
09.10.2011.
Z apelami o przyzwoitość w życiu publicznym oraz o kształtowanie sumień ludzkich zwróciła się Polska Rada Chrześcijan i Żydów w związku z ostatnimi incydentami skierowanymi w mniejszości narodowe w Polsce. W pierwszym z dwóch dokumentów Rady podkreślono, że elementarnym wymogiem pokojowego współżycia w pluralistycznym społeczeństwie jest poszanowanie różnych grup społecznych. "To, co jest dla jednych święte lub przejawia najwyższą wartość, powinno być wolne od aktów agresji, pogardy i nienawiści ze strony innych" – napisali autorzy apelu....
Czytaj całość
 
"Afera Meliksona"
komentarze, opinie...
25.09.2011.
"Chyba za dużo przebywałem na słońcu" - tak z szokującego artykułu na temat Maora Meliksona tłumaczy się komentator sportowy izraelskiego dziennika "Izrael Hajom" Eli Sohar. Skrytykował on piłkarza Wisły Kraków za chęć gry w reprezentacji Polski. "W ostatnich dniach napisano wiele głupstw w związku ze sprawą Meliksona. Słońce, które mnie poraziło, wpłynęło na to, że wrzuciłem do jednego worka społeczeństwo polskie lat 40. z Ukraińcami, Litwinami i Łotyszami.
Czytaj całość
 
Lauder o Rydzyku
komentarze, opinie...
05.07.2011.
Światowy Kongres Żydów (WJC) wydał oświadczenie, w którym poinformowano, że prezydent WJC Ronald S. Lauder z zadowoleniem przyjął działania, podjęte przez polskie władze w związku z wypowiedzią księdza Rydzyka w Brukseli. Lauder przypomniał, że Rydzyk mówił w Parlamencie Europejskim o Polsce jako "państwie totalitarnym", które "od 1939 roku nie jest rządzone przez Polaków". Zdaniem szefa WJC, Rydzyk "pośrednio zasugerował" w ten sposób, że polski rząd kontrolują Żydzi.
Czytaj całość
 
Założyciel"Nigdy Więcej" odznaczony przez Prezydenta Komorowskiego
komentarze, opinie...
05.06.2011.
Czytaj całość‘Wasza praca jest bardzo potrzebna Polsce. Dziękuję!’ – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, wręczając Marcinowi Kornakowi, prezesowi Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 
4 czerwca prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z okazji Dnia Wolności z działaczami organizacji pozarządowych – zasłużonymi w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Janina Ochojska, Jerzy Owsiak oraz Marcin Kornak.
Czytaj całość
 
Referendum na temat obrzezania chłopców
komentarze, opinie...
03.06.2011.

Czytaj całośćAktywiści z San Francisco w Kalifornii zebrali wystarczającą liczbę podpisów aby propozycja wprowadzenia zakazu obrzezania chłopców została poddana pod powszechne referendum.

 

 Przeciwnicy tego prastarego żydowskiego rytuału przekonują, że to niepotrzebne okaleczanie oraz że zabieg jest okrutny i powoduje niepotrzebne cierpienie noworodków i starszych chłopców. Innego zdania są wyznawcy judaizmu, w którym obrzezanie jest symbolem przymierza Boga z narodem wybranym.

Czytaj całość
 
Izrael Serca
komentarze, opinie...
07.05.2011.
Gdy rano 19 iyyar 5708 roku (14 maja 1948) nad Jerozolimą wschodziło Słońce było wiadomo, że najbliższe godziny uczynią, że oto nadszedł Dzień Niezwykły. Jedyny taki w historii świata. Nikt nie potrafił przewidzieć, jak ten dzień się zakończy. Optymizm mieszał się z pesymizmem. Przez wieki niezliczone pokolenia Żydów przekazywały sobie życzenia: מלשנה הבאה בירושלי (Leszana haba biYerushalayim). Odrodzenie Państwa Izrael mogło uczynić, że po blisko 2000 lat słowa te się zmaterializują.
Czytaj całość
 
Sikorski walczy z chamstwem w internecie
komentarze, opinie...
07.05.2011.
Czytaj całośćSzef MSZ Radosław Sikorski, który już wcześniej podejmował kroki mające na celu ukrócenie antysemickich i rasistowskich wybryków, postanowił osobiście walczyć z ich przejawami w internecie. Pozwał wydawców „Faktu” i „Pulsu Biznesu” za wpisy internetowe na ich forach internetowych. Oficjalnie złożył też zeznania w prokuraturze i domagał się potraktowania jego pism jako doniesienia o przestępstwie. Jest to kolejny etap batalii ministra.
Czytaj całość
 
Relacje polsko-żydowskie w mediach.
komentarze, opinie...
12.04.2011.
Czytaj całośćSpołeczność żydowska w Polsce jest wyraźnie zaniepokojona formułowanymi w mediach tezami, jakoby sprawa wstrzymania prac nad ustawą reprywatyzacyjną miała dotyczyć jedynie lub w większości restytucji  żydowskiego majątku. Wobec powyższego, z całą stanowczością podkreślam, że ustawa reprywatyzacyjna dotyczy wszystkich Polaków, nie tylko tych pochodzenia żydowskiego. Ministerstwo Finansów oświadczyło niegdyś, że zwrot mienia odebranego Żydom po wojnie stanowi ok...
Czytaj całość
 
Pochówek w Treblince na życzenie
komentarze, opinie...
27.11.2010.
Lucy Werber, która przez przypadek uniknęła wywózki do obozu koncentracyjnego chciała żeby po śmierci jej prochy rozsypać na terenie obozu w Treblince, gdzie zginęła cała jej rodzina. Syn zmarłej, właśnie spełnił to życzenie –opisuje szczegółowo dziennik "Haaretz".
Czytaj całość
 
Chiński sok z żydowskich uszu
komentarze, opinie...
25.11.2010.

Czytaj całośćPracownicy izraelskiego konsulatu w Szanghaju ze zdumieniem odkryli na półkach pobliskiego supermarketu napój o nazwie "Sok z żydowskiego ucha - wysokiej jakości sok z żydowskich uszu wybranych w górach Changbai". Sok jest produkowany z grzybka o nazwie uszak bzowy (Auricularia auricula-judae, syn. Hirneola auricula-judae), który swoim kstałtem przypomina poskręcane uszy. 

Czytaj całość
 
Czy reforma będzie koszer?
komentarze, opinie...
24.11.2010.
Koszer, to pierwsze słowo pojawiające się w książce. Boje ze słowem na “k” są zasadniczym elementem stanowiącym o wyjątkowości tego pierwszego przewodnika po praktykach żywieniowych w Judaizmie Reformowanym. Książka “The Sacred Table: Creating a Jewish Food Ethic” („Święty Stół: Tworzenie żydowskiej etyki żywieniowej”), która w przyszłym miesiącu zostanie wydana przez Reform Rabbinical Association, zawiera artykuły napisane przez rabinów i aktywistów ruchu reformowanego. Mają one zachęcić Żydów reformowanych do świadomego wprowadzenia w życie praktyk żywieniowych bazujących na tradycyjnych żydowskich wartościach.
Czytaj całość
 
Żydowski Eintopf
komentarze, opinie...
04.11.2010.
Wiele napisano o niepowtarzalnej atmosferze szabatu. Ale, czy ktoœ się pokusił o zdefiniowanie i uchwycenie niepowtarzalnie drażni±cej atmosfery pi±tku? Jeœli chodzi o szabat, już samo hebrajskie okreœlenie oneg szabat [hebr.: radoœć szabatu], jeœli pomin±ć znaczenie literalne, a co za tym idzie powierzchowne i nieœcisłe, zawiera w sobie takie komponenty jak: ciepło, atmosfera, aromat, œwiętoœć. Nie chodzi tu tylko o poważny charakter biblijnego nakazu; “daję wam szabat dla œwiętoœci”, ale o bardzo indywidualny i rodzinny charakter tego œwięta. Każda rodzina, każdy żydowski dom w szabatowy wieczór pachnie œwiętoœciš. Ale każdy pachnie inaczej. Stšd szabat jest czymœ na wskroœ niepowtarzalnym i indywidualnym, a jednoczeœnie, przecież tak powszechnym i uniwersalnym. Ja jednak chciałem napisać kilka słów o atmosferze i specyfice czasu, który poprzedza wieczerzę szabatowš
Czytaj całość
 
Nazwy synagog
komentarze, opinie...
27.10.2010.
Czytaj całośćCo mówi± nam nazwy synagog? Bo przecież każda synagoga posiada swoje imię. Niektóre z nazw nawi±zuj± do nazwisk fundatorów synagog. Tak jak synagoga imienia małżeństwa Nożyków, czy synagoga Sardynerów. Inne służ± tylko wyróżnieniu, aby było wiadomo, o której z synagodze w danym mie¶cie się mówi. Synagoga Staro-Nowa w Pradze, czy Wielka Synagoga w Warszawie lub Mała Synagoga w Piotrkowie Trybunalskim, czy we Włodawie.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl