POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


"Ocaleni z Mauthausen
Relacje więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen
Pierwsza książka nowej serii „Historia Mówiona” – jest wielogłosem ludzi o skrajnym doświadczeniu indywidualnym i zbiorowym, jakim było przejście przez nazistowskie obozy koncentracyjne - pisze we wstępie do książki jej redaktorka, Katarzyna Madoń-Mitzner.
Czytaj całość
 
"Klezmer"
Klezmer.Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego Kleinmana
Autor: Jacek Cygan
Wydawnictwo: Austeria
 
Kiedy Europa próbowała otrząsnąć się z koszmarów I wojny światowej,na jej wschodnich rubieżach, w Polsce, urodził się człowiek, którego życie, na tle innych losów niezwykłych i niebezpiecznych ułożyło się w sposób szczególnie niezwykły i niebezpieczny.
Czytaj całość
 
"A miałam być księżniczką z bajki"
Autor" Nili Amit
Wydawnictwo: Austeria

 

Jak przystosowała się do twardych pionierskich warunków nowopowstałego Izraela "panienka z dobrego polskiego domu"? Nili Amit ma wielki dystans zarówno do siebie, jak i do świata który opisuje. Ułatwia to ogromne poczucie humor, dzięki czemu tę niewielką książeczkę czyta się z niezwykłą przyjemnością. Dzięki niezwykłemu darowi obserwacji autorki, dowiadujemy się wiele o tym, jak wyglądało- i jak wygląda obecnie codzienne zycie w Izraelu.

/www.austeria.pl/ 

 
Przestrzenie Pamięci
Pamięć Shoah
Kulturowe reprezentacje i praktyki upamiętnienia
Redakcja naukowa Tomasz Majewski, Anna Zeidler-Janiszewska
Współpraca redakcyjna Maja Wójcik
Wydawnictwo: officyna Łódź 2009
Sprich auch du,
sprich als letzer,
sag deinen Spruch¹

Czym jest pamięć? Co zawiera? Czym się przejawia? Co i jak demonstruje, wyraża? Jakie ma znaczenie? Jakie oddziaływanie? Kogo obejmuje, do kogo dociera, komu jest dana, a kto i w jakim obszarze bywa jej pozbawiony, sam się jej pozbawia - dlaczego?...
Pytania, dociekania, opisy, rozprawy, konstatacje, dokumentacja. 
Czytaj całość
 
Żydzi-Żołnierze II wojny światowej
Żydzi w walce 1939-1945
Tom I
Wybór i redakcja: Jerzy Dziatłowicki
Wydawca:
Żydowski Instytut Historyczny
Stowarzyszenie
Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej
Warszawa 2009.
Z okazji obchodów różnych rocznic w Polce - pisze we stępie do książki „Żydzi w walce 1939-1945”, Tomasz Miedziński , Prezes Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej - rozlegają się głosy słusznie gloryfikujące udział Polaków w walce z hitleryzmem, podkreślając liczebność i bohaterstwo żołnierzy na różnych frontach. Historycy zapominają jednak często, że ponad dwieście tysięcy żołnierzy-Żydów walczyło w szeregach regularnych formacji Wojska Polskiego na ziemi polskiej i obczyźnie. Według niepełnych szacunkowych danych, ponad 30 tysięcy z nich padło na polu chwały, a z około 60 tysięcy wziętych do niewoli niemieckiej, większość została odesłana do gett, a tam spotkał ich tragiczny los całego naszego narodu.
Czytaj całość
 
My Żydzi. Między Izraelem a diasporą
Szewach Weiss
My Żydzi Między Izraelem a diasporą
Wydawnictwo: Austeria Kraków 2009
Biblioteka Raczyńskich w ramach cokwartalnego konkursu
Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych
"Książka Lata 2009" nagrodziła m.in. najnowszą książkę Szewacha Weissa „My Żydzi. Między Izraelem a diasporą” W uzasadnieniu werdyktu czytamy: Nagroda - za lekcję patriotyzmu, który nie zaślepia, za pasję samodzielnego myślenia i świetny, żywy język.

 

Czytaj całość
 
ŻYDZI. Naród-historia-religia
Autor: Leo Trepp
Tytuł: Żydzi. Naród-historia-religia
Przekład z niemieckiego: Sława Lisiecka
Wydawnictwo Cyklady
Czytaj całość
 
Akulturacja Żydów Warszawy ...
Agnieszka Jagodzińska
Pomiędzy. Akulturacja Żydów Warszawy w drugiej połowie XIX wieku.
Seria: Bibliotheca Judaica Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Wrocław 2008
Antropologia pojęcie „Akulturacja” definiuje jako ogół zjawisk powstałych w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu (zderzenie kultur) dwóch grup kulturowych, prowadzący do zmian wzorów kulturowych jednej, drugiej lub obu kultur. Końcowym efektem tego procesu może być unifikacja wzorów kulturowych obu grup, bądź przejęcie wzorów jednej grupy przez drugą.W ujęciu psychospołecznym akulturacja polega na przyjmowaniu przez jednostkę wzorów kulturowych w społeczności, w jakiej się znajduje i jest tożsama z przyjmowaniem kodów kulturowych.
Czytaj całość
 
Talmud po polsku

Z rabinem dr Sachą Pecaricem, prezesem Stowarzyszenia Pardes, rozmawia Paweł Jędrzejewski

Wkrótce w księgarniach pojawi się niezwykła książka. Tłumaczenie Talmudu na język polski.

Jest dziś 18 września (ostatni dzień miesiąca elul). Myślę, że jest to jest w pewien sposób symboliczne, że rozmawiamy o wydaniu obszernych rozdziałów Talmudu Babilońskiego w języku polskim właśnie w Erew Rosz Haszana, czyli w przeddzień żydowskiego Nowego Roku 5770. To, co dzieje się w Rosz Haszana, symbolizuje bowiem przeznaczenie na cały następny rok. Fakt, że zbliżamy się do zakończenia projektu, który zaprezentuje po raz pierwszy polskiemu czytelnikowi część Talmudu w szczególnym, dotąd niedostępnym kształcie, jest naprawdę bardzo znaczący. Wydaje mi się, że ten projekt świadczy w szczególny sposób o kontynuacji obecności Żydów w Polsce, bo społeczność żydowska istnieje naprawdę tylko tam, gdzie naucza się Talmudu.

Czytaj całość
 
STRAŻNIK

Edelman ma odwagę mówić prawdę nie tylko o czasie powstania w getcie, lecz także o wielu palących problemach naszej współczesności. Po wojnie został w Polsce, żeby być "strażnikiem żydowskich grobów", ale nigdy nie wystawiał Polakom rachunków, a Polska pozostała jego ojczyzną. Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w getcie warszawskim, lekarz, działacz opozycji, kawaler Orderu Orła Białego, opowiada o Bundzie, czasie zagłady, o życiu w komunistycznej, a potem w wolnej Polsce. Tak naprawdę jednak Strażnik to opowieść o Szmulu Zygielbojmie, Mordechaju Anielewiczu, Cywii Lubetkin i innych ludziach, których historia wystawiła na najcięższą próbę./Nota wydawcy/

Wydawnictwo ZNAK 

 
"Każdy dom potrzebuje balkonu"
 Powieść "Każdy dom potrzebuje balkonu" jest zbeletryzowaną biografią. Jak mówi sama autorka : W moim domu brakowało wielu rzeczy, ale zawsze było pełno miłości. "Każdy dom potrzebuje balkonu" to jej literacki debiut, który stał się międzynarodowym bestsellerem - przekroczył  liczbę 100 tys. sprzedanych egzemplarzy, w Izraelu jest to rzadki fenomen wydawniczy - to więcej niż choćby taki hit jak Harry Potter.
Czytaj całość
 
Ten jest z Ojczyzny mej.....
Ale mija 70 lat od drugiej wojny światowej, a jej rany wciąż są otwarte, wciąż nierozliczone liczne zbrodnie, do tego z pokrzywdzonych usiłuje się czynić prowokatorów, inicjatorów agresji Trzeciej Rzeszy na Polskę 1 września 1939 roku. Mimo coraz to nowych odkrywanych faktów, dowodów, czy wreszcie głośnego o nich mówienia, pojawiają się głosy – niestety bardzo chętnie podejmowane przez pławiące się w sensacjach media ! – kłamliwej interpretacji historii.
Czytaj całość
 
"Żydzi w drodze do Palestyny 1934-44

Autor: Artur Patek

Alija Bet, czyli zorganizowana nielegalna emigracja Żydów do Palestyny, terytorium mandatowego Wielkiej Brytanii, była jedną z najbardziej skutecznych metod walki ruchu syjonistycznego o suwerenny Izrael. O jej powodzeniu zadecydowało to, że rezygnowała z aktów przemocy na rzecz konkretnych działań politycznych i propagandowych.

Czytaj całość
 
"Wojna Klary"

Autorzy: Klara Kramer, Stephen Glantz

Tłumaczenia : Anna Sak

Wydawnictwo "Znak", 2009r.

Poruszająca opowieść Clary Kramer, która cudem ocalała z piekła Holokaustu. Gdy w 1942 roku do Żółkwi wkraczają niemieckie wojska, życie piętnastoletniej Klary i jej rodziny zmieniło się na zawsze. Wiedząc o nadciągającej zagładzie ojciec dziewczynki poszukuje ocalenia dla bliskich - gdy zawodzą wszyscy przyjaciele, z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Volksdeutch Beck. Dzięki niemu pod podłogą jednego z domów powstaje schron, który ocali życie osiemnastu osób. Życie pod ziemią przynosi ratunek, ale jest też nieustającym koszmarem, który w poruszający sposób odtwarzają autorzy książki.

Czytaj całość
 
"Czy Pan Bóg jest szczęśliwy..."

Autor: Leszek Kołakowski

Wydawnictwo "ZNAK", 2009r.

 

Czy Pan Bóg jest szczęśliwy? Czy Prawda ma jeszcze jakąś przyszłość? Co może nam dziś powiedzieć Kartezjusz - czterystulatek? I czy rzeczywiście diabeł kłamie również, kiedy mówi prawdę?

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 121 - 150 z 169

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl