POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

10 lat MIASTECZKA POZNAŃ  Email
Minęło 10 lat od ukazania się pierwszego numeru czasopisma. Jego pomysłodawcą, wydawcą i redaktorem naczelnym jest Zbigniew Pakuła, poznański dziennikarz zajmujący się tematyką polsko-żydowską. Periodyk początkowo ukazywał się raz na rok, później publikowano dwie edycje: w czerwcu i grudniu. W 2013 roku ukażą się trzy numery pisma, które zmierza w kierunku przekształcenia się w kwartalnik.

.

MIASTECZKO POZNAŃ skupione jest na tematyce polsko-żydowskiej. Jego kotwicą jest Poznań i Wielkopolska. Regionalne granice redakcja często przekracza sięgając po tematy ogólnopolskie i korespondencje zagraniczne. Pismo poszerza swoją formułę dostrzegając jak ważne w przeszłości były wzajemne relacje między Polakami, Żydami i Niemcami. Pomimo dominacji tematów historycznych redakcja opowiada także o współczesności, rejestruje ważne wydarzenia, łączy autorów z Poznania, Berlina i Tel Avivu. Jednym z ideowych założeń projektu jest przełamywanie uprzedzeń, poznanie wielonarodowej historii, odnajdywanie i rozpoznawanie współczesnej tożsamości. Pismo jest projektem obywatelskim, od kilku lat wspieranym przez Miasto Poznań, Urząd Marszałkowski i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dzięki naszym patronom możemy MIASTECZKO POZNAŃ rozwijać zwiększając jego objętość i częstotliwość ukazywania się.

Zapraszamy do lektury ostatnich dwóch numerów pisma, które ukazały się w minionym roku i są dostępne w sprzedaży i prenumeracie:

 

 MIASTECZKO POZNAŃ nr 2 / 2012

W grudniowej edycji czasopisma piszemy o Obozie Zagłady w Chełmnie nad Nerem, w którym zamordowano tak wielu mieszkańców Wielkopolski. Recenzujemy znakomitą pracę amerykańskiego badacza Patricka Montague, autora nowej publikacji na temat obozu. Polecamy także wywiad z autorem. Interesująca jest także rozmowa z Markiem Kaźmierczakiem, autorem książki Auschwitz w Internecie, poznańskim naukowcem pokazującym jak wielkie zagrożenia dla pamięci o Zagładzie niesie cybernetyczna przestrzeń.

Polecamy blok tekstów o A. Kronthalu, ważnym poznańskim historyku (i nowej nagrodzie jego imienia), a także relacje Judith Kessler z Berlina dotyczące współczesnych wydarzeń artystycznych. Regionalistów zainteresują teksty dotyczące Józefa Flataua, nazywanego pruskim królem chmielu. To jemu mieszkańcy Nowego Tomyśla zawdzięczają rozkwit chmielarstwa w tym regionie. Podróżujemy także po żydowskim świecie zaglądając do słynnej miejscowości Brody i do Izraela, na polski cmentarz w Jaffie. Jest też tekst związany z postacią praskiego rabina, twórcy Golema. Jak zawsze omawiamy kilka wydarzeń (Biennale, wystawę w ŻIH, wystawę obrazów Maetnicka, premierę Utøpii w Teatrze Polskim) i prezentujemy wydawnicze nowości.

 

MIASTECZKO POZNAŃ nr 1 /2012

W artykule zatytułowanym Obecność / Nieobecność Zbigniew Pakuła opisuje kłopoty z rewitalizacją „poznańskiej pamięci”. Prof. Janusz Marciniak zastanawia się nad losami synagogi przy Stawnej i formułuje niezwykle interesujące propozycje, pisząc m.in. Powstanie Nowej Synagogi, jako czynnego naukowo i artystycznie pomnika Holocaustu, byłoby dobrą puentą tego budynku.

Tę część czasopisma zamyka blok materiałów poświęconych Stadionowi Miejskiemu im. E.Szyca. Są one efektem projektu przygotowanego przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie i Stowarzyszenie Miasteczko Poznań. Prezentowane teksty, będące pokłosiem Projektu Stadion.Przywracanie pamięci, dotyczą wybranych zagadnień związanych z przeszłym i obecnym funkcjonowaniem stadionu im. E. Szyca.

Polecamy także inne artykuły. Są wśród nich Praski Golem poznańskiego rabina i opowieść o Żydach z Grodziska Wielkopolskiego. W wywiadzie przeprowadzonym z dr. Dariuszem Sikorskim odsłaniamy mniej znaną biografię Romana Brandstaettera – z okresu przed rokiem 1939. Z lat, kiedy był ciętym krytykiem, zawziętym polemistą, syjonistą zaangażowanym w odrodzenie języka hebrajskiego. Takiego pisarza w Poznaniu prawie nie znamy!

Przypominamy wystawę Region i naród, powstałą z okazji rocznicy założenia Towarzystwa Historycznego Prowincji Poznańskiej. Zapraszamy do Berlina na wystawę TRANZYT w Muzeum Żydowskim. W 70. rocznicę tragedii „Strumy” w dwóch artykułach opowiadamy historię morskiej emigracji do Palestyny / Izraela.

W edycji nie zabrakło wierszy. Publikujemy teksty poetyckie dwóch autorów z Izraela: Avivy Shavit-Wladkowskiej i Jonatana Barkai. W dziale recenzji prezentujemy książkę Doroty Sajewskiej Pod okupacją mediów, napisaną z temperamentem i polemicznie; a także książki wydane przez poznańskie wydawnictwa: Marka Kaźmierczaka Auschwitz w Internecie, Katarzyny Mąki-Maltyńskiej Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie; Susanne Batzdorff Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętej.

.

Miasteczko Poznań (w cenie 15 zł) można kupić m.in. w:

- CIM ( Poznań, Plac Wolności) i w CIT (Poznań, Stary Rynek )

- Księgarniach ARSENAŁU ( Poznań: Stary Rynek i ul. Dąbrowskiego)

- Księgarni Powszechnej (Poznań, Stary Rynek)

- Księgarni Uniwersyteckiej (narożnik Fredry)

- W EMPIKACH na terenie całego kraju.

 

Kontakt z redakcją: tel. 602-139 397, mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl