POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


Krytyczne spojrzenie na "rewelacje" Szlomo Sanda
Ta książka miała być w założeniu bombą. Profesor Szlomo Sand napisał ją w roku, w którym państwo Izrael obchodziło 60 rocznicę swej proklamacji. Oczywiście przez 19 tygodni od momentu jej ukazania była na rynku izraelskim bestselerem. W następnym roku książka ta ukazała się w Stanach Zjednoczonych i od tej chwili odniosła zawrotny sukces. Sukces ten jednak nie jest spowodowany tym, iż wielu ją przeczytało.
Czytaj całość
 
"Żyć dalej...:
"To nie seks, a śmierć stanowiła tajemnicę. Dorośli szeptali o niej między sobą, a ja chciałam wiedzieć o tym jak najwięcej". Ruth Klüger urodziła się i dorastała w żydowskiej rodzinie w Wiedniu, w atmosferze narastających nastrojów antysemickich. Jako jedenastolatka została wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Czytaj całość
 
"Chasydzi w Leżajsku"
Na rynku księgarskim pojawił się nowy album pt. Chasydzi w Leżajsku. Elimelech z Leżajska wyróżniał się specyficznym podejściem do reguł religii i osoby samego cadyka. Głosił, że cadyk winien żyć jak wszyscy ludzie grzeszni, a nawet świadomie dopuszczać się grzechu, aby móc wstąpić w duszę grzesznika i oczyścić go z winy (...)
Czytaj całość
 
"Notatnik"
Autor - Szmul Rozensztajn prowadził swój "Notatnik" od 20 lutego 1941 do 7 kwietnia 1942 roku. Jako bliski współpracownik Przełożonego Starszeństwa Żydów w Łodzi Chaima Rumkowskiego opisywał w nim dzień powszedni swojego przełożonego, jego prace, obowiązki oraz spotkania. Przytaczał również mowy wygłaszane przez Rumkowskiego do mieszkańców getta.
Czytaj całość
 
Zapamiętani. O Żydach Śląska Cieszyńskiego

taki tytuł nosi książka Wiesława Radwańskiego, inicjatora powstania Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Cieszynie. Autor poprzez swoje fotografie przedstawia historie związane z różnymi miejscowościami: Cieszynem, Skoczowem, Ustroniem, a także różnymi ludźmi: przedsiębiorcami, adwokatami, lekarzami i społecznikami żydowskimi. W książce nie brakuje także opisów symboli żydowskich, osobistych wypowiedzi związanych z historiami rodzinnymi, a każda fotografia opatrzona jest fragmentem biblijnym wyciągniętym ze Starego Testamentu.

Czytaj całość
 
W ciemności...
Dzieciństwo spędziła wśród szczurów, w kanałach. 7-letnia Krysia po ucieczce z getta przetrwała ponad rok pod ziemią. - Przeżyłam to jeszcze raz, trzęsłam się - powiedziała 75-letnia dziś Krystyna Chiger po obejrzeniu filmu Agnieszki Holland "W ciemności", polskiego kandydata do Oscara. Jest główną bohaterką filmu i ostatnim żyjącym świadkiem tamtych wydarzeń. Jedną z w niewielu osób, które przeżyły w kanałach. Opowiedziała nam swoją historię.
Czytaj całość
 
"Stacja Treblinka"
Książka Richarda Glazara to wydana po raz pierwszy po polsku relacja czeskiego Żyda ocalałego z obozu zagłady w Treblince.
Książka Glazara zapoczątkowuje reedycję serii "Żydzi polscy" Ośrodka Karta.
 Richard Glazar (1920–1997) urodził się w Pradze, w zasymilowanej rodzinie czeskich Żydów jako Richard Goldschmid. W 1940 roku został przez rodzinę wysłany na wieś, gdzie ukrywał się przez dwa lata...
Czytaj całość
 
"Flagi nad Gettem"
"Sześć milionów Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci - zostało zamordowanych przez Niemców w okresie II wojny światowej. Wysyłano ich do komór gazowych, rozstrzeliwano i głodzono na śmierć. Bezbronnych, niemogących liczyć na pomoc, wieziono na rzeź niczym stado owiec. Jakiekolwiek próby oporu przeciw Einsatzgruppen, specjalnym morderczym jednostkom SS, Wehrmachtowi i wielu kolaborantom rekrutującym się spośród narodów okupowanej Europy, były na ogół niemożliwe.
Czytaj całość
 
Auschwitz-Birkenau. Historia i terażniejszość

Auschwitz-Birkenau. Historia i teraźniejszość”, kilkudziesięciostronicowy, bogato ilustrowany folder w aż 18 językach, w tym po hebrajsku, arabsku i koreańsku, pobrać można bezpłatnie ze strony internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Publikacja poświęcona jest historii byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także powstaniu i bieżącej działalnoœci Muzeum.

 

Czytaj całość
 
Opowiedzcie! Jam jest kamień biczowany...
Jam jest kamień, ale płyną łzy z kamienia
Icchak Kacenelson (Piesń o zamordowanym żydowskim narodzie)
Jednak  nie należy  podawać odpowiedzi „na tacy”, tylko –  przez sposób w jaki opowiadamy – do niej zaprowadzić.
Nauczania historii nie można sprowadzać  do  przedstawienia liczb, szczególnie tej historii…

 

Czytaj całość
 
"Spojrzenia na warszawskie getto".
To nie tyle historią dzielnicy żydowskiej, co propozycja innego spojrzenia na dzisiejszą Warszawę. Autor kreśli perspektywę pozwalającą dostrzec pod nową powierzchnią miasta, pod powojenną tkanką – przeszłość. Próba rekonstrukcji na podstawie zatartego i zniekształconego nie tylko odsłania dzielnicę żydowską w konkretnym miejscu, ale nadaje wielowymiarowości współczesnej...
Czytaj całość
 
"Wojny Chasydów arcyciekawe"
Autor:Anna Ciałowicz
Wydawnictwo: Midrasz
Barwnie opisane dzieje burzliwego konfliktu między dwoma domami chasydzkimi - Nowym Sączem a Sadogórą - który w XIX wieku podzielił żydowski świat Galicji
 
"Dziewczynka w zielonym sweterku"
‘Dziewczynka w zielonym sweterku’ to prawdziwa historia Krystyny Chiger, żydowskiej dziewczynki, która przeżyła niemiecką okupację Lwowa, ukrywając się z rodziną w kanałach. Chigerom i kilkunastu innym osobom, które schroniły się przed deportacją do obozu zagłady, przez ponad rok pomagał Leopold Socha. Przynosił im jedzenie i ubrania. W ten sposób doczekali wyzwolenia Lwowa.
Czytaj całość
 
"Ci z pierwszej linii"

autor: Kazimierz Brzuszkiewicz

 

Relacja z pobytu w obozie "Stutthof"

 

 
"Żydów łamiących prawo..."
Pierwsze zarządzenia antyżydowskie pojawiły się już na samym początku niemieckiej  okupacji – opaski z gwiazdą Dawida obowiązywały od grudnia 1939 r. Równolegle zaczęły się rabunki własności żydowskiej, nieco później odebrano Żydom emerytury i zakazano wykonywania wielu zawodów, później odebrano posiadane nieruchomości, a w listopadzie 1940 r.  Niemcy zamknęli Żydów w getcie, gdzie zepchnięto ich w najstraszniejszą nędzę.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 61 - 90 z 158

ATTENTION !

About the visits to the grave of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Szabat - informacje

Kochani, spotkania szabatowe odbywają się w każdy niebieski.jpgpiątek o godz. 19:00.Opłaty - infornacja/

W każda sobotę modlitwy w Synagodze odbywają się od godz. 9:30 do 11:00.

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

taniec.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

Albumy PICASA

NASZE ALBUMY KLIKNIJ
erec.jpg
wikipardes.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

mhzp_logo_new3755.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg
wirtualny.jpg
tskz.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg
fzplogo.jpg

Chabad

chabad.jpg
torun.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl