POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


Moja winnica. Saga rodzinna w trzech częściach
Wydawnictwo Literackie,  I wydanie.
Autorka opisuje historię swojej rodziny wplecioną w historię Polski i Europy. Rozdarcie między pragnieniem zachowania tradycyjnych wartości, a poddaniem się nowoczesnym przemianom cywilizacyjnym. Walkę z pokusą asymilacji, wpływami komunizmu, wahanie między pobożnością i ateizmem. Losy bohaterki są losami wielu rodzin żydowskich mieszkających w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku. Opowieść kończy się w chwili wybuchu II wojny światowej.

 

 

Czytaj całość
 
"Aushwitz i Holokaust"
Temat problematyki nauczania o Auschwitz i Holokauście w Polsce, widzianej i analizowanej z wielu różnych perspektyw: historycznej, literaturoznawczej, socjologicznej i pedagogicznej, podejmuje najnowsza publikacja Muzeum – "Auschwitz i Holokaust – edukacja w szkole i miejscu pamięci". „Jest to nie tylko podsumowanie polskiego dorobku naukowo-dydaktycznego ostatnich lat w zakresie edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Czytaj całość
 
Antysemityzm problem nie tylko społeczny...
Przeciwdziałanie antysemityzmowi. Instrumenty prawa międzynarodowego.

Nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukazała się książka Aleksandry Gliszczyńskiej-Grabias  traktująca o antysemityzmie jako problemie nie tylko społecznym, politycznym czy kulturowym, lecz również prawnym. W tej nowatorskiej książce – pisze Wydawca -  niemającej odpowiedników nie tylko w literaturze polskiej, ale i światowej, Autorka przedstawia szeroką paletę instrumentów zawartych w prawie międzynarodowym, służących przeciwdziałaniu pladze antysemityzmu.  

 

Czytaj całość
 
"Ziarno Prawdy"
"Ziarno prawdy" to jeden z bestsellerowych kryminałów Zygmunta Miłoszewskiego. Odnosi się on do relacji polsko-żydowskich, wspólnej, często trudnej, historii oraz współczesnego antysemityzmu. Książka zostanie wkrótce zekranizowana. Ekipa filmowa będzie pracować w Sandomierzu od 1 do 16 kwietnia, a w roli rabina wystąpi znany z francusko-niemiecko-izraelskiego dramatu "Oczy szeroko otwarte" Zohar Strauss.
Czytaj całość
 
PORTRECISTA

Książka Anny Dobrowolskiej jest zainspirowana filmem dokumentalnym „Portrecista”, którego bohaterem był polski fotograf, więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu Brzezince, zmarły w ubr. Wilhelm Brasse.
W będącym uzupełnieniem filmu bogato ilustrowanym zdjęciami Brasse albumie zamieszczono relacje fotografa przedstawiającą koszmar życia obozowego i pracy, którą musiał wykonywać w Auschwitz.

 

Czytaj całość
 
"Stacja Muranów"
Na pierwszy rzut oka jest to książka o architekturze, technologii budowy domów i cegłach. Czy coś takiego może poruszać czytelników? Może, zwłaszcza jeśli dotyczy Muranowa, dzielnicy, w której cegły powstały z ludzkiego cierpienia.

Historia Muranowa, Dzielnicy Północnej, miejsca-po-getcie, to coś, czego nie da się w prosty sposób opowiedzieć. To wiele historii, które splatają się w jedną całość. Muranów, który w założeniu jego projektantów miał stać się osiedlem-pomnikiem, tej roli chyba jednak nie spełnił. Dla wielu mieszkańców jest raczej plastrem naklejonym na dawną ranę. Plastrem, spod którego niewiele już widać

Czytaj całość
 
Jerozolima.Miasto Boga.

Na rynku wydawniczym ukazała się oczekiwana książka zaprzyjaznionej z nami  Evelyn Rubinstein, którą będziemy mieli zaszczyt gościć w naszej Gminie 2 grudnia. Przed Szabatem będzie możliwość zakupu książki na miejscu. /english version below/


 

 

Czytaj całość
 
Getto Warszawskie - Przewodnik ....
»GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście« Getta warszawskiego nie ma. Możemy wprawdzie dostrzec okruchy jego murów czy fragmenty bruku ulicznego, ale w swej istocie ta część miasta, warszawska dzielnica zamknięta, jest przed nami zakryta: ziemią, asfaltem, fundamentami nowych domów i niepamięcią. Jedynym obszarem, gdzie można jeszcze odnaleźć mieszkańców getta wraz z ich domami i ulicami, z ich życiem, cierpieniem i śmiercią, jest miejsce w naszej pamięci.
Czytaj całość
 
Fotograf z Auschwitz - zapraszamy na premierę poruszającego albumu
2 grudnia w kinie Rialto w Poznaniu odbędzie się premiera poruszającego albumu "Fotograf z Auschwitz". Towarzyszyć jej będzie prezentacja filmu o więźniu, który na polecenie Niemców wykonywał zdjęcia w obozie. Zapraszamy czytelników do rezerwowania miejsc na premierze. Książka Anny Dobrowolskiej jest zainspirowana filmem dokumentalnym „Portrecista”, którego bohaterem był polski fotograf, więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu Brzezince, zmarły w ubr. Wilhelm Brasse.
Czytaj całość
 
Drzwi otwarte na nicośc. Melania Fogelbaum
I był sen przebudzony
U krawędzi powiek
Drzwi otwarte na nicość
Sień zsiniała z wiatru
Schody wiodące do nikąd
Melania Fogelbaum (ur. 5 czerwca 1911 w Łodzi, zm. 1 sierpnia 1944 w KL Auschwitz) – polska poetka, malarka, rzeźbiarka narodowości żydowskiej.

 


 

Czytaj całość
 
Książki z okazji Roku Korczaka
"Dzieci Biblii Mojżesz" i "Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą" to książki autorstwa Janusza Korczaka jakie z okazji obchodzonego właśnie Roku Korczaka ukażą się jesienią w Poznaniu. Wydanie książek Janusza Korczaka "Dzieci Biblii Mojżesz" i "Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą" to poznański wkład w obchodzony aktualnie Rok Korczaka. Ukażą się one jesienią - wcześniej, bo już w maju zobaczymy w Operze spektakl oparty na pedagogicznych pomysłach patrona.
Czytaj całość
 
Do zobaczenia za rok w Jerozolimie.....
"Do zobaczenia za rok w Jerozolimie - deportacje polskich Żydów w 1938 r. z Niemiec do Zbąszynia"
Redakcja: Izabela Skórzyńska, Wojciech Olejniczak
Rok wydania: 2012
Miejsce wydania: Zbąszyń - Poznań
Wydawca: Fundacja Tres
Liczba stron: 215
Czytaj całość
 
"Macewy codziennego użytku"
planowana data premiery: 5 marca
Książka wydana wspólnie z Fundacją Uptown.
Ile macew było przed wojną na tysiącu dwustu cmentarzach żydowskich w Polsce? Może kilkaset tysięcy, może kilka milionów.Ponad czterysta cmentarzy żydowskich nie przetrwało. Zostały zamienione w osiedla, boiska, wysypiska śmieci, jeden w kopalnię piasku.
Czytaj całość
 
"Podróż do krainy cieni"

Z przyjemnością zawiadamiamy iż w Izraelu ukazała się książka autorstwa Ilony Dworak-Cousin, wieloletniej przyjaciółki naszej gminy, przewodniczącej Towarzystwa Przyjażni Izrael-Polska. Niejednokrotnie mieliśmy okazję poznać tworczość pani Ilony, tym bardziej czekamy na wydanie "Podróży do krainy cieni" w j.polskim. Gratulujemy serdecznie pani Ilono!

 

 
10 lat MIASTECZKA POZNAŃ
Minęło 10 lat od ukazania się pierwszego numeru czasopisma. Jego pomysłodawcą, wydawcą i redaktorem naczelnym jest Zbigniew Pakuła, poznański dziennikarz zajmujący się tematyką polsko-żydowską. Periodyk początkowo ukazywał się raz na rok, później publikowano dwie edycje: w czerwcu i grudniu. W 2013 roku ukażą się trzy numery pisma, które zmierza w kierunku przekształcenia się w kwartalnik.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 60 z 169

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl