POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Wystąpienie Alicji Kobus na ogólnopolskiej konferencji GEN  Email
10.11.2008.

Jak już informowaliśmy wcześniej, przewodnicząca naszej gminy Alicja Kobus, została zaproszona do udziału w panelu  dyskusyjnym, poświęconym miejscu osoby upośledzonej umysłowo (niepełnosprawnej) we wspólnotach różnych wyznań.

Panel  był częścią V Zjazdu GEN i odbył się  7 listopada, w przeddzień Dnia jedności z osobami z rzadkimi chorobami genetycznymi.

Swoje wystąpienie, Alicja Kobus oparła przede wszystkim na przedłożeniu sytuacji osoby niepełnowsprawnej w religii żydowskiej. Nakreśliła rownież sytuację upośledzonych dzieci, w środowisku żydowskim w  Izraelu jak i w Polsce.

Treść wystąpienia:

 

Według religii żydowskiej, drugim przykazanie które zostało nadane Mojżeszowi i Ludowi Izraela przez B-ga, jest kochaj bliżniego swego jak siebie samego. Każdy człowiek obrazem B-ga i nie ma znaczenia, czy jest upośledzony czy nie.

W ortodoksyjnej religii żydowskiej, aborcja jest zabroniona i każde dziecko jest przyjmowane przez swoją rodzinę, która się nim opiekuje.

W Izraelu, w obecnych czasach każda kobieta przechodzi szereg badań - USG, badań protein embriona, badań prenatalnych, genetycznych embriona i obojga rodziców przed poczęciem dziecka. Badania mają na celu zmniejszenie liczby dzieci dotkniętych niepełnosprawnością. W kręgu osób religijnych, ale nie ortodoksyjnych, w takich przypadkach- aborcja jest dozwolona.

Niemniej jednak, kiedy rodzi się niepełnosprawne dziecko, państwo jest zobowiązane zagwarantować pomoc zarówno rodzinie, jak i dziecku. Od razu w szpitalu skierowany jest do nich pracownik opieki społecznej, jeśli upośledzenie stwierdzi się tuż po porodzie. Jeśli niepełnosprawność ujawnia się dopiero póżniej, istnieją ośrodki opieki specjalnej, które diagnozują i nadzorują opiekę nad dzieckiem. W Izraelu jest bardzo dużo takich miejsc opieki specjalnej, do których dzieci uczęszczają od wczesnego wieku, w których redukuje się upośledzenie. Jeden z takich ośrodków, znany w Izraelu jak i na świecie, to ośrodek Izy Shapira, który znajduje się w Raananie. Powstał dzięki fundacji rodziców upośledzonego dziecka i obecnie leczone są tam dzieci z całego regionu centralnego Izraela. Dzieci są tam leczone fizjoterapią, hydroterapią, speech-terapią, terapią manualną i innymi. Specjalni psycholodzy zajmują się nie tylko dziećmi, ale całymi rodzinami. Wiele dziewcząt w przedziale wieku od 18 do 20 lat, z rodzin religijnych,  pracuje w takich ośrodkach na zasadach wolontariatu. Nasza wiara pomaga w akceptacji niepełnosprawnych dzieci, gdyż tak jak zaznaczyłam na początku, wszyscy zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo B-ga. W ostatnich latach w Izraelu powstały grupy rodziców dzieci z podobnymi schorzeniami. Takie grupy spotykają się razem z psychologami, omawiają wspólnie problemy związane z wychowywaniem i radzeniem sobie z trudami codzienności. Z myślą o niepełnosprawnych dzieciach, powstają także specjalnie dla nich przystosowane place zabaw. Znajdują się na nich sprzęty, które pomagaja w leczeniu i rehabilitacji poprzez zabawę. W parkach organizowane są spotkania dzieci niepełnosprawnych z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. Dzięki temu zdrowe dzieci uczą się tolerancji. W całym Izraelu działa wiele organizacji wolontarystycznych, takich jak "Nitzan", Ilan", "Alut", działających na rzecz upośledzonych dzieci. Należy zaznaczyć, że osoby niepełnosprawne w Izraelu nie są pozbawiane żadnych praw."

 

Alicja Kobus mówiła również o sytuacji niepełnosprawnych umysłowo dzieciach, w polskim środowisku żydowskim.

 

" Nie ma u nas ośrodków specjalnej opieki dla dzieci żydowskich na taką skalę  jak w Izraelu, rodzice korzystają z ogólnodostępnych, nie mniej jednak, dzieci te nie są pozbawione pomocy. Traktowane są jak każde inne dziecko pełnosprawne, dostępują Bar/Bat Micwy, biorą czynny udział w życiu religijnym, należą do klubów zainteresowań /grupy wiekowe/, i są otaczane przez wszystkich miłością i opieką. Działają u nas również młodzieżowe wolontariaty, które współpracują z rodzicami i dziećmi specjalnej troski. Uczestniczą również w koloniach czy obozach letnich dla dzieci i młodzieży,  jak i w rodzinnych - edukacyjno-wypoczynkowych,  organizowanych przez komórki ZGWŻ, powołane do tego celu. Chciałam jeszcze podkreślić tu  specjalną rolę naszych Rabinów, jaką odgrywają w życiu upośledzonego dziecka. W czasie nabożeństw szabatowych i świątecznych w synagodze, czy też podczas wspólnie spożywanych posiłków,  Rabin wyróżnia dziecko poprzez powołanie go do odmówienia błogosławieństwa, zawsze podkreśla wyjątkowość dziecka i jego ogromne starania włożone w  z pietyzmem wypowiadane słowa".

 

W panelu brałi udział przedstawiciele wielu wyznań i odłamów religijnych, a Alicja Kobus - jako przedstawicielka Judaizmu - wystąpiła jako pierwsza. 

 

 

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl