POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


Do zobaczenia za rok w Jerozolimie.....
"Do zobaczenia za rok w Jerozolimie - deportacje polskich Żydów w 1938 r. z Niemiec do Zbąszynia"
Redakcja: Izabela Skórzyńska, Wojciech Olejniczak
Rok wydania: 2012
Miejsce wydania: Zbąszyń - Poznań
Wydawca: Fundacja Tres
Liczba stron: 215
Czytaj całość
 
"Macewy codziennego użytku"
planowana data premiery: 5 marca
Książka wydana wspólnie z Fundacją Uptown.
Ile macew było przed wojną na tysiącu dwustu cmentarzach żydowskich w Polsce? Może kilkaset tysięcy, może kilka milionów.Ponad czterysta cmentarzy żydowskich nie przetrwało. Zostały zamienione w osiedla, boiska, wysypiska śmieci, jeden w kopalnię piasku.
Czytaj całość
 
"Podróż do krainy cieni"

Z przyjemnością zawiadamiamy iż w Izraelu ukazała się książka autorstwa Ilony Dworak-Cousin, wieloletniej przyjaciółki naszej gminy, przewodniczącej Towarzystwa Przyjażni Izrael-Polska. Niejednokrotnie mieliśmy okazję poznać tworczość pani Ilony, tym bardziej czekamy na wydanie "Podróży do krainy cieni" w j.polskim. Gratulujemy serdecznie pani Ilono!

 

 
10 lat MIASTECZKA POZNAŃ
Minęło 10 lat od ukazania się pierwszego numeru czasopisma. Jego pomysłodawcą, wydawcą i redaktorem naczelnym jest Zbigniew Pakuła, poznański dziennikarz zajmujący się tematyką polsko-żydowską. Periodyk początkowo ukazywał się raz na rok, później publikowano dwie edycje: w czerwcu i grudniu. W 2013 roku ukażą się trzy numery pisma, które zmierza w kierunku przekształcenia się w kwartalnik.
Czytaj całość
 
"Drzwi otwarte na nicość"
Autor: Melania Fogelbaum

Tytuł: Drzwi otwarte na nicość

Opracowanie: Marek Piechocki i Leszek Żuliński

Opracowanie graficzne: Monika Szalczyńska

Data wydania: grudzień 2012

Wydawca: Wydawnictwo Literackie SONAR, Gorzów Wielkopolski

Czytaj całość
 
Przewodnik po zaginionym świecie...
Drodzy czytelnicy, w ziązku z planowaniem święta ul Żydowskiej, może warto sięgnąc do poniższej książki i dowiedzieć się nieco więcej o współmieszkańcach Waszego miasta i ich udziale w rozbudowie Poznania. Polecam!
Kolejna pozycja Wydawnictwa Miejskiego Posnania "Żydzi w Poznaniu", trafiła do sprzedaży we wrześniu 2012 r.
"Gdziekolwiek Żyd będzie przechodził przez nasze państwo, nikt nie będzie mu stawiał żadnych przeszkód ani dokuczał lub źle się z nim obchodził" napisał w 1264 roku książę Bolesław Pobożny w Przywileju żydowskim.
Czytaj całość
 
"Flagi nad Gettem"

Powstanie w getcie warszawskim było jednym z najważniejszych i jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. O wydarzeniu tym powstało już wiele książek, napisano setek artykułów zrealizowano kilka pasjonujących filmów. Tym niemniej monografia Mosze Arensa - jednego z najwybitniejszych izraelskich polityków drugiej połowy II wieku - zasługuje na szczególną uwagę

Czytaj całość
 
"Arab strzela Żyd się cieszy"
Paweł Smoleński wydał nową książkę zatytułowaną "Arab strzela, Żyd się cieszy". Wydawcą książki jest niemiecki koncern Weltbild, który jest własnością niemieckiego Kościoła katolickiego...

Wyjaśnijmy od razu sprawę tytułu - chodzi o sport, a konkretnie o piłkę nożną. Smoleński tym razem nie pisze o Izraelu jako takim - postanowił opisać izraelskich Arabów, którzy stanowią ok. 20% obywateli Izraela. Nie należy ich mylić z Arabami palestyńskimi mieszkającymi w Strefie Gazy oraz w Judei i Samarii (tzw. Zachodni Brzeg), co Smoleński wielokrotnie podkreśla.

Czytaj całość
 
"Bezludna wyspa, nora, grób"

Książka "Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce" Marty Cobel-Tokarskiej (prezentacja odbyła się w czwartek w Warszawie) poświęcona jest opisowi miejsc, w których ukrywali się Żydzi podczas II wojny, warunków życia i psychologicznych postaw osób znajdujących się w tak dramatycznej sytuacji.

Czytaj całość
 
Pamięć i polityka. Droga historyka Zagłady

"Pamięć i polityka. Droga historyka Zagłady" Raula Hilberga to książka wokół której Centrum Badań nad Zagładą Żydów wraz z Domem Spotkań z Historią zorganizowało dyskusję i spotkanie z Jerzym Kochanowskim, Dariuszem Libionką i Jerzym Giebułtowskim. Zapowiedziano także mającą wkrótce nastąpić pierwszą polską publikację "Zagłady Żydów Europejskich", trzytomowego dzieła, nad którym Hilberg pracował przez większość swego życia.

Czytaj całość
 
"Życie miłosne"

"Życie miłosne" Zeruyi Shalev, wydaną w Polsce nakładem wydawnictwa WAB, w tłumaczeniu Agnieszki Jawor. To poruszająca historia o rozwoju emocjonalnym młodej kobiety, uwikłanej w niepokojące, trudne związki uczuciowe i erotyczne.

Czytaj całość
 
"Historia jednego życia"
Ludwik Hirszfeld był wybitnym naukowcem, lekarzem, badaczem. Swoje życie poświęcił wielkiej pasji - immunologii. To on oznaczył grupy krwi oraz stworzył system pozwalający we właściwy sposób kształcić przyszłych lekarzy, biologów, a nawet chemików. Ukrywając się w czasie wojny po aryjskiej stronie, zaczął pisać wspomnienia, które miały być protestem przeciwko złu i okrucieństwu, jakie zalały Europę
Czytaj całość
 
Prezentacja książki o cmentarzu żydowskim w Słubicach
27 marca w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się oficjalna prezentacja dwujęzycznej książki „Makom tow – dobre miejsce” o historii cmentarza żydowskiego w Słubicach.
Główny autor książki Eckard Reiß z Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą wyjawił, że dzieje słubickiego kirkutu dokumentuje już od 1965 r. Głos w spotkaniu moderowanym przez  Stephana Felsberga z Instytutu Historii Stosowanej zabrali m.in. były wojewoda lubuski Andrzej Korski oraz Andrzej Kirmiel z Lubuskiej Fundacji Judaica.  
Czytaj całość
 
Simon Sebag Montefiore - Jerozolima. Biografia
Pasjonująca opowieść o historii Jerozolimy na tle wojen, powstań oraz losów jej królów, cesarzy, zdobywców oraz proroków, świętych, pisarzy, poetów, którzy tworzyli, burzyli, odbudowywali i spisywali dzieje Świętego Miasta. Od króla Dawida, Salomona, Heroda do Ariela Szarona; od Abrahama do Jezusa i Mahometa; od Józefa Flawiusza do Amosa Oza; od narodzin judaizmu, chrześcijaństwa i islamu do konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Czytaj całość
 
Książka o Annie Spafford - założycielce American Colony w Jerozolimie

Jerozolimski hotel American Colony był wprawdzie niedawno tymczasową siedzibą wysłannika tzw. kwartetu bliskowschodniego Tony'ego Blaira, ale od dziesięcioleci jest przede wszystkim miejscem tłumnie odwiedzanym przez dyplomatów, dziennikarzy, szpiegów czy wyrafinowanych turystów. Hotel American Colony wielokrotnie służył jako miejsce dialogu. Dialog międzyreligijny, spotkania kulturalne, a nawet polityczne negocjacje arabsko-żydowskie to stały element teraźniejszości tego uroczego budynku.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 60 z 158

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl