POLUB NAS :)

facebook.jpg

info kontakt

Kontakt z biurem Gminy

tylko drogą mailową 

poznan@jewish.org.pl

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg
erec.jpg

Koszerne produkty

kosher.jpg

 

TSKZ

tskz.jpg

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg
wirtualny.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

KOL POLIN

Recenzje ksiązek które warto przeczytać...


"Cmentarz w Pradze"
Najnowsza książka Umberto Eco przypomina trochę... "O północy w Paryżu" Woody'ego Allena. Cofamy się w czasie, aby spotkać sławy sprzed kilku pokoleń. Eco jednak, w przeciwieństwie do Allena, swoich odbiorców nie ma zamiaru bawić. Zabawnie jest jedynie na początku, kiedy główny bohater "Cmentarza w Pradze" wspomina o tym kogo nienawidzi i dlaczego. Jego głównym wrogiem są Żydzi, których zna jednak wyłącznie z opowieści swego dziadka.
Czytaj całość
 
"Zarys Krajobrazu..."
W październiku ukaże się książka "Zarys krajobrazu. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945". Książka jest efektem kilkuletniej pracy członków i współpracowników warszawskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Na tom składają się oryginalne studia poświęcone mniej znanym aspektom dramatu Żydów ukrywających się na wsi w trzeciej, ostatniej fazie Zagłady.
Czytaj całość
 
"Pamiętnik"
Kulturowo czuje się Polakiem, duchowo - Żydem, intelektualnie - Amerykaninem. Henryk Grynberg właśnie opublikował "Pamiętnik", w którym opisuje ponad 50 lat swego dorosłego życia: od matury w 1954 r., po dzień urodzin w 2010r.

"Nie ma wyobraźni, tylko pamięć. Jego literacką racją  istnienia jest Holocaust. A właściwie nie Holocaust nawet, ale los jednej wielkiej rodziny spod Sokołowa na Podlasiu....
Czytaj całość
 
Krytyczne spojrzenie na "rewelacje" Szlomo Sanda
Ta książka miała być w założeniu bombą. Profesor Szlomo Sand napisał ją w roku, w którym państwo Izrael obchodziło 60 rocznicę swej proklamacji. Oczywiście przez 19 tygodni od momentu jej ukazania była na rynku izraelskim bestselerem. W następnym roku książka ta ukazała się w Stanach Zjednoczonych i od tej chwili odniosła zawrotny sukces. Sukces ten jednak nie jest spowodowany tym, iż wielu ją przeczytało.
Czytaj całość
 
"Żyć dalej...:
"To nie seks, a śmierć stanowiła tajemnicę. Dorośli szeptali o niej między sobą, a ja chciałam wiedzieć o tym jak najwięcej". Ruth Klüger urodziła się i dorastała w żydowskiej rodzinie w Wiedniu, w atmosferze narastających nastrojów antysemickich. Jako jedenastolatka została wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Czytaj całość
 
"Chasydzi w Leżajsku"
Na rynku księgarskim pojawił się nowy album pt. Chasydzi w Leżajsku. Elimelech z Leżajska wyróżniał się specyficznym podejściem do reguł religii i osoby samego cadyka. Głosił, że cadyk winien żyć jak wszyscy ludzie grzeszni, a nawet świadomie dopuszczać się grzechu, aby móc wstąpić w duszę grzesznika i oczyścić go z winy (...)
Czytaj całość
 
"Notatnik"
Autor - Szmul Rozensztajn prowadził swój "Notatnik" od 20 lutego 1941 do 7 kwietnia 1942 roku. Jako bliski współpracownik Przełożonego Starszeństwa Żydów w Łodzi Chaima Rumkowskiego opisywał w nim dzień powszedni swojego przełożonego, jego prace, obowiązki oraz spotkania. Przytaczał również mowy wygłaszane przez Rumkowskiego do mieszkańców getta.
Czytaj całość
 
Zapamiętani. O Żydach Śląska Cieszyńskiego

taki tytuł nosi książka Wiesława Radwańskiego, inicjatora powstania Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Cieszynie. Autor poprzez swoje fotografie przedstawia historie związane z różnymi miejscowościami: Cieszynem, Skoczowem, Ustroniem, a także różnymi ludźmi: przedsiębiorcami, adwokatami, lekarzami i społecznikami żydowskimi. W książce nie brakuje także opisów symboli żydowskich, osobistych wypowiedzi związanych z historiami rodzinnymi, a każda fotografia opatrzona jest fragmentem biblijnym wyciągniętym ze Starego Testamentu.

Czytaj całość
 
W ciemności...
Dzieciństwo spędziła wśród szczurów, w kanałach. 7-letnia Krysia po ucieczce z getta przetrwała ponad rok pod ziemią. - Przeżyłam to jeszcze raz, trzęsłam się - powiedziała 75-letnia dziś Krystyna Chiger po obejrzeniu filmu Agnieszki Holland "W ciemności", polskiego kandydata do Oscara. Jest główną bohaterką filmu i ostatnim żyjącym świadkiem tamtych wydarzeń. Jedną z w niewielu osób, które przeżyły w kanałach. Opowiedziała nam swoją historię.
Czytaj całość
 
"Stacja Treblinka"
Książka Richarda Glazara to wydana po raz pierwszy po polsku relacja czeskiego Żyda ocalałego z obozu zagłady w Treblince.
Książka Glazara zapoczątkowuje reedycję serii "Żydzi polscy" Ośrodka Karta.
 Richard Glazar (1920–1997) urodził się w Pradze, w zasymilowanej rodzinie czeskich Żydów jako Richard Goldschmid. W 1940 roku został przez rodzinę wysłany na wieś, gdzie ukrywał się przez dwa lata...
Czytaj całość
 
"Flagi nad Gettem"
"Sześć milionów Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci - zostało zamordowanych przez Niemców w okresie II wojny światowej. Wysyłano ich do komór gazowych, rozstrzeliwano i głodzono na śmierć. Bezbronnych, niemogących liczyć na pomoc, wieziono na rzeź niczym stado owiec. Jakiekolwiek próby oporu przeciw Einsatzgruppen, specjalnym morderczym jednostkom SS, Wehrmachtowi i wielu kolaborantom rekrutującym się spośród narodów okupowanej Europy, były na ogół niemożliwe.
Czytaj całość
 
Auschwitz-Birkenau. Historia i terażniejszość

Auschwitz-Birkenau. Historia i teraźniejszość”, kilkudziesięciostronicowy, bogato ilustrowany folder w aż 18 językach, w tym po hebrajsku, arabsku i koreańsku, pobrać można bezpłatnie ze strony internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Publikacja poświęcona jest historii byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także powstaniu i bieżącej działalnoœci Muzeum.

 

Czytaj całość
 
Opowiedzcie! Jam jest kamień biczowany...
Jam jest kamień, ale płyną łzy z kamienia
Icchak Kacenelson (Piesń o zamordowanym żydowskim narodzie)
Jednak  nie należy  podawać odpowiedzi „na tacy”, tylko –  przez sposób w jaki opowiadamy – do niej zaprowadzić.
Nauczania historii nie można sprowadzać  do  przedstawienia liczb, szczególnie tej historii…

 

Czytaj całość
 
"Spojrzenia na warszawskie getto".
To nie tyle historią dzielnicy żydowskiej, co propozycja innego spojrzenia na dzisiejszą Warszawę. Autor kreśli perspektywę pozwalającą dostrzec pod nową powierzchnią miasta, pod powojenną tkanką – przeszłość. Próba rekonstrukcji na podstawie zatartego i zniekształconego nie tylko odsłania dzielnicę żydowską w konkretnym miejscu, ale nadaje wielowymiarowości współczesnej...
Czytaj całość
 
"Wojny Chasydów arcyciekawe"
Autor:Anna Ciałowicz
Wydawnictwo: Midrasz
Barwnie opisane dzieje burzliwego konfliktu między dwoma domami chasydzkimi - Nowym Sączem a Sadogórą - który w XIX wieku podzielił żydowski świat Galicji
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 61 - 90 z 161

ATTENTION !

About the visits to the grave

of Akiva Eger please get in touch with Mrs. Estera by phone +48 726 100 199 Or via email gekafka@jewish.org.pl

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Shabbat - info

Kochani, spotykamy się
w każdy niebieski.jpgpiątek o 17:00
Every Friday,we meet  on 5:00 pm
10 Stawna str./ Poznan 61-759
Opłaty - infornacje
W każda sobotę Synagoga otwarta
w godz. 9:30 -11:00.
  Every Saturday the synagogue
is open at 09:30-11:00am.

TAGLIT Lipiec''20

talit2.jpgINFORMACJE

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

Tajemnice Judaizmu

podcast.jpg Kliknij obrazek

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Warsztaty w Gminie

W każdy czwartek od godz.18:15taniec.jpg

C I H

3a.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shavei Polska

shavei.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

Muzyka klezmerska

radio kl.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl