"Ziarno Prawdy" |
"Ziarno
prawdy" to jeden z bestsellerowych kryminałów Zygmunta Miłoszewskiego.
Odnosi się on do relacji polsko-żydowskich, wspólnej, często trudnej, historii
oraz współczesnego antysemityzmu. Książka zostanie wkrótce zekranizowana. Ekipa
filmowa będzie pracować w Sandomierzu od 1 do 16 kwietnia, a w roli rabina
wystąpi znany z francusko-niemiecko-izraelskiego dramatu "Oczy szeroko
otwarte" Zohar Strauss.
-"Ziarno prawdy" było taką powieścią, która mnie absolutnie zafascynowała i to pod każdym względem. Podoba mi się świadomość warsztatowa i operowanie gatunkiem przez autora. Przy czym jest to też próba opowiedzenia czegoś więcej. To świetna książka i nie miałem wątpliwości, że chcę ją przenieść na ekran (...). Jest tutaj dobra kryminalna intryga, fascynujący bohater, punkty zwrotne we właściwych miejscach i tajemnica, której właściwie do samego końca nie jesteśmy w stanie rozwiązać - podkreślał Borys Lankosz, reżyser filmu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 marca w Warszawie.
-"Ziarno prawdy" jest przede wszystkim przyczynkiem do rozmowy o splocie polsko-żydowskich relacji. Wszystko to jest zrobione w wyważony sposób (...). Nie będzie moim zamiarem wbijanie kija w mrowisko - myślę, że tego mamy dosyć, tego jest za dużo. Chciałbym raczej stworzyć przestrzeń do dyskusji. Jeżeli dla kogoś ten film będzie czymś więcej niż dwugodzinną uczciwą rozrywką i zdecyduje się o tym później porozmawiać, to chciałbym, by toczyło się to w atmosferze porozumienia i szacunku. Wydaje mi się, że to w tej powieści jest. Są tam różne reakcje i różne perspektywy - mówił Borys Lankosz.
O przygotowaniach do swojej roli opowiedział także izraelski aktor Zohar Strauss. - Będę grał w języku polskim, choć nie znam tego języka. Ale problem ten postrzegam jedynie jako problem techniczny. Jest to po prostu element, przez który muszę przebrnąć, żeby to zagrać. Ale to jest ważne by pokazać, jak cudowna jest ta postać (...). Moja rodzina pochodzi z Polski i postanowiłem wykorzystać udział w tym projekcie do tego, by zmierzyć się ze swoją przeszłością (...). Stereotypy budowane są na braku wiedzy. Świat robi się coraz mniejszy, dzięki transportowi lotniczemu czy Internetowi. Dzięki temu stajemy się sąsiadami, nawet jeśli nie mieszkamy obok siebie. Większość ludzi będących w naszym wieku ma dziś obowiązek spróbowania zrozumienia siebie nawzajem. Możemy to osiągnąć dzięki spojrzeniu na naszą przeszłość - podkreślał.
Obok Roberta Więckiewicza, Aleksandry Hamkało i Zohara Straussa w filmie wystąpią m.in. Jerzy Trela, Magdalena Walach, Krzysztof Pieczyński, Iwona Bielska i Arkadiusz Jakubik. Premiera odbędzie się w 2015 r. Źródło: PISF |
Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl