POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Izrael i Diaspora  Email
Biorąc pod uwagę zapierające dech w piersiach, szalone tempo wydarzeń na Bliskim Wschodzie, nie jest zaskoczeniem, iż media izraelskie, stanowią najbardziej energiczne i tętniące życiem, w całym regionie. Prawie co godzinę ma tu miejsce jakiś kryzys, czy to w sferze dyplomacji, bezpieczeństwa czy polityki. Napięcia społeczne, podział pomiędzy religijnymi a świeckimi, poziom wody w Kineret – zapewniają dziennikarzom dużą ilość materiału. W istocie, idea „spokojnego cyklu wiadomości” w naszej części świata brzmi raczej jak mesjańskie tęsknoty niż szczery dziennikarski lament.

Jednak spośród wszystkich obszernych relacji, dotykających tak wiele tematów, istnieje jeden kluczowy, systematycznie omijany przez izraelskie media: chodzi o żydowskie życie w Diasporze.

Przeglądając codziennie hebrajskojęzyczną prasę lub oglądając wieczorne wiadomości, łatwo jest zapomnieć, iż poza Izraelem istnieje szeroki żydowski świat.

Praktycznie nic nie pisze się o żydowskim życiu poza granicami Izraela, pomimo faktu, iż ponad połowa Żydów w skali globalnej wciąż żyje w Diasporze.

Nie istnieją relacje z wyzwań, z jakimi zmagają się Żydzi, ich sukcesy i niepowodzenia, czy też bogate żydowskie życie intelektualne, czy kulturalne.

W rzadkich przypadkach, kiedy Diaspora dostaje kilka kolumn na łamach prasy czy kilka minut czasu antenowego, tematyka dotyczy bądź antysemityzmu bądź skandalu, tak jakby to właśnie sumowało żydowskie współczesne doświadczenie.

W innych sytuacjach, gdy w świecie istnieje konflikt opinii dotyczących polityki izraelskiej, prasa izraelska nagle – i na zbyt krótko – dokonuje odkrycia istnienia naszych zagranicznych braci w wierze, po czym szybko porzuca ów temat i przechodzi do innego.

Dni lub nawet tygodnie przechodzą czasem bez ani jednej szczegółowej historii dotyczącej życia w żydowskiej Diasporze.

Kusząca jest tu sugestia, zakładająca, iż w owej kwestii media są po prostu wyrazem woli swych czytelników. Przecież, podobnie jak biznes, prasa i telewizja potrzebują zaspokajać popyt swych konsumentów. Może więc brak zainteresowania izraelskich mediów Diasporą to jedynie wyraz szerszego trendu istniejącego w izraelskim społeczeństwie?

Nic nie jest dalsze od prawdy.

CZY IZRAEL przejmuje się Diasporą? Odpowiedź jest jednoznaczna: tak.

Rezultaty ostatnich badań opinii społecznej wykazują jednoznacznie, iż Izraelczycy posiadają bardzo bezpośredni i osobisty związek z tym tematem.

Ostatniego lata, wyniki Szóstego Corocznego Badania Współczesnej Opinii Izraelskiej na Temat Żydów Diaspory, Światowego Centrum B’nai B’rith, dowodzą iż 65 % uczestników badania posiada krewnych żyjących poza granicami Izraela.

Badanie, które zostało przeprowadzone przez instytut Kevoon Research, wykazuje również, iż duża większość Izraelczyków – 69 % wierzy, iż to ważne, by odwiedzić społeczności żydowskie Diaspory, a także żydowskie zabytki, w czasie zagranicznych podróży wakacyjnych czy biznesowych. Jedynie 24 % uważa, iż odwiedzenie społeczności Diaspory, czy też miejsc historycznych jest „nie istotne”.

Oczywiste jest, że izraelskie media popełniają wielki błąd.

Znaczna część izraelskiej opinii publicznej połączona jest z Diasporą zarówno w aspekcie biologicznym jak i emocjonalnym, i nie sprzeciwia się „poświęceniu” części swego czasu urlopowego na dalszą edukację na ten temat.

Co więcej, Izraelczycy często wyciągają pomocną dłoń w kierunku żydowskich społeczności poza Izraelem, chodzi tu zarówno o rząd jak i Agencję Żydowską, które wzmacniają ostatnio swą pomoc w kierunku wzmacniania żydowskiego życia w Diasporze i żydowskiej tożsamości.

Izrael posiada nawet Ministerstwo do Spraw Diaspory, kierowane przez syjonistycznego bohatera Yuli Edelsteina, którego odpowiedzialnością jest kultywowanie bliższych relacji.

Oczywiste jest, iż izraelska publika przejmuje się Żydami żyjącymi w innych krajach, dlatego też brak zainteresowania tym tematem przez izraelskie media jest poprostu niewiarygodne i nieuzasadnione.

Jeszcze bardziej niepokojący jest efekt, jaki lekceważenie przed media może wywierać na społeczeństwo w miarę upływu czasu. Poprzez utrzymywanie Diaspory z dala od zainteresowania, media utrzymują ją z dala od serca i myśli.

Moc prasy polega na możliwości ustanawiania atmosfery zainteresowania w danym kraju, w związku z tym, fakt ignorowania Diaspory nieuchronnie zwiększy przepaść dzielącą Izrael i światowe żydostwo.

Media odgrywają kluczową rolę w edukacji społeczeństwa na temat bieżących wydarzeń. Brak relacji z Diaspory skutkuje niedostatkami wiedzy i zrozumienia ze strony wielu Izraelczyków.

W związku z powyższym, nie istnieje prawie żadna publiczna debata lub dyskurs odnośnie  polityki Izraela lub jego postawy wobec Diaspory.

Istotne jest by podjąć kroki, w celu zaradzenia tej sytuacji. Nie istnieje żaden logiczny powód, dla którego nieskoczenie fascynujące i fundamentalnie ważne wydarzenia dotyczące żydowskich społeczności za granicą Izraela, miały by być sukcesywnie ignorowane.

Prasa izraelska powinna być zachęcana do poświęcenia większej uwagi wydarzeniom z Diaspory. Ostatecznie to my, konsumenci prasy, powinniśmy naciskać media w kierunku poszerzenia swych relacji, domagając się zwrócenia większej uwagi na Diasporę.

Podobnie należy podjąć większe wysiłki na rzecz edukacji o współczesnym żydowskim doświadczeniu w izraelskich szkołach średnich i uniwersytetach. Młodzi Izraelczycy muszą mieć wpajane od małego większe uznanie dla nierozerwalnego związku łączącego Żydów na całym świecie.

Nasza przyszłość jako narodu związana jest niezmiennie relacją jaka istnieje pomiędzy Izraelem i Żydami za granicą.

 

 Dopóki nie będziemy aktywnie rozwijać owo połączenie, uczyć się o sobie nawzajem, ryzykujemy oddalanie się od siebie. Nie możemy do tego dopuścić.

Michael Freund "Czy Izrael przejmuje się Diasporą?" - Tłumaczyla Daniela Malec
Dziękujemy organizacji Shavei Israel za udostępnienie tekstu

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl