KONTAKT

BIURO

Wsparcie finansowe Gminy

Numery kont info

POLUB NAS :)

facebook.jpg

Nasz You Tube

ytube.jpg

The National Library of Israel

library1.jpg

Posen Library

KLIK library.jpg

Kalendarz

  calenda1.jpg

TSKZ

tskz.jpg

Bar Micwa Ryana

Kliknij TUTAJ rayan2.jpg

Blog Leona Jedwabia z Australii

Moja podróz przez Holokaust

jedwab2.jpg 

erec.jpg

Koszerne produkty

kosher4.jpg

 

Chabad

chabad.jpg
wikipardes.jpg

Szalom TV

szalomtv.jpg

KOL POLIN

Holokaust.


Skrzynie z dokumentacją z Auschwitz
18.01.2012.
Muzeum Auschwitz poinformuje prokuraturę oraz IPN o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku z bezprawnym przekazaniem Niemcom i wywiezieniem do Niemiec odnalezionych na Dolnym Śląsku skrzyń z dokumentacją SS z obozu Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum powiedział w niedzielę, że doniesienie zostanie złożone "najszybciej jak to możliwe", prawdopodobnie już w poniedziałek. Trzy skrzynie z dokumentami załogi obozowej Auschwitz odnaleźli niedawno w okolicach Przełęczy Kowarskiej na Dolnym Śląsku poszukiwacze z Niemiec, którzy korzystali z pomocy Polaka, Mieczysława Bojki. Niemcy wywieźli je do swego kraju. We wtorek poinformował o tym regionalny tygodnik „Nowiny Jeleniogórskie”.
Czytaj całość
 
4 mln euro dla Auschwitz
14.12.2011.

4 miliony euro przeznaczyła Komisja Europejska na wsparcie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w ramach projektu „Auschwitz — Zachowanie Autentyzmu — dziewięć zadań na lata 2012-2015". Fundusze pochodzą z programu „Europa dla obywateli”. Umowę w tej sprawie podpisali dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński oraz Dyrektor Generalny ds. Komunikacji Społecznej Komisji Europejskiej,  Jean Pierre Vandersteen.

 

Czytaj całość
 
Auschwitz - nowa ekspozycja
17.11.2011.
Czytaj całośćNowa stała ekspozycja w byłym niemieckim obozie Auschwitz I poświęcona zagładzie Żydów zostanie otwarta w przyszłym roku - poinformował w środę rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jarosław Mensfelt. Rozpoczęły się już intensywne prace w bloku 27 byłego obozu, w którym znajduje się żydowska ekspozycja. Dotychczasowa wystawa została zdemontowana. "Prace są zaawansowane. Aktualnie wymieniane są okna i konserwowane wnętrza budynku. Później rozpocznie się montaż wystawy. Przed 27 stycznia przyszłego roku, gdy przypadnie 67. rocznica wyzwolenia obozu, prace nie zostaną zakończone. Otwarcie nastąpi jednak w 2012 roku" - dodał Mensfelt. Prace finansuje państwo Izrael.
Czytaj całość
 
Getta żydowskie
09.11.2011.
Od jesieni 1939 roku władze hitlerowskie rozpoczęły na terytoriach okupowanych organizować getta. Były to izolowane zamknięte dzielnice w miastach lub ośrodki miejskie i wiejskie, przeznaczone wyłącznie dla Żydów (niemiecki. judische Wohnbezirke). Getta były skrajnym przykładem niemieckiej polityki dyskryminacji rasowej i środkiem eksterminacji ludności żydowskiej.
Czytaj całość
 
Jesteśmy razem..
26.10.2011.
Czytaj całośćHołd pomordowanym w obozie zagłady w Treblince Żydom oraz Polakom, którzy zginęli za udzielanie im pomocy, złożyli we wtorek licealiści, samorządowcy i przedstawiciele władz z Polski i Izraela. Uroczystość na terenie obozu poprzedziły warsztaty dla młodzieży. W uroczystości na terenie b. obozu zagłady w Treblince udział wzięli: ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein, dyrektor w Ministerstwie Edukacji Izraela Eli Shaish, wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych w Polsce oraz około 400 licealistów z Polski i Izraela.
Czytaj całość
 
"Sztuka zakazana" w Auschwitz
26.10.2011.
Czytaj całość„Sztuka zakazana” — taki tytuł nosi nowa wystawa Miejsca Pamięci Auschwitz. Zobaczyć można na niej dwadzieścia dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Każdej z prezentowanych fotografii towarzyszy komentarz historyczny oraz fragmenty archiwalnych relacji. Ekspozycję w Muzeum oglądać można tylko przez dwa tygodnie. Później zobaczy ją publiczność m.in. w Stanach Zjednoczonych
Czytaj całość
 
Pamiętajmy o Sobiborze
24.10.2011.

http://www.tvkonin.pl/index.php/konin-aktualosci/5769-konin-pamitajmy-o-sobiborze

Dokumenty historyczne, fotografie można znaleźć na wystawie „Z popiołów Sobiboru” w PWSZ w Koninie.


Wystawa przy wykorzystaniu różnorodnych środków narracji pokazuje drogę, jaką Żydzi przeszli w latach niemieckiej okupacji. Ekspozycja była już prezentowana w wielu europejskich krajach: Holandii, Norwegii, Niemczech, Włoszech czy Słowacji. Chodzi o to, by nie zapomnieć o historii, wystawa przypomina o zdarzeniach sprzed lat – mówi Marek Bem. Do dziś żyje 13 byłych więźniów obozu zagłady w Sobiborze.

/nadwslala pani Jolanta Kmieć/

 
"Gorączka złota" w Bełżcu. Relacje świadków.
12.10.2011.
Historie Polaków, którzy wzbogacili się na majątku żydowskich ofiar Holokaustu, opisuje w nowej książce Tomasz Gross. Pokazuje m.in. grabież miejsca pochówku Żydów w Treblince. Reporterka TOK FM odwiedziła Bełżec, małą miejscowość na Lubelszczyźnie, w której przez siedem miesięcy działał obóz zagłady. W tak krótkim czasie zginęło tu prawie pół miliona ludzi. Po likwidacji obozu pojawili się "kopacze"
Czytaj całość
 
Ślady po obozie przetrwały..
10.10.2011.
Historia oraz współczesne znaczenie Muzeum w Treblince to tematy poruszane podczas pierwszej konferencji naukowej zorganizowanej w tym miejscu 4 i 5 października. Konferencja odbywała się pod hasłem "Co wiemy o Treblince? Stan badań". To pierwsze z trzech takich spotkań planowanych w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. - To podsumowanie naszej wiedzy na temat obozów w Treblince - podkreśla kierownik Muzeum, Edward Kopówka. - Na kolejnych konferencjach będziemy mówić o edukacji na temat Treblinki oraz o tym, jak utrzymywać tereny poobozowe.
Czytaj całość
 
Rocznica Pogromu Kieleckiego
05.07.2011.
Czytaj całość4 lipca 1946 roku z rąk mieszkańców Kielc zginęło 39 Żydów, a drugie tyle zostało rannych. Wzburzony tłum, podżegany pogłoskami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami napadł na żydowskich współmieszkańców - osoby, które przeżyły Holokaust i powróciły do Kielc. 
Czytaj całość
 
Rocznica mordu w Jedwabnem
26.06.2011.
Przedstawiciele gmin żydowskich i hierarchowie Kościoła katolickiego po raz pierwszy wspólnie uczczą pamięć ofiar zbrodni w Jedwabnem. Poinformował o tym wczoraj szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Władysław Bartoszewski, który w rządzie Donalda Tuska pełni funkcję pełnomocnika ds. dialogu międzynarodowego. Do zbrodni doszło 10 lipca 1941 roku
Czytaj całość
 
Prace zabezpieczające w poobozowym budynku kompleksu Auschwitz
09.05.2011.
Prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję, głównie stropów na poddaszu, zostaną wykonane w budynku zwanym Lagerhaus, który stoi nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz I - poinformował w piątek oświęcimski magistrat, który kieruje pracami.
Czytaj całość
 
Koniec Muzeum w Sobiborze?
27.04.2011.
Czytaj całośćNie wiadomo, czy muzeum na terenie dawnego hitlerowskiego obozu w Sobiborze zostanie znów otwarte. Nie ma bowiem pieniędzy - dowiedziała się "Rzeczpospolita". - Sytuacja jest dramatyczna. Nie mamy pieniędzy na bieżące funkcjonowanie muzeum - mówi gazecie Małgorzata Podlewska-Bem, p.o. dyrektora Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie (woj. lubelskie), którego oddziałem jest placówka w Sobiborze.
Czytaj całość
 
Proces Eichmanna na You Tube
15.04.2011.
Czytaj całośćZ okazji 50. rocznicy osšdzenia nazisty Adolfa Eichmanna, instytut Jad Waszem udostępnił na YouTubie nagranie, na którym udokumentowany jest cały proces przeciwko zbrodniarzowi. Podpisy pod dokumentem sš dostępne w językach hebrajskim i angielskim. Projekt został przygotowany we współpracy z izraelskim rzšdem i Google. Na specjalnie poœwięconym procesowi na YouTube samych klipów z zeznaniami Eichmanna jest 97, zarejestrowanych posiedzeń sšdowych aż 138. Samo odczytanie...
Czytaj całość
 
Litwa: Rozpoczęło się dochodzenie ws. bagatelizowania holokaustu
22.12.2010.
Prokuratura Generalna Litwy rozpoczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie możliwego bagatelizowania holokaustu w zamieszczonym w tygodniku "Veidas" artykule historyka i pracownika litewskiego MSW Petrasa Stankerasa.
Czytaj całość
 
Projekt Ehri - wspólna baza danych o Holokauście
18.11.2010.
Czytaj całośćRuszyła budowa wspólnej bazy danych o Holokauœcie. Kosztem 7 mln euro w ciągu czterech lat połączy ona archiwa rozsiane po Europie i Izraelu. Z Polski w przedsięwzięciu uczestniczy Żydowski Instytut Historyczny. Projekt pod roboczą nazwą Europejska Infrastruktura Badań nad Holokaustem (European Holocaust Research Infrastructure - EHRI) zainaugurowano we wtorek w Brukseli. Ma on pozwolić badaczom na dostęp przez internet do wspólnej bazy zasobów historycznych o Holokauœcie, by archiwa, rozrzucone obecnie po różnych krajach Europy i Izraelu, stały się dostępne w jednym miejscu
Czytaj całość
 
''Irena Sendler ambasadorem Polski-cz.1''
14.11.2010.

14-11-2010

Czytaj całośćPrzedstawiamy pierwszy z trzech artykułów poświęconych Irenie Sendler. Następne dwie notki zostaną opublikowane bezpoœrednio po pierwszej.

''Jabłoń kwitnąca w Warszawie rodzi owoce w Hamburgu''

''Panie Ambasadorze, gdybym ja wtedy, na Pawiaku, powiedziała moim koleżankom-więżniarkom, że za 60 lat ambasador Niemiec wręczy mi kosz słodyczy i bukiet kwiatów, to one pomyślałyby, że zwariowałam''-Irena Sendler do wizytującego ją w Warszawie ambasadora Republiki Federalnej Niemiec

Czytaj całość
 
Noc kryształowa
08.11.2010.

Noc kryształowa (niem. Kristallnacht, Reichskristallnacht lub Reichspogromnacht) – pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938.

Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stšd też nazwa pogromu. Druga teoria co do nazwy mówi o "krystalizacji", czyli oczyszczeniu narodu niemieckiego z innych narodów, a przede wszystkim Żydów. Noc kryształowa była pierwszym pogromem Żydów inicjowanym przez władze państwowe, mimo że datowane sš one od œredniowiecza. Naziœci nie tylko przyzwolili na przeœladowania ludnoœci żydowskiej, ale również nadali im zorganizowany charakter.

Wydarzenie to okreœlane bywa również innymi nazwami: "noc hańby", "pogrom listopadowy", "niemiecka noc", "noc Żydów", "noc kryształowa Rzeszy", "dzień tłuczonego szkła".

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Am Israel Chai !

Chanuka 25.12-02.01

chanuka.jpg

ATTENTION !

About the visits
to the grave
of Akiva Eger
please stay in touch
Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
OrWhats App only
+48726100199

AKIVA EGER

Czytaj TUTAJ

2a.jpg

 

Ambasada Izraela w Polsce

ambas1 (2).jpg

Hebrajski w Gminie

Chetnych do nauki

prosimy o kontakt

hebr2.jpg

15-activity Jewish community of Poznan

15c.jpg

15-lat naszej Gminy

tora.jpg

IRENA SENDLER-KONCERT

sendler.jpg

Codzienna Miszna

rapoport.jpg

Tajemniczy świat Żydów YTtajemniczy.jpg

 

oraz na  Facebooku

JEWISH.pl

 jewish.jpg

EC CHAIM

ec-chaim.jpg

Shavei Polska

shavei.jpg

Zydowski Instytut Historyczny

zih.jpg

C I H

3a.jpg
wirtualny.jpg

POLIN

Wirtualny spacer po wystawie stałej

polin.jpg

mhzp_logo_new3755.jpg

Muzeum Galicja

galicja.jpg
fdzz.jpg

nissenbaum.jpg

Trzemeszno

logo.jpg+ lista nazwisk

Kulmhof am Ner

kulmhof1.jpg Kliknij obrazek

Shimon Peres Funeral

simon2.jpg

Copyright © 2008 by www.poznan.jewish.org.pl