POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


"Stacja Muranów"
Na pierwszy rzut oka jest to książka o architekturze, technologii budowy domów i cegłach. Czy coś takiego może poruszać czytelników? Może, zwłaszcza jeśli dotyczy Muranowa, dzielnicy, w której cegły powstały z ludzkiego cierpienia.

Historia Muranowa, Dzielnicy Północnej, miejsca-po-getcie, to coś, czego nie da się w prosty sposób opowiedzieć. To wiele historii, które splatają się w jedną całość. Muranów, który w założeniu jego projektantów miał stać się osiedlem-pomnikiem, tej roli chyba jednak nie spełnił. Dla wielu mieszkańców jest raczej plastrem naklejonym na dawną ranę. Plastrem, spod którego niewiele już widać

Czytaj całość
 
Jerozolima.Miasto Boga.

Na rynku wydawniczym ukazała się oczekiwana książka zaprzyjaznionej z nami  Evelyn Rubinstein, którą będziemy mieli zaszczyt gościć w naszej Gminie 2 grudnia. Przed Szabatem będzie możliwość zakupu książki na miejscu. /english version below/


 

 

Czytaj całość
 
Getto Warszawskie - Przewodnik ....
»GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście« Getta warszawskiego nie ma. Możemy wprawdzie dostrzec okruchy jego murów czy fragmenty bruku ulicznego, ale w swej istocie ta część miasta, warszawska dzielnica zamknięta, jest przed nami zakryta: ziemią, asfaltem, fundamentami nowych domów i niepamięcią. Jedynym obszarem, gdzie można jeszcze odnaleźć mieszkańców getta wraz z ich domami i ulicami, z ich życiem, cierpieniem i śmiercią, jest miejsce w naszej pamięci.
Czytaj całość
 
Fotograf z Auschwitz - zapraszamy na premierę poruszającego albumu
2 grudnia w kinie Rialto w Poznaniu odbędzie się premiera poruszającego albumu "Fotograf z Auschwitz". Towarzyszyć jej będzie prezentacja filmu o więźniu, który na polecenie Niemców wykonywał zdjęcia w obozie. Zapraszamy czytelników do rezerwowania miejsc na premierze. Książka Anny Dobrowolskiej jest zainspirowana filmem dokumentalnym „Portrecista”, którego bohaterem był polski fotograf, więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu Brzezince, zmarły w ubr. Wilhelm Brasse.
Czytaj całość
 
Drzwi otwarte na nicośc. Melania Fogelbaum
I był sen przebudzony
U krawędzi powiek
Drzwi otwarte na nicość
Sień zsiniała z wiatru
Schody wiodące do nikąd
Melania Fogelbaum (ur. 5 czerwca 1911 w Łodzi, zm. 1 sierpnia 1944 w KL Auschwitz) – polska poetka, malarka, rzeźbiarka narodowości żydowskiej.

 


 

Czytaj całość
 
Książki z okazji Roku Korczaka
"Dzieci Biblii Mojżesz" i "Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą" to książki autorstwa Janusza Korczaka jakie z okazji obchodzonego właśnie Roku Korczaka ukażą się jesienią w Poznaniu. Wydanie książek Janusza Korczaka "Dzieci Biblii Mojżesz" i "Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą" to poznański wkład w obchodzony aktualnie Rok Korczaka. Ukażą się one jesienią - wcześniej, bo już w maju zobaczymy w Operze spektakl oparty na pedagogicznych pomysłach patrona.
Czytaj całość
 
Do zobaczenia za rok w Jerozolimie.....
"Do zobaczenia za rok w Jerozolimie - deportacje polskich Żydów w 1938 r. z Niemiec do Zbąszynia"
Redakcja: Izabela Skórzyńska, Wojciech Olejniczak
Rok wydania: 2012
Miejsce wydania: Zbąszyń - Poznań
Wydawca: Fundacja Tres
Liczba stron: 215
Czytaj całość
 
"Macewy codziennego użytku"
planowana data premiery: 5 marca
Książka wydana wspólnie z Fundacją Uptown.
Ile macew było przed wojną na tysiącu dwustu cmentarzach żydowskich w Polsce? Może kilkaset tysięcy, może kilka milionów.Ponad czterysta cmentarzy żydowskich nie przetrwało. Zostały zamienione w osiedla, boiska, wysypiska śmieci, jeden w kopalnię piasku.
Czytaj całość
 
"Podróż do krainy cieni"

Z przyjemnością zawiadamiamy iż w Izraelu ukazała się książka autorstwa Ilony Dworak-Cousin, wieloletniej przyjaciółki naszej gminy, przewodniczącej Towarzystwa Przyjażni Izrael-Polska. Niejednokrotnie mieliśmy okazję poznać tworczość pani Ilony, tym bardziej czekamy na wydanie "Podróży do krainy cieni" w j.polskim. Gratulujemy serdecznie pani Ilono!

 

 
10 lat MIASTECZKA POZNAŃ
Minęło 10 lat od ukazania się pierwszego numeru czasopisma. Jego pomysłodawcą, wydawcą i redaktorem naczelnym jest Zbigniew Pakuła, poznański dziennikarz zajmujący się tematyką polsko-żydowską. Periodyk początkowo ukazywał się raz na rok, później publikowano dwie edycje: w czerwcu i grudniu. W 2013 roku ukażą się trzy numery pisma, które zmierza w kierunku przekształcenia się w kwartalnik.
Czytaj całość
 
"Drzwi otwarte na nicość"
Autor: Melania Fogelbaum

Tytuł: Drzwi otwarte na nicość

Opracowanie: Marek Piechocki i Leszek Żuliński

Opracowanie graficzne: Monika Szalczyńska

Data wydania: grudzień 2012

Wydawca: Wydawnictwo Literackie SONAR, Gorzów Wielkopolski

Czytaj całość
 
Przewodnik po zaginionym świecie...
Drodzy czytelnicy, w ziązku z planowaniem święta ul Żydowskiej, może warto sięgnąc do poniższej książki i dowiedzieć się nieco więcej o współmieszkańcach Waszego miasta i ich udziale w rozbudowie Poznania. Polecam!
Kolejna pozycja Wydawnictwa Miejskiego Posnania "Żydzi w Poznaniu", trafiła do sprzedaży we wrześniu 2012 r.
"Gdziekolwiek Żyd będzie przechodził przez nasze państwo, nikt nie będzie mu stawiał żadnych przeszkód ani dokuczał lub źle się z nim obchodził" napisał w 1264 roku książę Bolesław Pobożny w Przywileju żydowskim.
Czytaj całość
 
"Flagi nad Gettem"

Powstanie w getcie warszawskim było jednym z najważniejszych i jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. O wydarzeniu tym powstało już wiele książek, napisano setek artykułów zrealizowano kilka pasjonujących filmów. Tym niemniej monografia Mosze Arensa - jednego z najwybitniejszych izraelskich polityków drugiej połowy II wieku - zasługuje na szczególną uwagę

Czytaj całość
 
"Arab strzela Żyd się cieszy"
Paweł Smoleński wydał nową książkę zatytułowaną "Arab strzela, Żyd się cieszy". Wydawcą książki jest niemiecki koncern Weltbild, który jest własnością niemieckiego Kościoła katolickiego...

Wyjaśnijmy od razu sprawę tytułu - chodzi o sport, a konkretnie o piłkę nożną. Smoleński tym razem nie pisze o Izraelu jako takim - postanowił opisać izraelskich Arabów, którzy stanowią ok. 20% obywateli Izraela. Nie należy ich mylić z Arabami palestyńskimi mieszkającymi w Strefie Gazy oraz w Judei i Samarii (tzw. Zachodni Brzeg), co Smoleński wielokrotnie podkreśla.

Czytaj całość
 
"Bezludna wyspa, nora, grób"

Książka "Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce" Marty Cobel-Tokarskiej (prezentacja odbyła się w czwartek w Warszawie) poświęcona jest opisowi miejsc, w których ukrywali się Żydzi podczas II wojny, warunków życia i psychologicznych postaw osób znajdujących się w tak dramatycznej sytuacji.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 60 z 164

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

The synagogue is closed

until further notice

Uwaga !!!

Gmina zawiesza wszelką działalność

Do odwołania

Zarządzenie Przewodniczącej Alicji Kobus

 

niebieski.jpg

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl