KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

10 lat MIASTECZKA POZNAŃ  Email
Minęło 10 lat od ukazania się pierwszego numeru czasopisma. Jego pomysłodawcą, wydawcą i redaktorem naczelnym jest Zbigniew Pakuła, poznański dziennikarz zajmujący się tematyką polsko-żydowską. Periodyk początkowo ukazywał się raz na rok, później publikowano dwie edycje: w czerwcu i grudniu. W 2013 roku ukażą się trzy numery pisma, które zmierza w kierunku przekształcenia się w kwartalnik.

.

MIASTECZKO POZNAŃ skupione jest na tematyce polsko-żydowskiej. Jego kotwicą jest Poznań i Wielkopolska. Regionalne granice redakcja często przekracza sięgając po tematy ogólnopolskie i korespondencje zagraniczne. Pismo poszerza swoją formułę dostrzegając jak ważne w przeszłości były wzajemne relacje między Polakami, Żydami i Niemcami. Pomimo dominacji tematów historycznych redakcja opowiada także o współczesności, rejestruje ważne wydarzenia, łączy autorów z Poznania, Berlina i Tel Avivu. Jednym z ideowych założeń projektu jest przełamywanie uprzedzeń, poznanie wielonarodowej historii, odnajdywanie i rozpoznawanie współczesnej tożsamości. Pismo jest projektem obywatelskim, od kilku lat wspieranym przez Miasto Poznań, Urząd Marszałkowski i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dzięki naszym patronom możemy MIASTECZKO POZNAŃ rozwijać zwiększając jego objętość i częstotliwość ukazywania się.

Zapraszamy do lektury ostatnich dwóch numerów pisma, które ukazały się w minionym roku i są dostępne w sprzedaży i prenumeracie:

 

 MIASTECZKO POZNAŃ nr 2 / 2012

W grudniowej edycji czasopisma piszemy o Obozie Zagłady w Chełmnie nad Nerem, w którym zamordowano tak wielu mieszkańców Wielkopolski. Recenzujemy znakomitą pracę amerykańskiego badacza Patricka Montague, autora nowej publikacji na temat obozu. Polecamy także wywiad z autorem. Interesująca jest także rozmowa z Markiem Kaźmierczakiem, autorem książki Auschwitz w Internecie, poznańskim naukowcem pokazującym jak wielkie zagrożenia dla pamięci o Zagładzie niesie cybernetyczna przestrzeń.

Polecamy blok tekstów o A. Kronthalu, ważnym poznańskim historyku (i nowej nagrodzie jego imienia), a także relacje Judith Kessler z Berlina dotyczące współczesnych wydarzeń artystycznych. Regionalistów zainteresują teksty dotyczące Józefa Flataua, nazywanego pruskim królem chmielu. To jemu mieszkańcy Nowego Tomyśla zawdzięczają rozkwit chmielarstwa w tym regionie. Podróżujemy także po żydowskim świecie zaglądając do słynnej miejscowości Brody i do Izraela, na polski cmentarz w Jaffie. Jest też tekst związany z postacią praskiego rabina, twórcy Golema. Jak zawsze omawiamy kilka wydarzeń (Biennale, wystawę w ŻIH, wystawę obrazów Maetnicka, premierę Utøpii w Teatrze Polskim) i prezentujemy wydawnicze nowości.

 

MIASTECZKO POZNAŃ nr 1 /2012

W artykule zatytułowanym Obecność / Nieobecność Zbigniew Pakuła opisuje kłopoty z rewitalizacją „poznańskiej pamięci”. Prof. Janusz Marciniak zastanawia się nad losami synagogi przy Stawnej i formułuje niezwykle interesujące propozycje, pisząc m.in. Powstanie Nowej Synagogi, jako czynnego naukowo i artystycznie pomnika Holocaustu, byłoby dobrą puentą tego budynku.

Tę część czasopisma zamyka blok materiałów poświęconych Stadionowi Miejskiemu im. E.Szyca. Są one efektem projektu przygotowanego przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie i Stowarzyszenie Miasteczko Poznań. Prezentowane teksty, będące pokłosiem Projektu Stadion.Przywracanie pamięci, dotyczą wybranych zagadnień związanych z przeszłym i obecnym funkcjonowaniem stadionu im. E. Szyca.

Polecamy także inne artykuły. Są wśród nich Praski Golem poznańskiego rabina i opowieść o Żydach z Grodziska Wielkopolskiego. W wywiadzie przeprowadzonym z dr. Dariuszem Sikorskim odsłaniamy mniej znaną biografię Romana Brandstaettera – z okresu przed rokiem 1939. Z lat, kiedy był ciętym krytykiem, zawziętym polemistą, syjonistą zaangażowanym w odrodzenie języka hebrajskiego. Takiego pisarza w Poznaniu prawie nie znamy!

Przypominamy wystawę Region i naród, powstałą z okazji rocznicy założenia Towarzystwa Historycznego Prowincji Poznańskiej. Zapraszamy do Berlina na wystawę TRANZYT w Muzeum Żydowskim. W 70. rocznicę tragedii „Strumy” w dwóch artykułach opowiadamy historię morskiej emigracji do Palestyny / Izraela.

W edycji nie zabrakło wierszy. Publikujemy teksty poetyckie dwóch autorów z Izraela: Avivy Shavit-Wladkowskiej i Jonatana Barkai. W dziale recenzji prezentujemy książkę Doroty Sajewskiej Pod okupacją mediów, napisaną z temperamentem i polemicznie; a także książki wydane przez poznańskie wydawnictwa: Marka Kaźmierczaka Auschwitz w Internecie, Katarzyny Mąki-Maltyńskiej Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie; Susanne Batzdorff Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętej.

.

Miasteczko Poznań (w cenie 15 zł) można kupić m.in. w:

- CIM ( Poznań, Plac Wolności) i w CIT (Poznań, Stary Rynek )

- Księgarniach ARSENAŁU ( Poznań: Stary Rynek i ul. Dąbrowskiego)

- Księgarni Powszechnej (Poznań, Stary Rynek)

- Księgarni Uniwersyteckiej (narożnik Fredry)

- W EMPIKACH na terenie całego kraju.

 

Kontakt z redakcją: tel. 602-139 397, mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 

 

Am Israel Chai !

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl