POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Wystąpienie Alicji Kobus na ogólnopolskiej konferencji GEN  Email
10.11.2008.

Jak już informowaliśmy wcześniej, przewodnicząca naszej gminy Alicja Kobus, została zaproszona do udziału w panelu  dyskusyjnym, poświęconym miejscu osoby upośledzonej umysłowo (niepełnosprawnej) we wspólnotach różnych wyznań.

Panel  był częścią V Zjazdu GEN i odbył się  7 listopada, w przeddzień Dnia jedności z osobami z rzadkimi chorobami genetycznymi.

Swoje wystąpienie, Alicja Kobus oparła przede wszystkim na przedłożeniu sytuacji osoby niepełnowsprawnej w religii żydowskiej. Nakreśliła rownież sytuację upośledzonych dzieci, w środowisku żydowskim w  Izraelu jak i w Polsce.

Treść wystąpienia:

 

Według religii żydowskiej, drugim przykazanie które zostało nadane Mojżeszowi i Ludowi Izraela przez B-ga, jest kochaj bliżniego swego jak siebie samego. Każdy człowiek obrazem B-ga i nie ma znaczenia, czy jest upośledzony czy nie.

W ortodoksyjnej religii żydowskiej, aborcja jest zabroniona i każde dziecko jest przyjmowane przez swoją rodzinę, która się nim opiekuje.

W Izraelu, w obecnych czasach każda kobieta przechodzi szereg badań - USG, badań protein embriona, badań prenatalnych, genetycznych embriona i obojga rodziców przed poczęciem dziecka. Badania mają na celu zmniejszenie liczby dzieci dotkniętych niepełnosprawnością. W kręgu osób religijnych, ale nie ortodoksyjnych, w takich przypadkach- aborcja jest dozwolona.

Niemniej jednak, kiedy rodzi się niepełnosprawne dziecko, państwo jest zobowiązane zagwarantować pomoc zarówno rodzinie, jak i dziecku. Od razu w szpitalu skierowany jest do nich pracownik opieki społecznej, jeśli upośledzenie stwierdzi się tuż po porodzie. Jeśli niepełnosprawność ujawnia się dopiero póżniej, istnieją ośrodki opieki specjalnej, które diagnozują i nadzorują opiekę nad dzieckiem. W Izraelu jest bardzo dużo takich miejsc opieki specjalnej, do których dzieci uczęszczają od wczesnego wieku, w których redukuje się upośledzenie. Jeden z takich ośrodków, znany w Izraelu jak i na świecie, to ośrodek Izy Shapira, który znajduje się w Raananie. Powstał dzięki fundacji rodziców upośledzonego dziecka i obecnie leczone są tam dzieci z całego regionu centralnego Izraela. Dzieci są tam leczone fizjoterapią, hydroterapią, speech-terapią, terapią manualną i innymi. Specjalni psycholodzy zajmują się nie tylko dziećmi, ale całymi rodzinami. Wiele dziewcząt w przedziale wieku od 18 do 20 lat, z rodzin religijnych,  pracuje w takich ośrodkach na zasadach wolontariatu. Nasza wiara pomaga w akceptacji niepełnosprawnych dzieci, gdyż tak jak zaznaczyłam na początku, wszyscy zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo B-ga. W ostatnich latach w Izraelu powstały grupy rodziców dzieci z podobnymi schorzeniami. Takie grupy spotykają się razem z psychologami, omawiają wspólnie problemy związane z wychowywaniem i radzeniem sobie z trudami codzienności. Z myślą o niepełnosprawnych dzieciach, powstają także specjalnie dla nich przystosowane place zabaw. Znajdują się na nich sprzęty, które pomagaja w leczeniu i rehabilitacji poprzez zabawę. W parkach organizowane są spotkania dzieci niepełnosprawnych z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. Dzięki temu zdrowe dzieci uczą się tolerancji. W całym Izraelu działa wiele organizacji wolontarystycznych, takich jak "Nitzan", Ilan", "Alut", działających na rzecz upośledzonych dzieci. Należy zaznaczyć, że osoby niepełnosprawne w Izraelu nie są pozbawiane żadnych praw."

 

Alicja Kobus mówiła również o sytuacji niepełnosprawnych umysłowo dzieciach, w polskim środowisku żydowskim.

 

" Nie ma u nas ośrodków specjalnej opieki dla dzieci żydowskich na taką skalę  jak w Izraelu, rodzice korzystają z ogólnodostępnych, nie mniej jednak, dzieci te nie są pozbawione pomocy. Traktowane są jak każde inne dziecko pełnosprawne, dostępują Bar/Bat Micwy, biorą czynny udział w życiu religijnym, należą do klubów zainteresowań /grupy wiekowe/, i są otaczane przez wszystkich miłością i opieką. Działają u nas również młodzieżowe wolontariaty, które współpracują z rodzicami i dziećmi specjalnej troski. Uczestniczą również w koloniach czy obozach letnich dla dzieci i młodzieży,  jak i w rodzinnych - edukacyjno-wypoczynkowych,  organizowanych przez komórki ZGWŻ, powołane do tego celu. Chciałam jeszcze podkreślić tu  specjalną rolę naszych Rabinów, jaką odgrywają w życiu upośledzonego dziecka. W czasie nabożeństw szabatowych i świątecznych w synagodze, czy też podczas wspólnie spożywanych posiłków,  Rabin wyróżnia dziecko poprzez powołanie go do odmówienia błogosławieństwa, zawsze podkreśla wyjątkowość dziecka i jego ogromne starania włożone w  z pietyzmem wypowiadane słowa".

 

W panelu brałi udział przedstawiciele wielu wyznań i odłamów religijnych, a Alicja Kobus - jako przedstawicielka Judaizmu - wystąpiła jako pierwsza. 

 

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl