POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


Talmud już w sprzedaży!
Talmud po polsku, dzieło oczekiwane od wielu lat, ukazuje się na 10-lecie Stowarzyszenia Pardes. Jego publikacja jest naturalną konsekwencją wydania Tory Pardes Lauder – pierwszego od 70 lat żydowskiego tłumaczenia Pięcioksięgu na język polski, ukończonego w 2006 roku. Talmud jest księgą, bez której rozumienie żydowskiej religii, kultury i historii zawsze będzie niepełne, a nawet opaczne. Dzięki jego publikacji Tora Pisana i Tora Ustna wreszcie się w języku polskim dopełniły.
Czytaj całość
 
"Córka rabina"

Cassandra Jardine / Daily Telegraph

Seks, narkotyki i Tora 

Jak piętnastolatka przemyciła jakiegoś chłopaka do londyńskiej synagogi Marble Arch, gdzie jej ojciec był rabinem, i kiedy było już po wszystkim, wykrzyknęła z bimy (ogrodzone miejsce w centrum synagogi, służące m. in. jako mównica – przyp. Onet) "Alleluja!"

Czytaj całość
 
Sceny z życia wiejskiego
Za oknem szumi deszcz, szeleszczą kartki książki pachnącej jeszcze drukarnią. Atmosfera „Scen z życia wiejskiego” doskonale pasuje do długich, deszczowych wieczorów, choć z pewnością pasowałaby również do przesyconych absurdem upalnych, leniwych dni lata. Wieś Tel Ilan, prawdziwa izraelska Prowansja otoczona sadami i winnicami jest piękna, przyciąga nowych ludzi, niedługo zmieni się. Stare domy zostaną wyburzone, a na ich miejscu powstaną nowe, luksusowe wille.  Ale tymczasem wieś należy jeszcze do przeszłości. Jej mieszkańcy znają się dobrze. Jak to zwykle w małych miejscowościach bywa, widać szczególną więź jaka ich łączy, wynikłą pewnie z historii tego miejsca. Wieś została założona przez pięćdziesięciu osadników, ponad sto lat temu.
Czytaj całość
 
Moje życie zaczęło się od końca
Nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau ukazał się tom wierszy Haliny Birenbaum Moje życie zaczęło się od końca. Obejmuje on całość dorobku poetyckiego byłej więźniarki Auschwitz i ocalałej z Zagłady.
Czytaj całość
 
Anda Rottenberg "Proszę bardzo"

3 października poznamy książkę – laureatkę nagrody Nike. Jedną z nominowanych jest „Proszę bardzo” Andy Rottenberg. Książka nie jest łatwa. Jak nie jest łatwo przyjąć słabość człowieka mocnego. Chciałoby się łatwiej. Wygodniej byłoby zachować obraz wspaniałej promotorki polskiej kultury, odważnej i niezależnej. A tu „Proszę bardzo”. Wydaje mi się jednak, że zgrzyt jest tylko pozorny, bo przecież ważne jest to jak kto się mierzy z własnymi słabościami. Czy podda im się, załamie ręce, przywdzieje włosienicę pokutną i utonie we łzach, czy też będzie się ze sobą zmagać.

Czytaj całość
 
Viola Wein w Poznaniu

Sławna polsko-izraelska pisarka Viola Wein w środę 9 listopada będzie gościła na Uniwersytecie im A.Mickiewicza, gdzie o godz. 15:00 w Collegium Znanieckiego /ul. Szamarzewskiego/, będzie promowała swoją najnowszą książkę.

"Jerozolimskie morze" (ZYSK i S-KA 2011) to opowiedziana w bezkompromisowy i daleki od ckliwości sposób historia kobiety, która nagle musi stawić czoło poważnej chorobie. Uczucie strachu, który towarzyszy temu doświadczeniu, nie jest czymś nowym w jej życiu.

Czytaj całość
 
Józef Kornblum. Obrazki izraelskie
Dawno, dawno temu prowadziłam badania terenowe na Zamojszczyźnie, a wyglądało to tak: Listopad, mróz pewnie co najmniej 15 stopni, miejscowość o nazwie Wygwizdów, wiatr gwiżdże omen- nomen po pustych uliczkach o nieregularnej zabudowie. Wchodzę do chałupy i mówię dzień dobry, przedstawiam się i tłumaczę, że jestem studentką Katedry Etnologii i Antropologii Kultury i chciałabym porozmawiać… Po chwili ciszy słyszę: eee… jak z katedry to niech idzie do księdza… Więc tłumaczę, że ja chcę z ludźmi rozmawiać, nie z księdzem. No, ale skoro z katedry? Więc tłumaczę, że to uniwersytet i robię badania. Aha… to może do księdza, on się lepiej zna. Nie daję za wygraną, przekonuję, mówię, że zimno  a my musimy zbierać wywiady, wzbudzam litość i przeprowadzam wywiad, uff.. W następnej chałupie rezygnuję z informacji o katedrze.
Czytaj całość
 
"Mój Auschwitz"
W sierpniu w księgarniach pojawiła się książka "Mój Auschwitz" Władysława Bartoszewskiego.  Zawiera m.in. pierwsze powojenne wznowienie tekstu "Oświęcim. Pamiętnik więźnia" - pierwszej w historii publikacji na temat Auschwitz, która ukazała się w podziemiu wiosną 1942 roku. Profesor Władysław Bartoszewski po raz pierwszy tak szczegółowo i szczerze opowiada o pobycie w piekle Auschwitz. Partnerami w tej trudnej rozmowie są Piotr M. Cywiński i Marek Zając
Czytaj całość
 
Wszystko przez Żydów....
"Wszystko przez Żydów. Subiektywny alfabet Festiwalu Kultury Żydowskiej" to książka, która ukazuje się w związku z przypadającym w tym roku 20-leciem Festiwalu. W układzie alfabetycznym w sposób anegdotyczny i refleksyjny zarazem opisuje ona osoby, miejsca i wydarzenia z nim związane.
Czytaj całość
 
Szabat i jego znaczenie dla współczesnego człowieka

Książka Abrahama Heschela jest dziełem poniekąd filozoficznym – przywraca rzeczom i zjawiskom ich właściwe miejsce, bez wahania wskazując te, które są naprawdę istotne.

Przez sześć dni tygodnia usiłujemy zapanować nad światem, w siódmym dniu próbujemy zapanować nad sobą.

Czytaj całość
 
Artur Szyk Artysta Żyd Polak

Artur Szyk – artysta i ilustrator, Polak i Żyd. W przeciągu całego swojego artystycznego życia konsekwentnie wypełniał wyznaczoną sobie misję – służył ludzkości, Polsce oraz narodowi żydowskiemu.

Wydana przez wydawnictwo Austeria biografia napisana przez Josepha Ansella to bardzo cenny wkład w historię sztuki żydowskiej i relacji polsko-żydowskich w pierwszej połowie XX wieku. To pasjonująca podróż przez sztukę i politykę XX wieku narysowana ręką znakomitego artysty.

Czytaj całość
 
Chasydzi w Leżajsku
Na rynku księgarskim pojawił się nowy album pt. *Chasydzi w Leżajsku*. Elimelech z Leżajska wyróżniał się specyficznym podejściem do reguł religii i osoby samego cadyka.Głosił, że cadyk winien żyć jak wszyscy ludzie grzeszni, a nawet świadomie dopuszczać się grzechu, aby móc wstąpić w duszę grzesznika i oczyścić go z winy (...)
Czytaj całość
 
Może gdzie indziej.
Autor:Amos Oz
Numer wydania: 1
Język oryginału: hebrajski
Ilość stron: 438
Tłumaczenie: Kwiatkowski Leszek
Czytaj całość
 
Nieznane zapiski Kafki

Przypisywane Franzowi Kafce manuskrypty, które przechowuje jeden ze szwajcarskich banków, zbada teraz ekspert. Jak dokumenty znalazły się w sejfie w Zurychu?Kafka, jeden z najbardziej tajemniczych pisarzy XX stulecia, zmarł w 1924 r. Tuż przed śmiercią polecił przyjacielowi i koledze po piórze, Maxowi Brodowi, by spalił rękopisy niepublikowanych książek, m.in. „Procesu”, „Ameryki” i „Zamku”.

Czytaj całość
 
Nowa historia wschodnioeuropejskich Żydów

W dzienniku „Rzeczpospolita” Piotr Zychowicz przedstawia nową książkę Anthony’ego Polonsky’ego – pierwszy tom monumentalnej historii polskich Żydów „The Jews in Poland and Russia. 1350 – 1881”, który ukazał się nakładem brytyjskiego wydawnictwa Littman.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 91 - 120 z 169

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl