POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


Chasydzi w Leżajsku
Na rynku księgarskim pojawił się nowy album pt. *Chasydzi w Leżajsku*. Elimelech z Leżajska wyróżniał się specyficznym podejściem do reguł religii i osoby samego cadyka.Głosił, że cadyk winien żyć jak wszyscy ludzie grzeszni, a nawet świadomie dopuszczać się grzechu, aby móc wstąpić w duszę grzesznika i oczyścić go z winy (...)
Czytaj całość
 
Może gdzie indziej.
Autor:Amos Oz
Numer wydania: 1
Język oryginału: hebrajski
Ilość stron: 438
Tłumaczenie: Kwiatkowski Leszek
Czytaj całość
 
Nieznane zapiski Kafki

Przypisywane Franzowi Kafce manuskrypty, które przechowuje jeden ze szwajcarskich banków, zbada teraz ekspert. Jak dokumenty znalazły się w sejfie w Zurychu?Kafka, jeden z najbardziej tajemniczych pisarzy XX stulecia, zmarł w 1924 r. Tuż przed śmiercią polecił przyjacielowi i koledze po piórze, Maxowi Brodowi, by spalił rękopisy niepublikowanych książek, m.in. „Procesu”, „Ameryki” i „Zamku”.

Czytaj całość
 
Nowa historia wschodnioeuropejskich Żydów

W dzienniku „Rzeczpospolita” Piotr Zychowicz przedstawia nową książkę Anthony’ego Polonsky’ego – pierwszy tom monumentalnej historii polskich Żydów „The Jews in Poland and Russia. 1350 – 1881”, który ukazał się nakładem brytyjskiego wydawnictwa Littman.

Czytaj całość
 
Fotografie lubelskiego getta
Fotografie Maxa Kirnbergera wydane przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, przybliżają codzienność lubelskiego getta. Robią to w sposób symboliczny – poprzez barwę. To, co zarejestrowano okiem obiektywu: sytuacje, twarze, pejzaż miasta, nie byłoby tak niezwykłe gdyby nie kolor. Patrząc w zatrzymane w kadrze twarze ludzi odnoszę wrażenie, że  fotografowano ich gdzieś tu, obok, niedawno. Czarno-biała fotografia, sepia to barwy starości, barwy minionego świat, który nigdy nie wróci. Fotografie Maxa Kirnbergera zdają się opowiadać zupełnie inną historię. Historię żywą, ocalałą.
Czytaj całość
 
"Sprawcy Ofiary Świadkowie.Zagłada Żydów 1939-1945".."
Autor:Raul Hilbergtłum. Giebułtowski Jerzy red. nauk. Tomasz Kranz ,wyd. Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN oraz Wydawnictwo Cyklady Warszawa, maj 2007
Książka wybitnego amerykańskiego historyka Raula Hilberga to kompendium wiedzy na temat zagłady Żydów podczas drugiej wojny światowej.Autor opisuje mechanizmy zbrodni z trzech perspektyw. Część pierwsza przedstawia szerokie spektrum wykonawców...
Czytaj całość
 
Nasza żydowskość
autor: Stanislaw Krajewski
Wydawnictwo: Austeria Eseje skłądające się na tę książkę mają wspólny mianownik. Jest nim "nasza żydowskość". Nasza - czyli ludzi, którzy funkcjonują po żydowsku w Polsce, będąc zarazem w pełni uczestnikami całości, jaką jest Polska.Pisząc o jidyszkajt, upamiętnieniu Zagłady, Jedwabnem czy przemianach 1989 roku, stawiam się niepostrzeżenie w roli rzecznika takich Żydów "polsko-polskich" - odmiennych od Żydów "polsko- izraelskich" czy "polsko-amerykańskich", dla których kultura polska nie jest punktem wyjścia.
Czytaj całość
 
Żydzi-żołnierze wojsk polskich polegli na frontach II wojny światowej
Autor: Meirtchak Benjamin
Wydawnictwo Bellona
Rok wydania: 2001
Książka poświęcona pamięci Żydów, żołnierzy i oficerów wojsk polskich poległych w obronie Polski. Żołnierzy zapomnianych lub pomijanych w historiografii II wojny światowej, a przecież walczących równie odważnie i ofiarnie jak Polacy. Publikacja to gigantyczna, a przecież jak podkreśla autor niepełna, alfabetyczna lista nazwisk poległych pochodzenia żydowskiego, usystematyzowana dzięki podziałowi na poszczególne kampanie, armie, organizacje oraz obozy, gdzie przyszło im walczyć i zginąć.
Więcej na temat ksiązki można przeczytac w dziale: Historia 
Czytaj całość
 
"Einstein. Jego życie, jego wszechświat"
Autor: Walter Isaacson
Wydawnictwo WAB
Seria wydawnicza: Fortuna i fatum
Rok wydania: 2010
Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy - przynajmniej pobieżnie - listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy o nagrodzie Nobla, a także bez trudu przywołujemy z pamięci wizerunek uśmiechniętego mężczyzny z bujną, niesforną czupryną.. 
Czytaj całość
 
"Testament"
Baruch Milch
Testament
Wyd. Karta Warszawa 2001
„Testament” jest niezwykłym świadectwem czasów Zagłady. Napisany został w czasie jej trwania, „na gorąco”, z perspektywy człowieka czekającego na śmierć, przygotowującego się do niej. Niezwykle szczery, analityczny, obejmujący nie tylko własne przeżycia autora – żydowskiego lekarza - ale gromadzący relacje świadków i informacje z gazet. 
Czytaj całość
 
"Atlas historii Żydów polskich"
Opublikowany przez wydawnictwo Demart "Atlas historii Żydów polskich" to książka dla historyków i tych, którzy nie zetknęli się dotąd z tematem. Pokazując wielowiekowe współistnienie oraz wkład Żydów w polską kulturę i historię, książka może być lekcją otwartości i wprowadzeniem do wielokulturowego świata. To pierwsza książka poświęcona polskim Żydom, w której mapy są podstawowym środkiem przekazu. Na 424 stronach publikacji czytelnik znajdzie 166 map, 461 fotografii i rycin, 95 wykresów i diagramów oraz nowe teksty wybitnych historyków.
Czytaj całość
 
"SOBIBÓR"
Do księgarń trafiła książka "Sobibór". Jest to unikatowa relacje 12 świadków: opowieść o hitlerowskim obozie śmierci i buncie. Książka ukazuje się w serii "Żydzi polscy".
Czytaj całość
 
"Kabalista"
Autor:Geert Kimpen
Wydawnictwo:Cyklady
Chaim zgłębia tajniki kabalistycznej wiedzy, marząc o karierze i sławie. Wybujałe ambicje przysparzają mu wrogów wśród adeptów kabały. Co gorsza on sam zakochuje się w ponętnej córce swojego mistrza.
Czytaj całość
 
"Wzgórze Złej Rady"
Autor:Amos Oz
Wydawnictwo "Cyklady"
Wzgórze Złej Rady" to zbiór trzech opowiadań wybitnego izraelskiego pisarza Amosa Oza, wskazywanego jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Tłem utworów jest Jerozolima lat czterdziestych, czasów dzieciństwa samego autora - miasto kamiennych domów, magicznych zaułków i osadników przybyłych tu ze wszystkich stron świata.

 

Czytaj całość
 
"Przyjaciel Szabatu"
Informujemy, iż niebawem ukaże się drugie, uzupełnione i zmienione - wydanie modlitewnika "Przyjaciel Szabatu", w opracowaniu Macieja Szczukowskiego, a do nabycia aktualnie jest "Megilat Ester" z pełną transliteracją - jak zapewnia autor. ksiązki nabywać można ze strony:
http://www.sidur.pl/index.html
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 91 - 120 z 158

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl