POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


My Żydzi. Między Izraelem a diasporą
Szewach Weiss
My Żydzi Między Izraelem a diasporą
Wydawnictwo: Austeria Kraków 2009
Biblioteka Raczyńskich w ramach cokwartalnego konkursu
Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych
"Książka Lata 2009" nagrodziła m.in. najnowszą książkę Szewacha Weissa „My Żydzi. Między Izraelem a diasporą” W uzasadnieniu werdyktu czytamy: Nagroda - za lekcję patriotyzmu, który nie zaślepia, za pasję samodzielnego myślenia i świetny, żywy język.

 

Czytaj całość
 
ŻYDZI. Naród-historia-religia
Autor: Leo Trepp
Tytuł: Żydzi. Naród-historia-religia
Przekład z niemieckiego: Sława Lisiecka
Wydawnictwo Cyklady
Czytaj całość
 
Akulturacja Żydów Warszawy ...
Agnieszka Jagodzińska
Pomiędzy. Akulturacja Żydów Warszawy w drugiej połowie XIX wieku.
Seria: Bibliotheca Judaica Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Wrocław 2008
Antropologia pojęcie „Akulturacja” definiuje jako ogół zjawisk powstałych w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu (zderzenie kultur) dwóch grup kulturowych, prowadzący do zmian wzorów kulturowych jednej, drugiej lub obu kultur. Końcowym efektem tego procesu może być unifikacja wzorów kulturowych obu grup, bądź przejęcie wzorów jednej grupy przez drugą.W ujęciu psychospołecznym akulturacja polega na przyjmowaniu przez jednostkę wzorów kulturowych w społeczności, w jakiej się znajduje i jest tożsama z przyjmowaniem kodów kulturowych.
Czytaj całość
 
Talmud po polsku

Z rabinem dr Sachą Pecaricem, prezesem Stowarzyszenia Pardes, rozmawia Paweł Jędrzejewski

Wkrótce w księgarniach pojawi się niezwykła książka. Tłumaczenie Talmudu na język polski.

Jest dziś 18 września (ostatni dzień miesiąca elul). Myślę, że jest to jest w pewien sposób symboliczne, że rozmawiamy o wydaniu obszernych rozdziałów Talmudu Babilońskiego w języku polskim właśnie w Erew Rosz Haszana, czyli w przeddzień żydowskiego Nowego Roku 5770. To, co dzieje się w Rosz Haszana, symbolizuje bowiem przeznaczenie na cały następny rok. Fakt, że zbliżamy się do zakończenia projektu, który zaprezentuje po raz pierwszy polskiemu czytelnikowi część Talmudu w szczególnym, dotąd niedostępnym kształcie, jest naprawdę bardzo znaczący. Wydaje mi się, że ten projekt świadczy w szczególny sposób o kontynuacji obecności Żydów w Polsce, bo społeczność żydowska istnieje naprawdę tylko tam, gdzie naucza się Talmudu.

Czytaj całość
 
STRAŻNIK

Edelman ma odwagę mówić prawdę nie tylko o czasie powstania w getcie, lecz także o wielu palących problemach naszej współczesności. Po wojnie został w Polsce, żeby być "strażnikiem żydowskich grobów", ale nigdy nie wystawiał Polakom rachunków, a Polska pozostała jego ojczyzną. Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w getcie warszawskim, lekarz, działacz opozycji, kawaler Orderu Orła Białego, opowiada o Bundzie, czasie zagłady, o życiu w komunistycznej, a potem w wolnej Polsce. Tak naprawdę jednak Strażnik to opowieść o Szmulu Zygielbojmie, Mordechaju Anielewiczu, Cywii Lubetkin i innych ludziach, których historia wystawiła na najcięższą próbę./Nota wydawcy/

Wydawnictwo ZNAK 

 
"Każdy dom potrzebuje balkonu"
 Powieść "Każdy dom potrzebuje balkonu" jest zbeletryzowaną biografią. Jak mówi sama autorka : W moim domu brakowało wielu rzeczy, ale zawsze było pełno miłości. "Każdy dom potrzebuje balkonu" to jej literacki debiut, który stał się międzynarodowym bestsellerem - przekroczył  liczbę 100 tys. sprzedanych egzemplarzy, w Izraelu jest to rzadki fenomen wydawniczy - to więcej niż choćby taki hit jak Harry Potter.
Czytaj całość
 
Ten jest z Ojczyzny mej.....
Ale mija 70 lat od drugiej wojny światowej, a jej rany wciąż są otwarte, wciąż nierozliczone liczne zbrodnie, do tego z pokrzywdzonych usiłuje się czynić prowokatorów, inicjatorów agresji Trzeciej Rzeszy na Polskę 1 września 1939 roku. Mimo coraz to nowych odkrywanych faktów, dowodów, czy wreszcie głośnego o nich mówienia, pojawiają się głosy – niestety bardzo chętnie podejmowane przez pławiące się w sensacjach media ! – kłamliwej interpretacji historii.
Czytaj całość
 
"Żydzi w drodze do Palestyny 1934-44

Autor: Artur Patek

Alija Bet, czyli zorganizowana nielegalna emigracja Żydów do Palestyny, terytorium mandatowego Wielkiej Brytanii, była jedną z najbardziej skutecznych metod walki ruchu syjonistycznego o suwerenny Izrael. O jej powodzeniu zadecydowało to, że rezygnowała z aktów przemocy na rzecz konkretnych działań politycznych i propagandowych.

Czytaj całość
 
"Wojna Klary"

Autorzy: Klara Kramer, Stephen Glantz

Tłumaczenia : Anna Sak

Wydawnictwo "Znak", 2009r.

Poruszająca opowieść Clary Kramer, która cudem ocalała z piekła Holokaustu. Gdy w 1942 roku do Żółkwi wkraczają niemieckie wojska, życie piętnastoletniej Klary i jej rodziny zmieniło się na zawsze. Wiedząc o nadciągającej zagładzie ojciec dziewczynki poszukuje ocalenia dla bliskich - gdy zawodzą wszyscy przyjaciele, z nieoczekiwaną pomocą przychodzi Volksdeutch Beck. Dzięki niemu pod podłogą jednego z domów powstaje schron, który ocali życie osiemnastu osób. Życie pod ziemią przynosi ratunek, ale jest też nieustającym koszmarem, który w poruszający sposób odtwarzają autorzy książki.

Czytaj całość
 
"Czy Pan Bóg jest szczęśliwy..."

Autor: Leszek Kołakowski

Wydawnictwo "ZNAK", 2009r.

 

Czy Pan Bóg jest szczęśliwy? Czy Prawda ma jeszcze jakąś przyszłość? Co może nam dziś powiedzieć Kartezjusz - czterystulatek? I czy rzeczywiście diabeł kłamie również, kiedy mówi prawdę?

Czytaj całość
 
"Ja z krematorium Auschwitz.."

"Ja z krematorium Auschwitz. Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem"
Autorzy: Igor Bartosik, Adam Willma
Wydawca: Media Regionalne Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy

Wywiad ów powstawał kilka lat, podczas niezliczonych spotkań i wielogodzinnych rozmów autorów z Henrykiem Mandelbaumem. Zasadnicza część tekstu została opracowana w latach 2003-2004, potem była systematycznie uzupełniania. Redakcja książki została zakończona w kwietniu 2008 r., dwa miesiące przed śmiercią pana Henryka.

Czytaj całość
 
"Myślące serce"

Myślące serce
(oryginalnie: Het denkende hart van de barak)

autor: Etty Hillesum

wydawnictwo WAM

wydanie 2002 r.

Tłumaczenie: Iwona Piotrowska

 

Myślące serce to zbiór listów, które Etty Hillesum napisała do przyjaciół w latach 1942 i 1943 przebywając w obozie w Westerbork. Baraki i błoto, nędza, choroby, ciasnota, strach i hałas to główne składniki obozu przejściowego dla ponad 100 000 Holendrów żydowskiego pochodzenia wywożonych do Polski i Niemiec na śmierć. Etty spędziła w nim ostatnie miesiące życia. Pracowała w tamtejszym szpitalu i pomagała ludziom. Na przekór wszystkiemu potrafiła znaleźć czas na pisanie pamiętnika i listów. Jej korespondencję można uznać za pomnik wystawiony obozowej egzystencji. Poza głęboką treścią ma też ogromną wartość literacką.

/żródło: http://www.petlaczasu.pl/serce/b05041978

 
"Pensjonat"

Wydawca: Nisza

 Rok wydania: 2009 Bohater

Autor: Piotr Paziński 

 Pensjonatu odwiedza miejsce, gdzie jako dziecko bywał z babcią - żydowski dom wypoczynkowy pod Warszawą, dawniej pełen życia, dziś zaludniony duchami przeszłości. Stwarzając na nowo rzeczywistość, która zginęła w odmętach czasu, Piotr Paziński unika patosu, za to sprawnie operuje ironią i humorem. To powiastka filozoficzna o trwaniu, przemijaniu i rozpadzie, a zarazem literacki głos trzeciego pokolenia po Holokauście.

 Justyna SobolewskaPolityka"

 
"Cmentarze Żydowskie..."

Dzięki wsparciu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego ukazała się książka prof. Kazimierza Urbana "Cmentarze żydowskie, synagogi i domy modlitwy w Polsce w latach 1944-1966 (wybór materiałów)", opublikowana przez krakowski Zakład Wydawniczy "Nomos".Jest to obszerna, licząca ponad 800 stron publikacja, stanowiąca zarówno wspaniałe źródło do badań naukowych, jak i interesującą lekturę dla wszystkich, którym bliska jest powojenna historia polskich Żydów. Książkę można zamówić wysyłając email na adres Fundacji: fodz@fodz.pl 

 

 
"Judaizm bez tajemnic"

Książka, którą Wy pomogliście nam stworzyć!

Z satysfakcją informujemy naszych Czytelników, że wydawnictwo Tora Pardes we współpracy z naszym Stowarzyszeniem opublikuje w lipcu książkę "Judaizm bez tajemnic" stanowiącą zbiór odpowiedzi na ponad czterysta pytań dotyczących zagadnień związanych z judaizmem, które ukazały się w ciągu ostatnich czterech lat na naszej stronie.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 121 - 150 z 164

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

The synagogue is closed

until further notice

Uwaga !!!

Gmina zawiesza wszelką działalność

Do odwołania

Zarządzenie Przewodniczącej Alicji Kobus

 

niebieski.jpg

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

Obozy letnie 2020

INFORMACJA TUTAJ

jcc.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl