KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Dzieje Narodu Żydowskiego
"Zasadzeni nad płynącą wodą" cz. II
03.01.2009.

"Szczęśliwy mąż,/który nie idzie za radą występnych,

nie wchodzi na drogę grzeszników/ i nie siada w kole szyderców,

lecz ma upodobania w Prawie Pana, /nad jego prawem rozmyśla dniem i nocą

Jest on jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą,

która wydaje owoc w swoim czasie,

a liście jego nie więdną:

co uczyni, pomyślnie wypada.

(Ps I,1-3)

Czytaj całość
 
"Zasadzeni nad płynącą wodą" cz. I
02.01.2009.

Idea i historia

ks.dr Jerzy Stranz

"Ja zaś jak oliwka, co kwitnie w domu Bożym,
zaufam na wieki łaskawości Boga"
(Ps 52, 10)

"Na drodze do normalności"   tak zatytułował swoją wypowiedź Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, podczas obchodów Dnia Judaizmu we Wrocławiu w 1999 roku. Nawiązując do spotkań w synagodze i w kościele podkreślił, że chociaż różnice teologiczne między chrześcijanami i Żydami się nie zmniejszyły, to jednak

[…] od kilku dziesięcioleci rozwija się historycznie nowy, bezprecedensowy proces. Stały się prawie normalne kontakty na bazie wzajemnego szacunku, wizyty Żydów w kościele bez żadnego podtekstu misjonarskiego [...], wizyty ludzi Kościoła w synagogach, o czym najlepiej świadczy wizyta Jana Pawła II w rzymskiej synagodze. Mówię, że stało się to "prawie" normalne, bo jest to zjawisko historycznie nowe tak bardzo, że dla wielu Żydów i chrześcijan pozostaje niezrozumiałe lub nie do przyjęcia.

Czytaj całość
 
Tożsamość poznańskich Żydów
29.12.2008.
Czytaj całośćHelena Dolata, studentka V roku socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
30 czerwca 2008 roku obroniła pracę magisterską pod tytułem:"Tożsamość poznańskich Żydów". Praca magisterska pisana była w Zakładzie Socjologii Kultury pod kierunkiem prof. dr hab. Mariana Golki. Panna Helenka jest częstym i mile widzianym gościem w naszej gminie.

 

Czytaj całość
 
Chanuka - Pierwsza świeczka w naszej Gminie
24.12.2008.

Czytaj całośćW niedzielny wieczór -21 grudnia, tradycyjnie zapłonęła pierwsza chanukowa świeczka na Stawnej, rozświetlając twarze przybyłych członków naszej gminy oraz licznych gości. Nie zapomnieliśmy też o naszych uhonorowanych medalem Yad Vashem - obdarzając ich jak co roku prezentami.

Mieliśmy również gości z Izraela.

Czytaj całość
 
Wirtualna synagoga
11.12.2008.

                                                                                                                                                                                  5 maja 2008

 

Czytaj całośćKrzysztof Kwiatkowski z Katedry Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych przygotowuje wirtualną rekonstrukcje Nowej Synagogi w Poznaniu. Jest też współautorem projektu przekształcenia synagogi w Centrum Judaizmu i Dialogu. O dwuletniej pracy nad wizualizacją opowiadał na spotkaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej,  zorganizowanego w związku z trwającym Tygodniem Bibliotek.

Czytaj całość
 
Spór o synagogę
10.12.2008.

 

Czytaj całośćNa początku 2006 roku, z ust europosła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Marcina Libickiego padła propozycja wyburzenia synagogi i zagospodarowania terenu po niej.

Jak stwierdził miasto powinno odkupić pozbawiony wartości budynek synagogi od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i wyburzyć, a teren po niej zagospodarować stosownie do projektu odbudowy murów miejskich i innych planów rewitalizacji tej części Starego Miasta. Libicki zaznaczył, że bóżnica była elementem niemieckiej polityki kulturkampfu, który miał ograniczać wpływy polskoi i katolicyzmu w Poznaniu

Czytaj całość
 
Okres powojenny
10.12.2008.

 

 synagoga.jpg 

 Okres powojenny

 

tablica.jpg

 Funkcję pływalni pełni do dziś; o tym, że był to dom modlitwy przypomina jedynie pamiątkowa tablica przy wejściu, odsłonięta w 2004 roku z inicjatywy Fundacji Rozwoju Sportu Szkolnego. Jej treść w języku polskim i angielskim brzmi:

"Ten budynek wzniesiony w 1907 r. był synagogą i służył jako dom modlitwy do 1939 r."

Pierwsza tablica pamiątkowa została umieszczona na synagodze na początku lat 90. XX wieku, dzięki staraniom Johna i Danel Marcus. Ufundowała ją korporacja For International Education. Wykonana z mosiądzu przez artystę rzeźbiarza Piotra Andruszkę wisiała tylko kilka lat. Prawdopodobnie ukradli ją poszukiwacze złomu.

Czytaj całość
 
Okres II Wojny Światowej
10.12.2008.
Czytaj całośćPodczas II wojny światowej, 1 września 1939 roku w synagodze odbyło się uroczyste nabożeństwo z udziałem rabina Poznania, Jakuba Sendera, w intencji zwycięstwa Oręża Polskiego. 9 września o godzinie 9 rano w synagodze odbyły się ostatnie modły.
Czytaj całość
 
Synagoga NOVA - zarys historii
10.12.2008.
synagogadawniej.jpgstarafotogr.jpgPierwsze historyczne fakty wskazują, że w Poznaniu Żydzi osiedlali się już w XIII-XIV wieku, a zatem i budowali swoje domy modlitwy – synagogi, najczęściej w okolicy Starego Miasta. Najstarszą była synagoga przy ul. Żydowskiej 15-18. W związku ze złym jej stanem technicznym, jeszcze w 1880 r. pojawiła się potrzeba wybudowania nowej synagogi. Realizację tej idei podjęto dopiero w 1902 r., w którym to roku została powołana przez Friedlandera komisja ds. wybudowania nowej synagogi dla 1100 – 1200 wiernych.
Czytaj całość
 
Drejdel
10.12.2008.
Czytaj całośćDrejdel (jidysz) (po hebrajsku: sewiwon), to czteroboczny bączek z pojedynczą literą hebrajską po każdej stronie. Gra w drejdel jest tradycyjną rozrywką w święto Chanuka w kręgu rodziny i znajomych.
Czytaj całość
 
Historyczna chwila - macewy wracają na swoje miejsce
10.12.2008.

Czytaj całość30 kwietnia w Poznaniu, na odzyskanym skrawku cmentarza żydowskiego, po wielu latach starań postawiono macewy. Przybyły z Izraela rabin Menashe Eksztein wyznaczał miejsca pochówków, a w tym to najważniejsze - grób Akivy Egera - jednego z najwybitniejszych rabinów wszechczasów.

Czytaj całość
 
Tradycyjne potrawy Chanukowe
10.12.2008.
Czytaj całośćPlacki (latkes) ziemniaczane są z pewnością najbardziej tradycyjnym i ulubionym daniem na Chanukę, jakkolwiek w Izraelu równie popularne są pączki. To, co jest dla nich wspólne, to oczywiście olej. Zarówno placki ziemniaczane jak i pączki smaży się na oleju, a przecież cud chanukowy dotyczył właśnie oleju, którego wystarczyło na osiem dni, mimo że jego ilość była wystarczająca zaledwie na jeden dzień.
Czytaj całość
 
Chanukija - Menora Chanukowa
10.12.2008.
Kandelabr używany w Świątyni miał siedem ramion (6+1) reprezentujących Zrozumienie, Siłę, Bojaźń Boga, Boską Obecność, Wiedzę, Radę, Mądrość, ale świecznik chanukowy (chanukija) ma ich dziewięć - na końcu każdego z nich znajduje się pojemnik na olej lub na świecę.
Czytaj całość
 
Chanuka - cud który się wydarzył
10.12.2008.

Głęboki sens święta Chanuka zwiera jeszcze jedno przesłanie: że cud chanukowy może się zdarzyć, ale to od ludzi, od ich woli i poświęcenia zależy, czy powstaną warunki, aby mógł nastąpić. Cud z oliwą do świątynnej menory pojawił się przecież dopiero wtedy, gdy Świątynia została odebrana Grekom po krwawych walkach.

Obrona monoteizmu wymagała nie tylko modlitw, studiowania Tory, składania ofiar, ale przede wszystkim czynu - czynu militarnego, gdy składa się ofiarę z własnego życia.
Czytaj całość
 
Chanuka - Święto ocalenia Judaizmu
10.12.2008.
Chanuka (Święto Świateł) jest uważana powszechnie za święto upamiętniające cud, jaki wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej podczas powstania żydowskiego pod wodzą Hasmoneuszy, skierowanego przeciw Grekom, za czasów panowania Antiocha IV Epifanesa. 
Czytaj całość
 
Mili goście w naszej Gminie
05.12.2008.

Czytaj całośćWczoraj, w godzinach przedpołudniowych odwiedzili nas panowie  - naukowiec Dr. Yeshayahu Bar-Or  z Ministerstwa  Środowiska Izraela, oraz zastępca dyrektora Departamentu Energii Elektrycznej - Yoram Rundstein z Ministerstwa Narodowej Infrastruktury Izraela, przebywający  w Poznaniu w związku z trwającą Światową Konferencją Klimatyczną.

 

Czytaj całość
 
Polscy "Sprawiedliwi" w Internecie
25.11.2008.
Po kilku miesiącach intensywnych prac ruszył portal Polscy Sprawiedliwi. Zasoby kompleksowej i w pełni zdigitalizowanej bazy informacji o Polskich Sprawiedliwych są teraz w internecie dostępne dla każdego.
Czytaj całość
 
LO w Skwierzynie - prezentacja programu edukacyjnego
23.11.2008.

Wraz z zaproszeniem na uroczystość nadania szkole imienia Ireny Sendler, otrzymalismy od organizatorów pieknie przygotowaną prezentację, przedstawiajacą szkolny program edukacyjny, w celu poszerzenia wiedzy o kulturze i historii narodu zydowskiego.

Przypominamy czlonkom naszej gminy, iz uroczystosc odbedzie sie 26 listopada o godz. 10.30 w Skwierzynie.

 

Czytaj całość
 
Cmentarz przy Głogowskiej - krótka historia
22.11.2008.

Czytaj całośćCmentarz (hebr. bejt kwarot - dom grobów) jest dla Żydów miejscem świętym, na wieczność przypisanym umarłym. Judaizm nie zna pojęcia likwidacji cmentarza i nie zezwala na jakiekolwiek inne, poza grzebaniem zmarłych, użytkowanie terenu.


Czytaj całość
 
Nowy Sidur "Przyjaciel Szabatu"
19.11.2008.

Po kilku miesiącach prac został wreszcie wydany nowy sidur "Przyjaciel Szabatu". Jest to modlitewnik przeznaczony na piątkowy wieczór, zawiera modlitwę popołudniową i wieczorną, Kidusz, zmiros na Szabes, Birkas Hamazon i inne. Wszystko jest w pełni transliterowane, z wymową aszkenazyjską oraz tłumaczeniem na język polski.

Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich, w swoim wstępie do modlitewnika, pisze: "Książka, którą trzymasz, może Ci pomóc [...],l

 

 

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 81 82 83 84 85 86 87 88 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl