POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


"Do zobaczenia za rok w Jerozolimie"

– deportacje polskich Żydów w 1938 roku z Niemiec do Zbąszynia”

to dwujęzyczna (polsko-angielska) książka pod redakcją Izabeli Skórzyńskiej i Wojciecha Olejniczaka przedstawiająca historię, tło polityczne i społeczne oraz pamięć tzw. Polenaktion a w szczególności czas dziesięciu miesięcy pobytu w Zbąszyniu (przygranicznym miasteczku w zachodniej Wielkopolsce) tysięcy deportowanych z Niemiec polskich Żydów.
Czytaj całość
 
"Życiorys własny przestepcy"
Ksiązka Nachalnika nie jest jakąs nowością na rynku księgarskim i pewnie tylko w antykwariatach już tylko bedzie dostępna, ale warto poszukac. Tak się zdarzyło że dawno temu wpadła mi w ręce i przeczytałam jednym tchem, albowiem temat jest zgoła nie typowy, nader interesujący.
Zachęcam do zapoznania się z szerokim opisem na temat ksiązki, autorstwa Tomka Krakowskiego, a następnie do samej lektury Uśmiech
Czytaj całość
 
Wokół ŻZW

"Okazuje się, że w piątek i świątek zjawiają się ludzie, którzy podobno pomagali Żydom, ale ponieważ nie mogą udowodnić swych kontaktów z ŻOB-em, "udowadniają" swe kontakty z organizacją Rewizjonistów" pisał Icchak Cukierman w książce "Nadmiar pamięci". Relacje dotyczące Żydowskiego Związku Wojskowego wzięli pod lupę dwaj badacze - Dariusz Libionka i Laurence Weinbaum. Krytycznie podeszli do dostępnych dokumentów i wspomnień, udało im się również odnaleźć źródła niewykorzystywane dotąd przez historyków. Efektem tej żmudnej pracy jest książka "Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze" wydana właśnie przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Czytaj całość
 
"Ocaleni z XX wieku"
O tęsknocie za Polską i skomplikowanej sytuacji człowieka z podwójną polsko-żydowską tożsamością opowiadają Mikołajowi Grynbergowi pochodzący z Polski obywatele Izraela. "Ocaleni z XX wieku" właśnie trafiłi do księgarń. Książka  jest zbiorem rozmów, które Mikołaj Grynberg przeprowadził w Izraelu w 2010 roku z ocalałymi z Zagłady polskimi Żydami. Wśród 25 rozmówców Grynberga większość sięga pamięcią do czasów przedwojennych
Czytaj całość
 
"PODRÓŻ"
Ida Fink, wyd. Wydawnictwo W.A.B."Za późno się panie wybrały. Teraz już wszyscy wiedzą o takim sposobie" - mówi mężczyzna do dwóch kobiet, które zgłosiły się dobrowolnie do pracy w Niemczech. One udają koleżanki, ale w rzeczywistości są siostrami. Siostrami, które uciekły z getta i próbują przetrwać na nieprzychylnej im ziemi, wśród właścicieli fabryk, bauerów i czujnych donosicieli. Podczas II wojny światowej jednym ze sposobów na ukrycie swojej tożsamości było podszycie się pod Polaka. Fałszywe dokumenty nie były tanie, ale zdobycie ich dawało jakąś nadzieję na to, że jednak uda się przetrwać. Z takimi dokumentami można było zgłosić się do Arbeitsamtu, aby otrzymać skierowanie do pracy w Niemczech.
Czytaj całość
 
Marnotrawny syn Hamasu

Tytuł: Syn Hamasu

Podtytuł: Kulisy terroru, intryga tajnych służb i tajemnica niezwykłego człowieka

Autor: Musab Hasan Jusuf, Ron Brackin

 

Bestseller „New York Times”! Wstrząsająca relacja odsłaniająca kulisy terroru,

intrygę tajnych służb i heroiczny wybór niezwykłego człowieka

"Musab Hasan Jusuf już od najmłodszych lat od środka obserwował działalność Hamasu. Jako najstarszy syn szajcha Hasana Jusufa – założyciela Hamasu i jego najbardziej szanowanego lidera – młody Musab asystował ojcu w aktywności politycznej i przygotowywał się do pójścia w jego ślady. Uczestniczył w spotkaniach z przywódcami bliskowschodnimi znanymi na całym świecie z wiadomości telewizyjnych. Cieszył się zaufaniem kierownictwa Hamasu i brał udział w intifadzie.

 

 

Czytaj całość
 
"Rewizja procesu..." promocja książki Adama Lipszyca w Poznaniu
Serdecznie zapraszamy na spotkania promujące najnowszą książkę Adama Lipszyca "Rewizja procesu Józefiny K." i inne lektury od zera"
Poznań, 29 listopada (wtorek), godz. 19.00, Pawilon "Nowa Gazownia", ul. Ewangelicka 1. W spotkaniu wezmą udział: Adam Lipszyc, Jerzy Borowczyk oraz Michał Larek.
 
Czytaj całość
 
"Stolica Hitlera"
Roger Moorhouse, specjalizujący się we współczesnej historii Niemiec, zbadał sytuację Berlina i jego mieszkańców podczas II wojny światowej. W swojej książce "Stolica Hitlera" przedstawił wiele problemów dnia codziennego zwykłych berlińczyków, czyhające na nich niebezpieczeństwa oraz ich stosunek do rządzących nazistów. W najtrudniejszej sytuacji podczas wojny znaleźli się oczywiście Żydzi. Ich problemy rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wojny. We wrześniu 1938 r. zaczęto przeprowadzać przymusowe eksmisje berlińskich Żydów. Przenoszono ich do mniejszych nieruchomości, a zwolnione mieszkania przeznaczano dla Aryjskich obywateli.
Czytaj całość
 
"Cmentarz w Pradze"
Najnowsza książka Umberto Eco przypomina trochę... "O północy w Paryżu" Woody'ego Allena. Cofamy się w czasie, aby spotkać sławy sprzed kilku pokoleń. Eco jednak, w przeciwieństwie do Allena, swoich odbiorców nie ma zamiaru bawić. Zabawnie jest jedynie na początku, kiedy główny bohater "Cmentarza w Pradze" wspomina o tym kogo nienawidzi i dlaczego. Jego głównym wrogiem są Żydzi, których zna jednak wyłącznie z opowieści swego dziadka.
Czytaj całość
 
"Zarys Krajobrazu..."
W październiku ukaże się książka "Zarys krajobrazu. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945". Książka jest efektem kilkuletniej pracy członków i współpracowników warszawskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Na tom składają się oryginalne studia poświęcone mniej znanym aspektom dramatu Żydów ukrywających się na wsi w trzeciej, ostatniej fazie Zagłady.
Czytaj całość
 
"Pamiętnik"
Kulturowo czuje się Polakiem, duchowo - Żydem, intelektualnie - Amerykaninem. Henryk Grynberg właśnie opublikował "Pamiętnik", w którym opisuje ponad 50 lat swego dorosłego życia: od matury w 1954 r., po dzień urodzin w 2010r.

"Nie ma wyobraźni, tylko pamięć. Jego literacką racją  istnienia jest Holocaust. A właściwie nie Holocaust nawet, ale los jednej wielkiej rodziny spod Sokołowa na Podlasiu....
Czytaj całość
 
Krytyczne spojrzenie na "rewelacje" Szlomo Sanda
Ta książka miała być w założeniu bombą. Profesor Szlomo Sand napisał ją w roku, w którym państwo Izrael obchodziło 60 rocznicę swej proklamacji. Oczywiście przez 19 tygodni od momentu jej ukazania była na rynku izraelskim bestselerem. W następnym roku książka ta ukazała się w Stanach Zjednoczonych i od tej chwili odniosła zawrotny sukces. Sukces ten jednak nie jest spowodowany tym, iż wielu ją przeczytało.
Czytaj całość
 
"Żyć dalej...:
"To nie seks, a śmierć stanowiła tajemnicę. Dorośli szeptali o niej między sobą, a ja chciałam wiedzieć o tym jak najwięcej". Ruth Klüger urodziła się i dorastała w żydowskiej rodzinie w Wiedniu, w atmosferze narastających nastrojów antysemickich. Jako jedenastolatka została wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Czytaj całość
 
"Chasydzi w Leżajsku"
Na rynku księgarskim pojawił się nowy album pt. Chasydzi w Leżajsku. Elimelech z Leżajska wyróżniał się specyficznym podejściem do reguł religii i osoby samego cadyka. Głosił, że cadyk winien żyć jak wszyscy ludzie grzeszni, a nawet świadomie dopuszczać się grzechu, aby móc wstąpić w duszę grzesznika i oczyścić go z winy (...)
Czytaj całość
 
"Notatnik"
Autor - Szmul Rozensztajn prowadził swój "Notatnik" od 20 lutego 1941 do 7 kwietnia 1942 roku. Jako bliski współpracownik Przełożonego Starszeństwa Żydów w Łodzi Chaima Rumkowskiego opisywał w nim dzień powszedni swojego przełożonego, jego prace, obowiązki oraz spotkania. Przytaczał również mowy wygłaszane przez Rumkowskiego do mieszkańców getta.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 61 - 90 z 169

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

Pesach 22-30.04

seder.jpg

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl