POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

KONTAKT

BIURO

Fundacja Synagoga Nowa

PIC 913955244
2016-04-04_101608.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

JUDAICA

magen_1.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Projekt edukacyjny w XV Liceum w Poznaniu  Email
Edukacja..

W dniach 4-5 marca 2013 roku w XV Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Wiktora Degi  w Poznaniu realizowano projekt edukacyjny Dni Kultur Bliskiego Wschodu, którego autorem jest uczący w szkole germanista, pan Krzysztof Skiba.

Najważniejszym elementem programu były wykłady i warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów . Poza tym prezentowano podczas przerw tradycyjną muzykę arabską, w szkolnych gablotach zawisły plakaty i informacje dotyczące kultur Bliskiego Wschodu, częstowano specjałem kuchni arabskiej, a w holu szkoły można było obejrzeć zdjęcia z podróży po Turcji, Jordanii czy Izraelu W związku z mozaiką kultur występującą na terenie Bliskiego Wschodu, w programie imprezy przewidziano zarówno elementy kultury arabskiej, jak i żydowskiej, które przeplatały się wzajemnie każdego dnia projektu.

Pierwszego dnia zajęcia dla chętnych uczniów przeprowadziła pani Adrianna Maśko oraz pani Zeina az-Zaim z Zakładu Arabistyki UAM. Uczniowie poznali podczas spotkań alfabet języka arabskiego oraz nauczyli się poprawnie pisać w tym języku. Pani Zeina az-Zaim                przybliżyła w drugiej części warsztatów kulturę arabską oraz zaprezentowała slajdy z podróży po Bliskim Wschodzie. Tuż po zakończeniu zajęć uczniowie wszystkich klas liceum udali się do szkolnej auli na spotkanie z przewodniczącą Poznańskiej Gminy Żydowskiej, panią Alicją Kobus. Zgromadzonych w auli gości przywitała piosenką „Austeria” jedna z uczennic klas pierwszych. Prowadzące spotkanie zaprezentowały następnie wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów, dotyczącej postrzegania Żydów w społeczeństwie i społeczności szkolnej. Wyniki okazały się bardzo optymistyczne i świadczyć mogą o tym, że uczniowie Piętnastki są tolerancyjnymi i otwartymi na świat obywatelami. Następnie głos zabrała pani Alicja Kobus, która przybliżyła działalność Gminy Żydowskiej w Poznaniu, zachęcała wszystkich do bliższego poznania kultury, którą reprezentuje, a także wyraziła ogromne uznanie dla naszej szkoły za zrealizowanie projektu.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie nagród zwycięzcom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Bliskim Wschodzie. W konkursie sprawdzano wiedzę geograficzną i historyczną z elementami kultury krajów Bliskiego Wschodu. Kulminacyjnym momentem spotkania była część artystyczna, tzw. „Zaduszki Żydowskie”. Uczniowie naszej szkoły, w kilkunastominutowym spektaklu, przenieśli widzów w czasy drugiej wojny światowej, by ukazać tragedię, jaka wówczas dotknęła naród żydowski. Zwykłymi słowami tego opisać nie sposób, dlatego sięgnięto po język literatury i muzyki. Przedstawiona historia nikogo nie pozostawiła obojętnym wobec największego dramatu minionego wieku.

 

Drugiego dnia projektu na uczniów czekał oryginalny poczęstunek. Podczas długiej przerwy, przy dobiegającej z głośników muzyce arabskiej, każdy mógł spróbować syryjskiej sałatki Tabbouleh przygotowanej przez utalentowane kulinarnie uczennice XV LO. Kolejka chętnych do degustacji nie miała końca. Natomiast podczas lekcji uczennice odwiedzały kolejne sale, prezentując ciekawostki ze świata arabskiego.

Jeszcze tego samego dnia  przywitaliśmy w szkole kolejnych gości. Pan Youssef Chadid, imam Poznańskiego Meczetu i dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego wystąpił  z wykładem „Ogólny zarys religii islamskiej”. Pan Chadid w przystępny i ciekawy sposób omówił najważniejsze reguły obowiązujące w islamie, zaprezentował Koran oraz odpowiedział na liczne pytania zgromadzonej młodzieży, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Spotkanie spotkało się z wyjątkowym zainteresowaniem uczniów, w związku z czym koordynator projektu, pan K. Skiba zapowiedział kontynuację dialogu podczas planowanej wizyty w Poznańskim Meczecie.

Również tego dnia pojawiły się akcenty żydowskie. Z wykładem „Historia stosunków polsko-żydowskich” w szkolnej auli wystąpił współpracujący z Instytutem Pamięci Narodowej pan Robert Śniegocki. Natomiast na zakończenie projektu wyświetlono polski film fabularny „Cud purymowy”, w którym w zabawny sposób ukazano tematykę żydowską i wyzbycie się antysemickich poglądów.

           Przebieg całego projektu, a także wzrastające z każdą godziną zainteresowanie młodzieży, dowiodły, że inicjatywy tego typu są w szkołach bardzo potrzebne. Decydują o tym nie tylko atrakcyjność i nietypowość zajęć w tym okresie, ale przede wszystkim postawa uczniów pragnących dowiedzieć się jak najwięcej, gdyż – jak powszechnie wiadomo –  zwykle uprzedzenia biorą się po prostu z naszej niewiedzy…

ZDJECIA Z WYDARZENIA

 

Pray for Izrael

200w.gif

Am Israel Chai !

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

TSKZ

tskz.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl